DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> MODULATOR FM - da sau ba ?, pareri despre calitatea sunetului la modelele noi

ryry
post 30 Apr 2008, 15:59
Post #31


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




Eu am deja unul cu telecomanda si merge pe stick.
Am dat parca 80 lei din Carrefour.
Nu cred ca este o teapa asa mare.
Oricum in oras uneori se aude neclar , harait dar in afara orasului se aude clar.


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 6 May 2008, 08:18
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




deci luati modulatoare doar pt uz "extern" ca in oras nu-i de bine !!!
eu deja am achizitionat un blupunkt sd48 nu vreti sa stiti ce poate face scula asta la bani putini, verificati.


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 May 2008, 10:47
Post #33


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E, lasa, ca apa calda a fost descoperita mai devreme...
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=76498&hl= ar fi un exemplu


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 10 May 2008, 16:54
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08





playerul a fost 350, masca 34 si flash memory 8GB- 100, dar treaba-i treaba se aude mortal crede-ma, am avut si eu boala amplifurilor, boxelor scumpe, dar ce am putut face de banii astia nici acum nu-mi vine sa cred si apropos, boxele sunt cele de fabrica mai putin cele spate, toate pe 13 !

This post has been edited by GoGu: 25 Jun 2008, 20:19


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rrazvan
post 23 Jun 2008, 15:31
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 8 June 08
From: ARAD




Fratilor am avut si eu un modulator FM si parerea mea este ca nu merita:se aude naspa rau.L-am dat si unor colegi sa-l incerce si rezultatul a fost la fel:claritate "0".
Asa ca am facut rost de un CD player de Megane 1 si sunt foarte multumit:nu strica designul bordului si la distantele pe care le parcurg eu,nu se justifica mp3 player.


--------------------
Renault Laguna II HB 2001/1,8;16V
O singura viata,o singura iubire: JUVE !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Jun 2008, 18:12
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai daca dai 30 ron pe un modulator, de 30 ron se aude...
Si aici de multe ori pretul reflecta calitatea


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 23 Jun 2008, 20:24
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




are cineva pda-uri sau sisteme de navigatie (tomtom, mio etc) cu fm transmitter?... sunt curios cum se aude muzica rulata pe ele in boxele masinii...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 23 Jun 2008, 21:12
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




uitati ca exista acest produs, inchideti topicul cu litera "I" ca lumea in loc sa inteleaga ca modulatorul este o inventie de kko, devine tot mai interesata ! Prieteni este VARZA, eu am deschis acest subiect pe vremea cand credeam si eu ca este ceva cu modulatoarele astea, da este, sunt niste,....., niste,...... , mai bine nu risc un ban ! blink.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 23 Jun 2008, 21:42
Post #39


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Eu am un soundfly Pro si sunt destul de multumit de el. Desigur, nu este hi-fi, dar pt mine nu e mare diferenta fata de un CD cu trackuri facute dupa aceleasi surse MP3 (sau chiar wav-uri). Am intrebat si pe altii carora le-am pus cele doua surse una dupa alta pe aceeasi unitate audio auto si din cate stiu au zis ca e o diferenta dar nu e mare. Aici depinde si de subiectivismul fiecaruia.
In plus pe alte doua forumuri s-a discutat mai mult despre soundfly si majoritatea au fost multumiti si au spus ca se aude mai bine decat majoritatea celorlalte de pe piata (si mai ieftine in general). Stiu si de cineva cam nemultumit, l-a schimbat la sugestia celorlalti, si apoi a fost mai multumit, nimerise unul cu defecte.
Desigur, depinde si cum il configurezi. Recomand volum 3-4 (7 fiind maxim), si pe o frecventa in partea de jos a spectrului. Apoi, se seteaza din unitatea masinii fade/bass/treble dupa gust.
Calitatea depinde si de unitatea audio de pe masina. Pe unele cica se aude mai bine decat pe altele. Desigur , in general se aude mai bine pe aia mai scumpa...

PS la mine n-a ratat niciodata la contact... inca o dovada ca buba poa sa fie si de la masina sau ca cel putin "nu face toate asa".

This post has been edited by Cornel001: 23 Jun 2008, 21:45


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 24 Jun 2008, 07:27
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(Cornel001 @ 23 Jun 2008, 21:42)
Eu am un soundfly Pro si sunt destul de multumit de el.
*



putem inlocui cu ; nu sunt multumit pe deplin ?!


