DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> schimbul de bucsaraie pe fata, detaliere piese si pret total

iulian radu
post 15 Aug 2005, 10:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




Toata afacerea m-a dus la 300 ron(3 mil lei)
Necesar :
-pivoti superiori-2 buc(plus suruburi si piulite aferente)
-pivoti inferiori -2 buc(plus piulite si suruburi aferente)
-bucsa brat superior-2 buc
-bucsa trapez -4 buc
-teu amortizor -2 buc
-bucsa tirant( cere de Fartec!!!)-4 buc
-bieleta antiruliu-2 buc
-bieleta directie stanga -1 buc
-bieleta directie dreapta- 1buc
-bucsa cap cremaliera(directie)-2 buc
Eu personal schimb tot pe fata o data sau de 2 ori pe an!
Este mult mai sigur si nu fac operatii de genul.. e dus doar pivotul cutare sau bucsa cutare.Este mult mai sigur si mai cinstit sa schimbati tot!
Ve-ti vedea ca mersul masinii se va schimba simtitor!
Evident,schimbul mi l-am facut eu singur,pentru ca nu am incredere in service!Nu este greu,trebuie tinut cont doar de cateva reguli simple:
-Mare atentie la bieletele de directie se va memora numarul de filete la demontare!
-va trebuie o mengina neaparat,altfel vei avea nevoie de inca un ajutor
Operatiuni:
1-desfacerea piuliteii de la planetara,demontarea etrierului de frana
(patent,surubelnita,fixa sau inelara de 24)
2-desfacerea piulitelor de la pivotul inferior si cel superior
(inelara sau inelara cotita de 19)
3-desfacerea piulitei de la bieleta de directie
(inelara de 17)
4-demontarea discului(daca nu reusiti aveti nevoie de un pic de forta si de un ciocan)
excl.gif nu se va lovi discul ci bratele ghidoare ale acestuia excl.gif smile.gif
5-demontarea bieletei antiruliu
(inelara de 20-22 2 buc!)
6-demontarea teului amortizor
(fixa de 24,desfaci piulita care-l strange,apoi ridici de bratul superior in sus si desfiletezi teul amortizor cu mana)
7-demontarea bratului superior si a trapezului
(inelara sau inelara cotita de 20-22 2buc si multa forta,o surubelnita lunga,ciocan)
8-demontarea bieletei de directie(aici aveti nevoie de o cheie de 36 fixa!!,apoi de o fixa de 14 si una de 17,pentru a demonta capul cremaliera si a scimba bucsa!) wacko.gif
Daca nu aveti scule de schimbat bucsile la trapez si la bratul superior exista solutii si aici!!
Puteti gasi in comert trapez cu pivot si bucse montate pe el la un pret avantajos!
(60 ron,600.000 lei )deci nu va mai chinuiti!!!
Daca nu aveti nevoie de o menghina o tubulara de 24,26 sau orice teava care se potriveste cu chenarul bucsei respective!(Sincer sa fiu aici e partea cea mai grea!)
Spor la treaba si revin cu detalii la intrebarile dumneavoastra!!!
excl.gif Musai si o bere cand faceti aceasta operatiune!!Nu de alta dar merita!!


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
licrimon2002
post 15 Aug 2005, 12:16
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 10 May 05




Draga Iulian ce ai spus tu aici e perfect dar s-ar putea sa descurajeze pe multi..
Sincer si eu fac tot ce spui tu aici, complet dar o data la 2 ani! ! ! si merg cam 20 000 km/an, deci aceasta operatie o fac o data la 40 000 de km !
As mai face cateva precizari, conform cartilor tehnice si a practicului:
1 bucsele se strang la maximum cand masina se afla "pe roti", pentru a permite aceeasi deformare a bratelor sus=jos
2 dupa toate acestea va fi necesar si o verificare macar (daca nu chiar reglare) a unghiurilor directiei
3 un pivot bun, care nu are evident joc si este miscat f greu cu mana, va mai tine cel putin 2 ani. Deasemeni pivotii inferiori si bucsele de la bratul inferior sunt piese supuse unor solicitari mai mari decat cele de pe bratul superior
4 daca totusi avem "o jena" financiara, este bine sa stim ca PIVOTII, BIELETELE DE DIRECTIE si TIRANTII SUNT PIESE DE MAXIMA SIGURANTA ! ! ! Daca nu aveti bani si totusi trebuie sa plecati undeva, aceste piese vor fi verificate si eventual schimbate mai intii.

