DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spalatorie auto, HOW TO

Altis
post 20 Mar 2009, 15:21
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Uitandu-ma pe strazi in zona, constat ca in vreme de criza romanii spala masinile de le tocesc.
De ce sa nu le spal si eu cateva?

Unde lucrez eu, este o curte de 4000mp intre vile (zona Damaroaia) In zona sunt 3 spalatorii, astea le stiu eu, care sunt pline non-stop. Am fost sa imi spal masina si am asteptat 30 de minute pana sa se apuce de ea. M-am gandit sa deschid si eu una.

Acum, sunt prieten cu proprietarul terenului. Fac contract. Fac firma cu cod caen. Mai departe? Adica, care este ordinea? Fac o firma cu obiect de activitate? Apoi?

Banii sunt o problema, nu vreau sa ma apuc sa construiesc garaje in care sa spal, ma gandesc la un schelet metalic din rectangular pe care pun placi bituminoase si pereti din policarbonat sau ceva asemanator.
Stie cineva cam care sunt etapele pe care ar trebuie sa le urmez? Cine imi da autorizatie sa construiesc dracia? Dracie care va fi probabil constructie provizorie demontabila sau ceva de genul?

Daca aveti cunostinta, va rog sa ma ajutati.

P.S. Am un prieten avocat, dar pana sa ma apuc sa il sun sa ne intalnim, as vrea sa imi schitez in linii mari un plan. Ma gandesc ca daca aveti cunostinte si timp liber, veti ajuta un coforumist smile.gif


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 20 Mar 2009, 17:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




cred ca cele mai importante sunt avizele de la mediu(evacuarea apei uzate)


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 20 Mar 2009, 22:40
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




in afara de partea cu firma, domeniu de activitate s.a.m.d :

ca sa sa poti construi ceva trebuie sa ai un contract de concesiune, sau vanzare cumparare, un act conform legii 50 care iti da dreptul sa construiesti.
apoi urmatorii pasi :

1. mergi la primaria de care apartii, la serviciul urbanism si ceri un Certificat de Urbanism . spui ce vrei sa faci, adica spalatorie
2. Aflii in certificat daca ai voie sa faci asa ceva ( daca e permisa functiunea ). Poti sa nu ai voie si te orientezi spre altceva, sau poti sa ai voie dupa ce faci un PUD. Plan Urbanistic de Detaliu . Proiect premergator celui de Autorizare, in care se argumenteaza urbanistic functiunea, accesele auto, s.a.m.d ...... . Foooarte rar se inampla sa poti trece direct la PAC (proiect autorizare construire ) fara PUD.
3. Vezi ce avize trebuie sa scoti in C.U. ( certificat de urbanism ). Nu scapi fara Mediu si Circulatie. La circulatie , ma scuzi dar ai pus-o... ., e crima si pedeapsa. trebuie sa faci dovada ca ai parcari ca la carte, accese la fel... pe domeniul tau privat, nu ma intreba cum funcioneaza anumite spalatorii.... .
4. Dupa cel puti 6 luni autorizezi PUD-ul si te poti apuca de PAC
5. Faci PAC-ul si il autorizezi ( atentie ca nu se folosesc anumite avize luate la faza PUD) . Atentie nu mai exista notiunea in autorizare de Constructie Provizorie. Autorizatia e definitiva. Despre materiale de construire , ca o faci gen cort, sau hala sau cu cafenea si masaj nu intereseaza prea tare, tot ai nevoie de autorizatie. atat cat ai ceva construit vorbim de autorizatie de construire si drumul e acelasi.
Asta e calea legala pentru autorizarea unei spalatorii.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 20 Mar 2009, 22:53
Post #4


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Altisone, pai daca vrei inchiderile (peretii) din policarbonat de ce nu faci si invelitoarea tot din acelasi material? biggrin.gif

Iddea este ca, daca ai terenul, si firma infiintata, apelezi la o firma de proiectari si se ocupa ei de proiect. Dupa ce obtii CU, afli de ce avize ai nevoie, Tot proiectantul iti face documentatia de care ai nevoie pt fiecare aviz in parte. Apoi, alegi tu, daca iti este mai convenabil sa umbli personal dupa avize, sau lasi proiectantul sa faca toata treaba. Si, dupa un an de activitate, ma intrebi pe mine biggrin.gif , ce ai de facut sa iti extinzi afacerea pe fonduri UE...

