DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

74 Pages « < 72 73 74 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tuning motor 1.4/1.6 MPi, se poate imbunatati performanta Logan-ului?

panter1
post 9 May 2012, 11:30
Post #2191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




m-ar interesa si pe mine o remapare la un motor euro 4 de 1.4L si as avea niste raspunsuri de la posesori.

1. maparea asta nu cumva modifica indicatia acelor de la vitezometru si chiar turometru mai spre entuziasm avand in vedere ca acestea sunt electronice si NU pe cablu ca la dacia 1310? deci poate fi fi recalibrat chiar si vitezometrul doar din soft sa ''sara'' mai mult la anumite viteze..
2. cu a 5-a la 3000 rotatii aveti tot 110Km/h ca inainte? iar pe gps 103-105 tot ca inainte ?
3. viteza maxima atinsa in a 5-a este mai mare pe aceias portiune de drum?

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar ma gandesc ca daca turometrul ar arata mai putin la viteze mici cand ai in realitate 3500 rot/min si vezi pe ceas 3000 ti se pare ca trage mai bine si normal.. de aici si zgomotul mai mare datorita turatiei reale mai mari.. intelegeti ce vreau sa zic.. nu as vrea sa dau banii pe un fake rolleyes.gif

This post has been edited by panter1: 9 May 2012, 11:33


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 May 2012, 11:35
Post #2192


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Asta se intampla doar daca te duci la o anumita firma de tiuning. In cazul tau nu iti modifica "acele", dar informatia de consum catre tabloul de bord.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 9 May 2012, 17:06
Post #2193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




mda.. dupa ce ca CB-ul isi are erorile lui.. si totusi ne-am cumparat masina cu CB pe care s-a scos si consumul instant de prin 2006, mai accentuam eroarea lui si cu remapare.. dragut! cred ca o ''firma'' serioasa ar trebui totusi sa umble strict la ceea ce platim.. adica la avans, timpi de injectie, harti.. Pe mine unul nu ma incalzeste deloc sa scrie acolo 4.5L/100km pentru un benzinar iar la pompa sa vad ca de fapt sunt 7 L/100km

This post has been edited by panter1: 9 May 2012, 17:15


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 17 May 2012, 13:30
Post #2194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Cam dupa cati km e recomandat un chip tunning?


--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Feb 2015, 20:25
Post #2195


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(panter1 @ 9 May 2012, 11:30)
1. maparea asta nu cumva modifica indicatia acelor de la vitezometru si chiar turometru mai spre entuziasm avand in vedere ca acestea sunt electronice si NU pe cablu ca la dacia 1310? deci poate fi fi recalibrat chiar si vitezometrul doar din soft sa ''sara'' mai mult la anumite viteze..
2. cu a 5-a la 3000 rotatii aveti tot 110Km/h ca inainte? iar pe gps 103-105 tot ca inainte ?
3. viteza maxima atinsa in a 5-a este mai mare pe aceias portiune de drum?

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar ma gandesc ca daca turometrul ar arata mai putin la viteze mici cand ai in realitate 3500 rot/min si vezi pe ceas 3000 ti se pare ca trage mai bine si normal.. de aici si zgomotul mai mare datorita turatiei reale mai mari.. intelegeti ce vreau sa zic.. nu as vrea sa dau banii pe un fake rolleyes.gif
*


1. mi se pare o prostie , nu inteleg cine pune botul la asa ceva . In primul rand , cand accelerezi NU te uiti la vitezometru sau turometru , ci ii dai bice si vezi ce poate si cat poate. Majoritatea au GPS si indiferent ce desene animate vezi pe bord , vezi cum trec ceilalti pe langa tine si te uiti pe GPS cat ai in realitate . Consumul il compari cu cat vezi si la pompa , nu numai ce arata un CB. Cei care modifica astfel indicatoarele merita batuti rau , e ca si cum ai scrie M3 pe o SLZ si te astepti sa mearga ca un M3.
- daca nu ai incredere in asa ceva , faci un test la Autosoft inainte si dupa "tuning-ul" din pix , iar pe ei ii faci sa-ti dea factura si garantie la ce fac ei . Astfel esti asigurat legal si daca e cazul, apelezi la organele competente.
2. nu are cum sa se modifice rapoartele din cutie in urma unui flash tuning ! Deci veti avea aceleasi turatii la aceeasi viteza ca si inainte , orice alta modificare este anormala si verificati pe tester si dyno ! Eroarea este intre 5 si 8% pe kilometraj , la SLZ in functie de anvelope , daca sunt pe 13 sau 14 , dar cu anvelopele stock si umflate corespunzator !
3. este normal ca viteza maxima , cuplul si puterea maxima sa se modifice , DAR nu uitati ca in aceleasi conditii , adica sa nu ploua , sa nu bata vantul , sa fie uscat pe jos , aceeasi benzina , sa aveti aceeasi greutate ca in momentul primului test ... Altfel ajungeti ca in reclama aia la OMV , ca ii baga respectivului benzina CO100 si ii spune ca i-a tunat masina.