Si astfel ajungem la clasica intrebare de ce avem Dacie si nu ne permitem...masina.. Tocmai pt ca masina implica cozi si sarutari de maiini la NeaBasca mecanicul din colt care....ati ghicit e cel mai bun, f f f ocupat, dar tocmai iti face un favor si are cateva minute libere pt tine...dar nu prea are bani ca daca te ajuta pe tine tocmai il refuza pe un altul care i-ar fi dat atat....daca nu intelegi ar fi bine sa il mai cauti maine wink.gif ...etc


--------------------
DACIA 1310 L (1994) si LOGAN (2006 1.5 dci) - xx xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 17 Aug 2005, 04:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




Daca imi permiteti,voi reveni cu un raspuns!
Evident ca trebuie sa mergem la un reglaj al unghiului de fuga!(dupa ce efectuam innoirea masinii in ceea ce priveste ansamblul pe fata)
Nu sunt un tip anti-service,dar de cele mai multe ori am abordat aceasta metoda si nu am ramas placut surprins de metoda lor de jegmanire!Odata ,la o simpla verificare a planetarelor,pentru simplul fapt ca mi-a ridicat masina pe elevator si s-a uitat,apoi a facut nota de plata pe 350.000 lei! blink.gif
Nu exagerez!Scuzati daca am fost off-topic!


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Aug 2005, 07:33
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




"Eu personal schimb tot pe fata o data sau de 2 ori pe an!"

Eu personal cred ca exagerezi si nu ai ce face cu banii.
Masina mea are 7 ani si nu am schimbat chestiile astea o singura data la 3 ani.
De atunci am verificat jocurile si tot si nu este nici un fel de problema, si masina are aproape 100 000 km!!!

Explicatia e ori ca cumperi piesele second hand, ori ce la iei de la cel mai penal Srl, ori ca participi la turul Off road al Romaniei(cu Dacia)


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 17 Aug 2005, 16:37
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




Vad ca am deschis un topic de pe urma caruia aleg doar pareri balonate!
1-fac anual cam 20-22000 km,in tara,drumuri de Bucuresti,Cluj,Timisoara(sunt din Satu Mare),asta mi-e meseria si asa imi castig painea!
2-piesele le iau intotdeauna cu inscriptia pe ambalaj piese de origine(nu ma uit la bani)
3-nu stiu ce fel de drumuri aveti voi,dar eu traiesc in Romania!!!
4-nu exagerez cu schimbatul!Nici nu-mi place sa conduc o masina care sa dardaie din toate incheieturile!
5-rog moderatorii a inchide acest topic,credeam ca va fi unul constructiv si nu unul de bascalie!


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Aug 2005, 20:53
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Intentia mea nu a fost de bascalie, dar pur si simplu mi se pare exagerat sa schimbi toate astea la 10 000-11 000 km(ai zis ca schimbi de 2 ori pe an, si faci pe an 20 000-22 000)


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 17 Aug 2005, 22:09
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




intotdeauna merg incarcat!Apoi,din nefericire pentru mine trebuie sa abordez si drumurile mai putin nationale,de fapt trebuie sa va anunt ca aici in ardeal la capitolul drumuri stam foarte prost pe plan local!Sincer,daca as avea posibilitatea v-as arata doar bieletele de directie si cred ca va veti speria.De fapt nu ar fi trebuit sa remarc densitatea reparatiilor,ci am vrut doar sa dau detalii,pentru cei ce nu stiu,in ceea ce priveste schimbul de bucsaraie pe fata.Vorba aceea,se duce romanul nostru la un service si nu are habar daca tipul de acolo isi bate joc de el sau nu!
Am patit eu pe pielea mea cand m-am trezit fara bucsile tirant pe partea dreapta!Bine ca am ajuns intreg acasa!
Deci,la capitolul drumuri,sudul tarii sta foarte bine in comparatie cu ardealul(in afara de Brasov-Sighisoara-Cluj-Satu Mare).Faceti doar un drum de Satu Mare -Oradea si veti dori sa luati masina in spate!Dezastru fratilor! "sa traim bine!"


