DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> america si americanii

vijelie
post 3 Jul 2006, 11:44
Post #31


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




La noi, unii procurori se sinucid fara motiv inainte de nunta, ca ala micu', Panait parca ii zicea...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 3 Jul 2006, 12:04
Post #32


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




din pacate sunt de vina ambele parti. cel care da si cel care primeste.
si eu sunt functionar public, am avut ocazia sa iau spaga pt anumite 'mici' servicii( la fostul servici, am fost inspector) dar am refuzat politicos-spre uimirea mea cel care mi-a intins banii era nedumerit de refuz (sper ca pentru orice invat exista si razvat).
Sunt sigur ca la fostul servici colegii mai tineri nu luau bani pe cand cei cu state vechi nu bag mana in foc.

cristianco2002-te rog fi putin mai moderat, sau mai bine cu bun simt.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdm
post 5 Jul 2006, 12:08
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 13 May 04




UN articol interesant scris de Tudor Octavian in Jurnalul

America obeza

Obezii pe care-i vezi peste tot in Canada si Statele Unite sunt o realitate socanta.

Nimic din ce stiai din carti si din filme despre lumea de dincolo de Atlantic nu te lasa sa le banuiesti omniprezenta. Recensamintele supraponderalilor, desi tulburatoare si de natura sa provoace viziuni ale viitorului de cosmar, sunt mai putin terifiante, ca spectacolul unor piete sau bulevarde din Toronto si New York forfotind de supergrasi veseli. M-am aflat la un moment dat intr-un vagon de metrou, la o ora tarzie, in imediata vecinatate a vreo cincisprezece obezi de culoare, galagiosi, venind probabil acasa de la una din nenumaratele lor intruniri consolatoare, unde gonflarea e tratata nu numai ca un necaz confortabil, ci si ca o noua virtute. In randurile populatiei minoritare, numarul corpolentilor, ajunsi de tineri la un chintal si jumatate, e mai mare decat printre albi. Cand te nimeresti intr-o lume plina de matahalosi, vezi altfel tara si problemele ei.

In seara aceea, in metroul cotropit de asociatiile de osanzosi bine dispusi, indiferenti la lumea din preajma, vorbind tare si relaxati, cu un soi de voluntarism etnic ocrotit de legi, am avut sentimentul unei evolutii ireversibile. Gasindu-ma mai apoi in Canada, in anturajul unor tineri elefantizati, dar plini de ei si de tabieturile vietii tihnite de obez, mi-am dat seama ca inmultirea peste poate a uriasilor s-a produs concomitent cu un soi de constientizare negativa a fenomenului. Nu in sensul gasirii unor solutii nationale pentru revenirea la normal, cat in legitimarea buhairii, ca o izbanda a democratiei americane. Un obez se considera in afara normalului si e complexat numai cand traieste printre slabi. Cand are in preajma tot neamul de falcosi, gusati, burduhanosi si implatosati de grasime, pana si cel mai frustrat obez se simte eliberat de o obsesie. Ce e de-a dreptul de neinteles pentru europeanul nedeprins sa imbuce in mers e multimea celor care mesteca. Mai bine zis, populatiile de umflati care mesteca in permanenta ceva. Nu orice fel de mancare, ci alimente "care nu ingrasa". Iar daca ingaduinta de sine a baietilor obezi ar putea fi pusa si pe seama unui tip de indolenta sociala venind din bunastare si siguranta zilei de maine, indesirea stihinica a domnisoarelor pantecoase, late si groase, imbracate indecent de sumar vara, scuturandu-si pulpele gigantice mai mult lateral decat spre inainte, rontaind la nesfarsit biscuiti dietetici sau inghitind una dupa alta portii duble de "inghetata americana" – ea insasi de doua ori mai mare ca orice inghetata mare europeana – e marca unui fenomen care a scapat complet de sub control. Daca asta e si, mai ales, daca asa o sa arate in anii ce vin America, inseamna ca lumea a luat-o razna de tot si noi invidiem un drum foarte scurt spre pierzanie. Ce se petrece acum in America nu e triumful bunastarii, ci o lipsa de masura clinica, pe cale de a fi proclamata drept noua masura a calitatii vietii.


--------------------
Dacia 1410 cutie 5 trepte, GPL
Dacă s-ar institui un premiu Nobel pentru ratare, românii l-ar monopoliza pentru un secol.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Jul 2006, 12:37
Post #34


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Einstein1984 e de parere ca americanii e prosti.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 5 Jul 2006, 17:42
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




Pot sa spun doar atat: am facut afaceri cu americanii prin Yahoo Mesenger si am fost platit la timp si am avut contracte cu firme romanesti, cu stampile si 5 semnaturi si inca mai astept banii.