David79, de la primarie, ca sa obtii CU trebuie sa depui in prealabil un dosar care sa contina o cerere tip, plan de incadrare in zona (2 exemplare), plan de situatii (2 exemplare), documentatie topo, copie dupa actul de proprietate sau dreptul de folosinta al terenului, extras CF pentru teren, copie dupa autorizatia de functionare a firmei.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 20 Mar 2009, 22:55
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pana urmezi toti pasii legali, faci POC. Nu puz, nu altceva. Asculta-ma pe mine. Ar fi ideal sa incepi dupa ce te pui in ordine cu toate, dar daca vei face asta, faliment scrie pe spalatoria ta.
Da drumu' la spalatorie, mai faci un ban, mai obtii o autorizatie (iti arat eu spalatorii care merg fara nicio autorizatie de 2-3 ani), mai dai un ciubuc la primarie, le mai speli cateva masini moca... Daca vei astepta sa fie totul perfect legal, o sa dai faliment inainte sa incepi. Si sa nu-mi spui ca ai sa treci totul prin casa de marcat, ca mai bine nu te mai apuci.
Stiu ca nu-i frumos ce-ti spun, dar crede-ma ca am dreptate.

Ai grija daca spui ca mai sunt 3 spalatorii in zona. Vor incerca sa te infunde. Si vezi ca nu-i deloc simplu sa tii oamenii in mana. Aia-s in marea majoritate, pleava, drojdie. Te fura, fura din masini, vin numai cand au chef si nu mai au bani, fac numai idiotenii. Sunt oameni ciudati, nu e deloc simplu cu ei. Ai sa te crucesti de ce-ai sa vezi.

Fa-ti spate solid la Primarie. E esential!!! Fara spate nu faci nimic. Si nu invata pe nimeni sa vina la "mocaiala". Toata lumea o sa plateasca. Stii cu cati prieteni te vei trezi peste noapte? Pe unii nici nu-ti vei aduce aminte de unde-i stii. radmasa.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 20 Mar 2009, 22:59
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




eu am spus in linii mari cum sta treaba. Oricum vorbim de 6-9 luni de zile
iar ceea ce cer astia la primarie, documenatii cadastrale, planuri de situatie .... sunt departe de ce scrie in lege, ca obligatie pentru un cetatean care vrea un C.U.
vezilegea 350. oricum de regula firma de proiectare se ocupa de toate . asta daca ii convine.

This post has been edited by david79: 20 Mar 2009, 22:59


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 20 Mar 2009, 22:59
Post #7


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Victoras2001 @ 20 Mar 2009, 22:55)
... faci POC. Nu puz ...
*



Adica PAC nu PUD... biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 20 Mar 2009, 23:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Eu ii spun cat se poate de sincer ce are de facut, daca vrea sa si castige. Cand vad cata teancu de acte enumerati, ma ia voma. Un lucru e clar. Cu respectarea tuturor chestiilor enumerate de voi, nici la anul nu deschide. Dar costuri v-a avea zilnic.
Iti faci spate la Primarie.
Deschizi cu sau fara acte, ai sa vezi ca nu se intampla nimic. O sa-ti ceara bani de la obraz.
Mana de fier cu spalatorii, ca te infunda. Aici mi-ar lua 3 zile sa-ti povestesc. Poate cand m-o apuca cheful de vorba.

Doi ani am fost asociat cu cineva la o spalatorie. Ma credeti ca n-am vazut un aviz? Si io ca io, ca-i mai spuneam sa faca actele, da ala nici nu voia sa auda. Ta-su si sor-sa lucrau in Primarie si chiar aveau pozitie, nu erau agarici. E, pe chestia asta nu s-a atins nimeni de noi 2 ani. Nu e bine, dar asa se face in Romania daca vrei sa castigi. Daca vrei sa faci PIB-u' mare, du-te si alearga dupa acte si avize. Stii care-i culmea? Dupa ce o sa le obtii pe toate, o sa vina Primaria, o sda-ti gaseasca ceva (o sa vada un spalator descult sau fara tricou pe el - se intampla foarte des) si-o sa te arda de-o sa urlii, cu toate actele si avizele tale la zi.
Asa ca asculta-ma daca vrei sa castigi. Daca vrei sa fii in regula cu tot ce-ti cer aia, n-o sa mai ai timp de castig, ai sa vezi.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 20 Mar 2009, 23:32
Post #9


