DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

257 Pages « < 190 191 192 193 194 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Primarul meu, de oras, de sector, de municipiu

gibonu
post 28 Nov 2020, 13:11
Post #5731


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 27 Nov 2020, 20:20)
găsesc o soluție proasta și inaplicabilă punerea trenului pe fostele linii industriale din București și viteza propusa de 80km/h prin trafic precum și trenulețul muzical in jurul Bucureștiului, cel care se învârte după coada.


Stiu. Te incadrezi perfect in spiritul natiei, in ideea ca respingi din start ceea ce nu intelegi.
Plus ca ignori exemplele de succes care exista in Europa civilizata, unde trenul a fost integrat in transportul urban.

Te pozitionezi la acelasi nivel cu "lumina blonda" atunci cand intrebi de ce nu se poate modifica mersul trenurilor in functie de aglomeratia din trafic. Si respingi ideea ca doi primari incapabili (intamplator soti) n-au putut construi un pasaj peste calea ferata.

La fel, intrebi de ce la nivel european se pune problema unui tren de mare viteza care sa face 13 ore de la Berlin la Barcelona. Si ne spui ca tu mergi cu avionul. Fara sa incerci sa intelegi ca acel tren ar deservi zeci de orase pe traseu.

Ca sa fie clar, ce am spus mai sus sunt niste constatari urmare postarilor tale, nu niste critici. Esti liber sa crezi ce vrei.

QUOTE(dizzy @ 27 Nov 2020, 20:20)
Asta bineînțeles  în condițiile în care susțin că soluția corectă este : metrou, tramvai, autobuz, troleibuz.


Astea se completeaza cu trenul. Nu se exclud reciproc. Asta nu reusesti tu sa intelegi.
Ti-au spus si altii aici, iti mai spun si io: poti sa mai cumperi in 10.000 de Citaro Hybrid. Daca tot blocate in trafic printre masini stau, atunci le-ai cumparat degeaba.

QUOTE(dizzy @ 27 Nov 2020, 20:20)
de ce te opui sa fie curat orașul?


Cum ai ajuns la concluzia ca ma opun.
Am spus foarte clar ca problema chistocelor si a kkt-ului de caine se rezolva foarte simplu prin amenzi. Vezi exemplul de la Paris pe care l-am dat.


28 Nov 2020, 15:13:
QUOTE(radian @ 27 Nov 2020, 20:59)
Stralucita idee, mai ai din astea?


Doar v-am spus ca in perioada asta @Dizzy este in forma maxima.

Ar fi foarte tare sa vedem vanzatoarele din supermarket cum se plimba cu cutia de bani de la casa de marcat si punga de chistoace la iesirea din tura.

28 Nov 2020, 15:16:
QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 10:55)
Pai, daca e taxa pe autoturism , de ce sa nu fie și pe altele? Doar că vrea Gibi taxa pe mașini?!


Omule, taxa pe masini exista deja, se numeste impozit. Si o platesti in fiecare an.

Nu intelegi: exista amenzi pentru cei care arunca gunoi pe strada. Nu-i nevoie de impunerea unei taxe noi.

Oricum, este foarte tare abordarea ta disciminatorie: toti fumatorii arunca chistoace pe strada.
Daca iti spun ca cunosc cateva femei care din principiu nu fumeaza pe strada, ma crezi?


This post has been edited by gibonu: 28 Nov 2020, 13:16


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Nov 2020, 13:43
Post #5732


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ce te umfli că pexi-ul scăpat pe jos?!
In continuare faci PR fiecărei idei ieșite din mintea minunii crețe cu inceput de chelie.
Cu alocarea de resurse, cu posibilitățile tehnice, nu prea te descurci.
Cine tot spune că pasajele nu sunt soluția? Acum brusc îți trebuie?
Și dacă îl făceau, ție tot nu ți-ar fi plăcut, că nu are pista de elicopter, oficiu poștal, linie de tramvai, piscina, pista de drift, găseai tu ceva, fiind specializat in carcoteli.
Și de ce mersul trenurilor nu se poate schimba?
Pai când va întâlniți voi la o sueta, zi-i sa scoată "inspectorii" la dat amenzi. Dar pe inspectorii din primărie, să-i scoată la dat amenzi pt chistoace, da?
Daca tu ceri sa plătim cate 1 leu pe zi pt mașină, vreau și eu să plătești tu 1 leu in plus pe fiecare pachet de țigări și 1 leu pe câine, macar că sa vezi ce idei crețe scoți, pt că... De ce nu?

This post has been edited by dizzy: 28 Nov 2020, 14:12


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Nov 2020, 16:54
Post #5733


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 15:43)
In continuare faci PR fiecărei idei ieșite din mintea minunii crețe cu inceput de chelie.


Asa este. Ai dreptate. Fix PR pentru Shordan fac atunci cand intreb daca omul are oo sa propuna CLMB majorarea taxei de parcare de la 15 bani la 1 Leu.

QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 15:43)
Cine tot spune că pasajele nu sunt soluția? Acum brusc îți trebuie?