Totul se rezolva cu un test Dyno inainte de flash tuning si unul dupa , restul e ... can-can.
Cum naiba sa-ti arate 3000 cand tu ai 3500 ? Si ce rezolvi cu asta ? Urletul motorului nu inseamna ca el trage mai bine ! E ca si cum iti spargi singur toba si iti spui ca ai Lamborghini , ca tu asa auzi ... O astfel de inselatorie e aceeasi cu vanzarea de apa colorata ca fiind motorina .

QUOTE(Sir Andrew @ 17 May 2012, 13:30)

Cam dupa cati km e recomandat un chip tunning?
*


Nu e recomandat sa o faci, dar daca vrei sa o faci , o faci pe propria rspundere , cu garantie sau nu asupra operatiei de flash. Personal nu as face-o la nici o masina sub 30.000 km .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 4 Feb 2015, 20:33
Post #2196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




of...poate ca din 2012 a mai schimbat citeva masini...poate ca le-a si remapat... rolleyes.gif


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 4 Feb 2015, 21:06
Post #2197


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




ai observat ca ai raspuns unor postari facute in urma cu doi ani si jumatate ??


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Feb 2015, 21:22
Post #2198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Scum observ , nu inteleg de ce mi-au venit pe mail , ca notificare de post nou pe acest topic .
Imi cer scuze , va rog sa tergeti aceste 2 posturi . Cred ca se intampla ceva cu notificarile primite de pe DaciaClub.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 1 Jun 2015, 22:14
Post #2199


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Remaparea la mpi trebuie facuta cu cap....altfel o sa va plageti de una ,de alta, de benzina etc....daca va mananca va scarpinati,nu e problema.....

Este,in schimb,un user p-aci (doctorasul)care face treaba buna pe parte de remapari /rescrieri/uch/chei etc........il recomand 100% ,a fost si e un domn,m-a scos dintr-o mare gaura dupa ce cei de la o renumita firma de remapari mi-au umplut logan-ul de sange! dry.gif

This post has been edited by sobolan: 1 Jun 2015, 22:15


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geopsi
post 2 Jan 2019, 21:56
Post #2200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 12 September 07




Salut, pana la urma am citit o gramada din topic si nu am reusit sa decantez niste metode clare de crestere de putere.
Avem ceva legat de filtrul de aer (desi nu stiu daca merita kit-ul ala cumparat) si ciptunning-ul care adauga niste cp...
Cu galeria de admisie parca imi suna putin a povesti dar oricum e greu de gasit pe cineva sa sudeze si sa o faca...


--------------------
dacia 1310 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 2 Jan 2019, 22:10
Post #2201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Ca idee nu prea ai ce face la benzinare aspirate.
O modificare de soft iti ofera un plus de maxim 10%.
Restul sunt frectie la picior de lemn.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geopsi
post 14 Jan 2019, 12:01
Post #2202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 12 September 07




Cam asa ma gandesc si eu. Faza e ca ma gandeam si la un filtru de aer dar chiar nu stiu daca va aduce vreo performanta, cel putin cat sa merite banii. Cumva pare ca zona de aspiratie este destul de mare la un filtru stock iar turatiile la care ajunge nu sunt foarte mari.

O sa vad cand ma mai eliberez cu treaba daca nu merge sa ajung sa fac o remapare ca in rest nu pare sa se poata face cine stie ce sau sa poti lua o solutie completa fara mari riscuri.


--------------------
dacia 1310 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74 Pages « < 72 73 74
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:37
Forum Renault