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Legea 350/2001 la articolele 31-34 spune cine emite si cam ce contine un CU nu si documentatia de care ai nevoie ca sa-l obtii. Mai exista si Legea 50/1991 (cu 1001 de modificari si completari) care zice urmatoarele la articolul 6, aliniatul 4: "În vederea eliberării certificatului de urbanism solicitantul - orice persoană fizică sau juridică interesată - se va adresa autorităților prevăzute la art. 4 cu o cerere care va cuprinde atât elementele de identificare a imobilului pentru care se solicită certificatul de urbanism, cât și elementele care definesc scopul solicitării".

De aici incolo, garantat primaria iti cere cel putin actele pe care le-am enumerat anterior (crede-ma, doar saptamana asta am depus 3 solicitari de emitere CU). Am intalnit cazuri in care s-a solcitat pana si fotografii cu amplasamentul...

This post has been edited by radian: 20 Mar 2009, 23:38


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 21 Mar 2009, 00:37
Post #10


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Dar am si eu o intrebare naiva: de ce e nevoie sa construiesti ceva? Iti inchiriezi o baraca de la constructii (sunt unele foarte meseriase), ti-o trantesti in curte si speli masinile in aer liber. Evident, respecti treaba cu canalizarea ca de la astia ti-o poti fura cel mai repede.

E, merge?


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 21 Mar 2009, 00:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Spatiul nu este o problema. Este o curte de 4000mp. Pot sa parchez un parc auto. Dar, m-ati pus pe ganduri la faza cu 6 luni.. eu speram ceva care sa functioneze in 2-3 luni, pana vine vara.
Sunt ferm convins ca nu merge totul repede si legal, dar acum nici sa ma apuc sa spal masini asa de nebun nu am tupeu.
Oricum, ceva relatii am si eu, proiecte, executii, s.a.m.d. Am lucrat 2 ani intr- firma de constructii industriale. Nu sunt bine pus la punct cu birocratia dar ma documentez rapid.
Asta cu constructia provizorie/demontabila este o noutate pentru mine.

Adica daca iau corturi d-alea de florarie si le plimb prin curte imi trebuie autorizatie de constructie?

Problema mea este urmatoarea: imi fac firma cu obiect de activitate. Pot executa activitatea de spalatorie LEGAL la mine in curte in aer liber? ca imi trag din hala existenta tevile cu apa si furtune si pun corturi de florarie.
Merge?

Edit: ovidiu a fost mai rapid... Folosesc substante ecologice care pot fi deversate in canalizare si asa zisa contructie, vad eu... In curte exista si o hala de 600 mp in care fiinteaza niste birori si un showroom. Daca in acte declar ca spal acolo? si eu spal langa sub prelata? Pot sa imi torn placa de beton in curte fara autorizatie? Ca daca da, trag o placa, canalizare si aia e....


Edit2: Si mai simplu, pe peretele halei atasez o prelata de cafenea, chiar am una, din aceea care are manivela. Fac niste panouri din policarbonat "volante" sa delimitez cu ele si gata.

This post has been edited by altisone: 21 Mar 2009, 00:59


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 21 Mar 2009, 01:33
Post #12


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




Daca esti dispus la in investitie initiala de minim 100.000 euro + juma de an pe profit 0 (in cel mai bun caz) e ok. Am o spalatorie langa bloc (Vitan, aprox vis-a-vis de pompieri) e plin mai mereu si vin numa` "smecherasi" .Ideea e sa-ti faci clientii tai care sa fie multumiti si sa revina, daca trantesti si un loc unde poti bea o cafea pana e gata spalarea e si mai bine dar implica costuri in plus, etc. Cel mai greu o sa fie cu angajatii.. Dar ideea e buna per ansamblu. Spor!