Pai la bariera de la Petricani tu care consideri ca ar fi cea mai eficienta solutie, astfel incat sa nu mai existe confict intre tren si traficul de masini?
Eu zic ca un pasaj peste calea ferata.

QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 15:43)
Și dacă îl făceau, ție tot nu ți-ar fi plăcut, că nu are pista de elicopter, oficiu poștal, linie de tramvai, piscina, pista de drift,  găseai tu ceva, fiind specializat in carcoteli.


Delirul asta nu te ajuta la nimic. Si nici nu este un argumet. Arata doar o stare de nervozitate generata de faptul ca nu poti aduce niste argumente solide in discutie.

Cat despre pista de bicicleta, noroc ca a venit peste noi UE si impune astfel de "ineptii".
Exemplu concret: pista de bicicleta pe pe podul Calafat - Vidin. Impusa de UE inainte sa sara cu banu' (mai mult pt BG, mai putin pentru RO).

QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 15:43)
Și de ce mersul trenurilor nu se poate schimba?


Omule, te acoperi de ridicol sustinand in continuare prostiile pe care le debita "lumina blonda".
N-ai aflat pana acum ca trenul are prioritate?

Chiar nu vrei sa intelegi ca aici este un exemplu clar de incopetenta si lipsa de viziune a doi primari, din acelasi partid si (intamplator) soti?

QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 15:43)
zi-i sa scoată "inspectorii" la dat amenzi. Dar pe inspectorii din primărie, să-i scoată la dat amenzi pt chistoace, da?


Analiza pe text. Asta de fapt era problema, cum sunt denumite functiile din primarie.
Ok. Rectific, angajati ai primarie care pot aplica amenzi? Multumit.

QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 15:43)
Daca tu ceri sa plătim cate 1 leu pe zi pt mașină, vreau și eu să plătești tu 1 leu in plus pe fiecare pachet de țigări și 1 leu pe câine, macar că sa vezi ce idei crețe scoți, pt că... De ce nu?


Tot nu intelegi ca esti pe langa subiect?
Daca atunci chistocul pe jos sau lasi kkt-ul de la caine, amenda este solutia sa nu mai faci, nu taxa per chistoc.
De exemplu 500 Lei, adica 250 platibil in 15 zile.
Ca azi aproape toata lumea are un cont bancar, nu plateste te arde ANAF-ul, etc. Nu crezi ca-i mai eficient?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Nov 2020, 17:26
Post #5734


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Evident nici nu știi cine da amenzi în oraș pentru aruncat chiștoace pe jos.
Și se vede cu ochiul liber cat de eficiente sunt amenzile, e plin de chiștoace și 💩 de 🐕.
Cum tu te-ai opus vehement la orice s-a început sau făcut în perioada luminii blonde, gen
Pasajul Doamna Ghica, Pasajul Ciurel -Străpungerea Ciurel, pistele de biciclete,
Cred că e corect sa presupun că te-ai fi opus și la Pasajul Petricani. Pe motiv că nu are ceva linie de tramvai imaginată de tine, ceva oficiu poștal, pista de biciclete, găseai tu;
La fel o tii langa că nu se poate modifica mersul trenurilor. Daca există voință se poate, de ce sa nu se poată să nu treacă trenul pe acolo între orele 8 și 9 respectiv 16-17.
Pasajul Petricani ar trebui evident făcut; apropos, când de apuca lumina creata cu inceput de chelie de el? Sau s-a hotărât că trebuie să meargă toți corporatiștii cu bicicleta și nu mai trebuie? Clar, corporatistii sunt prea grași și stresați, de aceea trebuie sa le facă pista de bicicleta si sa vina cu bicicleta la serviciu. Vezi, de-aia nu le-a făcut familia Pandele pasaj, pentru sănătatea lor. ( a fost pamflet- nu te tura degeaba icon_mrgreen.gif ).
Încă o dată că e greu cu priceputul:
Când ai bani cu sacu' poți să construiești trenuri de mare viteză prin oraș, separate de trafic, bani de ordinul miliardelor de euro nu 10 lei și 1meleard datorii.
Dar metroul (pt Gibi -ala subteran, ca el are tot felul de metrouri in vedere) rezolva mult mai bine problema călătoriilor zilnice ale populației.
După ce ai metrou, tramvai, autobuz , troleibuz, poti sa visezi trăsnai.
Daca arunci banii pe trasee de tren în interiorul orașului, cu tren care pleacă din Gara Progresul și duce în Gara de Nord, nu faci altceva decât risipa banului public deci și ai mei și ai tai, și asta mă enervează.
La fel și dacă faci tren între Alunisu și Gara Titan.
Am văzut că nu poți să trece de faza de dâre pe hârtie, fundamentarea tehnico-economica îți lipsește cu desăvârșire;

Apropos- nea saormarie ala nu mai protestează? E făcută Autostrada Moldovei? Macar au inceput-o?

