DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Restaurare Renault 12 UK, 1971, Renasterea masinutzei mele cu volan pe dreapta

remusro
post 31 Oct 2011, 09:45
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Deci,

eu vin de pe topicul Frantuzoaica (lumea ma mai stie pe acolo), si acum am dat de Jurnalul de Bord. wink.gif

Locuiesc in Londra si detin un Renault 12 cu volan pe dreapta, fabricat in 1971. wub.gif

Am avut onoarea si norocul sa-l cunosc pe Danut Crainciuc de la Suceava (ala cu 1000000 de Dacii boboc), si am decis sa-i dau masina pe mana sa mi-o restaureze.

Din mai pana in septembrie 2011 masina a fost reconditionata, la Suceava (am trimis-o pe platforma).

Din pacate, extrem de regretabil, nu pot posta poze aici pe Dacia Club pentru ca pur si simplu situl asta e varza si nu ia poze mari de pe photobucket. Am tot incercat, dar pentru ca am f f multe poze, este imposibil. bash.gif

Asa ca am deschis un topic pe Renault Classic Car UK, si pun poze acolo periodic, cam o data la 2-3 zile. Voi da de stire cand mai adaug.


http://renaultccc.proboards.com/index.cgi?...lay&thread=1608


Orice intrebari, raspund cu mare placere!

Va doresc o zi buna la toti!


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 31 Oct 2011, 09:58
Post #2


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(remusro @ 31 Oct 2011, 10:45)
pur si simplu situl asta e varza
*


Deci ai report. tongue.gif

Felicitari pentru jucarie! Am vazut ieri o parte din poze. O folosesti ca masina de zi cu zi sau doar ocazional? Cat e asigurarea pentru ea un UK?


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 31 Oct 2011, 10:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Deci, am cumparat masina in iulie 2010, am avut MARE noroc. In Marea Britanie mai exista doar 44 de R12, din care doar 10 sunt licentiate sa mearga pe strazi (au ITP-ul)

Sunt rare ca altceva, zau. Plus, cele mai multe sunt violate rau. Am avut mare noroc cu a mea, am luat-o de la un tip care fusese mecanic la Renault vreo 30 de ani, a mai gadilat-o el. O avusese 6 ani, o luase si el de la altu'. ph34r.gif ph34r.gif

Un an de zile a fost singura masina a familiei mele, am calarit-o ceva, plus o masina are viata dura de tot in Londra - parcari imposibile, ciocanituri, trafic greu, etc. wacko.gif wacko.gif


In termeni de asigurare, fiind vehicul istoric platesc 150 lire pe an, insa sunt scutit de orice taxa de drum, rovinieta si alte costuri. Marfa. biggrin.gif

Asa arata motorul cand o cumparase fostul proprietar. wacko.gif Mi-a zis ca a stat 2 saptamani sa curete la jegul asta: post-336-1110552483.gif

R12Enginebayinitial.jpg


Si, pentru informare, asa arata motorasul acum:
fleur.gif

DSC02267.jpg

This post has been edited by remusro: 31 Oct 2011, 10:24


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 31 Oct 2011, 11:18
Post #4


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




Simply stunning! wub.gif

& greetings from Denis biggrin.gif

This post has been edited by turbodxman: 31 Oct 2011, 11:25


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 31 Oct 2011, 11:39
Post #5


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Remus, poti posta si aici de pe photobucket. Formatul este
CODE
[img]linkul catre poza[/img]

adica
CODE
[img]http://i1083.photobucket.com/albums/j390/remusro/R12%20HYY%20997%20K%20problems/DSC_0857-1.jpg[/img]


This post has been edited by Ov: 31 Oct 2011, 11:40


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 31 Oct 2011, 11:47
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




felicitari pt masina, nici nu am cuvinte si nici nu vreau sa ma gandesc cat banet ai bagat in ia, dar masina arata beton, danut a facut o treaba de nota 10
felicitari.
masina e in anglia acuma?? si circuli cu ia destul de mult sau o tii mai mult pe dreapta sau stanga:D
inca odata felicitari.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 31 Oct 2011, 12:05
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Merci Ov

Da, pot posta, insa dupa ce incarc codurile pozelor, situl imi afiseaza numai o parte din fotografii, lasand pur si simplu alb la celelalte, sa mori de oftica nu alta. Mai ales ca si ordinea pozelor este esentiala la operatiile care s-au efectuat la masina. Pur si simplu incarci si nu stii care si cate din ele iti afiseaza... 251.gif

Iar ca sa pun poze din alea mici pe care sa dai click, nu tati, nu fac eu asa ceva. Sunt prea multe poze, si zic si eu ca oamenii astia care viziteaza topicul merita ceva mai bun si serios.