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 17 Aug 2005, 22:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




mie mi s`a parut un topic foarte util deci felicitari si mersi pt ca nu stiam ce mai imi trebuie sa cumpar ca sa fac fata toata smile.gif


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 17 Aug 2005, 22:31
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




As vrea sa va mai dau o idee!
Puteti lua teuri amortizor de papuc!Fata se va ridica un pic mai mult!Teul amortizor de papuc are gulerul un pic mai inalt!
Veti vedea diferenta!Nu stiu in ce masura afecteaza celelalte piese!Sunt deja la al doilea schimb de teuri.Am remarcat o uzura mai pronuntata la bieletele de directie!?Sa fie aceasta modificare cauza?


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 17 Aug 2005, 22:41
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




dar ca sa o cobor mai jos de fata ce pot sa fac?ca vad ca esti mai in tema smile.gif


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 18 Aug 2005, 06:15
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




Banuiesc si sunt aproape sigur, ca puteti opta pentru singura posibilitate in cadrul alegerii dvs!Exact ca in cazul masinilor participante la raliu,se trece la taierea unei spire a arcului(de fata sau de spate!)
Pentru aceasta operatiune va trebuie neaparat o presa de arcuri!
Presa respectiva este formata din doua tije mari,filetate,prevazute la unul din capete cu cate o gheara de prindere,iar ambele sunt deasemenea trecute printr-un taler,care se introduce sub gulerul telescopului.Ghearele tijelor se agata de spirele arcului!(atentie,acestea trebuiesc dispuse simetric astfel incat ,cand strangeti presa ,arcul sa se stranga echilibrat din ambele parti si sa nu scape.
Presa de care vorbesc are doua piulite mari ,de strangere,iar aici va trebuie chei fixe mari(36.......41in cazul meu!)sau o cheie franceza.
Necesar scule!!
pentru demontarea arcului de fata!
1-presa arc
2-cheie de 17 fixa sau inelara pentru desfacerea telescopului
3-cheie de 24 fixa pentru demontarea teului amortizor
4-chei de 20-22 pentru desfacerea surubului ce sustine atat teul amortizor cat si bieleta antiruliu
In cazul demontarii arcului pe spate nu aveti nevoie de presa!!!
Aici va trebuie in mod cert o tubulara de 17 sau 19 nu mai tin bine minte!
Se poate presa arcul introducand cricul sub osia spate si strangand pana puteti prinde cele doua capete ale telescopului!Atentie atat pe fata cat si pe spate telescopul sa fie intins la maxim si nu compresat.


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 18 Aug 2005, 06:19
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




O a doua posibilitate ar fi sa taiati din tija filetata a amortizorului ce intra in teul amortizor,ati vazut ca ramane o parte din ea nefolosita.Lasati din ea exact cat se infileteaza in teul amortizor,restul puteti taia!
Este o operatiune mult mai simpla !!!Nu trebuie sa mai dati arcul jos!!!


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Aug 2005, 06:56
Post #13


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Dupa schimbarea pivotilor superiori sau al bieletelor, autoamat trebuie facute unghiurile..asta neaparat, deci tot trebuie sa ajungi la atelier, nu va luati dupa respectarea numarului de infiletari sau alte metode la ureche, ca nu-i de joaca cu directia.
Iulian Radu, poate tie iti iasa unghiurile dupa ureche sau ai avut norco, dar se mai apuca un novice sa schimbe singur bucsaraiele, si face unghiurile dupa ureche cum ai zis tu si se mira ca-i trage intr-o parte sau doamne fereste ceva mai grav.