This post has been edited by dizzy: 28 Nov 2020, 17:56


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 28 Nov 2020, 17:43
Post #5735


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




În urma prognozei emise de Administrația Națională de Meteorologie pentru zona București și județul Ilfov, intervalul 27.11.2020 - 01.12.2020, Agenția Națională pentru Protecția Mediului precizează că în zilele următoare, pe fondul unui calm atmosferic si a fenomenului de ceață, stațiile de monitorizare a calității aerului din Rețeaua Națională de Monitorizare a Calității Aerului (RNMCA) pot înregistra valori crescute ale concentrațiilor de particule în suspensie (PM10).

Dacă spunea Firea așa ceva, făceau spume ecologiștii sponsorizați de Airly.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Nov 2020, 18:35
Post #5736


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 19:26)
Evident nici nu știi cine da amenzi în oraș pentru aruncat chiștoace pe jos.
Și se vede cu ochiul liber cat de eficiente sunt amenzile, e plin de chiștoace și 💩 de 🐕.


Amenzile nu sunt eficiente pentru ca nu sunt aplicate.

QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 19:26)
Cum tu te-ai opus vehement la orice s-a început sau făcut în perioada luminii blonde, gen
Pasajul Doamna Ghica, Pasajul Ciurel -Străpungerea Ciurel, pistele de biciclete,
Cred că e corect sa presupun că te-ai fi opus și la Pasajul Petricani. Pe motiv că nu are ceva linie de tramvai imaginată de tine, ceva oficiu poștal, pista de biciclete, găseai tu;


Omule, dragostea ta pentru "lumina blonda" te face sa intri in delir. Plus ca esti amuzant.
Referitor la pasajul Dna. Ghica, ar fi trebuie sa fie proiectat cu linie de tramvai. Dar deh, asta nu a contat prea multe pentru "lumina blonda".
Strapungerea Ciurea, asa cum arata acum, este o constructie fara prea mare utilitate. S-a discutat destul aici, nu mai reiau.

Cat despre cum m-am opus eu pistelor de bicicletea, aici ai intrecut orice asteptare.
Arara clar unde am scris eu ca ma opun pistelor de bicicleta (avand in vedere ca si azi merg cu bicicleta).

Cum m-as fi putut opune unui pasaj la Petricani, avand in vedere ce de mult timp sustin utilitatea lui?

QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 19:26)
La fel o tii langa că nu se poate modifica mersul trenurilor. Daca există voință se poate, de ce sa nu se poată să nu treacă trenul pe acolo între orele 8 și 9 respectiv 16-17.


Intervalele orare enumerate de tine mai sus, arata clar ca esti pe langa subiect.
Tu asa stii, ca (pre-pandemie) doar 2 ore pe zi era aglomeratie in zona?
Daca iti spun ca (pre-pandemie) mai mergeam cu cainele pe la ora 19:30 in fata la palatul Ghica ca sa vad coada de pe Petricani, ma crezi?

QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 19:26)
Pasajul Petricani ar trebui evident făcut


Multumesc. Usor dar sigur, incepi sa intelegi ca solutia este pasajul, nu schimbarea mersului trenurilor.

QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 19:26)
Am văzut că nu poți să trece de faza de dâre pe hârtie, fundamentarea tehnico-economica îți lipsește cu desăvârșire;


Vad, te pricepi tu nevoie mare la undamentarea tehnico-economica. Ce ne poti spune despre strapungerea de la Ciurel?
Sau despre tramvaie noi, puse sa circule pe sine praf precum cea a lui 40. Am pus si poze de pe dezastrul asta de sina.

Omule, fara sa te superi pe mine, insa din ceea tot spui pe topicul asta (mai ales in ultimul timp) pare ca este platit de "lumina blonda" ca sa-i le faci PR.

Pace tie.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 28 Nov 2020, 19:35
Post #5737


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 18:26)
.... Pasajul Ciurel -Străpungerea Ciurel, pistele de biciclete,
*


Pasajul asta este o eroare, pe care proasta satului a continuat-o doar ca sa bifeze ceva
Era evident de cel putin 2 ani ca nu are cum sa scoata drumul pin-la autostrada (apropo de ban public cheltuit cu cap nu avioane)

Iar mare parte, daca nu toate, din pistele facute de madam "sarma-n anus" sint complet inafara standardelor de siguranta



--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Nov 2020, 19:46
Post #5738