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 21 Mar 2009, 09:24
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Avand in vedere ca cei care spala masinile sunt niste gunoaie eu as prefera o spalatorie cu autoservire!Chiar daca ies mult mai scump eu ma duc la omv si mi-o fac cum vreau eu.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 21 Mar 2009, 12:29
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Zippy, pe ce Dumnezeu sa dau 100.000 euro? Daca aveam banii astia, nu spalatorie deschideam cu ei, dar asta e alta discutie. Din ce am vazut eu, fara sa caut foarte mult, ma costa in jur de 1000 un repartitor, compresor, draci sa-l ia ce este, care aduce apa la presiunea necesara si o distribuie spre lancile acelea.Lanci care sunt undeva la 2-300 euro bucata. O constructie, chiar daca as face-o din panouri tip Isopan, mai mult de 4000 - 5000 euro nu ma costa, asta daca ii pun si usi de garaj(acoperis, pereti, structura, placa de betonsi si usi de garaj care se duc sub acoperis - imi scapa acum denumirea). Cand lucram in contructii, am supervizat executia unui asemenea garaj pentru un beneficiar.Avea doua locuri si a costat cca. 2300-2500 euro - asta, facut pentru respectivul, cu adaos 0. Eu ma gandesc la 4, maxim 5, cel putin in prima faza.
Din ce am extimat eu, in jur de 10000 euro ar fi suficienti.
Oricum, am descoperit ca un amic, cu care nu am vorbit de mult, detine o spalatorie. Urmeaza sa ma intalnesc cu el sa imi spuna mai multe.

Nu ma gandesc la un wash center gen benzinarie, desi la un moment dat, m-am gandit la asta, dar bugetul nu imi permite sub nici o forma. Si tricouri albe.Dar astea, sunt departe rau.

This post has been edited by altisone: 21 Mar 2009, 12:32


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 21 Mar 2009, 13:11
Post #15


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




O posibila varianta ar fi sa faci investitia minima cat sa nu ramai in pierdere, adica 2, 3 posturi de spalare, si daca terenul iti permite o extindere, dupa un an de activitate (oficiala...), faci un proiect de extindere pe fondurile europene. Daca zici ca-i vorba de cca. 4.000 mp, cu acces auto facil, as lua in calcul si amenajarea unei parcari private, cu abonamente lunare pentru locuitorii din zona.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 21 Mar 2009, 13:48
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Nu se pune problema asa. Nu este terenul meu. Proprietarul imi face o concesie ca imi inchiriaza 100-200 mp pt. asta,dar atat. Am mentionat suprafata p[entru ca unul dintre antevorbitori a spus ca trebuie sa fac dovada locurilor de parcare.

Exact asta intentionez Radian, sa fac minim la inceput, nu am bani. Daca merge, pe viitor se poate vorbi de o extindere, inclusiv sa beneficiez de o suprafata mai mare din curte.
Faza cu parcarile este exclusa, pentru ca este zona de vile, si toti au masinile parcate in curte...


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 21 Mar 2009, 19:11
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(Zippy @ 21 Mar 2009, 01:33)
Daca esti dispus la in investitie initiala de minim 100.000 euro + juma de an pe profit 0 (in cel mai bun caz) e ok.
*


radmasa.gif
M-ai spart. tongue.gif

Altisone, vezi ca nu-i cum zici tu, nici cu constructia, nici cu zeama varsata la canal.
Atata timp cat spatiul e destinat publicului, iti trebuie autorizatie. Altfel te iau aia cu intrebari de genul "daca-i cade-n cap cuiva vreo tabla?".
In ceea ce priveste faptul ca tu speli cu solutii ecologice, pe tovarasi ii doare fix in pix. O sa te intrebe cat de ecologice sunt uleiul de pe motor, uleiul de pe cutie, benzina scursa pe te miri unde... Si nu prea sunt. Apoi sa vezi ce ecologica e solutia de spalat motorul. De aia pentru curatat jante nici nu vreau sa pomenesc. E singura solutie pe care am vazut-o cum curata absolut orice. Iar spalatorii aproape ca vomau dupa ce o foloseau. Nu-ti mai zic ca-si puneau doua randuri de manusi si tot ii usturau mainile.