Iti dai seama ca as vrea si eu sa dau drumul la un topic solid aici pe Dacia CLub intre fratii mei de limba romana. Dar desi sunt pe alte 4-5 forumuri, numai Dacia Club face figuri la poze. Ca sa nu mai vorbesc ca daca afisezi mai multe 14-15 poze de postare, ti le blocheaza, zice ca ai prea multe... E hilar, zau.


@quick

Da, masina e in Anglia acum. Arata intr-un mare fel, e de vis, sincer zic. Am bagat-o insa in garaj la socrii mei (450 km distanta de Londra), am acoperit-o toata cu ceara, si o scot pe 1 aprilie 2012. cool.gif

Imi trebuie si mie o pauza cu masina asta, dupa tot efortul intelectual, emotional si financiar care s-a intamplat.

Iata cum arata acum:

DSC_2385.jpg

DSC_2333.jpg

DSC_2048.jpg


Sper sa se incarce pozele astea. Daca da, am avut pur si simplu noroc. wacko.gif

This post has been edited by remusro: 31 Oct 2011, 12:30


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 31 Oct 2011, 12:37
Post #8


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Am si eu 2 intrebari:
Are vreun cusur masina asta? Din poze pare a fi la nivel de concours. smile.gif Ai de gand sa participi la asa ceva, dupa 01.04.2012?
LE: intreb pentru ca am vazut zilele trecute si pozele din timpul restaurarii si modul de lucru.
Cum e treaba cu placutele de inmatriculare la iengleji? Am vazut ca masinile mai vechi cam au tipul de placuta care se folosea la vremea lor. Nu ii obliga sa le actualizeze?

This post has been edited by MuciX: 31 Oct 2011, 12:38


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 31 Oct 2011, 13:06
Post #9


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




Felicitari romeo, pt masina. Daca ai chef in 10 noiebrie stau 3-4 zile in Londra, putem bea o cafa. Eu stau de 130 de mile de Londra.


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 31 Oct 2011, 13:17
Post #10


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




aplauze.gif 38.gif


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 31 Oct 2011, 13:35
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




@muciX

Masina este nu numai la nivel de concours, ci are potential maxim ca sa castige concursuri de eleganta din vest. La anul ies cu ea pe la competitii, ii sparg pe aia, abia astept. Ideea restaurarii s-a facut plecand de la aceasta premiza.

Daca are vreun cusur?... Hmm, buna intrebare. Cred ca ar trebui alocate vreo 10 pagini de scris ca sa definesti ce inseamna cusur si cat de subiectiv e termenul. In ceea ce ma priveste pot declara clar ca NU EXISTA IN LUMEA ASTA MASINA FARA CUSUR. Insa, ideea este sa elimini din ele cat se poate de mult. wink.gif

La masina mea s-a mers efectiv la pefectiune, cat se poate omeneste, ca tot de oameni e facuta si restaurata. S-au bagat bani in ea ghiotura, insa chiar daca ai banii, poti sa-i si arunci in caini si nu rezolvi nimic. Iti mai trebuie un mecanic cu mana de aur si dedicat 110%, plus cu multi ani de experienta. Apoi, iti mai trebuie rabdare, sacrificii, si f f important, sotie intelegatoare. Daca iti lipseste unul din aceste atribute, las-o balta, zau.

Ah, si trebuie sa mai pleci si de la o masina decenta, ca daca ai ca baza o masina cazan, poti sa stai si in cap ca nu o scoti, se schimba prea multe la ea.


@ZTV

M-ai botezat! Eu sunt Remus. Remus Azoitei (cum zice prostul ala: James, James Bond! radmasa.gif ). Sunt violonist, de fapt acum m-am intors de la Bucuresti, am cantat la concertul ala cu Regele din 24 oct, s-a dat si pe TVR Cultural.

Situl meu este: www.remusazoitei.com


Desigur, daca vii in Londra, cu cea mai mare placere! Iti trimit un pm azi.