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Când mai plimbi cățelul pe unde ar fi trebuit să fie Pasajul Dna Ghica, te rog sa pui poze cu linia de tramvai care trebuia să meargă pe pasaj. Deci iar vorbim discuții. Aaa visam cu ochii deschisi niște linii de tramvai, foarte bine, visati in continuare dar ele nu există.
Si as paria pe un kaka de cățel contra o punga de mucuri de țigară ca nici nu va fi linie in urmatorii 4 ani.
Pune mana si cauta singur textele tale in care susțineai ca pistele nu există prin locuri prin care iti spuneam ca am mers pe ele cu bicla sau ca nu sunt bune.
Strapungerea sau penetratia Ciurel trebuia sa iasa in planul initial in continuarea pasajului de-abia făcut pana la centura, sa treaca peste centura si sa iasa in A1
Bucuresti-Pitesti . În felul ăsta ar fi putut descongestiona Cartierul Militari de tot traficul venit din Sector 2 1 6 si care ar merge pe A1. În spiritul carcotasesc, au hotărât că nu mai trebuie continuata. Deci pas la ceva care ar putea funcționa, ca sa puna in loc nimic. Dacă tot si-a batut joc de bani cheltuiti pana acum, ar putea sa mute tablierul la Petricani sau Dna Ghica. Lasat asa, e inutil, poate gasesc totusi o soluție sa il continue. Mie mi-ar fi convenit sa il continue.Dar nu e bun ca nu are șină de tramvai pe mijloc.*
Tu poate nu ai aflat dar primar e de vreo luna altcineva, unu' cretuliu cu inceput de chelie care din ziua in care a jurat e responsabil de tot ce se intampla. E ala de il lauzi tu la orice propune , orice trasnaie ar spune. Adică de-i faci tu exact ce ma acuzi pe mine.
Momentan nu a venit nici un tramvai. Când vor veni, vedem atunci daca pot merge pe liniile existente. Si cum nu pot fi mai proaste decât anticele V3A, nu cred ca vor fi probleme serioase. Ți-au mai explicat si altii ca tramvaiele se repara, se schimba bandaje de roti, roti, boghiuri, etc. Stiu ca visai sa schimbe toata linia din tot Bucurestiul dar asta e inca o dovada a lipsei tale de intelegere a unei situatii clare.
Dacă ai la dispozitie timp nelimitat si bani nelimitati, poti sa faci aproape orice. Dar nevoile sunt multe si banii sunt puțini.

* asta e caterinca, mai bine semnalizez, sa nu fie luata in serios

This post has been edited by dizzy: 28 Nov 2020, 19:57


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 28 Nov 2020, 22:28
Post #5739


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Până la rezolvarea locurilor de parcare și a transportului public, în privința mașinilor parcate ilegal, vor fi sancționați doar șoferii care parchează pe treceri de pietoni, stații STB.

Ăsta e primarul general ales.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 29 Nov 2020, 11:04
Post #5740


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Dupa cum se stie, si zicea si celebrul autor mult iubit de Gibi,
aici
crearea de infrastructura aduce mai mult trafic in zona
De aceea Pasajul Petricani nu trebuie facut. Corporatistii din Pipera sunt prea grasi si stresati, si trebuie sa faca mai multa miscare; De aceea se va renunta la o banda pe sens, se vor amenaja piste de biciclete pe acele benzi, separate de trafic cu jardiniere cu flori.
In plus, daca vin cu bicicleta, vor putea sa treaca linia ferata si daca e pusa bariera, dupa o asigurare temeinica.
Daca vin cu bicicleta nu-si vor mai putea aduce mancare de acasa, deci vor inflori si afacerile locale de catering;
La coarnele bicicletei, tovarasi!

- asta e caterinca, mai bine semnalizez, sa nu fie luata in serios

This post has been edited by dizzy: 29 Nov 2020, 11:13


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Nov 2020, 11:12
Post #5741


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Apropo, pe asta ai ratat-o. icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 29 Nov 2020, 11:15
Post #5742


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




E treaba lui cu ce merge, stie el mai bine ce ii trebuie.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 29 Nov 2020, 11:20
Post #5743


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




a si rasuflat usurata jumatate din tm...deja e popular...un primar din popor smile.gif
ia sa vad ceva populisme cu tiganii din mica viena biggrin.gif

This post has been edited by sorin1983: 29 Nov 2020, 11:21


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 29 Nov 2020, 15:41
Post #5744


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(sorin1983 @ 29 Nov 2020, 12:20)
ia sa vad ceva populisme cu tiganii din mica viena biggrin.gif
*


Poti sa traduci un pic, te rog?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 29 Nov 2020, 20:52
Post #5745


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




sa ii controleze un pic... asa sa vada si poporul ca se implica.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Nov 2020, 16:31
Post #5746


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(miki @ 28 Nov 2020, 21:35)
Pasajul asta este o eroare, pe care proasta satului a continuat-o  doar ca sa bifeze ceva
Era evident de cel putin 2 ani ca nu are cum sa scoata drumul pin-la autostrada (apropo de ban public cheltuit cu cap nu avioane)


Mai poti spune inca odata asta. Poate asa pricepe si @dizzy ca "lumina blonda" a fost un dezastru in ceea ce priveste administrarea unui oras.


30 Nov 2020, 18:40:
QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 21:46)
Când mai plimbi cățelul pe unde ar fi trebuit să fie Pasajul Dna Ghica, te rog sa pui poze cu linia de tramvai care trebuia să meargă pe pasaj. Deci iar vorbim discuții. Aaa visam cu ochii deschisi niște linii de tramvai, foarte bine, visati in continuare dar ele nu există.


Este alegerea ta daca vrei in continuare sa traiesti pe vremea "Scanteii" si sa crezi ca doar ce spune "lumina blonda" este adevarat. Insa nu incerca sa ne convingi si pe noi de asta.

