DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

63 Pages « < 33 34 35 36 37 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viitorul mașinilor electrice?, Încărcate la pompă cu electrolit, nu la priză!

Highwayman
post 18 Mar 2019, 10:38
Post #1021


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti






--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 26 Mar 2019, 05:48
Post #1022


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Peugeot 208e:
https://int-media.peugeot.com/en/new-peugeo...uturistic-young

Buhnici despre Tesla Model 3 si drumul Germania --> Romania:
https://www.youtube.com/watch?v=G4d9hSB4heE


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johan
post 26 Mar 2019, 18:04
Post #1023


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 13 November 10
From: München




Tesla Model 3 prezentare aprofundata

https://www.youtube.com/watch?v=m0YAWuqeeMc


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.5 16V 4x4
Eu cred în cal. Automobilul este un fenomen temporar !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 26 Mar 2019, 19:47
Post #1024


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




ba ma lasi cu deosebitul ala de buhnici.
ne prezinta cat de deosebit este el, are numa fite in cap, da asa i cand ai impresia ca esti admirat de o multime de p****

un infumurat care castiga banii usor si se da in trend ca sa i mearga treaba aia de o face de jurnalist si sa castige si mai multi bani din publicitate.


daca era eco, facea dracu o casa ca in 1900, una mica din chirpici si se plimba cu calul cu tractiune balegoasa.



--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 26 Mar 2019, 20:06
Post #1025


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(axabrt @ 26 Mar 2019, 20:47)


un infumurat care castiga banii usor si se da in trend ca sa i mearga treaba aia de o face de jurnalist si sa castige si mai multi bani din publicitate.

*


Inseamna ca face foarte bine ceea ce face si isi atinge scopul. Bravo lui!

Nu te obliga nimeni sa urmaresti testele pe care le face. Poti sa-l ignori si sunt sigur ca lui nu-i va pasa.

26 Mar 2019, 21:09:
Revenind la electrice, Maserati 'se va electrifica' in curand:
https://insideevs.com/maserati-alfieri-electric-confirmed/

This post has been edited by centurion: 26 Mar 2019, 20:09


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Mar 2019, 12:35
Post #1026


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(axabrt @ 26 Mar 2019, 19:47)
daca era eco, facea dracu o casa ca in 1900, una mica din chirpici si se plimba cu calul cu tractiune balegoasa.
*

Nici ăla nu e eco. Emite mai mult codoi decît mașina. biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 28 Mar 2019, 11:57
Post #1027


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti






--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Mar 2019, 12:21
Post #1028


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Culmea, pana acum nu am vazut niciunul live, doar S si X. Mai mult le-am vazut pe restul din lista.

Fix azi, un coleg isi ridica Model 3, dupa vreo 2 ani de asteptare, timp in care culmea, altii deja si-au primit de mult masinile. Si la fel precum Rich Rebuilds de pe youtube, l-au programat marti sa o ridice, dar nu era gata de fapt. Plus ca abia recent a aflat pretul final, habar nu avea cat urma sa coste.
In fine, abia astept sa il pedalez.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 4 Apr 2019, 07:37
Post #1029


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 29 May 2019, 13:06
Post #1030


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Evolutia vanzarilor de vehicule electrice in SUA din 2012 si pana in prezent:

https://www.youtube.com/watch?v=dpsd0yRYk8c



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 May 2019, 13:37
Post #1031


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti






--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 30 May 2019, 07:56
Post #1032


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




O sa scriu aici, desi nu este 100% electric ci doar PHEV: Ferrari SF90 STRADALE. Asa cum prezinta ei: The Start of a new era.

https://www.ferrari.com/en-EN/auto/sf90-stradale


E bine ca Ferrari a luat-o pe drumul electrificarii si sper ca orice nou model lansat de acum incolo sa fie (cel putin) PHEV. Oricum, cred ca in 5 - 6 ani va aparea si primul Ferrari electric.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 30 May 2019, 09:47
Post #1033


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Masina electrica alimentat la priza este o jena...altul este viitorul!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 May 2019, 10:14
Post #1034


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




troleibuze? avioane?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 30 May 2019, 10:44
Post #1035


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Mașina electrică în forma actuală va fi rezervată pentru o mînă de bogați și hipsteri încă mult timp de-acum încolo. Foarte mult timp.
Cît despre un Ferrari electric... sînt convins că din punct de vedere tehnic este posibil. Și poate chiar se va face. Mă întreb însă dacă o mașină încărcată cu o tonă de baterii se va mai simți pe circuit ca un Ferrari. Oricîte mii de cai putere îi pui, greutatea e greutate și se simte; pentru asta nu există leac.