Mai multe poze:

DSC_2291.jpg

DSC_2265.jpg

DSC_2225.jpg

DSC_2202.jpg

DSC_2159.jpg

DSC_2147.jpg

DSC_2051.jpg

DSC_2396.jpg

DSC_2376.jpg

Sper sa am noroc sa afiseze pozele...


Ah, despre numere negre: aici in Anglia orice masina fabricata pana in 1972 inclusiv are dreptul sa afiseze numere negre, istorice. Dupa 1972 nu mai au dreptul.

Este o mare onoare pentru orice posesor sa aiba aceste numere. Dau si bine pe masina, sa moara Bibicu'. wub.gif

This post has been edited by remusro: 31 Oct 2011, 13:45


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 31 Oct 2011, 13:45
Post #12


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Multumesc pentru raspuns. Ti-am vizitat si eu site-ul, n-as fi crezut niciodata ca exista entuziasti auto in profesia asta, sau ca ar avea timpul necesar unei restaurari atat de amanuntite.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 31 Oct 2011, 13:46
Post #13


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Frumoasa. wub.gif


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 31 Oct 2011, 13:51
Post #14


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Si chiar nu vrei sa ne zici cat a costat distractia? icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 31 Oct 2011, 13:52
Post #15


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Ai curaj sa o conduci prin londra?


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 31 Oct 2011, 14:02
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




@Markos.

A costat o mica avere... Piesele originale te sparg pur si simplu. Ai luat doua aripi originale de prin Spania sau Franta, cu transport cu tot, ti-au luat 600 Euro (si sa zici merci ca le-ai gasit, ca poti sa astepti si ani de zile pana apar pe vreun Ebay in lume). Un set de 4 tampoane noi originale (adica New old stock) m-a costat 200 euro plus transport.. Si tot asa, ce sa mai zic.

Desigur, poti sa pui si petarde de Dacia pe masina, dar nu se mai motiveaza nimic din momentul ala.

4X4:

Desigur! Am tot invartit-o prin Londra pana m-am dus la socri la garaj.

DSC02783.jpg

This post has been edited by remusro: 31 Oct 2011, 14:03


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 31 Oct 2011, 14:17
Post #17


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Eu recunosc ca nu as avea tupeu sa o bag in trafic, o lustruire in garaj ar fi suficient pentru mine biggrin.gif

Sunt curios cum e cu asigurarea la o masina atat de rara.
Daca doamne fereste se intampla ceva te despagubesc la valoarea unui r12 (deci mai nimica) sau la valorea unui show car?


This post has been edited by 4x4: 31 Oct 2011, 14:19


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 31 Oct 2011, 14:30
Post #18


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(remusro @ 31 Oct 2011, 11:14)

Ce scrie pe aripă?
Si f .... ?!

În rest, mașina e un jaf ... a ieșit oribil! ohmy.gif














Evident că glumesc, arată f bine, felicitări! happy.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 31 Oct 2011, 14:33
Post #19


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




scuze de botez, fac cinsta ...stiu o cafenea foarte faian nu departe de big bang.


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 31 Oct 2011, 14:59
Post #20


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Daca vizitezi big bangu', sa faci si poze.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 31 Oct 2011, 15:08
Post #21


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(Markos @ 31 Oct 2011, 15:59)
Daca vizionezi gang bangu', sa faci si poze.
*


am corectat


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 31 Oct 2011, 15:24
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Multumesc mult, baieti, sunteti tare draguti!

@cosmin_2300:

"Si F..." este codul de culoare Renault (inseamna Alb 13 in versiunea tehnica Renault). regulamentul.gif Fusese prezent pe contra-aripa, din fabrica. Danut, inainte sa trimita masina la vopsit, a facut o fotografie de aproape a acestui cod, s-a dus la un shop si a construit un sablon, pe care l-a folosit ulterior ca sa re-imprime codul EXACT, in aceiasi locatie, si in acelasi design, pe contra-aripa vopsita. respekt.gif

E unul din sutele de detalii de originalitate care fac masina asta unica. Pe postarea UK, o sa ajungem si la cum s-a construit acest sablon care contine codul asta de culoare... Rabdare si tutun... rofl1.gif