Deci dupa asa operatiuni Este absolut necesar a se face unghiurile la un atelier specializat.
Pivotii inferiori se pot schimba fara a face unghiurile..ATAT.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 19 Aug 2005, 07:45
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




Va rog sa cititi cu atentie mesajele mele!
Faza cu unghiurile de fuga este punctata daca sunteti atenti!
Nu fac lucrurile dupa ureche!Am sase ani de experienta in acest domeniu,ca mi-am schimbat meseria...asta este o chestie libera la indemana oricarui roman!
Va rog inca o data,daca doriti sa discutam pe aceasta tema ,sa fim cooperanti si nu sa apostrofam!Si mie imi este foarte usor sa sicanez,dar nu vad nici un rost!
Pentru scumpul meu coleg,Tragedy,doresc sa va anunt ca fac aceasta operatiune de fiecare data cand schimb ceva pe fata!!!Indiferent de piesa,ca este pivot superior sau inferior!Piesele romanesti nu sunt perfecte si nu ies din fabrica la aceleasi dimensiuni stricte!
Deci la capitolul siguranta,fac totul pentru ca batrana mea masina sa fie ok!Se merge fratilor la service pentru reglarea unghiurilor de fuga!!!
Altfel va veti trezi cu uzuri mari la cauciucuri plus sicane din partea directiei(va trage ori stanga ori dreapta)
Daca sunt persoane care nu vor sa se murdareasca ,asta e treaba lor!
Ma simt nevoit sa revin cu o problema, care cred ca este generala!
Inainte verificam la service starea pieselor !Tipul spunea ca este doar pivotul cutare sau bieleta antiruliu!O inlocuia si bineanteles ca saraca masina era la fel(facea aceleasi zgomote)
Spuneti ca treaba asta costa o groaza de bani!Hai sa fim seriosi,o data pe an eu cred ca merita sa investiti in siguranta dvs.Mai ales ca avem drumuri excelente.Ce sa mai zic de cei cu masini din import?
Stiu ca suntem saraci,tocmai de aceea am deschis acest topic,pentru ca toti sa stim de ce avem nevoie si cat ne costa ,cand dorim sa innoim siguranta noastra!
Daca doriti sa stiti cat costa o asemenea manopera,va rog sa va interesati!
Inchei aici cu speranta ca vom discuta pe viitor de mici detalii in ceea ce priveste schimbul de bucsaraie pe fata!!!
Pentru moderatori-mii de scuze daca in acest mesaj am iesit din topic!!
Va multumesc!


