DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Planetara Logan, pret, schimbare

tolomeiu
post 21 Nov 2006, 12:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 June 06




Am facut-o lata. Acum 2 saptamani mergeam linistit cu 120Km (viteza legala) pe autostrada noastra Bucuresti Pitesti. La un moment dat, m-a depasit un Passat dupa care s-a bagat in fata mea si a pus frana (cred ca isi batea joc de masinile cu posibilitati reduse) Am bagat piciorul in frana si de la 120 la ora am franat vreo 50m (nu am ABS) ph34r.gif dupa care ... shantzu. Am avut super bulan ca nu am patit nimic. Nici o zgarietura si nici masina. Dar acum imi bate ceva pe dreapta si un prieten mi-a zis ca e planetara.

Are cineva o idee despre costurile unui schimb de planetara la Logan si cat costa piesa?
Va multumesc de pe acum.


--------------------
dacia logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasile82
post 21 Nov 2006, 12:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 482
Joined: 3 December 04
From: Ploiesti, Bucuresti




Salut,
Vad ca ai masina din 2006. Asta inseamna ca mai ai garantie. Fuga in service, se face constatare, si ce este stricat se inlocuieste pe garantie.

Bafta si sa ne spui cum s-a rezolvat


--------------------
Ex Logan, Renault Fluence 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pytonu
post 22 Nov 2006, 13:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 January 06




biggrin.gif Eu am franat la 110 km/ora, dar m-am dus taras mult peste 50m. In oglinda nu se mai vedea nimic de fum. Dupa ce am plecat a inceput sa se auda o mica bataie care se simte si in volan. M-am uitat la cauciucuri si pe o zona de 5cm s-au zbarlit crampoanele in sus cam 1.5 mm la toate rotile. Asa ca pana le schimb o sa-mi clantane in urechi.

PS: am ramas totusi surprins placut daca se poate zice ca in timpul franarii masina n-a intrat in derapaj, a lasat doua urme perfect drept pe asfalt biggrin.gif


--------------------
DACIA 1310+LOGAN - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imagecam
post 22 Nov 2006, 14:26
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 25 November 05
From: Cluj




S-ar putea sa fie din cauciuc, o bolfa...(rupta insertia)


--------------------
Renault Megane Cabrio 1.6 16v + Peugeot 308 1.6HDI 2008
imagine motor-sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maestru2000
post 22 Nov 2006, 18:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 October 06




Sa fii sanatos si bucuros ca ai scapat fara pagube si fara zgarieturi.Asa am patit si eu cu cauciucurile.Totul la logan e sa franezi fara sa se blocheze rotile.Daca s au blocat adio.e de necontrolat.Nu sunt deloc multumit de frane.Cat despre planetara mergi si schimb-o pe garantie.E foarte scumpa ca s-o cumperi.


--------------------
dacia logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 24 Nov 2006, 14:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




nu cumva ai cauciucuti KORMORAN?? vezi ca s-au tocit acolo unde ai franat daca ai cauciucurile alea infecte wink.gif


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pytonu
post 24 Nov 2006, 16:40
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 January 06




QUOTE(Alecs_TGA @ 24 Nov 2006, 14:55)
nu cumva ai cauciucuti KORMORAN?? vezi ca s-au tocit acolo unde ai franat daca ai cauciucurile alea infecte wink.gif
*



biggrin.gif Ba da. Dar nu s-au tocit. Din cauza caldurii degajate s-au topit si s-au ridicat zimtii in sus.

Oricum este topicul lui @tolomeiu, care presupun ca a patit ca mine si nu cred ca s-a distrus planetara doar cu o frana, eventual santul sa-i fi strambat ceva.


--------------------
DACIA 1310+LOGAN - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogota_69
post 24 Nov 2006, 23:58
Post #8


JUST ME


Group: Members
Posts: 437
Joined: 5 July 06




sper sa nu imi iau ban poti sa-ti produci un mic accident singur daca ai fullcasco si ai inclusa "vandalismul".Ciao


--------------------
DACIA LOGAN 1.5 DCI PREFERANCE - B-51-W U D
GOGOTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djvibecmc
post 26 Nov 2006, 12:01
Post #9


Upgrade


Group: Members
Posts: 269
Joined: 16 September 04
From: Ploiesti




Pret Planetara : 1100 RON ( aprox )


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 - PH 11 CYD
Get rich or.... get Diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 12 Jun 2007, 18:38
Post #10


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Nu mai deschid alt topic. Se punea problema daca planetara de LGN merge la SLZ/DSN.

Ideea e ca sunt mai multe tipuri de planetare la LGN. Cel putin alea de diesel se pare ca sunt altfel decat cele de la motoarele pe benzina.
Dar si la astea pe benzina am inteles ca sunt cu 21 caneluri si cu 23 caneluri.

Daca cineva se poate uita in cartea tehnica, ne poate spune care sunt codurile DACIA ale acestor planetare, si ceva caracteristici tehnice ale lor? Adica coduri cu 60.01.XXX.XXX.

klaus zicea ceva ca conteaza numarul de caneluri daca discurile sunt ventilate sau nu. La diesel nu sunt decat cu discuri ventilate?