Du-te la prietenul ala si vezi cum stau lucrurile. Daca ti-e prieten bun, eu in locul tau m-as aciua pe acolo o perioada. In cateva zile inveti cum se pregatesc solutiile, cum se foloseste wapul, care sunt etapele corecte pentru o degresare ca la carte... Apoi vezi c-o sa-ti vina tot felul de idioti care se vor lauda ca stiu sa faca polish si tapiterii. Daca tu nu stapanesti procedeele, ai belit beribenghelul. Aia o sa ia vopseaua de pe X5 si-o sa-i arda sau pateze tapiteria, iar tu vei fugi cu un cocalar pe urme, cu sabia-n mana. tongue.gif
Iti trebuie compresor, butoi special pentru spuma activa si motoare. De obicei la un motor se leaga doua lance.

Iti mai spun o singura data. Daca vrei sa deschizi spalatoria ca sa faci ceva bani, apuca-te si spala masini, lasa actele ca te ingroapa. De ce nu vrei sa crezi pe cineva trecut prin asta?
Fii baiat destept si fa o socoteala simpla. Ia legea si vezi ce amenzi vei primi. Apoi socoteste cat castigi. Merita sa dai o amenda si sa-ti vezi de treaba. Nu-i frumos, dar altfel nu castigi. Asta e Romania. Toti care au spalatorii, vulcanizari, serice, depozite, asa fac. Altfel muncesc de pomana.
O sa vina un distrus si-o sa-ti dea 10 mil amenda. Sau o sa-i dai tu lui 7-8 mil spaga (O sa te iubeasca ala toata viata, crede-ma.). Bun, pai tu banii aia ii faci in cateva ore, da spaga dai, sa zicem, o singura data pe luna. Hai ma, ce dracu?
Treaba ta, dar eu sunt patit. Am vrut sa fac totul ca la carte intr-o afacere si am fost ingropat de statul de care se teme lumea. Pai sa faca o lege clara si buna, si-o voi respecta.

This post has been edited by Victoras2001: 21 Mar 2009, 19:30


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 21 Mar 2009, 21:27
Post #18


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Tot ce-i bun este imoral, ilegal sau ingrasa...

Oricat am face noi pe moralistii, si cat ne-am dori o "societate normala", trebui sa recunosc ca sfaturile lui Victoras nu sunt de ignorat.

Pe de alta parte, daca consideri ca nu ai tupeul sa "negociezi" spaga cu vreun comsiar de la garda financiara, atunci mai bine stai in banca ta ca sigur iti arunci banii pe fereastra. Sau deschide-ti vreo agentie de consultanta unde sa ai de-a face cu angajati si cu clienti din categoria "gulerelor albe".

Ca fapt divers, la 90% din proiectele pe care le fac, fie ca-i vorba de locuinte sau de spatii comerciale, constructia este finalizata cu mult inainte sa termin eu proiectul in faza PAC si sa-l depun la primarie pentru obtinerea autorizatiei de constructie...

This post has been edited by radian: 21 Mar 2009, 21:28


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 21 Mar 2009, 21:55
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Inca un sfat. Studiaza posibilitatea sa iei apa din put, nu de la retea. Posibilitatea e enorma in Bucuresti. Noi aveam put la 40m parca, si spalam in draci, inclusiv TIR-uri. Pe langa faptul ca, daca alegi reteaua, vei da apometrele peste cap, mai ai un avantaj. Fiind 3 spalatorii in zona, e posibil sa nu-i fi dus capul sa-si faca put. In zilele in care e apa oprita, tu nu vei face fata sa speli tot cardul de masini.
Despre energia electrica, numai de bine... biggrin.gif tongue.gif

This post has been edited by Victoras2001: 21 Mar 2009, 21:57


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 21 Mar 2009, 23:28
Post #20