--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 31 Oct 2011, 15:50
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Felicitati pentru initiativa deschiderii topicului, sa iti vada masina si cei ce nu intra pe topicul nostru, frantuzoaica. Sa stii ca ma astept de la tine sa-i acorzi acestei masini o ingrijire pe masura calitatii cu care s-a facut reconditionarea ei. Jos palaria in fata ta ca ai avut curajul sa investesti atatia bani in masina, dar si in fata lui Danut pentru ca a realizat o treaba mai mult decat minunata.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban24
post 31 Oct 2011, 15:54
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 30 September 09
From: BUCURESTI




173.gif sofer1.gif incredibil cum arata

This post has been edited by serban24: 31 Oct 2011, 15:55


--------------------
toyota yaris 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 31 Oct 2011, 16:23
Post #25


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




Sunt 2 chestii care nu imi da pace sa nu comentez, evident nu e vb de reconditionare. Pozitia stergatoarelori sunt pe "invers" fata de masini din UK. Asta am mai zis cand ai prezentat in alt topic, a doaua chestie, nu am mai vazut masini cu volanul pe dreapta sa aiba contactul pe stanga. Hai ca pozitia contactului nu e o problema, dar cum merg stergatoarele, pai de pe scaunul din stanga se vede mai bine drumul in caz ca ploua decat de pe scaunul soferului. Daca Renault a facut 12-le pt tarile cu volanul pe dreapta, de ce nu a schimbat pozitia stergatoarelor ?

This post has been edited by ZTV: 31 Oct 2011, 16:28


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 31 Oct 2011, 16:34
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




QUOTE(ZTV @ 31 Oct 2011, 16:23)
Sunt 2 chestii care nu imi da pace sa nu comentez, evident nu e vb de reconditionare. Pozitia stergatoarelori sunt pe "invers" fata de masini din UK. Asta am mai zis cand ai prezentat in alt topic, a doaua chestie, nu am mai vazut masini cu volanul pe dreapta sa aiba contactul pe stanga.
*



Da, este o chestie curioasa, care m-a intrigat si pe mine. La R12 echipate pentru Australia, deci si alea cu volan pe dreapta, stergatoarele au venit si ele pe invers. Insa, la cele pentru UK le-au lasat neschimbate, nu s-au mai sinchisit.

Iar la contact, o sa razi cum vin. Pur si simplu proiectantii au luat oala aia si au intors-o pe dos. La faza asta contactul vine in stanga si claxonul/indicatorul, toate sunt in dreapta! Ca sa nu mai zic ca la indicatorul de lumini, pe R12 normal vin in ordine de sus in jos: pozitie, faza mica (in centru), si faza mare (jos). La mine vin exact invers! Eu am faza mare pe pozitia de sus. radmasa.gif


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 31 Oct 2011, 16:34
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai e la fel ca bmw, twingo, parca si la clio mai noi. inseamna reducere de costuri.

bafta


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 31 Oct 2011, 16:49
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




QUOTE(remusro @ 31 Oct 2011, 16:34)
Da, este o chestie curioasa, care m-a intrigat si pe mine. La R12 echipate pentru Australia, deci si alea cu volan pe dreapta, stergatoarele au venit si ele pe invers. Insa, la cele pentru UK le-au lasat neschimbate, nu s-au mai sinchisit.

Iar la contact, o sa razi cum vin.  Pur si simplu proiectantii au luat oala aia si au intors-o pe dos. La faza asta contactul vine in stanga si claxonul/indicatorul, toate sunt in dreapta! Ca sa nu mai zic ca la indicatorul de lumini, pe R12 normal  vin in ordine de sus in jos: pozitie, faza mica (in centru), si faza mare (jos). La mine vin exact invers! Eu am faza mare pe pozitia de sus. radmasa.gif
*


Pai asa vin si la cele cu volan pe stanga.
Eu vreau sa te intreb urmatorul lucru: cum invarti cheia in contact ?
Normal, spre bord, sau spre tine ?
Felicitari pentru munca depusa si pentru rezultat !


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 31 Oct 2011, 17:00
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Invart cheia spre mine, ca sa pornesc motorul. Te-ai gandit bine, bravo!

Merci de aprecieri. Maine sper sa torn inca o gramada de poze pe topicul UK. Vor contine: curatare si instalare broaste usi, si geamuri. Big job... blink.gif rolleyes.gif


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 31 Oct 2011, 17:19
Post #30


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




Istoria e vinovata. Francezii cu Englezii....

This post has been edited by ZTV: 31 Oct 2011, 17:20


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:32
Forum Renault