Multumesc anticipat.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 21 Jun 2007, 16:11
Post #11


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Hai, va rog, uitati-va putin prin manualele alea. Klaus, ai putin timp? Please.....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Jun 2007, 19:14
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




numarul de caneluri nu scrie in manuale. Te duci si le numeri pur si simplu la un magazin...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 28 Jun 2007, 10:24
Post #13


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




OK, dar codurile pieselor sunt trecute acolo.
Te rog mult, daca poti, sa ne spui ce coduri au planetarele de Logan.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditzu_hd06tnl
post 17 Jan 2008, 22:16
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 January 08




Salut poate cineva sa-mi spuna exact pretul la o planetara scurta 1.4mpi noua din magazin??? dry.gif


--------------------
Dacia Logan 2006 1.5dci Ambiance+ - hd06ywx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciush
post 4 Jul 2008, 21:23
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 April 08
From: Timisoara, Bocsa




curat ghinion! mi-a iesit golanul din garantie de 8 zile si acum aud o usoara bataie la planetara din dreapta,
cat o mai duce?
nu bate tare, dar eu o aud si mi-e sa nu-mi faca surprize!

This post has been edited by ciush: 4 Jul 2008, 21:24


--------------------
dacia logan 1.4 Mpi 2005 laureate - TM 10 ***
Cand ai incercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ucatalin
post 6 Jul 2008, 22:08
Post #16


ucatalin


Group: Members
Posts: 31
Joined: 9 October 04
From: Piatra Neamt




Eu am schimbat o planetara dreapta fata, (se auzeau batai la virajul maxim la stanga) in garantie pe la 8000km si pe la 16000 km se auzeau aceleasi batai, deci problema nu a fost de la planetara. Ai grija sa nu o schimbi pe banii tai si sa vezi ca nu ai rezolvat problema


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureat 1,5Dci 110 4x4 - NT xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
noo_yd
post 8 Aug 2008, 19:10
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 14 May 08




daca e din planetara ar trebui sa bata mai tare cand ei o curba stanga sau dreapta dar eu cred ca e din cauciuc si la mine se auzea la fel pe spate tot de la frana dar se auzea doar la viteza sub 50km/h dupa nu se mai auzea poate e la fel si la tine dute la un service care echilibreaza roti si vezi daca bate anvelopa (la mine se vedea cum se ridica putin in sus intr-o anumita zona) poate e la fel si la tine si scapi mai ieftin


--------------------
dacia logan laureate 2007 - OT-23-XXX
Cu cat cauti sa placi la toata lumea, cu atat esti in primejdie sa nu fii respectat de nimeni
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tolomeiu
post 13 Mar 2009, 18:08
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 June 06




Sa va zic totusi cum s-a terminat povestea. Panala urma m-am dus la marele magazin Iony al nostru din Sibiu sa intreb de planetara. Era vreo 9 milioane. M-am speriat cand am auzit. Asa ca mi-am luat inimia in dinti si m-am dus cu Loganashu la garantie. "domne bate ceva acolo, habar n-am ce. faceti-mi-o" Mi-o iau aia in service o ridica sus, se uita pe sub ea, se prefac ca imi strang un surub, imi scot 3 pietricele din cauciuc, se mai plimba de 5 ori in jur si mi-o dau jos, cica gata. Atunci le zic ca nu i-am vazut sa faca nimic. Ei cica n-are ce sa bata, ca e totu in regula. Cum domne, ca bate ca Romania la mondiale. No hai sa dam o tura... Si scoatem noi loganashu pe Abatorului, (strada ai pe unde trec tirurile) Strada, ca naiba, nu tinea cu mine si era numai gropi si denivelari, de sdraganea toata masina si bataia nu se auzea. Bai ce sa fac, o las mai incet, doar doar si tot nimic. No bun, o ducem noi inapoi in service, si ma lasa aia sa stau gura casca pe acolo. Ei nu faceau nimic la masina, da nici eu nu aveam de gand sa plec. Si ma plimb eu ceva timp pe acolo, pana vine unu mai bazat in pinioane la mine si imi zice asa pe un ton atotstiutor, sa ma duc la un service cu echilibrari roti. Zis si facut. Ma duc la aia cu echilibrele, un service de pe Scoala de Inot, pe care NU vi-l recomand,(dar asta e alta poveste) Imi dau baietii jos roatele le duc inauntru sa le faca ceshtio ce, dupa care vine unu cu roata mea si se uita lung la mine... auzi da tie nu-ti bate roata asta? Eu crezand ca in sfarsit am dat de un geniu BA DAAAAAAAAA BATE. Pai e barbierit cauciucu, tre sa il schimbi. Si uite asa mi-am luat Barum si am scapat de bataie.


--------------------
dacia logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 13 Mar 2009, 19:52
Post #19


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




uuuhhh, credeam ca nu o sa ne mai povestesti cum ai rezolvat! ne-ai lasat in suspans 2 ani si ceva. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 13 Mar 2009, 21:00
Post #20


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pina la urma a fost cauciucul de vina...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 14 Mar 2009, 14:38
Post #21


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




ma si la mine bate dar eu am fost lovit in roata, a strambat capatul de bara, si cand a fost inlocuit meseriasii de la nesti au stricat rotula axiala mad.gif si am joc la ea dar bate doar la gropi acum la revizia de an o schimb la service-ul la care m-am abonat recent si de care sunt multumit


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:45
Forum Renault