DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme la pedala de la ambreiaj, scartaie ingrozitor atunci cand apesi pedala

dragos101010
post 1 Aug 2010, 19:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 24 April 10




Nu stiu daca voi a-ti intampinat problema aceasta dar eu deja nu mai pot, am aproape 700 de km cu Dusterul in 2 saptamani si de la 600 de km ambreiajul face un zgomot deranjant atunci cand apesi pedala de ambreiaj. Ce ma sfatuiti sa fac in afara de a merge pe la service, care ar fi problema de cauzeaza acest scartait?
multumesc anticipat pentru ajutor.


--------------------
DACIA DUSTER DAEWOO, CIELO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Aug 2010, 20:08
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa fie o neungere suficienta a axului?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 1 Aug 2010, 20:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Incearca sa il ungi tu daca nu vrei sa te duci la service. Si mie mi-a aparut la Logan, dar dupa 3 ani, deci dupa iesirea din garantie => am prestat personal la gresare.

This post has been edited by PaulT: 1 Aug 2010, 20:23


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 1 Aug 2010, 21:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




sa fim seriosi pt asa ceva nu se face toipic e la mintea cocosului ca trebe usa bucsa de la pedala de ambreiaj in cel mai rau caz cu un sprei sau o siringa cu ulei
nu o lua in nume de rau ,nu am nimica cu tine ,dar ii foarte banala problema

This post has been edited by vladut88: 1 Aug 2010, 21:12


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosta
post 1 Aug 2010, 22:03
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 17 July 10




Asa ceva am patit si eu la Ford Fiesta. Am uns axul si cu WD40 si cu seringa de ulei. momentan disparea "scirtiitul" . Axul din metal, bucsa si tija impingatoare din plastic au dus la o uzura a bucsei si implicit la modificarea pozitiei tijei impingatoare in pistonas. Apoi a inceput sa piarda lichid de frina. La service mi-au sspus ca nu se schimba doar bucsa-tija din plastic , ci tot ansamblul, inclusiv pistonasul dry.gif


--------------------
Ford Fiesta 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 1 Aug 2010, 22:07
Post #6


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




E o fi banala problema pentru tine pentru x sau y, dar pentru initiator la o masina de 15 mii E si 700 km la bord e normal sa-si faca griji si sa aiba pretentii mai mari...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosta
post 1 Aug 2010, 22:22
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 17 July 10




Banala e la inceput......Unde va duce asta??????


--------------------
Ford Fiesta 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 1 Aug 2010, 23:06
Post #8


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(vladut88 @ 1 Aug 2010, 22:04)
trebe usa bucsa de la pedala de ambreiaj
care este doua bucse

This post has been edited by IRONICK: 1 Aug 2010, 23:06


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 1 Aug 2010, 23:16
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Cred ca Dacia incepe sa slabeasca calitatea fabricatiei nu ca ar fi o cine stie ce calitate dar Loganul lui unchimiu din 96 nu are absolut nimid dupa aproximativ 50.000km pe cand a lui tata dupa nici 2000 km deja scartie pedala de frana si a mai aparut si un greieras la parasolarul din dreapta . Stiu ca sunt pe un topic de Duster dar as vrea sa stiu cum ung "pedala" de frana ca sa nu mai scartie , trebuie data jos ? , pot sa umblu la ea daca masina e in garantie sau trebuie sa merg la super-mecanicii de la Dacia (or fi stiind ei ceva mecanica dar la capitolul cum trebuie sa se comporte cu un client sunt total pe langa ) ?

This post has been edited by CGDBZ: 2 Aug 2010, 00:02


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 1 Aug 2010, 23:46
Post #10


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(CGDBZ @ 2 Aug 2010, 00:16)
Loganul lui unchiniu din 96 nu are absolut nimid dupa aproximativ 50.000km pe
In 14 ani a facut 50.000km? Il tine de bibelou?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 1 Aug 2010, 23:51
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




radmasa.gif scuze , 2006 smile.gif , nici nu se facea Logan in 96 (sunt sigur ca stiai asta) .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos101010
post 3 Aug 2010, 18:56
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 24 April 10




