DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> curatare sistem racire, pentru schimb antigel

noo_yd
post 6 May 2016, 19:55
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 14 May 08




am bagat un antigel mai prost si a aparut rugina in vasul de expansiune , am cumparat alt vas , si as vrea sa curat tot sistemul de racire al motorului , am vazut ca exista niste solutii care se pun in vasul de expansiune peste antigel si se lasa mototrul sa mearga ceva timp cu solutia asta si se da drumul la tot lichidul , dupa se spala sistemul de racire cu apa , cum ar trebi sa procedez pentru spalarea sistemului de racire ? pe ce furtun sa bag apa si pe care sa iasa apa ? alta metoda de curatare stie cineva ? , o sa cumpar alt antigel mai bun si as vrea sa fie cat de cat curat sistemul de racire


--------------------
dacia logan laureate 2007 - OT-23-XXX
Cu cat cauti sa placi la toata lumea, cu atat esti in primejdie sa nu fii respectat de nimeni
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elm
post 12 Jun 2016, 12:57
Post #2


Biciclist de cursa lunga


Group: Members
Posts: 205
Joined: 30 July 09




Există păreri comform cărora motor-flush-ul ăsta (sau cum se numește) nu e chiar așa de sănător pentru motor - dizolvantul respectiv poate ataca părțile metalice sau garniturile dacă este lăsat puțin mai mult decât trebuie (de fapt el afactează de la momentul zero, că doar e coroziv și gata)
Plus că au pățit-o unii să curețe mai mult decît trebuie, și să apară pori pe ici pe colo...

Antigelul de calitate are și efect anticoroziv, de lubrifiere, de protecție etc, etc, schimbarea la timp este suficientă (pentru mine cel puțin, eu nu aș băga drăcii prin motor, nici dacă antigelul vechi a cauzat ceva))


--------------------
Dacia Logan II 2018, Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 12 Jun 2016, 19:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Depinde de tine daca vrei sa faci un flush al sistemului de racire; daca ai pus antigel slab calitativ si nu ai mers foarte mult, poti doar sa speli circuitul, fara flush....

Daca ai mers mult, atat in km cat si ani, poti folosi un flush pt circuitul de racire, dar de calitate...solutii sunt

Daca speli circuitul foloseste apa distilata ( e relativ ieftina la bidoane de 5 l) si clatiri successive ; eu il clatesc de 3-4 sau chiar 5 ori, adica scot lichidul vechi, pun apa distilata, il las sa mearga la relanti 5-10 min apoi astept sa se raceasca si il golesc; repet asta cam de 3-4 ori sau pana cand apa iese curata

Apoi completez cu antigel, recomandat de Renault, mereu 50%

Daca faci spalarea cum tiam zis, este bine sa scoti termostatul si sa il lasi la relanti fara termostat; apoi cand pui antigelul il pui evident la loc

Eu asa fac, tu nu trebuie sa faci ca mine ; prea frecvent nu fac, deoarece la mine lichidul este curat - ultima oara a fost acum 5-6 ani daca imi aduc bine aminte

This post has been edited by user123: 12 Jun 2016, 19:20


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
noo_yd
post 13 Jun 2016, 22:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 14 May 08




asa o sa fac , o sa curat cu apa distilata


--------------------
dacia logan laureate 2007 - OT-23-XXX
Cu cat cauti sa placi la toata lumea, cu atat esti in primejdie sa nu fii respectat de nimeni
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 14 Jun 2016, 07:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




daca vrei sa faci o treaba poti folosi wurth
dar si costa smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 00:55
Forum Renault