This post has been edited by VladSoare: 30 May 2019, 10:46


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 30 May 2019, 10:49
Post #1036


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Cei de la Rimac te-ar contrazice smile.gif

Un Ferrari 100% electric e blasfemie nu din cauza greutatii, ci din cauza ca ar disparea unul din cele mai importante elemente pentru marca asta: sunetul. Ei s-au chinuit enorm sa faca motorul V8 turbo de pe 488 sa sune ca un Ferrari adevarat...deci sa renunte complet la sunetul si senzatia unui motor cu combustie interna nu cred ca se va intampla in decursul vietii noastre.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 30 May 2019, 10:53
Post #1037


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




o fi tare greu cu un sistem audio performant. sa nu uitam ... exista deja precedent. tongue.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 30 May 2019, 10:55
Post #1038


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Pui pe Reno Zoe sunet fals 100% si ai o jucarie de oras draguta...dar pe un Ferrari niciodata. Italienii tin mult la treaba asta...la fel si Lamborghini. Si ei au declarat ca un Lambo 100% electric nu e luat in calcul in viitor.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 30 May 2019, 10:58
Post #1039


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




au pus la 911... sa amplifice.....muzica motorului....

bagi mana in foc ca italieniii pt $ nu ar face asta.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 30 May 2019, 11:50
Post #1040


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(VladSoare @ 30 May 2019, 11:44)
Mașina electrică în forma actuală va fi rezervată pentru o mînă de bogați și hipsteri încă mult timp de-acum încolo. Foarte mult timp.
Cît despre un Ferrari electric... sînt convins că din punct de vedere tehnic este posibil. Și poate chiar se va face. Mă întreb însă dacă o mașină încărcată cu o tonă de baterii se va mai simți pe circuit ca un Ferrari. Oricîte mii de cai putere îi pui, greutatea e greutate și se simte; pentru asta nu există leac.
*


Depinde cum evolueaza 'chimia' in cativa ani. Adica sa obtii o capacitate mai mare din aceeasi masa a bateriilor. Vom vedea.
Cat despre vehiculele electrice in general, cred ca prin 2025 vor avea deja o pondere de cel putin 25% in Europa de Vest, China, California etc.

QUOTE(AndreiMR @ 30 May 2019, 11:49)
Cei de la Rimac te-ar contrazice  smile.gif

Un Ferrari 100% electric e blasfemie nu din cauza greutatii, ci din cauza ca ar disparea unul din cele mai importante elemente pentru marca asta: sunetul. Ei s-au chinuit enorm sa faca motorul V8 turbo de pe 488 sa sune ca un Ferrari adevarat...deci sa renunte complet la sunetul si senzatia unui motor cu combustie interna nu cred ca se va intampla in decursul vietii noastre.
*




QUOTE(AndreiMR @ 30 May 2019, 11:55)
Pui pe Reno Zoe sunet fals 100% si ai o jucarie de oras draguta...dar pe un Ferrari niciodata. Italienii tin mult la treaba asta...la fel si Lamborghini. Si ei au declarat ca un Lambo 100% electric nu e luat in calcul in viitor.
*




Jaguar a spus ca nu va face break niciodata ... la un an de la aceasta declaratie s-au razgandit. Lamborghini a facut SUV (chiar daca nu sunt la prima incercare) din cauza de ... $. Ferrari vor face si eu un ... FUV.
Asa ca nu vad nicio problema sa faca un model electric in 5 - 6 ani. Normele de depoluare ii vor impinge oricum spre acest lucru. Asa ca mai bine sa inceapa de pe acum (prin PHEV) decat sa fie mai greu de recuperat terenul mai tarziu.