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 25 Jun 2008, 20:23
Post #41


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Am mai curatat un pic pe aici.
Va rog sa nu va certati, exista sute de modele de modulatoare, de tot atatea calitati. Am si eu unul ieftin/ordinar (cred ca l-am folosit de vreo 2 ori), calitatea e mediocra, dar e ok pt. uz ocazional sau pt. folosire ca "post de radio" la cabana la munte unde nu prindeam nimic in FM smile.gif Am lasat modulatorul intr-o masina cu bricheta alimentata fara contact si ascultam muzica la radio in casa...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Criss-T
post 28 Jul 2008, 11:13
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 July 08
From: Medias - Sibiu




Modulatoarele au un zgomot de fundal un sss-it nasol... deci mai bine faci si iti pui un mp3 wink.gif

bafta


--------------------
renault Megane Authentiq 1.4 16V 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Jul 2008, 11:38
Post #43


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Alea ieftine au ssss-itul.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 30 Jul 2008, 07:55
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




concluzia finala este ca niciunul nu trece de calitatea de casetofon si asta cu mare mare ingaduinta, deci decideti singuri daca dati pe un modulator "bun" 100-150ron sau pe un cd 200-300ron ?! blink.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmyn_jetz
post 31 Jul 2008, 08:41
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 31 July 08




Am o Dacia 1310 si optez pentru achizitionarea unui modulator FM, insa nu stiu ce model sa aleg intre:
http://www.digitalworld.ro/produs.php?idpr...8&idcat=729
si primele 6 de la http://www.mediadot.ro/produse/131-auto/16...m-lvh-fm10.html

Multumesc Anticipat ! biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 1.4 Benzina - AG-31-PUI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 5 Aug 2008, 13:43
Post #46


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




Chiar vrei sa-ti achizitionezi unul?Colegii nostri de aici http://www.reno.ro/MODULATOR-FM-da-sau-ba-t109902.html ne prea il vad cu ochi buni blush.gif


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramses86
post 5 Aug 2008, 22:06
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 352
Joined: 11 January 08




mi-am facut rost de 1 pt vreo 4-5 zile. e ceva WELL. Am un cassetofon panasonic vechi.. Sa stiti ca am ramas impresionat de calitatea sunetului; evident cand e pauza de muzica sau e liniste apare acel sasait specific radioului, dar in rest sunt multumit. Deci celor care vor sa scapecu vreo 35 lei si sa aiba mp3 e o solutie buna!
O singura problema: la una din boxe de la tweeter aud un carait ciudat...acuma nu stiu exact daca e de la modulator ca inainte sa pun modulatorul nu l-am auzit. (poate e de la boxa...poate de la cass)


--------------------
Dacia 1310 tx 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yon
post 27 Aug 2008, 18:19
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 2 February 08
From: slatina




salut! sa stiti ca am testat si eu de la un prieten un modulator si nu am fost deloc satisfacut de calitatea suntetului, era un sunet plat fara inalte fara un bas bine definit, acum poate ca nici acel modulator nu era de cea mai buna calitate dar nu cred ca se merita investitia in modulator apoi in stik . eu am adoptat metoda casetei care se aproie cel mai mult de calitatea cd-ul.


--------------------
Dacia 1310/Supernova 1995/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_pch
post 27 Sep 2008, 10:48
Post #49


membru cu permis


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 November 06




Aseara mi-am desfiintat modulatorul. Calitate...de fapt nu ar trebui sa ii zic calitate, mizerabila. decat 120 ron pe un modulator, m-am aranjat cu 300 un cd player original de renault care nu mi-a stricat interiorul si se aude muuuuuult mai bine. nu se compara cu nici un modulator din cate am avut (si am avut multe). nu ma doare mana sa scriu un cd cu trackuri si sa aud mai frumos in masina. boxele sunt stock si pana aseara nu stiam ca pot reda sunet atat de clar si o urma de bass smile.gif
eu votez sa le aruncati pe foc sau sa le tineti pentru cazuri extreme. (vezi GoGu mai sus)


--------------------
Renault Megane 1 2000 Classic - B-23-WZK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Sep 2008, 10:59
Post #50


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Evident ca un cd-player e mai indicat.
Dar totusi un modulator costa 40 de ron, si ai ca avantaje: instalare comoda si rapida, mutare de pe o masina pe alta, pret redus.
Eu zic ca nici modulatorul nu e o varianta de aruncat. Calitatea mi se pare intre cd si caseta.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 3 Nov 2008, 08:18
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




calitatea este in cel mai bun caz intre radio si caseta daca nu chiar sub radio as spune sad.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
holograma
post 5 Nov 2008, 14:43
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 20 December 06




Eu am un modulator playbox nitro. Se aude excelent, nu fasaie, nu baraie, nu are zgomot de fond. Am fost impresionat de calitatea lui si a sunetului. Are rds, telecomanda si o multime de functii utile. Recomand doritorilor.

http://www.playbox.bizoo.ro/vanzare/3110/M...-FM-auto-cu-rds

This post has been edited by holograma: 5 Nov 2008, 14:43


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b3nd3r
post 11 Nov 2008, 11:45
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 November 08




