DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mai salvam de remat inca o dacie 1300 ?, E frumos sa lasi ceva in urma !

paul_78
post 17 Nov 2015, 10:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 November 15




Buna ziua .
Sunt nou pe acest forum , si incrierea mea aici vreau sa coincida ci inceperea unei restaurari la o frumoasa si veche dacie 1300. Anul acesta mai precis in vara mergand in concediu la Brasov am vazut acesta masina care din spusele actualului si unicului proprietar al masinii , ar dori sa o vanda cuiva care vrea sa o pastreze ( reconditioneze ) . Atunci nu am avut ganduri ptr asa ceva dar ptr mine am luat numarul de tel al individului in ideea de al suna candva . Sapt trecuta am facut acest lucru si l-am rugat sami trimita si unele fotografii cu masina ptr a le putea posta , sa cer un punct de vedere din partea dumneavostra .
Detaliile despre masina stau cam asa
--Are 54 000 km , omul jura ca sunt reali
--Tot din spuse masina nu a vazut zapada sub roti .
-- A stat in garaj de la primul pana la ultimul KM
-- Vopseaua este originala 100%, fara nici un element revopsit
--Masina are toate actele in regula , itp , asigurare , etc .
Se incadreaza in cat vehicolelor istorice , anul fiind 1978
A fost chemat reprezentant retromobil ptr confirmare , dar atestatul ( actele ptr atestat ) , nu se pot trimite decat dupa vopsirea masinii , in cazul in care se afla nu se permite .
Momentan se circula cu masina ea fiind functionala 100%
Acum sa vorbim de pret si in aceasta privinta va cer o parere , mosul a spus ca fara 800 eur masina nu se misca din garaj , ce parere aveti , tinand cond de ce trebuie facut la ia ( porbagaj , ruginit , stalp fata stanga ruginit, patruns , pasaj roara spate stanga ruginit patruns , si astea doar ce se vede in poze ) Ce spuneti se merita sa iau acesta masina ptr restaurare acceptand suma asta ? Sau pot gasi ceva mai bun la banii acestia .
Ce ma incanta mai mult este faptul ca are vopseaua originala , si anul de fabricatie este identic cu al meu si sotiei .
Cu stima si astept parerile dumneavostra .

17 Nov 2015, 11:24:
Inca ceva poze

This post has been edited by paul_78: 17 Nov 2015, 10:24


Attached thumbnail(s)
IMG_390.jpg ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 691
IMG_3903.JPG ( Size: 1.79mb ) Number of downloads: 720
IMG_3904.JPG ( Size: 1.95mb ) Number of downloads: 691
IMG_3905.JPG ( Size: 1.97mb ) Number of downloads: 674
IMG_3906.JPG ( Size: 2.47mb ) Number of downloads: 663
IMG_3908.JPG ( Size: 1.61mb ) Number of downloads: 288
IMG_3911.JPG ( Size: 1.76mb ) Number of downloads: 275
IMG_3913.JPG ( Size: 1.3mb ) Number of downloads: 230
IMG_3914.JPG ( Size: 1.48mb ) Number of downloads: 245
IMG_3918.JPG ( Size: 1.99mb ) Number of downloads: 260


--------------------
dacia 1300 1978 - if 78 pmf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 17 Nov 2015, 11:49
Post #2


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(paul_78 @ 17 Nov 2015, 11:22)
A fost chemat reprezentant retromobil ptr confirmare , dar atestatul ( actele ptr atestat ) , nu se pot trimite decat dupa vopsirea masinii , in cazul in care se afla nu se permite .
*


Poti sa detaliezi un pic?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 17 Nov 2015, 12:10
Post #3


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(paul_78 @ 17 Nov 2015, 10:22)
ar dori sa o vanda cuiva care vrea sa o pastreze ( reconditioneze ) .

Ok, dar sa ai in vedere ca "reconditionare" e una, "restaurare" e alta, din mai multe puncte de vedere (mai vezi niste topicuri de prin zona asta, si o sa intelegi).
QUOTE(paul_78 @ 17 Nov 2015, 10:22)
--Are 54 000 km , omul jura ca sunt reali
--Tot din spuse masina nu a vazut zapada sub roti .
-- A stat in garaj de la primul pana la ultimul KM
-- Vopseaua este originala 100%, fara nici un element revopsit

Nu asa zic toti ? smile.gif
QUOTE(paul_78 @ 17 Nov 2015, 10:22)
Momentan se circula cu masina ea fiind functionala 100%

Asta e bine, inseamna ca nu are probleme mai deosebite decat orice dacie "normala".
QUOTE(paul_78 @ 17 Nov 2015, 10:22)
Acum sa vorbim de pret si in aceasta privinta va cer o parere , mosul a spus ca fara 800 eur masina nu se misca din garaj , ce parere aveti