Cred de asemenea ca motivul din spatele propunerii de fuziune lansat de FCA lui Renault este tocmai avansul pe care alianta il are pe VE (Renault si Nissan) si PHEV (Mitsubishi). FCA a cam pierdut startul pe VE din cauza lui Marchionne.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 30 May 2019, 12:05
Post #1041


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Emisiile se calculeaza la nivel de grup, deci Ferrari pot produce linsititi masini V12 cat timp ai Panda si 500 electrice. Si eu cred ca o parte din interesul FCA in alianta e pentru tehnologia EV de la Reno-Nissan, dar nu cu aplicare la Ferrari ci la restul marcilor. Pana una-alta, spuneau ca Maserati vor sa o transforme in marca 100% electrica, la concurenta cu Tesla. Si viitorul 500 va fi (si) electric.

Ferrari, mai ales in Italia, e ca o religie. Sa vezi un Ferrari electric pentru ei e ca si cum l-ai vedea pe Papa cantand la chitara la un concert heavy metal, imbracat in piele si machiat precum Kiss. De neimaginat smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 30 May 2019, 12:35
Post #1042


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(centurion @ 30 May 2019, 11:50)
Depinde cum evolueaza 'chimia' in cativa ani. Adica sa obtii o capacitate mai mare din aceeasi masa a bateriilor. Vom vedea.
*

Nu cred că va avea loc o revoluție. Am văzut cîte zeci de ani le-au trebuit bateriilor ca să ajungă unde sînt azi. Progresul e treptat, pas cu pas. Iar tehnologia cu litiu deja și-a cam atins maturitatea. Mă îndoiesc că se va descoperi peste noapte un metal absolut fantastic, nebăgat în seamă pînă acum. Se vor mai face progrese, nu-i vorbă, dar nu atît de radicale și bruște pe cît ne imaginăm noi după ce ne uităm prea mult la StarTrek.
Și-apoi, nu e vorba numai de capacitate. Mai contează și cît de repede se încarcă. Iar baterii în care să poți pompa 50 kWh în trei minute, plus instalațiile capabile de așa ceva, nu vor apărea prea curînd.
Apoi se mai pune problema rețelelor electrice naționale, care în momentul de față sînt cam la limita consumului în multe țări. Ba unele chiar importă energie. O triplare a capacității de producție la nivel mondial nu se va produce peste noapte. Nici măcar în douăzeci de ani n-o văd întîmplîndu-se.
Apoi, să nu uităm că grosul populației stă la bloc. Sau că grosul populației occidentale face naveta zilnic, iar locuri de parcare alocate la serviciu au extrem de puțini. Nici o firmă nu-și va permite să pună cinci sute de stații de încărcare în parcarea subterană ca să ajungă pentru toți angajații dintr-un sediu.
Deci eu unul nu mi-aș face iluzii că benzina va fi depășită de baterii în timpul vieții noastre.
Dacă am vorbi de mașini cu hidrogen, sau cu alți combustibili alternativi, atunci aș vedea o șansă. Dar electrice pure... nu cred.

QUOTE(centurion @ 30 May 2019, 11:50)
Cat despre vehiculele electrice in general, cred ca prin 2025 vor avea deja o pondere de cel putin 25% in Europa de Vest, China, California etc.

California, poate. Dar Europa sau China nu prea cred.
Populația urbană a Chinei trăiește înghesuită în niște blocuri comuniste pe lîngă care Militarii sau Bercenii par un paradis. Ăia n-au ce face cu o mașină electrică.

This post has been edited by VladSoare: 30 May 2019, 12:37


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 30 May 2019, 13:10
Post #1043


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(AndreiMR @ 30 May 2019, 13:05)
Emisiile se calculeaza la nivel de grup, deci Ferrari pot produce linsititi masini V12 cat timp ai Panda si 500 electrice. Si eu cred ca o parte din interesul FCA in alianta e pentru tehnologia EV de la Reno-Nissan, dar nu cu aplicare la Ferrari ci la restul marcilor. Pana una-alta, spuneau ca Maserati vor sa o transforme in marca 100% electrica, la concurenta cu Tesla. Si viitorul 500 va fi (si) electric.

Ferrari, mai ales in Italia, e ca o religie. Sa vezi un Ferrari electric pentru ei e ca si cum l-ai vedea pe Papa cantand la chitara la un concert heavy metal, imbracat in piele si machiat precum Kiss. De neimaginat  smile.gif
*


Sper ca religiosii din Italia sa nu devina atei. PHEV-ul e doar inceputul spre electrificare la Ferrari.
Sunt ceva articole pe internet despre viitorul VE Ferrari, dar cum nimic nu e clar despre cand se va lansa, nu am ce 'link' sa pun aici. Doar acest comentariu:
“If there is an electric supercar to be built, then Ferrari will be the first,” Marchionne said, according to Bloomberg.