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Aug 2005, 07:54
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(iulian radu @ 15 Aug 2005, 10:11)
Toata afacerea m-a dus la 300 ron(3 mil lei)
Necesar :
-pivoti superiori-2 buc(plus suruburi si piulite aferente)
-pivoti inferiori  -2 buc(plus piulite si suruburi aferente)
-bucsa brat superior-2 buc
-bucsa trapez    -4 buc
-teu amortizor   -2 buc
-bucsa tirant( cere de Fartec!!!)-4 buc
-bieleta antiruliu-2 buc
-bieleta directie stanga -1 buc
-bieleta directie dreapta- 1buc
-bucsa cap cremaliera(directie)-2 buc
Eu personal schimb tot pe fata o data sau de 2 ori pe an!
Este mult mai sigur si nu fac operatii de genul.. e dus doar pivotul cutare sau bucsa cutare.Este mult mai sigur si mai cinstit sa schimbati tot!
Ve-ti vedea ca mersul masinii se va schimba simtitor!
Evident,schimbul mi l-am facut eu singur,pentru ca nu am incredere in service!Nu este greu,trebuie tinut cont doar de cateva reguli simple:
-Mare atentie la bieletele de directie se va memora  numarul de filete la demontare!
-va trebuie o mengina neaparat,altfel vei avea nevoie de inca un ajutor
Operatiuni:
1-desfacerea piuliteii de la planetara,demontarea etrierului de frana
(patent,surubelnita,fixa sau inelara de 24)
2-desfacerea piulitelor de la pivotul inferior si cel superior
(inelara sau inelara cotita de 19)
3-desfacerea piulitei de la bieleta de directie
(inelara de 17)
4-demontarea discului(daca nu reusiti aveti nevoie de un pic de forta si de un ciocan)
excl.gif nu se va lovi discul ci bratele ghidoare ale acestuia excl.gif  smile.gif
5-demontarea bieletei antiruliu
(inelara de 20-22     2 buc!)
6-demontarea teului amortizor
(fixa de 24,desfaci piulita care-l strange,apoi ridici de bratul superior in sus si desfiletezi teul amortizor cu mana)
7-demontarea bratului superior si a trapezului
(inelara sau inelara cotita de 20-22     2buc si multa forta,o surubelnita lunga,ciocan)
8-demontarea bieletei de directie(aici aveti nevoie de o cheie de 36 fixa!!,apoi de o fixa de 14 si una de 17,pentru a demonta capul cremaliera si a scimba bucsa!) wacko.gif
Daca nu aveti scule de schimbat bucsile la trapez si la bratul superior exista solutii si aici!!
Puteti gasi in comert trapez cu pivot si bucse montate pe el la un pret avantajos!
(60 ron,600.000 lei )deci nu va mai chinuiti!!!
Daca nu aveti nevoie de o menghina o tubulara de 24,26 sau orice teava care se potriveste cu chenarul bucsei respective!(Sincer sa fiu aici e partea cea mai grea!)
Spor la treaba si revin cu detalii la intrebarile dumneavoastra!!!
excl.gif Musai si o bere cand faceti aceasta operatiune!!Nu de alta dar merita!!
*



Din textul subliniat eu am inteles ca nu faci unghiurile ci reglezi din memorie(la aliniament cel putin care e cel mai simplu de realizat)..
Nu este multa lume care sa aiba acasa instalatie de facut unghiurile(care este si f complexa apropo, cu senzori, lasere etc)
Daca tu ai acasa asa ceva foarte bine..dar nu cred sa aiba multa lume...

This post has been edited by tragedy: 19 Aug 2005, 07:57


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 20 Aug 2005, 04:54
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




Stiu si sunt de acord cu dvs!
O reglare a unghiurilor de fuga nu cred ca ar trebui sa depaseasca 20 lei sau maxim 30!
Tipul nu face decat sa bage masina la rampa,apoi ataseaza pe rotile din fata si din spate niste dispozitive prevazute cu "lasere"(becuri de 12 V).In fata masinii posteaza doua panouri de gidaj.
Trece apoi la reglarea directiei;desface bieletele de directie si le regleaza pentru a obtine un reglaj optim stanga--------dreapta.
Apoi trece daca este necesar la desfacerea tijei prevazuta cu bucse tirant,pentru a regla pozitia rotii pe directia inainte------inapoi.
Daca este baiat finut,va regleaza si simetria volanului,adica vi-l demonteaza daca sta stramb si il monteaza simetric.
Inca o chestie!!!
Daca observati ca volanul merge in gol mai mult de 10 grade ,atunci solicitati sa va schimbe bucsa ax volan,se poate sa fie uzata.Sau o puteti cumpara dvs si monta singuri acasa.Este foarte simplu.Mare atentie insa ,se va strange foarte bine!
Nimeni nu se poate juca cu directia excl.gif


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 20 Aug 2005, 10:04
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Ok, asta nu ai mentionat.
Acum ca ne-am inteles, spor la treaba si multa bafta.
Fiecare sa-si schimbe bucsaraia cand crede de cuviinta tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Aug 2005, 07:16
Post #18


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




daca se pricepe cineva, cum se schimba bieletele de directie reglabile?(tip Oltcit)
Mai are cineva la masina dealea? sau sunt singurul huh.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 22 Aug 2005, 12:40
Post #19


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




Am o intrebare pt initiatorul acestui topic: Exista vreun dispozitiv pt scos pivotii? Dupa ce am desfacut piulitele lor am obs ca nu ies de acolo nici batuti cu ciocanul. Eu trebuia sa scot doar planetara si am fost nevoit sa desfac toate celelalte suruburi ale pivotilor si sa-i scot cu totul, dar daca vreau sa-i schimb ce trebe sa fac ?


