DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vopsire haion dacia 1310 break

mihaitamar
post 13 Aug 2014, 17:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 24 March 14




Salut , am si eu o dilema ,i-am schimbat haionul la dacia mea breack si este de alta culoare , as vrea sa il vopsesc , iar culoarea masinii este un gri metalizat mai inchis , problema este ca nu gasesc sprayuri de aceeasi culoare .As putea sa il vopsesc cu vopsea normala de la magazin ,iar daca da , cum as putea sa mai inchid sau sa deschid culoarea vopselei ?Imi puteti spune si care ar fi pasii de vopsire asa in mare?Va multumesc!


--------------------
dacia 1310 1998 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
val2011
post 13 Aug 2014, 17:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 17 September 11
From: Buzau




Cu sprey ul iese cam urat, dar cu vopsea normala.


--------------------
dacie 1310 1999 - bz..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitamar
post 13 Aug 2014, 23:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 24 March 14




Pai da, dar, ma intereseaza cum pot sa mai deschid sau sa mai inchid la culoare vopseaua ca sa arate cat de cat cu cea de pe masina .Si as vrea sa stiu care ar fi pasii de urmat , pana la dat cu lac daca se poate , asa in mare.


--------------------
dacia 1310 1998 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 Aug 2014, 08:31
Post #4


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Du-te la un laborator de vopsele auto cu masina sau cu ceva usor demontabil (grila de la stergatoare de ex) si fa-ti exact culoarea de care ai nevoie. In Bucuresti un set de spray vopsea + spray lac costa in jur de 50 de ron.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 14 Aug 2014, 20:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Ti-am scris , cum stau lucrurile cu vopseaua. Eu zic sa nu dai alta nuanta decat cea pe care o are masina, ca arata urat.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel93
post 17 Aug 2014, 17:10
Post #6


Membru cu serie mare


Group: Members
Posts: 456
Joined: 21 October 08
From: Vatra Dornei




QUOTE(mihaitamar @ 13 Aug 2014, 23:11)
Pai da, dar, ma intereseaza cum pot sa mai deschid sau sa mai inchid la culoare vopseaua ca sa arate cat de cat cu cea de pe masina .Si as vrea sa stiu care ar fi pasii de urmat , pana la dat cu lac daca se poate , asa in mare.
*



Pai si aia de pe masina, trebuie sa aiba un cod de nuanta, ca nu cred ca e facuta din mai multe vopsele (numai un prieten de-al meu are obiceiul asta radmasa.gif )
Culorile de pe 1310 se gaseau in paletele de culori de la Policolor. Cele metalizate erau sub numele Silverpol. La spray am vazut cam aceleasi nuante sub numele Dupli-Color (ce natie or fi, nu mai stiu).
Ar trebui sa afli denumirea nuantei de pe masina ta, cu ajutorul unei palete, cum e cea din imagini (majoritatea magazinelor de piese Dacia care vindeau si vopsea aveau aceasta paleta, din pacate putine au ramas), apoi cauti spray Dupli-Plast, dupa nuanta. Daca nu gasesti in magazine, gasesti aici: http://www.magazinvopseaauto.ro/48-spray-vopsea-metalizata
Vopseaua nu e greu de dat, o dai 'gazat' fara s-o lasi sa curga, in straturi. Primele straturi ies 'in ape', dar dupa 3-4 straturi o sa arate bine, uniform. Bineinteles, inainte de asta trebuie pregatit haionul, adica slefuit macar in 2 pasi: prima data cu hartie abraziva de granulatie intre 120-240, apoi inca odata, cu 400-600. Daca slefuiesti din prima cu ceva fin (intre 400 si 600), muncesti mai mult, cu rezultat mai prost, ca unele lacuri pe langa ca sunt foarte rezistente, au si un aspect usor texturat, ca de coaja de portocala (nu e defect de vopsire), iar smirgherul fin nu il poate netezi. Inainte de a incepe sa vopsesti stergi bine de praf/speli cu apa daca ai folosit apa la slefuit, apoi stergi bine cu o carpa/laveta care nu lasa scame, imbibata in benzina sau diluant (de preferat benzina, diluantul poate ataca vopseaua veche si te trezesti cu reactii).
Problema e lacul, la spray numai bine nu iese, la pistol nu stiu daca ai conditii, iar la pensula nici sa nu te gandesti.

Attached thumbnail(s)
P131218007.jpg ( Size: 308.49k ) Number of downloads: 151
P140125003.jpg ( Size: 299.31k ) Number of downloads: 164


--------------------
Dacia 1300/1310 TLX 1976/1988
Opel Astra F C20LET cu cheaturi
Ford Focus 1.8 TDCI
Logan 1.4 mpi

Gunoaie romanesti, si plastice fara valoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 24 Aug 2014, 13:26
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Suflaiul, cu suflaiul e perfect daca nu ai compresor. Cu el poti da atat vopseaua cat si lacul. Vezi filmul meu, in care vopsesc acea aripa, cu albastru. Te asigur ca iese perfect, vopsea intinsa bine, fara gazari datorita presiunii scazute. Avantajul e ca, dai vopseaua in starea ei adevarata, lacul la fel, nu contin freon sau alte tampenii, care sa degradeze asteptarile. Pregatirea culorii, presupune combinari in asa maniera incat sa obtii nuanta dorita, faza pe care, daca n-ai mai facut-o, e greu de realizat dar necesita si cateva rezerve de culoare, pe care sa le combini. Bine e sa mergi la cineva care are un stoc de culori ramase, din care sa o faci pe cea care-ti trebuie, daca nu ai gasit in magazin fix nuanta ta. Daca o faci din vopsea mata, iti trebuie maxim 100ml de vopsea.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:52
Forum Renault