La fel si despre 'puristii' din UK: Aston Martin pregateste un Lagonda electric, Lotus de asemenea.
Mai este vreun dubiu despre cum va fi peste 6 ani?


QUOTE(VladSoare @ 30 May 2019, 13:35)
Nu cred că va avea loc o revoluție. Am văzut cîte zeci de ani le-au trebuit bateriilor ca să ajungă unde sînt azi. Progresul e treptat, pas cu pas. Iar tehnologia cu litiu deja și-a cam atins maturitatea. Mă îndoiesc că se va descoperi peste noapte un metal absolut fantastic, nebăgat în seamă pînă acum. Se vor mai face progrese, nu-i vorbă, dar nu atît de radicale și bruște pe cît ne imaginăm noi după ce ne uităm prea mult la StarTrek.
Și-apoi, nu e vorba numai de capacitate. Mai contează și cît de repede se încarcă. Iar baterii în care să poți pompa 50 kWh în trei minute, plus instalațiile capabile de așa ceva, nu vor apărea prea curînd.
Apoi se mai pune problema rețelelor electrice naționale, care în momentul de față sînt cam la limita consumului în multe țări. Ba unele chiar importă energie. O triplare a capacității de producție la nivel mondial nu se va produce peste noapte. Nici măcar în douăzeci de ani n-o văd întîmplîndu-se.
Apoi, să nu uităm că grosul populației stă la bloc. Sau că grosul populației occidentale face naveta zilnic, iar locuri de parcare alocate la serviciu au extrem de puțini. Nici o firmă nu-și va permite să pună cinci sute de stații de încărcare în parcarea subterană ca să ajungă pentru toți angajații dintr-un sediu.
Deci eu unul nu mi-aș face iluzii că benzina va fi depășită de baterii în timpul vieții noastre.
Dacă am vorbi de mașini cu hidrogen, sau cu alți combustibili alternativi, atunci aș vedea o șansă. Dar electrice pure... nu cred.
California, poate. Dar Europa sau China nu prea cred.
Populația urbană a Chinei trăiește înghesuită în niște blocuri comuniste pe lîngă care Militarii sau Bercenii par un paradis. Ăia n-au ce face cu o mașină electrică.
*




Despre cresterea vanzarilor de VE in China:
https://thedriven.io/2019/04/12/electric-ve...o-market-falls/

Despre cresterea vanzarilor de VE in Europa:
https://cleantechnica.com/2019/03/04/electr...v-sales-report/


Ritmul asta de crestere se va mentine in anii urmatori.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 30 May 2019, 13:12
Post #1044


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu sînt convins că se va menține. Pe măsură ce cei care-și permit o electrică (prin "a-și permite" înțelegînd toate condițiile, nu doar prețul) își vor lua una, creșterea se va atenua rapid.


This post has been edited by VladSoare: 30 May 2019, 13:19


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 30 May 2019, 13:25
Post #1045


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(centurion @ 30 May 2019, 14:10)
Sper ca religiosii din Italia sa nu devina atei. PHEV-ul e doar inceputul spre electrificare la Ferrari.
Sunt ceva articole pe internet despre viitorul VE Ferrari, dar cum nimic nu e clar despre cand se va lansa, nu am ce 'link' sa pun aici. Doar acest comentariu:
“If there is an electric supercar to be built, then Ferrari will be the first,” Marchionne said, according to Bloomberg.

La fel si despre 'puristii' din UK: Aston Martin pregateste un Lagonda electric, Lotus de asemenea.
Mai este vreun dubiu despre cum va fi peste 6 ani?

*



Ferrari in mod cert nu vor mai fi primii, le-au luat-o altii inainte cu niste ani smile.gif

Aston vor folosi marca Lagonda drept marca de masini electrice, insa Aston Martin vor folosi in continuare si motoare cu combustie interna...cel putin in urmatorii 10-15 ani nu vor renunta la ele. Vor folosi motoare V6+sistem hibrid inspirat din F1, au colaborare cu Red Bull, il au pe Newey la capitolul aerodinamica...deci si performante de top, si eficienta.