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 22 Aug 2005, 14:01
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




cred ca o asemenea operatiune ma astepata si pe mine.Cam cate ore de munca presupune?
AAAA...Puteti sa imi spuneti care este rolul "capatului de bara"?Ce e aceasta chestie (daca exista) si cam ce face ea?


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 22 Aug 2005, 14:45
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Mi se pare exagerat sa se schimbe toate articulatiile de doua ori pe an, avand in vedere ca unele pot tine si 80-100 000 km. Eu verific la cateva luni si schimb doar ce e uzat.

Bileltele tip oltcit se schimba mai greu decat cele model vechi.
Eu am demontat caseta de directie, pentru a lucra mai usor (am rampa).
Bieleta este infiletata in axul casetei de directie si are o siguranta (tabla indoita).
Se deface siguranta, si se demonteaza bieleta cu un cleste de teava, apucand de rotula din capatul dinspre caseta. De ce nu au facut acolo o chestie sa se poata desface cu cheia nu am inteles. Trebuie apucat cu un cleste de chestia aia rotunda.
Nu e buna metoda reglarii cu numararea filetelor.

Capatul de bara este articulatia dinspre roata a bieletei tip nou. Se gaseste separat si se schimba usor.
Dispozitiv pentru scos pivotii la berlina se pare ca exista.
Pentur a-i debloca se tin tensionati cu un levier, si se bate in portfuzeta cu ciocanul . La fel si la capetele de bara. Sistemul e cam idiot, si de multe ori sunt greu de scos. Nu se bate in capatul filetat al pivotului pentru ca sunt sanse sa se intepeneasca si mai tare. La montare e bine sa se unga cu vaselina partea conica.

Simetria nu se regleaza scotand volanul si asezandu-l drept, dupa ce s-a reglat geometria.
Pozitia volanului centrat se gaseste astfel incat sa aiba acelasi numar de ture stanga si dreapta.
Cum reglez eu convergenta (singurul reglaj la nova, pentur ca restul unghiurilor se corecteaza schimband bascula):
Cu volanul drept (centrat cum am spus mai sus), iau o undita sau alta tija dreapta si suficient de lunga, si o tin paralel cu masina, in contact cu roata fata. La nova trebuie sa treaca al 2-3 cm de roata spate, din cauza diferentei de ecartament. La berlina trebuie sa atinga roata spate.
In conditiile astea masina merge perfect drept, nu toceste si se comporta bine in viraje. Reglajul nu e foarte precis, dar la mine a dat rezultate bune.
Trebuie facut cu masina pe un teren drept.

This post has been edited by cristidb: 22 Aug 2005, 15:11


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 22 Aug 2005, 22:51
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




Pentru d-nul marianrec!
Trebuie rabdare si perseverenta la schimbatul pivotilor,deci tot ciocanul va da rezultate,daca desfaceti celelalte suruburi ale pivotilor va complicati munca.Virati maxim stanga sau dreapta si bateti cu ciocanul cu putere,daca nu ies,trebuie sa va folositi de inca un cric,ridicati toata suspensia in sus ,folosind discul de frana ca suprafata de contact cu cricul,si apoi sigur pivotul inferior va ceda la lovituri de ciocan.
Deci,daca ati reusit sa descatusati pivotul inferior,dati cricul ajutator jos,destrangeti piulitele de la trapez(cheia de 22) si apoi bateti cu ciocanul pentru a desface pivotul superior.In acest fel va folositi de greutatea discului de frana,pentru a scoate pivotul superior.
Sau luati o seringa de unica folosinta,umpleti-o cu lichid de frana si ungeti partile cu probleme de la pivoti,cred ca vor ceda mai repede!!!
Pentru d-nul padual:patru ore pe fiecare parte,stil de lucru lejer,fara graba,dar depinde totusi de gradul de rugina de pe piese(folositi lichid de frana inainte de a purcede la desfacut,merge mai repede!
Pentru d-nul Cristidb:-mie asa mi-a reglat simetria la volan-mi.a reglat unghiurile de fuga,apoi a verificat nr.de ture de la volan(stanga-dreapta)apoi a sesizat ca statea inclinat spre stanga cu 5 cm,asa ca l-a desfacut si l-a montat in pozitie dreapta!!!(adica dupa ce am schimbat tot pe fata mai schimb o data bascula ca sa indrept volanul?Sa fim seriosi totusi!
Unele piese tin la 80.000-100.000 km?
Eu dragii mei am dacie nu bugatti!
Si merg pe drumuri romanesti!