E un pret decent, se poate si mai bine si mai rau, dar trebuie sa ai in vedere si costurile ulterioare, in functie de ce vrei (reconditionare, restaurare) si ce poti (financiar). Daciile nu se inmultesc...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 17 Nov 2015, 12:17
Post #4


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eu nu am inteles fraza asta.
QUOTE(paul_78 @ 17 Nov 2015, 10:22)
A fost chemat reprezentant retromobil ptr confirmare , dar atestatul ( actele ptr atestat ) , nu se pot trimite decat dupa vopsirea masinii , in cazul in care se afla nu se permite .
*




--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eye88full
post 17 Nov 2015, 13:14
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 3 April 15




Salut. e frumoasa, e ca a mea, portocalie, a mea este din ' 77. eu am luat-o cu 2500 lei si am 9 petice pe toata masina, cel mai mare fiind de aprox. 6 cm. pretul la asta mi se pare cam mare sincer pt ca ai enumerat rugina la stalp, la portbagaj, la oala....iti spun ca o sa gasesti rugina si la podul pedalier si pe la contra-praguri...eu zic ca la 800 de euro poti sa gasesti una mai buna, trebuie doar sa ai rabdare si sa cauti cu atentie.sper ca ti-am fost de ajutor, te salut si eu unul ma bucur ca iti doresti sa restaurezi o Dacioara si mai ales una clasica. Rabdare si tutun! cheers.gif


--------------------
Dacia 1300 1977 - PH-05-CMO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victor3001
post 17 Nov 2015, 13:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 4 February 15
From: Medias, Sibiu




Salut. Masina arata bine mai ales ca ornamentele sunt in stare buna. Dar cum a spus si eye88ful o sa mai gasesti rugina sub ea. Pretul e cam mare, avand in vedere ca pe a mea am luat-o cu 2000 lei si la prima vedere nu are rugina decat in portbagaj pt ca s-a varsat ceva acid sulfuric. Daca tie iti place si te leaga de faptul ca e din acelasi an ca tine eu zic sa o cumperi.


--------------------
Dacia 1300 1975/ 1976 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_78
post 17 Nov 2015, 15:25
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 November 15




Ref la colegii care care m-au intrebat , despre reprezentantul retromobil .
Ptr fiecare judet in parte exista un reprezentant al retromobil care in functie de solicitari se deplaseaza la masina , face fotografii din unghiuri si locuri de el stiute ptr a intocmi un dosar .
Alaturi de aceste fotografii , se mai intocmeste un dosar format din copie ci masina , buletin proprietar , certificat fiscal , etc . Toate aceste acte si foto se trimit de catre acest reprezentant la bucuresti la sediul central ( retromobil romania ) , in functie de toate aceste acte si poze comisia hotaraste daca automobilul primeste sau nu certificatul istoric .
Ptr acesta masina s-a intocmit acest dosar , dar a fost respins din pricina vopselei mult imbatranite si a partilor din caroserie care sunt riginite , patrunse si trebuiesc remediate .
Daca se remediaza aceste probleme masina primeste cerficatul de automobil istoric .

17 Nov 2015, 16:27:
Partea cu vopseaua originala a confirmat-o chiar si reprezentantul retromobil care s-a deplasat ptr intocmirea dosarului .

This post has been edited by paul_78: 17 Nov 2015, 15:27


--------------------
dacia 1300 1978 - if 78 pmf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 17 Nov 2015, 15:30
Post #8


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Multumesc pentru clarificare. Eu de acolo intelesesem 2 chestii contradictorii: ca nu se poate atesta decat la vopsea originala si ca va trebui revopsita pentru atestare. Poate am citit eu pe diagonala.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 17 Nov 2015, 17:35
Post #9


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Ce se vede in poze e ok, nu-i grav deloc, mai important e ce nu se vede (de exemplu te poti uita pe dedesubt la sasiu, sau pe sub presuri la interior).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eye88full
post 17 Nov 2015, 19:28
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 3 April 15




neparat de verificat lonjeroanele, din fata pana in spate..iei o surubelnita si impingi in lonjeroane, in sasiu..daca intra, eu unul zic sa nu o iei...tu decizi..totul se poate face, se poate inlocui, dar nu si lonjeroanele...ca nu le mai aliniezi ca din fabrica si o sa mearga stramb pe strada...bine, ca am vazut si dacii noi noute strambe, dar asta e alta mancare de peste...repet, nu te grabi si daca tot vrei sa restaurezi o dacioara, cauta una cu baza buna de restaurat smile.gif