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




eu cred ca nu se mai apuca


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 21 Mar 2009, 23:50
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Io m-as reapuca. tongue.gif
Stai ca-i mai zic una. biggrin.gif
Partenerul asta al meu era tot cat mine, dar facuse niste ani de box. Si avea o pata mare. Sa nu-l minti si sa nu-l furi. Cum astia nu se puteau abtine de la niciuna din "placerile" astea, ii batea de-i zapacea de tot. Iar ca sa va dati seama cu ce fel de oameni ai de-a face, inchipuiti-va ca uitau bataia incasata, in numai cateva ore. Era unu', ii ziceam Pastoi. Daca nu-l lasam sa plece cate 10 minute de 5 ori pe zi, il apuca sevraju' in spalatorie. radmasa.gif
M-am certat rau cu asta, ca incepuse sa-i bata in fata clientilor. Adica ce insemna bataie. Se ducea la schilod si-i dadea o palma de-l lasa lat. (Absolut motivat - daca bataia poate avea vreo motivatie).Asta era ditamai animalul, iar aia, de obicei, sunt 2 la 30kg. Mai mult nu le facea. Da speria clientii, mai ales femeile. Iar la noi veneau multe, ca nu-i lasam p-astia sa se lege de ele sau sa le bage pe gat diverse programe de jepcareala. Plus ca le invitam in bar la un suc... Aveam si noi succes in tinerete. biggrin.gif
E, s-a ofticat ala pe mine si mi-a zis. Bine ba, fa tu cum vrei, da sa nu ma chemi sa te ajut. Normal ca in 4 zile mi se suise toata spalatoria in cap. Stia ca nu mai are cine sa-i bata si-si faceau de cap. Degeaba ii ardeam io la bani (le caram amenzi de ajunsesera unii sa aduca bani d-acasa laugh.gif ). Pana nu l-am chemat p-ala, nu i-am pus la punct. normal c-a ras de mine 3 zile si mi-a tot scos pe nas ca nu-s in stare de nimic fara el. Si la capitolul asta trebuia sa-i dau dreptate. smile.gif
Deci cu astia, in marea majoritate, daca esti om ai pus-o. Bataia-i sfanta.

Ca sa va fie si mai clar ce fel de oameni sunt, va mai zic una. Trageau cu aspiratorul monedele de prin masina. Dupa ce pleca clientul, desfaceau aspiratoarele, bagau mainile pana la cot in jegul ala, si luau toate monedele. Ca sa nu mai spun ca de cateva ori s-au luat la bataie pe ele. Stateam cu asta si cu prietenii (ca veneau aia toata ziua "la terasa") si ne uitam la ei cum se comportau ca animalele salbatice.
Recunosc ca am avut si cativa baieti ok, dar nenorocirea lor e ca erau prea finuti si nu faceau fata intre golanii astia. Unu era student, voia sa faca bani in vacanta. Trebuia sa stam toata ziua in curul lui, ca altfel il capiau aia. Pana la urma l-am sfatuit sa-si caute altceva, ca nu era de nasul lui asta.

Da tu nu trebuie sa disperi. E frumoasa viata de "posesor de spalatorie". radmasa.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 22 Mar 2009, 00:10
Post #22


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




asa o fi peste tot? biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 22 Mar 2009, 00:21
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Mai conteaza si ce oameni angajezi ... la mine in masina tot timpul am fise si bancnote de 1leu, dar niciodata nu mi-o disparut nici macar 5 bani.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 22 Mar 2009, 00:27
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pai tu de ce crezi ca-i carpea?
Si stati voi linistiti. Daca ati sti cate masini am spalat noi ca nu veneau aia... Azi faceau plinul si trei zile beau. P-orma veneau rupti de foame.
Cand angajezi oameni noi, si sunt ok, le fac aia vechi numai sicane. Ca le strica "piata". Daca-i dai pe aia vechi afara, astia noi nu fac fata.
E tare greu sa-ti formezi o echipa buna. Dar si cand ti-ai creat-o, trebuie sa tii cu dintii de ea. Noi cand am reusit lucrul asta, ne-am certat si-am inchis sandramaua. radmasa.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 22 Mar 2009, 00:30
Post #25


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Am avut si o experienta "interesanta"...