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 23 Aug 2005, 09:53
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Nu stiu pe ce drumuri mergi, dar am mai luat si eu gropi, si cu toate astea am schimbat un pivot la 40 000, unul la 80 000, un capat de bara pe la 60 000, o bieleta(doar parte dinspre caseta) la 80 000, bucsile de la bara stabilizatoare de 2 ori rulmentii fata (nu mai stiu cand) si amortizoarele fata pe la 45 000.
In rest sunt piese originale pe masina, care are acum 124 000Km.
E adevarat ca nu prea merg pe drumuri de tara si feresc gropile (pe cele mari).
Amortizoarele in ce stare sunt? Daca amortizoarele sunt uzate e normal sa se uzeze mai repede toate articulatiile.

Legat de reglarea geometriei.
Nu trebuia sa schimbe nici o bascula. Convergenta se regleaza din bielete. Primul lucru la reglajul geometriei este sa se verifice ca volanul este centrat, adica din pozitia de mers drept sa aibe acelasi nr de ture stanga si dreapta.
Atunci cand virezi, roata din interiorul virajului vireaza mai mult. Geometria e proiectata astfel incat cu masina sa mearga drept cu volanul centrat. In momentul asta rotile tale au convergenta buna cand mergi drept, dar in viraje nu.

This post has been edited by cristidb: 23 Aug 2005, 09:56


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 23 Aug 2005, 19:41
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




Cum reglez eu convergenta (singurul reglaj la nova, pentur ca restul unghiurilor se corecteaza schimband bascula):sunt cuvintele dvs.domnule cristidb!
Ma repet inca o data,daca aveti ceva de completat va rog,am si eu de invatat destul de multe si ma bucur enorm ca am gasit un club pe placul meu,cu oameni bataiosi care-si sustin parerile.
Deci eu asa schimb bucsaraia,asa consimt ca merita macar atat masina mea!Nu de alta dar urasc repet, URASC zgomotele pe fata!Eu am nevoie de masina sigura care sa nu ma lase pe drum,asa cum patesc altii si vin acasa remorcati.
Nu port ochelari,feresc gropile dar solicit masina la viteze mari,acolo unde drumul permite.Va invit la mine o luna si am sa va demonstrez ca lucrurile stau asa cum va spun.Ma faceti sa va downloadez poze cu piesele de pe fata inlocuite!Si o sa va para rau!Va spun cu mana pe inima,eu nu pot circula cu pivoti sau bielete care troncanesc la fiecare manevra sau groapa.Sunteti posesor de nova,a mea masina are deja 14 ani,scuze....
Si eu de-abia astept sa vina Loganul ca sa nu mai cheltui atat de mult ca si cu batranica!Sper!
Deci haideti sa intram in detaliile schimbului pieselor pe fata!
Fiti rai!