Concret, dupa o minima documentare, ai fi aflat ca:
"Linia de tramvai Berceni-Pipera, ignorată de Gabriela Firea

Linia de tramvai Berceni-Pipera, un traseu aflat pe viitorul inel median al Bucureștiului, este prevăzută în Planul Urban de Mobilitate Durabilă București-Ilfov 2016 -2030, ale cărui prevederi sunt obligatorii pentru PMB și Consiliul Județean Ilfov. ”Este deosebit de grav dacă acest proiect nu prevede măcar spațiu pentru o viitoare linie de tramvai, dacă nu chiar linia însăși. Pentru că înseamnă că am îngropat întreg traseul de tramvai rapid de pe inelul median, adică Pipera – Colentina – Pantelimon – Titan – Vitan – Berceni. Sună bine traseul, nu?

Sursa si mai multe detalii: https://clubferoviar.ro/pasajul-doamna-ghica-nu-va-fi-gata/

Cu ocazia asta ai aflat ca exista Planul Urban de Mobilitate Durabilă București-Ilfov 2016 -2030, insa a cam durut-o la basca pe "lumina blonda" de existenta acestui plan.


30 Nov 2020, 18:44:
QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 21:46)
Pune mana si cauta singur textele tale in care susțineai ca pistele nu există prin locuri prin care iti spuneam ca am mers pe ele cu bicla sau ca nu sunt bune.


Este o treba de minima decenta sa iti poti argumenta propriile sustineri. Dar nicio problema, te inteleg, dragostea ta pentru "lumina blonda" te face sa treci peste decenta.
Cine stie, la urmatoarea postare ma acuzi ca sunt impotriva pistelor de bicicleta. Nu m-ar mira.


30 Nov 2020, 18:49:
QUOTE(dizzy @ 28 Nov 2020, 21:46)
Ți-au mai explicat si altii ca tramvaiele se repara, se schimba bandaje de roti, roti, boghiuri, etc.


Ti-am spus deja ca esti amuzant.
Asadar, iti cumperi tramvai nou si apoi te apuci sa-i schimbi boghiurile din cauza de sina praf. Eficienta maxima, doar "lumina blonda" se putea gandi la asta.

In plus, cum ramane cu viteza de deplasare? Iti iei tramvai noi care sa mearga cu 5 km/h pentru ca altfel sare de pe sina?
Asta pentru ca tot ne vorbesti tu despre eficienta cheltuirii banilor publici.


30 Nov 2020, 18:59:
QUOTE(dizzy @ 29 Nov 2020, 13:04)
Dupa cum se stie, si zicea si celebrul autor mult iubit de Gibi,
aici
crearea de infrastructura aduce mai mult trafic in zona
De aceea Pasajul Petricani nu trebuie facut.


Daca ai fi citit articolul la care te referi, ai fi inteles ca omul vorbeste despre cresterea traficului in interiorul orasului, nu in afara lui.
La fel, ai fi aflat ca omul vorbeste despre rezolvarea conflicului intre calea ferata si sosea, adica sa nu mai fie amplasate ambele pe acelasi nivel.
A dat si exemple concrete din orase "slab dezvoltate" precum Viena si Londra. Nu le-ai remarcat, nicio problema.

Acum, au si tu dreptate: Bucurestiul, in administrarea "luminii blonde" este mult peste Viena si Londra. Chiar am inteles ca multi londonezi si vienezi au vrut sa se mute la Bucuresti.

QUOTE(dizzy @ 29 Nov 2020, 13:04)
Daca vin cu bicicleta nu-si vor mai putea aduce mancare de acasa, deci vor inflori si afacerile locale de catering;


Iti poti aduce foarte bine mancare de acasa daca mergi cu bicileta la munca.
Facura aia de la Ikea niste caserole dreptunghiulara de sticla, cu capac de plastic si prindere mobila pe toate laturile, peste o garnitura de cauciuc. Este la fix de exemplu pentru o portie de paste [probata personal].

Dar deh, asta este diferenta intre a folosi bicicleta zilnic si a folosi bicicleta strict in scop recreational.
Stiu, ma vei acuza ca ii privesc cu scarba pe cei care folosesc bicicleta doar in scop recreational.


30 Nov 2020, 19:25:
QUOTE(sorin1983 @ 29 Nov 2020, 13:20)
a si rasuflat usurata jumatate din tm...deja e popular...un primar din popor smile.gif


Intr-adevar, un populist primarul asta al Timisoarei [un somer dupa cum l-a catalogat fostul primar Robu].
Dar sunt populisti si mai mari, cum ar fi premierul Olandei, care vine pe bicicleta la birou:
https://www.the-low-countries.com/article/w...the-netherlands

Dar deja am stabilit ca "olandejii e niste ghei drogati" care intamplator au facut metrou in mlasitina. Plus o tara, mare parte din ea sub nivelul marii.