scurt istoric:
ziua 1. ieri ora 15:30 intru cu masina in service la reprezentantul dacia Gorj ii spun baiatului de la ghiseu care mi-a luat masina ca nu am timp sa stau si ca o vreau cat mai repede remediata problema scartaitului, zis si facut baga masina inauntru vin un mecanic se uita la ea si se apuca de uns cilindrul si pedala vreo 10 min, dupa care vine un alt domn cu o falca in cer si alta-n pamant si mi-l ia pe mecanicul de se ocupa de masina mea la rost :"ca ce faci aici, ca de ce unbla la masina, ca cine ia dat voie, ca el nu stie de atata timp de cand lucreaza acolo ca nu trebuie sa intervina la o masina in termenul de 6 luni de la lansare fara sa comunice la mioveni problema si mioveniul la randul lor sa comunice la centru de cercetare sau la nu stiu ce departamane" bun si mi-l pune pe mecanic sa stearga cu carpa toata vaselina si uleiul pus acolo si incepe sa ii faca poze vreo 20 la masina si la locul respectiv dupa care le trimite la mioveni eu stau si stau si stau in service pentru a primii raspuns de la mioveni, intr-un final vine si imi spune dupa o ora ca a fost trimisa la nu stiu ce departament si ca ar fi mai bine sa ma sune ei cand au un raspun de la dacia ca sa poata sa intervina si sa faca exact cele sun cei de la mioveni zis si facut plec de acolo tot cu scartaitul de la pedala.
ziua 2. azi ora 9:30 primesc un telefon de la service si ca sa ma prezint cu masina la service pentru niste verificari si noi teste indicate de dacia mioveni dupa care fac ei testele si ajung la concluzia ca pedala daca nu este pusa in cilindru nu scartaie bun si din nou aceeasi procedura din nou trimit la mioveni rezultatele testarii si iar astept un raspun la solicitarea facuta vreo 1 ora dupa care ma plictisesc ma duc le zic ca imi iau masina si plec si sa ma sune cand vine raspunsul dupa vreo 3 ore adica pe la 12 ma suna si zice ca au primit raspunsul sa ma duc ca trebuie sa imi schimbe cilindrul ok ajung imi schimba cilindrul de la ambreiaj in 10 minute si si si ce sa vezi tot scartaie la fel ca inainte wawwwww am zis ca mor de nervi, dupa care zice seful lor de acolo fara sa mai ia autorizatie de la dacia mioveni sa dea pedala jos o da pedala jos sa o greseze pentru ca cei de la dacia atunci cand au facuto in viteza in care au facuto nu au mai gresat bine pedala si scartaie bun o gresara iei tot bine si frumos au pus pedala la loc am facut niste probe nimic de comentat tot bine si frumos am plecat de acolo si dupa ce am ajuns acasa ce sa constat ca un scartait foarte usor tot a mai ramas si am zis ca daca o sa fie din ce in ce mai puternic o sa ma duc cu masina la mioveni sa mi-o faca aia sa imi schimbe pedala nu ma intereseaza ca sunt plin de nervi pentru ca sunt incapabili sa faca o pedala asa cum trebuie. asa ca sfatul meu atunci cand aveti probleme cu masinile mai importante ducetiva la mioveni ca rezolvati mai repede si mai sigur pentru ca cei de la service un stiu exact proiectarea masinii si sunt asa dupa ureche. o zi buna in continuare si fara scartait.


--------------------
DACIA DUSTER DAEWOO, CIELO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 3 Aug 2010, 21:18
Post #13


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Se pare ca platesti pretul noului. Ai model nou, esti admirat pe strazi, dar si mici probleme ... laugh.gif


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 5 Aug 2010, 07:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Mai pune frate si tu o virgula, un punct, aproape ca n-am inteles nimic din ce-ai scris.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 5 Aug 2010, 13:51
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




Si la Mioveni unde te duci? ca dacia n-are nici un service. Doar daca ai pile la portar sa te lase sa intri in uzina radmasa.gif Trebuie sa intelegi ca e o masina noua si daca le-a zis timp de 6 luni sa nu miste nimic in front fara stirea lor atunci asa se face. Pentru ca altfel schimbau cilindrul si se urzicau aia ca s-a facut fara vina lor si de aici probleme cu platile si cu piesele schimbate. I-ati o plasma sau un laptop sa vezi si acolo "proceduri" cu garantiile daca nu esti din bucuresti . Peste tot e asa la "garantii"


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos101010
post 5 Aug 2010, 16:59
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 24 April 10




ieri am suna la VC si am rugat sa vina o echipa dacia sa remedieze problema la serviceul cel mai apropiat de mine, dat fiind faptul ca eu am fost odata in service si am facut ce a spus dacia. Astept raspuns cu data la care se vor deplasa cei de la dacia. va tin ca curent..... continuu smile.gif)


--------------------
DACIA DUSTER DAEWOO, CIELO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oltean_Alexander
post 8 Aug 2010, 11:28
Post #17


58525896


Group: Members
Posts: 104
Joined: 8 May 09
From: 125455




QUOTE(EUGEN2008 @ 5 Aug 2010, 13:51)
Si la Mioveni unde te duci? ca dacia n-are nici un service. Doar daca ai pile la portar sa te lase sa intri in uzina  radmasa.gif  Trebuie sa intelegi ca e o masina noua si daca le-a zis timp de 6 luni sa nu miste nimic in front fara stirea lor atunci asa se face. Pentru ca altfel schimbau cilindrul si se urzicau aia ca s-a facut fara vina lor si de aici probleme cu platile si cu piesele schimbate. I-ati o plasma sau un laptop sa vezi si acolo "proceduri" cu garantiile daca nu esti din bucuresti . Peste tot e asa la "garantii"
*


Pai astia de la Dacia le scot pe poarta,si da-i la romani sa le testeze,daca rezista aici,vor fi bune si in strainatate.Noi avem drumuri vai si amar,si mofturi mari.E ceva logic smile.gif Diferenta,strainii ii doare-n pix de bani,au drumuri bune,pretentii au pentru ca isi permit,au bani...