Lotus anunta modele noi de vreo 15 ani, dar nimic concret pana acum. Cu noul actionariat poate vor incepe sa se miste si la ei lucrurile.

Deocamdata industria e la o faza la care nu e clara calea de urmat. Adica in mod clar se merge pe ideea de emisii zero, insa cum se vor atinge ele inca nu e clar. Mai nou, tehnologia hidrogenului pare sa fie (re)luata in calcul si de alti producatori, dupa ce la un moment dat cazuse in dizgratie. Mai e si promisiunea bateriilor solid-state, care teoretic ar fi un pas urias inainte insa care de vreo 10 ani se asteapta sa intre in productie si se tot amana...probabil ca viitorul va fi electric insa cu metode diferite de obtinere a energiei. E clar ca strict pentru mediul urban, o masina electrica pe baterii e o solutie excelenta, insa pentru traficul greu, pentru calatorii extraurbane dese si lungi bateriile incarcabile la priza sunt de departe cea mai cretina solutie.

Parerea mea e ca inca vreo 20 de ani de acum incolo vor predomina masinile cu motor conventional dar insotite de sisteme hibrid...asta insemnand ca vor fi peste 50% din vanzari inregistrate in dreptul lor. Dieselul probabil va ramane doar pe camioane, autobuze si masinile de la clasa medie in sus, in special premium, unde se poate amortiza cheltuiala cu "curatarea" lui, electricul va predomina la masinile de oras gen Panda, si intre timp probabil se vor mai inmulti si masinile alimentate cu hidrogen. La fel cum inca vreo 20 de ani de acum incolo sunt sigur ca nu vom avea masini full-autonome, ci doar semi-autonome si doar in anumite spatii clar delimitate smile.gif

This post has been edited by AndreiMR: 30 May 2019, 13:25


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 30 May 2019, 13:39
Post #1046


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(AndreiMR @ 30 May 2019, 14:25)
Ferrari in mod cert nu vor mai fi primii, le-au luat-o altii inainte cu niste ani  smile.gif 


*


Se referea la marcile/modelele sport din FCA, declaratia fiind facuta in 2018.



QUOTE(AndreiMR @ 30 May 2019, 14:25)
Aston vor folosi marca Lagonda drept marca de masini electrice, insa Aston Martin vor folosi in continuare si motoare cu combustie interna...cel putin in urmatorii 10-15 ani nu vor renunta la ele. Vor folosi motoare V6+sistem hibrid inspirat din F1, au colaborare cu Red Bull, il au pe Newey la capitolul aerodinamica...deci si performante de top, si eficienta.

Lotus anunta modele noi de vreo 15 ani, dar nimic concret pana acum. Cu noul actionariat poate vor incepe sa se miste si la ei lucrurile.
*



Nu am spus ca renunta la motoarele pe benzina acum, ci ca vor face si VE in paralel. Deci 'religiosii' sa accepte ca intra pe piata o 'noua religie'. smile.gif

https://www.drivingelectric.com/lotus/1034/...ercar-announced

This post has been edited by centurion: 30 May 2019, 13:39


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 30 May 2019, 17:29
Post #1047


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(AndreiMR @ 30 May 2019, 12:05)
e ca si cum l-ai vedea pe Papa cantand la chitara la un concert heavy metal, imbracat in piele si machiat precum Kiss.
*


Hmmm
QUOTE(AndreiMR @ 30 May 2019, 12:05)
De neimaginat  smile.gif
*


Too late 04.gif


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 31 May 2019, 09:00
Post #1048


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Hidrogenul si pilele de combustie reprezinta viitorul iar extragerea ieftina si sigura a hidrogenului direct din apa este tot secretul.
Nu imi pot imagina in prezent 100 de masini in fata blocului cum stau si se bat pe cateva incarcatoare electrice sau cum arunca prelungitoare de la balcon...


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 May 2019, 10:46
Post #1049


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




dar o explozie de rezervor de hidorgen iti imaginezi? sau cinsteren de hidrogen rasturnate? sau unul care pleaca cu furtunul de la hidrogenarie atasat la masina?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 May 2019, 10:53
Post #1050


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Există soluții pentru toate astea.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
63 Pages « < 33 34 35 36 37 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:30
Forum Renault