Prin '94 - '97, lucram la o intreprindere pe atunci inca de stat, o fabrica de utilaj minier, eram responsabil CTC pe doua sectii de productie, si aveam cate o echipa de controlori de calitate pentru fiecare sectie, in total vreo 12 oameni. Unul dintre ei, facea naveta dintr-un sat din apropiere, era dus rau de tot. Ajungea trenul in gara pe la 6.30, si pana la 7 cand incepea programul, omul meu deja era luat in freza. Si, cand apuca sa bea paharelul in plus devenea foarte agresiv, in special avea treaba cu femeile. Tipul pe atunci avea vreo 45 de ani, si imi povesteau consatenii lui ca in prima tinerete avusese faima de mare bataus. Cand intra in carciuma satului beat, infigea cutitul in masa si decreta ca raman doar prietenii lui, restul afara, nu prea erau multi care sa comenteze in fata lui. Apoi, la o incaierare l-a injungheat pe unul si a facut cativa ani de puscarie. Dupa ce-a terminat "dreptul" a luat razna rau cu bautura si s-a ramolit. Insa ii ramsese mintea ca a unui pusti de 14 ani. Vesnic se imbata, provoca scandal si si-o fura de nu le putea duce.

Intr-una din dimineti a venit la mine in birou. Avea o ureche rupta si mi-a cerut sa i-o cos... radmasa.gif L-am trimis la medicul intreprinderii.

Tipul ii cara la greu de toate unuia din directori (fost cadru de nadejde de dinainte de '89) si ala ii tinea spatele. Omul meu facea tampenii, si cand se lasa cu reclamatii din partea femeilor eu capatam suturile in cur de la domn director, ca cica eu eram de vina ca nu stiu sa-mi educ oamenii... Ce drac sa educ la ala, fost puscarias, alcoolic si sancadalagiu...

Odata cobor in sectie si imi spun oamenii ca omul meu iar e cu chef de scandal. In cazurile astea il trimiteam acasa. Fara sanctiuni, ore taiate sau alte minuni, ca oricum domn director anula orice sanctiune. Il caut pe idiot si il gasesc pe casa scarii. Binenteles era muci. Il trimit acasa, el nu si nu, ca are treaba. Sa ma convinga ca nu-i beat a topait pe scarile dintre doua etaje, in sus, intr-un picior, cu ambele maini ridicate la orizontala, sa-mi dovedeasca ca are echilibru si in consecinta nu-i chiar asa beat... Mi-am muscat buzele pana la sange sa-mi abtin rasul, caci trebuia sa fiu ala suparat, si sa-l convinf sa plece dracu acasa. Alta data, cand l-am trimis acasa a scos cutitul la mine... Si avand in vedere antecedentele lui n-as putea zice ca nu mi-a fost frica...

La vreo cativa ani dupa ce m-am disponibilizat de la firma aia, am aflat ca idiotul, intr-o noapte de pasti si-a injunghiat mortal cu consatean.

This post has been edited by radian: 22 Mar 2009, 00:32


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 22 Mar 2009, 00:37
Post #26


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Acu' bănuiesc că nu mai ai ”sânge” să-l trimiți acasă.... tongue.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 22 Mar 2009, 02:50
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Tocmai ce am primit OK-ul de la propirtar !

Maine il sun pe tipul cu spalatoria:)

Multumesc de sfaturi, foarte pertinete, mai ales Victor.


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 22 Mar 2009, 03:41
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Bre Victoras, de ce nu faci tălică un topic dedicat amintirilor de la spalatorie? 04.gif Io cred ca s-ar bucura de succes.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 22 Mar 2009, 09:01
Post #29


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Daca il credeti sau nu,tot ce spune Victoras2001,e adevarat.
Si doar pt.ca nu fur,nu beau si nu ma droghez am avut multe probleme in a ma integra si de a munci cinstit.
Da tongue.gif ,din pacate eu nu am fost patron de spalatorie.
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 22 Mar 2009, 09:07
Post #30


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(tkx @ 22 Mar 2009, 00:10)
asa o fi peste tot? biggrin.gif
*



Cam da. In Oradea, in Cluj, nici macar in Turcia NU am gasit un angajat care sa pot sa zic ca imi inspira o incredere. Sunt pleava societatii. Stiu doar o singura spalatorie in Cluj care imi inspira o oarecare incredere.

Desi nu vorbesc din experienta personala Pictoras cam are dreptate in toate privintele. Ok, e criza, e foame de bani, dar personal nu m-as manji cu un asemenea business.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:52
Forum Renault