--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chichi
post 24 Aug 2005, 06:57
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 28 December 04
From: Braila




Ce riscuri iti asumi cand circuli cu bileta de directie sau cea antiruliu defecta?... huh.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.2V 2012 - BR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian radu
post 24 Aug 2005, 07:58
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 17 April 05




Bieleta antiruliu defecta-protectie impotriva ruliului precara!Intervine apoi o solicitare mai mare la nivelul directiei!Apar deci uzuri masive la nivelul bieletelor de directie,a casetei de directie...
(la viraje ample apare senzatia de "barca")
Bieleta de directie stricata?Ingreunarea manevrelor de viraj stanga sau dreapta,apar pocnituri sau pacanituri la executarea virajelor,riscul aparitiei uzurii masive la nivelul casetei de directie.
Am mai observat o chestie!
Riscuri?Enorme,mai ales daca sunteti obisnuit cu viteze mai mari!La un soc mai dur(o groapa)pot apare fisuri sau rupturi!
Deci siguranta dumneavoastra in trafic este scazuta!
La o bieleta de directie uzata apar si semnele vizibile-uzuri ale cauciucului pe exterior!
Vai daca ati stii cat de multe se pot spune pe acest topic....
Cand se rupe un arc pe fata veti vedea o alta modificare importanta in comportamentul masinii!Cand franati sau decelerati veti observa o mica deviere de la traseu care trebuie corectata din volan rapid,la viteze mari chestia se simte mai tare!
Acestea sunt simptomele pe care le-am intalnit la masina mea!
Va spun sincer,vad ca multi scriu ca la n zeci de mii de km ,schimb piesa cutare apoi piesa cutare....
Domnii mei,vreau sa fim seriosi:O PIESA UZATA SOLICITA INEVITABIL SI CELELALTE PIESE COMPONENTE ALE ANGRENAJULUI RESPECTIV!!!
Este o chestie logica!Un pic de rationament!



--------------------
dacia logan laureate 1,6 mpi 2005 - SM 05 CDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chichi
post 24 Aug 2005, 11:38
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 28 December 04
From: Braila




Deci se pare ca am probleme serioase cu directia... huh.gif

La virajul spre stanga, se aud pocnituri in partea dreapta (planetara), iar la viteza de 90 km/h nu mai am siguranta deloc in trafic, masina danseaza efectiv pe sosea si oscileaza stanga-dreapta, asemenei unui avion gata de decolare din acele filme preistorice cu aparate de zbor antice sau ca o barca pe valuri. Cauciucul de pe partea dreapta fata este facut varza (azi il schimb...) bucati intregi de caucuic sunt defrisate de pe el, ramanand doar sarma acestuia... Deci se pare ca atat bieleta antiruliu, cat si cea de directie, trebuiesc inlocuite...

Aveti cumva idee cat m-ar costa piesele? Mentionez ca am schimbat acum o luna bucsi, pivoti si alte alea... rolleyes.gif Stiam de planetara, dar nu mi-a zis nimeni nimic de bieleta... mellow.gif

This post has been edited by chichi: 24 Aug 2005, 11:40


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.2V 2012 - BR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Aug 2005, 11:50
Post #28


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Daca ti-a facut cauciucul varza, si face cum zici tu ca face la 90 la ora..ar trebui sa multumesti la D-zeu ca mai esti aici sa scri pe Forum..inconstienti mai sunteti fratilor..nu pot sa inteleg unii oameni...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chichi
post 24 Aug 2005, 12:22
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 28 December 04
From: Braila




QUOTE(tragedy @ 24 Aug 2005, 12:50)
Daca ti-a facut cauciucul varza, si face cum zici tu ca face la 90 la ora..ar trebui sa multumesti la D-zeu ca mai esti aici sa scri pe Forum..inconstienti mai sunteti fratilor..nu pot sa inteleg unii oameni...
*



De ce?... blink.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.2V 2012 - BR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Aug 2005, 12:48
Post #30


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(chichi @ 24 Aug 2005, 12:22)
De ce?... blink.gif
*




Ca nu ai luat primul pom sau stalp..putea sa ti se rupa oricand bieletele..sau ce ai tu uzat pe acolo..si la 90 la ora daca se rupe o bieleta sau un pivot gandeste si tu ce se poate intampla...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:28
Forum Renault