--------------------
Dacia 1300 1977 - PH-05-CMO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius1978
post 17 Nov 2015, 20:21
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.036
Joined: 27 December 10
From: I.L.Caragiale- Dambovita




Stiu masina am fost sa o vad la Brasov, a fost ceva timp la vanzare, masina o conduce o doamna in jur de 40 de ani, "mosul" e domnul care s-a ocupat de intretinerea masinii de foarte mult timp, dar daca stia meserie si o antifona, baga ulei,ceara,grund,orice prin fetele de usi, praguri, lonjeroane,etc., masina nu ruginea asa, pentru ca am vazut-o chiar are rugina iar cand o sa o desfaci o sa vezi mult mai mult, gauri in toata regula. Merge facuta dar trebuie muncit serios la tinichigerie, caci repet, care o sa o ia o sa aiba surprize cand o sa o desfaca. Dupa parerea mea merita 2.000 lei, hai maxim 2.500 lei.


--------------------
Dacia 1300 1970 - DB-70-UAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_78
post 17 Nov 2015, 20:44
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 November 15




QUOTE(marius1978 @ 17 Nov 2015, 21:21)
Stiu masina am fost sa o vad la Brasov, a fost ceva timp la vanzare, masina o conduce o doamna in jur de 40 de ani, "mosul" e domnul care s-a ocupat de intretinerea masinii de foarte mult timp, dar daca stia meserie si o antifona, baga ulei,ceara,grund,orice prin fetele de usi, praguri, lonjeroane,etc., masina nu ruginea asa, pentru ca am vazut-o chiar are rugina iar cand o sa o desfaci o sa vezi mult mai mult, gauri in toata regula. Merge facuta dar trebuie muncit serios la tinichigerie, caci repet, care o sa o ia o sa aiba surprize cand o sa o desfaca. Dupa parerea mea merita 2.000 lei, hai maxim 2.500 lei.
*


Multumesc frumos pentru informatie , uite asa mai afli ceva , uneori prin chestii de genul se poate afla daca proprietarul minte . Daca a-ti fost la fata locului i-mi puteti da ceva detalii in plus despre masina ?
In acesta duminica intentionam sa ma duc la brasov sa o vad , dar din spuneti dumneavostra nu prea a-ti fost incantat de ea , deci pot sa iau in consideratie experienta dumneavostra !
In privinta conservarii se vede clar ca nu a avut ingrija de acesta etapa , nu se vede urma de ulei in praguri si usi , banuiesc ca din cauza acesta o sa gasesc si mai multa rugina sub presuri la pedalier .
Mi-ai face un mare favor daca puteti detalia un pic ce a-ti vazut acolo, poate macar fac economie la benzina consumata pana la brasov si retur .
Eventual lasati un nr de tel pe privat si va sun eu sa cer ceva detalii in plus .
Cu stima !


--------------------
dacia 1300 1978 - if 78 pmf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 17 Nov 2015, 22:17
Post #13


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(marius1978 @ 17 Nov 2015, 21:21)
Dupa parerea mea merita 2.000 lei, hai maxim 2.500 lei.
*



Sunt de acord,intr-adevar e de munca darrrr luata la 2000ron merita,si pare o baza acceptabila oarecum(una ok se da si la 2000E deci....).....bagata intr-un garaj si la primavara merge facuta,in 2 luni maxim e ca noua daca ai vreun meserias ok !!! Daca are lonjeroanele mancate e mai greu dar repet,un meserias bun o scoate la capat cu bine....

BTW: nu era asta un topic de postat aici tinand cont ca initiatorul nu e proprietarul ei....

This post has been edited by sobolan: 17 Nov 2015, 22:19


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_78
post 18 Nov 2015, 08:15
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 November 15




Din ce a spus colegul ma astept sa gasesc mult mai multe nereguli la caroserie , am fost posesor de dacie 1300 pana in anul 2004 ( dacia 1300 an 1975 ) , a fost masina parintilor si am continuat eu cu ia , dar sincer nu arata asa la nici un stalp, nu arata asa la nici o arcada a rotii, singurele probleme pe care le-am avut la caroserie au fost in fata unde se punea cricul , am fost nevoit sa aplic ceva petice in rest nimic . In schimb tata la fiecare doi ani baga ulei amestecat cu vaselina prin toate locusoarele unde era posibil sa ajunga mana omului. Din ce spune colegul care a vazut-o mie greu sa cred ca acesta masina neantifonata nici macar o data in atatia ani mai poate avea lonjeroanele si podeaua intregi . Aici se vede faptul ca masina a fost condusa de o femeie . Si iar o alta dilema , mi-e greu sa cred ca acesta masina nu a vazut iarna pe sosele .
Uneori de aceea sunt bune aceste forumuri unde putem discuta, si afla multe lucruri, si in plus putem prinde cu minciuna unele persoane care vand . Daca am timp sa vad masina sambata sigur o sa fac mai multe poze si postez cam toate neregulile pe care le descopar .
Cu stima !