--------------------
6842654 8745874 698426985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 8 Aug 2010, 22:13
Post #18


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




Eu cand mi-am luat Loganul am facut o treaba zic eu inteleapta si am asteptat un an ca sa-si rezolve problemele, asa ca nu ramane decat sa va plangeti in continuare de pedala de ambreiaj care e identica cu cea de Logan, de rezervor ca nu aveti combustibil dar el e pe 1/4, ca masina dardaie sau tremura, etc. Toate acestea se rezolva in timp si o sa fiti chemati sa vi le rezolve la fel cum a fost cu Loganul si cum au facut si alti producatori chiar cu masini de fite.


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Aug 2010, 10:50
Post #19


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(iulian'71 @ 8 Aug 2010, 23:13)
Toate acestea se rezolva in timp si o sa fiti chemati sa vi le rezolve la fel cum a fost cu Loganul si cum au facut si alti producatori chiar cu masini de fite
Cand a fost rechemare la Logan pentru pomul de craciun de la tripla stanga? Sau pentru contactul de la marsarier? Exemple sunt, doar ca piata din Romania nu mai conteaza.

Au fost 3 rechemari cu scop de marketing si una care era necesara, sa nu pateasca acelasi lucru ca dsn sau solenza. Sa rugineasca oalele ...

This post has been edited by IRONICK: 10 Aug 2010, 10:57


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inspektah
post 3 Feb 2011, 18:03
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 26 February 07




imi scartaie si mie de azi mad.gif ma duc la serv mad.gif am 4800 km inadmisibil


--------------------
duster 1.5 dci 110 laureate 4x4,pack look,pack piele,esp,mp3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 20 Mar 2011, 21:38
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Am si eu o mica problema, poate nu o fi problema dar eu asa o vad, .
Cat este rece motorul( sau ambreiajul) cand schimb vitezele se aude un zgomot cand iau piciorul de pe pedala de ambreiaj ( ca un fel de huruit) care dispare cand se incalzeste masina. poate fi de la rulmentul de presiune sau asa este normal sa faca actionarea hidraulica.?

This post has been edited by balcanic: 20 Mar 2011, 22:52


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 20 Mar 2011, 22:26
Post #22


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




E zgomot tehnologic, adica normal pentru dacia-reno...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 20 Mar 2011, 22:53
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Am uitat sa precizez ca este vorba despre duster 1,5 dci 110cp.

21 Mar 2011, 08:48:
Voi la ce turatie a motorului schimbati viteza la 1,5 dci 110cp?
Am observat( nu este o regula) ca daca schimb pe la 3000 acest zgomot nu se mai aude asa tare. Dupa ce se incalzeste motor , ambreiaj ..acest zgomot dispare si numai conteaza daca schimbi la 2500 sau 3000.

This post has been edited by balcanic: 21 Mar 2011, 08:48


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 3 Jan 2012, 16:11
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




problema scartaitului o am si eu la 1.6 16v ph2 ambreiaj pe cablu.

am uns angrenajul pedalei. am curatat nuca/bucsa din carter. am uns cu tot felul de vaseline si paste ceramice .... merge bine si nu scartaie o perioada dupa care iar incepe.

m a disperat. ce sa ii fac ? cu ce sa ung sa tina mai mult ?


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Jan 2012, 16:14
Post #25


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Sa te obisnuiesti!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 3 Jan 2012, 17:12
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




tata are un Logan 16v din 2007 cu 40.000 km cat am si eu. pedala nu da nici cel mai mic semn ca ar scartai. merge perfect lin

am un prieten cu logan 1.4 din 2004 . pedala merge perfect lin

mai am un prieten cu Logan din 2006. la fel... pedala merge absolut perfect si impecabil.

de ce ? ce au astea si eu nu am ?


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 3 Jan 2012, 17:25
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Pai e ceva ce ai tu si nu au ei: cost reduction suplimentar...


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessandroK4M
post 3 Jan 2012, 21:03
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 22 June 11




stiu si asta. m am impacat cu ideea. 16v PH2 este cea mai proasta masina. este facuta execrabil de prost.

dar in ce consta acel cost-cutting ? ce lipseste din sistemul ambreiajului ? il cumpar eu si il montez


--------------------
dacia logan 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 3 Jan 2012, 21:08
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(IRONICK @ 3 Jan 2012, 17:14)
Sa te obisnuiesti!
*


Foarte "tehnica" "explicatia". Penibil. Foarte penibil.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jan 2012, 21:25
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai da tu o explicatie tehnica, si-i umilesti pe toti "mesterii". Daca poti...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:33
Forum Renault