Salut.Am avut si eu ocazia sa testez un astfel de modulator(cei drept era un model mai ieftin) si sincer pot sa zic ca nu se compara cu ,, calitatea de la CD.Eu la masina mea am casetofon cu CD (dar e track si de aia nu mi place) si caut sa mi-l schimb in viitorul apropiat(partea proasta e ca pierd comenzile de pe volan)
Per ansamblu cred ca e o parere subiectiva asupra alegeri unui astel de dizpozitiv,dar, cea mai buna varianta este un casetofonn cu Cd si cu slot de USB,mai ales la voi(cum am avut si la vechiul cielo) daca schimbati nu pierdeti nimik,iar in plus castigati calitate la sunet si o usurinta in utilizare(pui melodiile imediat pe stick,nu mai stai sa faci CD-uri)


--------------------
Ford Mondeo 2001 , 2l-Tddi-116cp , "Sobolanu verde" - BC-xxRED-NUMBERSxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogidan21
post 4 Dec 2008, 18:17
Post #54


Lipsa de inspiratie


Group: Members
Posts: 188
Joined: 12 August 06
From: Brasov Romania




Am primit si eu azi un modulator fm cadou.Este super se aude super bine.Se aude fara nici un fel de distorsiuni sau zgomot de fond.Are si o telecomanda fara fir si una care se atasaza pe volan.amandoua complet functionale.Are si bluetooth in el si car kit si telefonul se aude bine doar ca inca nu m-am obisnuit cu sunteul din difuzoare fata de sunetul produs de difuzorul telefonului.Chiar il recomand.Pentru cine il intereseaza se numeste modulator fm blue core cu bluetooth.


--------------------
Dacia Logan preferance 2006 Noiembrie 19 - BXXRXI
Bleah
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prince of Persia
post 27 Jan 2009, 12:05
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.868
Joined: 22 May 06
From: Galati/Romania




Cine vrea un modulator ok trebuie sa-si ia ceva la peste 100 de lei,daca suma se duce prea sus atunci nu merita decat daca este cadou.
Am avut si nu am fost multumit,nu il recomand decat celor cu asteptari mai mici.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 DCI 105 CP/2007/Confort Expresion/ESP and CC - xxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 2 Feb 2009, 23:38
Post #56


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




Am avut si eu un modulator ... dar nu era cine stie ce. In oras mai "baraia" uneori ... la drumuri lungi schimbai frecventa de cateva ori...ca aici era libera dar peste 100km nu mai era. Drept pentru care am preferat sa schimb MP3 playerul din dotarea masinii cu un altul pe care il aveam pe o berlina (abandonata acum la tara sad.gif ). Acum am un Platinum (made in China) .... cu slot ptr sd-card si slot usb. Pe berlina a mers cam un an fara probleme. Calitatea sunetului nu difera fata de Blaupunkt-ul cu care a venit masina si la un pret de ~200RON mi se pare o alternativa de luat in seama.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusu_i
post 18 Jun 2009, 20:20
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 May 07
From: Timisoara




eu mi-am luat azi un modulator fm cu 55 RON si se aude super (mai bine ca de la radio/caseta, aproape ca pe cd-u), nu se aude baraituri/zgomot de fundal/turatia de la motor. Ce imi place este ca nu are frecvente setate in el, ci pot selecta 206 frecvente (din 0.1 in 0.1 in gama 87.7-108 mhz), mere stick pana la 8GB sau carduri SD/miniSD/MMC pana la 1GB sau leg un mp3 player la el, modul shuffle de redare/multe setari de sunet (rock, pop, classic, raggae, new age, soul, party, etc) /volum/display ce afiseaza tipul de memorie de unde citeste, frecventa, nr melodiei si titlul ei/telecomanda/memoreaza melodia unde a ramas daca il deconectez.
is multumit, am scapat mai ieftin decat un mp3 player de masina de la 200 ron in sus.
asta-i scula:
http://www.comenzi.ro/product_info.php?cPa...5ndgu8nhu8ekhl1


--------------------
FORD FIESTA V 1.25 + GPL BRC SQ24.11 2008 - TM-..-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 18 Jun 2009, 21:57
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




am avut ocazia sa folosesc modulatoare de la modele luate de la en gros si pina la modulatoare mai pretentioase. am ajuns la concluzia ca daca vrei musai sa ai modulator iti poti lua unul. partea proasta este calitatea sunetului si faptul ca toate baga basul tare sau mai tare decit inaltele. acum ce sa spun. pina la urma e chestie de gust si e o alegere emotionala ca si masina.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 18 Jun 2009, 22:03
Post #59


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Am incercat si eu cu modulator si sincer nu a mers. Calitatea sunetului slaba, la volum mare deja se auzea groaznic. Mai bine un CD cu redare MP3 decat surogate din astea.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 18 Jun 2009, 22:23
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




sau pentru cine nu vrea sa schimbe unitatea audio a masinii se poate conecte o mufa de auxiliar pe spatele cd-ului , se activeaza functia aux la cd si conectezi un mp3 prin cablu si ai calitate mai buna decit la modulator. in acest scop stiu ca era si un topic separat.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:13
Forum Renault