This post has been edited by gibonu: 30 Nov 2020, 17:25


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 30 Nov 2020, 18:10
Post #5747


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Da Gibi, uita-te cu scarba la astia de ne dam cu bicla doar in scop recreational. Ca si-asa suntem prea multi biciclisti prin trafic. Eu o sa merg in continuare cu bicicleta, cand o sa consider eu;
Chestii de sticla in spate nu iti recomand sa duci in spate, treaba asta se poate termina foarte prost in caz de accident. Dar, treaba ta, sanatatea ta; Mai bine un sandwich intr-o punga.
Cu pasajul doar semnalizasem ca e la caterinca faza, evident tot nu a fost suficient, deci mai zic o data :ERA LA CATERINCA FAZA!
Despre celebru' autor, as jura ca sunteti frati, scoateti chestii din context si unele din palarie si le trantiti pe post de adevaruri absolute;
Poti sa stai linistit, Pasajul Dna Ghica nu se va mai face deloc, ca nu ne trebuie, oricum nu avea parcare, linie de tramvai, oficiu postal, nu era bun, da-l naibii. Deci ala nu se face, alalalt nu se continua, alalalt nu e nici macar in stadiu de proiect, dezvoltarea merge catre liniile de tren din oras care mai nou inteleg de la tine ca vor fi ridicate la alt nivel fata de strada; si care sunt ale guvernului, nu ale Primariei; succes, e de munca acolo;
tii pariul ca nu sunt gata in 4 ani, asa cum se lauda minunea cretulie cu inceput de chelie? A, stiu, greaua mostenire, ii trebuie 3 mandate sau inscaunare pe viata, etc
Despre dragoste si blonde, esti badaran dar asa faci cand nu ai argumente.
Si daca nu avem mlastina, ce facem, importam?

In continuare solutia corecta ramane:
- metrou (d'ala pe sub pamant ca sobolanul)
- tramvai
- autobuz
- troleibuz

This post has been edited by dizzy: 1 Dec 2020, 11:45


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 1 Dec 2020, 12:52
Post #5748


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.308
Joined: 3 January 05




1 miliard lipsă la sectorul 1:
https://youtu.be/Yy-sHpWJEO0
urmează amenzi și creșterea tarifului la parcări?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 1 Dec 2020, 17:15
Post #5749


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Doamne ajuta.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Dec 2020, 18:04
Post #5750


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)
Da Gibi, uita-te cu scarba la astia de ne dam cu bicla doar in scop recreational.


Doar tu stii cum ai ajuns la concluzia asta, total gresita. Si nu este prima data.
Voi repeta de cate ori este nevoie, ca respect si admir pe oricine merge pe bicicleta, indiferent ca merge zilnic sau odata la 10 ani.

QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)
Ca si-asa suntem prea multi biciclisti prin trafic.


Daca ar fi existat piste de biciclete, facute cu cap, am fi mai multi biciclisti in trafic. Dar primarii Bucurestiului din ultimii 30 de ani nu au considerat asta o prioritate.

QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)
Chestii de sticla in spate nu iti recomand sa duci in spate, treaba asta se poate termina foarte prost in caz de accident. Dar, treaba ta, sanatatea ta; Mai bine un sandwich intr-o punga.


Stiu. Am folosit de putine ori recipientul de sticla, tocmai din motivele expuse de tine mai sus.
Ideea de baza era ca iti poti lua mancare cu tine la munca chiar daca mergi cu bicicleta.

QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)
Cu pasajul doar semnalizasem ca e la caterinca faza, evident tot nu a fost suficient, deci mai zic o data :ERA LA CATERINCA FAZA!


Stiu. Urmeza sa ne spui ca si punga de chistoace era caterinca, insa nu ne-am prins noi.

QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)
Despre celebru' autor, as jura ca sunteti frati, scoateti chestii din context si unele din palarie si le trantiti pe post de adevaruri absolute;


Cum spunea, respingi din principiu tot ceea ce nu intelegi.
Ce conteaza ca omul isi argumenteaza toate afirmatiile, plus ca tot timpul da si exemple concrete de exemple de succes din Europa civilizata. Ignoram tot ce spune si ne facem ca nu vedem ca suntem cei mai prosti din UE.

QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)
Poti sa stai linistit, Pasajul Dna Ghica nu se va mai face deloc, ca nu ne trebuie, oricum nu avea parcare, linie de tramvai, oficiu postal, nu era bun, da-l naibii.


Ti-am mai spus ca delirul asta nu este un argument si nici nu te ajuta la nimic.
Ideea era ca acel pasaj sa fie 100% eficient si sa ajute si trasportul public. Dar deh, asta-i treaba de viziune, ceea ce "lumina blonda" nu a avut.

Vedem ce reuseste Shordan sa faca.
In context, sa inteleg ca este vina lui Shordan ca "lumina blonda" nici macar nu a facut licitatie pentru tabllier atunci cand s-a apucat de treaba la pasajul Dna. Ghica?

QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)

tii pariul ca nu sunt gata in 4 ani, asa cum se lauda minunea cretulie cu inceput de chelie? A, stiu, greaua mostenire, ii trebuie 3 mandate sau inscaunare pe viata, etc


Nu, nu tin pariul.
Am spus de la inceput ca Shordan are nevoie de cel putin 3 mandate ca sa repare dezastrul lasat de "lumina blonda".

QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)
Despre dragoste si blonde, esti badaran dar asa faci cand nu ai argumente.