--------------------
dacia 1300 1978 - if 78 pmf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 18 Nov 2015, 22:41
Post #15


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Tinand cont ca e originala cam 95% sin ea,eu as da 2000 ron pe ea sincer,parerea mea desigur,nu e nimeni obligat sa se ia dupa mine....iar cu zonele vulnerabile....pai la suportii de cric e boala lor ca acolo se aduna pamant si daca nu pui apa sa faci curat periodic se putrezeste tabla,la capurile de prag iar ai belele cam la orice dacie,la tunelul telescopelor spate,la stalpul A sub aripa,sub chedere,sub balamalele usilor pe stalpi(mai rar),la pasajele rotilor spate dupa aripa etc dar daca e ruginita vizibil la praguri si la lonjeroane = masina neintretinuta ! dry.gif
Eu ,doar daca ar fi a mea,as face-o pe aia si singur,acasa,in curte, cum o fac si pe a mea dar e ceva de lucru acolo,la service nu-i neglijabila manopera + ca la lonjeroane nu e gluma,acolo o mica greseala si n-o mai scoti cum trebuie niciodata....

Cel mai bine mergi si vezi tu cu ochii tai ce si cum mai ales daca spui ca stii de dacii in general,realitatea poate diferi mult fata de poze,daca iti cade cu tronc la inima o iei si gata,repet ca o masina buna in mintile ei si solida cat de cat face cel putin 1500,cel putin,cand te inhami da asa ceva trebuie sa fii constient ca nu e gluma si mai trebuie sa ai portofelul cat de cat generos....

Sau varianta 2 : marius1978 are niste "babe" de vanzare la bursa care ar merita mare atentie,dai mai mult dar scapi mai ieftin si cu timpul pierdut si cu alergatura si cu stresul....zic si eu......analizeaza bine si gandeste-te ca nu e o joaca,dac-o vrei facuta ca la carte o sa te coste,eu simt asta pe pielea mea,vorbesc din experienta.....

This post has been edited by sobolan: 18 Nov 2015, 22:46


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 18 Nov 2015, 22:56
Post #16


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Unde e masina?As putea trece sa o vad.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 18 Nov 2015, 22:59
Post #17


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(ydaniel @ 18 Nov 2015, 23:56)
As putea trece sa o vad.
*



sau asa ....un "expert" in dacii ca tine ar putea da un verdict real smile.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_78
post 19 Nov 2015, 08:42
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 November 15




masina este in Brsov.
Am vorbit personal cu marius 1978, tinand cont de experienta pe care o are in domeniu , mi-a dat un sfat si o suma maxima pe care o pot oferi , aceiasi suma i-a oferit-o si el , insa cucoana nici nu a vrut sa auda , ba mai mult sa infuriat . Aseara am sunat-o iar telefonic mia spus ca suma minima este de 750 eur , insa tipa vrea actele pe loc . Nici nu discuta fara transcriere de proprietate . Masina este inscrisa pe numele mamei . In concluzie masina a fost condusa si intretinuta numai de femei , de aici si diferenta foarte mare cum arata la interior si cum arata la exterior .
Nu a vazut in viata ei antifon sau ceva in praguri si usi ( ulei vaselina etc )


--------------------
dacia 1300 1978 - if 78 pmf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 19 Nov 2015, 09:01
Post #19


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




in cazul asta cauta-ti alta masina ! wink.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Nov 2015, 09:15
Post #20


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Poate chiar la
QUOTE(paul_78 @ 19 Nov 2015, 08:42)
marius 1978
*


am vazut ca gaseste multe masini


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 19 Nov 2015, 11:51
Post #21


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Am inteles ca este in Bv,ma interesa cartieru',Estrada,numarul.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_78
post 19 Nov 2015, 12:52
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 November 15




din ce i-mi aduc eu aminte era undeva pe strada grivitei

19 Nov 2015, 13:57:
vezi ca masina o gasiti si pe olx , nu fac reclama . Colegul a avut dreptate masina sta la vanzare de 2 ani

This post has been edited by paul_78: 19 Nov 2015, 12:57


--------------------
dacia 1300 1978 - if 78 pmf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex1300BV
post 2 Apr 2017, 13:31
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 674
Joined: 20 November 08




Noutati cu proiectul?


--------------------
Dacia 1410 1991 1397 cmc TLX Break - xxxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 23:35
Forum Renault