Este veche, s-a fasati, vino cu ceva nou.

QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)
Si daca nu avem mlastina, ce facem, importam?


Pe asta nu o inteleg, esti prea profund pentru mine.

QUOTE(dizzy @ 30 Nov 2020, 20:10)
In continuare solutia corecta ramane:
- metrou (d'ala pe sub pamant ca sobolanul)
- tramvai
- autobuz
- troleibuz


Voi repeta de cate ori este nevoie: cele enumerate mai sus se complereza cu trenul, nu se exclud.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 1 Dec 2020, 18:29
Post #5751


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




La sfârșitul lunii septembrie 2019 a fost emisă autorizația de construire, iar prin februarie 2020 documentația de licitație pentru execuția lucrărilor la tablier a fost publicată pe SEAP.
În acest timp, s-a lucrat la detaliile de execuție (care nu erau necesare emiterii autorizației de construire) și au jucat ping-pong cu ANAP până când documentația a fost validată.
Or fi fost și întârzieri, nu știu exact, atât mi-au suflat în cască un grup de ofițeri patrioți.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Dec 2020, 17:58
Post #5752


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@RDK

Multumesc pentru explicatii.

Insa tot nu m-am lamurit: cand te apuci de un pasaj nu trebuie sa ai si tablierul pregatit?
Poate gresesc io, insa mi se pare total aiurea sa te apuci de lucrare si apoi, in timpul lucrarii sa incerci sa faci licitatie pentru tablier.

Iar rezulatul se vede: dupa aproape 1 an de lucrari, oha tablier.

In alta ordine de idei, niste "oameni rai" care nu o apreciaza pe "lumina blonda".
Despre pasajul Ciurel: https://pressone.ro/video/ciurel-oamenii-di...ui-de-pe-hartie

Despre pasajul Doamna Ghica: https://pressone.ro/video/pasajul-doamna-gh...stratii-publice

Pentru ca tot am vorbit despre pasajul Doamna Ghica, in filmul de mai sus, reprezentatul Asociatiei Pro Infrastructura spune ca pentru constructia acestui pasaj nu s-a organizat o licitatie publica ci a fost atribuit direct firmei din subordinea primariei.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 2 Dec 2020, 18:07
Post #5753


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Pai se poate intampla si mai nasol
duma 4-5 ani sa constati ca nu ai pe unde sa mai scoti pasaju... ca-s mii de blocuri in cale si mai mult- ai si alta localiate prin care trebuie sa strecori drumul ala.
localiate care n-are nici PUZ nidi bani si poate nici nu vrea sa o deranjezi tongue.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 2 Dec 2020, 19:08
Post #5754


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Prea aiurea nu e, niciun antreprenor nu așteaptă să semneze toate contractele de furnizare materiale până să înceapă lucrările.
Nu știu exact cât timp din cele 5 luni a fost ocupat de detaliile de execuție pentru tablier și cât pentru interacțiunea cu ANAP, mai ales că lucrurile s-au petrecut după ce PNL a ajuns la guvernare după căderea guvernului PSD.
Și, te rog, nu îmi spune că nu contează, uite, dl. primar ales a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea termică în 2-3 săptămâni de la alegeri, în condițiile în care documentația era gata de mult dar na, cine să semneze cu Firea PSD?


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Dec 2020, 09:45
Post #5755


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ia sa vedem ce a mai facut dl. primar minune cretulie cu inceput de chelie?
A desfiintat companiile primariei? NUUU, isi pune oamenii lui acolo
https://www.facebook.com/NicusorDan.ro/post...529780843766170
Pe scurt, la ce te asteptai?
https://www.facebook.com/rezistenta/posts/4667265770014317
"
După o primă lună dezastruoasă ca primar general, când n-a făcut cam nimic pentru capitală și locuitori, ci doar campanie electorală și PR pentru PNL, primarul general Nicușor Dan aplică dictonul "pleacă ai lor, vin ai noștri". La ce discurs tranșant împotriva numirilor politice, cu dedicație, a persoanelor nepotrivite în funcții de conducere a avut fostul ONG-ist protestatar, te-ai fi așteptat să mențină măcar aparențele.
Nicușor Dan a numit în funcția de director adjunct al Administrației Municipale pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic (AMCCRS) un apropiat, fost coleg de proteste și ONG-ist, aparent cu agendă politică în siajul în care se află și primarul. Am detaliat când am aflat că Nicușor Dan îl numise pe președintele ARCEN consilier personal. Citește, să știi --> bit.ly/39AfGoX
Unii au susținut că primarul general are dreptul să-și pună consilier personal pe cine vrea, dar acum vorbim despre o numire directă într-o funcție de conducere la o companie care se ocupă de o zonă extrem de sensibilă: consolidarea imobilelor cu risc seismic. Acolo e nevoie de specialiști, nu de gașca primarului. Nicușor Dan a și precizat ce-l recomandă pe președintele ARCEN pentru a ocupa funcția plătită gras: "a luptat pentru salvarea patrimoniului istoric al capitalei", "a strâns fonduri pentru renovarea Școlii Centrale", "a organizat trasee culturale".
Deci stai așa, dacă ai un ONG care semnalează distrugerea patrimoniului, dacă strângi fonduri și ții tururi prin oraș asta te face potrivit pentru o numire directă, fără concurs, într-o funcție de decizie într-o companie de consolidări antiseismice? Studiile președintelui ARCEN includ Facultatea de Teologie, Facultatea de Științe Politice și cursuri de Studiul Imaginii. Fix ce trebuie la consolidări antiseismice. Tare de tot.
Ce e și mai tare? Nicușor Dan a promis că desființează companiile municipale "ale lui Firea", dar momentan procedează fix ca fostul primar general Firea și se înconjoară de yesmani și cunoștințe. Pentru conformitate, președintele ARCEN nu a avut vreodată o poziție publică în contradictoriu cu actualul primar general. Armonie perfectă #blessed
Salvarea Bucureștiului se mai amână un pic, Primarul Bun™ își construiește "echipa". Chiar, actualul primar e fost deputat în legislatura 2016-2020. N-ar fi super drăguț să vedem un bilanț al activității sale de parlamentar?
Edit: citind postarea asta și comentariile unor cetățeni revoltați la postarea primarului, echipa lui de comunicare a adăugat în descrierea aptitudinilor nou-numitului director adjunct la AMCCRS că e și "inițiatorul proiectului „Antiseismic District”, primul proiect din România de informare, educare și abilitare a unei întregi comunități urbane vulnerabile la cutremur". Ok, să demitizăm un pic, vorba lui Iohannis. ARCEN a folosit pentru acel proiect pur informativ expertiza asociației Re:Rise, care include specialiști. Impactul a fost foarte mic, per total, câteva prezentări în fața publicului prieten și apariții în presa favorabilă. ARCEN a luat apoi caimacul, a crescut soclul statuii președintelui ARCEN, Re:Rise a trecut în plan secund, Bucureștiul e salvat de cutremure sau ceva.
"

Studiile președintelui ARCEN includ Facultatea de Teologie, Facultatea de Științe Politice și cursuri de Studiul Imaginii. Fix ce trebuie la consolidări antiseismice. Tare de tot.

Hai gibi - explica-ne de ce e foarte bine de ce a facut asta



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 3 Dec 2020, 10:13
Post #5756


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.308
Joined: 3 January 05




păcat, a dat afară un bun profesionist, care a FOST ANGAJAT PRIN CONCURS:
https://universul.net/nicusor-dan-a-inceput...-firea-pandele/

cine zicea că se trăiește prost în România?
“ In plus, ea mentioneaza ca a luat un imprumut de 14.000 euro de la fina ei, Gabriela Firea, in 2009, dar fara sa mentioneze termenul scadent.

Tot din declaratia de avere reiese ca Alina Tarcevschi a primit in 2018 un salariu de 137.021 lei de la Primaria Capitalei, 6.500 lei de Compania de Dezvoltare Durabila, 34.392 lei de la Compania de Consolidari, acolo unde lucra part time, 42.714 lei de la Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara Termoenergetica Bucuresti – Ilfov, plus 27.181 lei de la Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara pentru Iluminat Public. In total, 247.808 lei. Prin urmare, a incasat nu mai putin de 4.400 de eruo pe luna.”

cum își mai pot împrumuta nașii finele și invers, dacă nu mai au servici?
această nedreptate trebuie îndreptată, prin alegerea peroanei potrivite la senat! si nu uitati de alta minune blonda de la dep, locul 2.

This post has been edited by nasty: 3 Dec 2020, 12:11


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Dec 2020, 11:25
Post #5757


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Dizzy, ce mai face Coliban?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 3 Dec 2020, 12:42
Post #5758


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




A început ciolaniada, ce credeați că înseamnă "recomand PNL"?
Sunt atâția oameni de bine dornici să se afirme la conducerea companiilor municipale.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Dec 2020, 12:44
Post #5759


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(maho @ 3 Dec 2020, 12:25)
Dizzy, ce mai face Coliban?
*



Scoala la fara frecventa?
Isi pune oamenii pe posturile cheie, la ciolanis?



Primarul general Nicușor Dan consideră că este ”obligatoriu” ca PSD să fie în opoziție după alegerile de duminică și a anunțat că opțiunea sa la vot este PNL. ”PNL e partidul care poate bate PSD la alegerile parlamentare, așa cum a făcut-o la locale”, a declarat Nicușor Dan. (News.ro). Dacian Cioloș, copreședinte USR PLUS, a reacționat miercuri la anunțul primarului general, Nicușor Dan, de a vota cu PNL la parlamentare, spunând că ”șmecheriile politice și mișcările astea, când iei oameni de la un partid și îi pui pe listă și așa mai departe, o să decidă alegătorii cum tratează ei decizii de genul acesta”. (G4Media)

This post has been edited by dizzy: 3 Dec 2020, 13:18


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Dec 2020, 22:03
Post #5760


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu-l cheama Firea. radmasa.gif
Cv-ul duamnei ai uitat sa-l verifici...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
257 Pages « < 190 191 192 193 194 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 14:33
Forum Renault