Doar un aspect....

This post has been edited by pgpdesign: 5 Jul 2006, 17:43


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 5 Jul 2006, 19:47
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Fara pic de afront vreau sa vad ce naiba legatura are obezitatea cu toate celelalte si reumatismul si ce-ar mai fi ...............


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Jul 2006, 20:46
Post #37


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pai daca ii ducea mintea nu mai mancau toate prostiile alea si nu mai mureau cu inima innecata in grasime. Am citit cateva forumuri auto de prin US of A si m-a luat durerea de cap. Ei sunt ferm convinsi ca un V8 OHV de 5,7l consuma de obicei mai putin decat un motor de 2l DOHC si puterea specifica (CP/litru ) nu are nici o semnificatie practica (acrii strugurii aia). Oare de ce s-au mai ofticat de scumpirea benzinei daca tot au niste masini atat de frugale.
DragosP, pe alte forumuri postul tau ar fi considerat spamming. Si acolo a scris viitorul posibil inginer Einstein (la anul pe vremea asta aflam).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 6 Jul 2006, 11:47
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Mii de scuze, nu vreau sa jignesc pe nimeni , stie cineva de pe aici a cui capitala este UAGADUGU (e pe bune nu glumesc, exista), unde se afla statul si care sunt realizarile acelui popor ?

Atunci de ce ar fi interesat si ar sti un nativ din S.U.A. despre Bucuresti, Romania etc. !

Pastrand proportiile am dreptate. Am fost invatati de un national-comunism prost indrumat, ca suntem cei mai "drepti, viteji" etc plus toate prostiile alea din ISTORIA scrisa de comunisti cu un scop.
Realitatea este cu totul alta: nu am castigat nici un razboi de unii singuri, doar lupte sporadice apoi pace si pesches la greu, s.a.m.d. Haideti sa ne privim cu ochii unui american ... si ce vom vedea : o tara in care se castiga mediu 300 USD pe luna si benzina este 1 Euro si ceva (adica 2 dolari pe litru) - in SUA este 80 centi/galon, aparatura electronica este dubla ca in State, o casa in pipera cu oile la gard si tiganii de rigoare costa cat 4 de 3 camere pe plaja din Malibu ..... sa mai spun. Ti se rupe de tara aia ! Ce , ce face si unde este !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Jul 2006, 12:02
Post #39


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Uagadugu (se scrie Ouagadougou) e capitala Burkinei Faso. Sai daca nu trecea Dakarul pe acolo an de an nu stiam unde e si nici nu ma interesa.
Si daca mai compari realizarile poporului roman (primul avion care a decolat de la sol prin propriile mijloace, primul motor cu reactie, stiloul, insulina, sonicitatea etc etc.) cu coboratii aia din copac care au ca hobby omoratul vecinilor si drogurile, te !$%!#^@&$@&*
*(amenintare nerostita de frica moderatorilor)

This post has been edited by einstein1984: 6 Jul 2006, 12:05


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 6 Jul 2006, 12:05
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Ainstaine, americanii pretind ca fratii Wright au fost primii care au ridicat un avion de la sol!
Iar sarbii l-au doborat! radmasa.gif

This post has been edited by Sony: 6 Jul 2006, 12:06


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 6 Jul 2006, 12:13
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




QUOTE(einstein1984 @ 6 Jul 2006, 13:02)
(primul avion care a decolat de la sol prin propriile mijloace, primul motor cu reactie, stiloul, insulina, sonicitatea etc etc.)


Trebuia sa-ti pun un avatar cu Aurel Vlaicu atunci.

De injuraturi ti-e frica dar nu si de afirmatii rasiste ?


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Jul 2006, 12:13
Post #42


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Au ridicat ei avionul, dar au folosit o catapulta (parca). Vlaicu l-a ridicat folosind doar motorul de la bord.
Englezii pretind ca un baiat de al lor, Frank Whittle a facut primul motor cu reactie prin 34, cand Coanda deja zbura cu unul prin anii 20. Canadienii au luat premiul Nobel pentru descoperirea insulinei.

This post has been edited by einstein1984: 6 Jul 2006, 13:31


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 6 Jul 2006, 12:45
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Da, suntem mareti:
-am produs primul motor cu ardere interna (mama lor de Ford, Louis Chevrolet si comp.);
-am trimis oameni pe luna, romani verzi de - ai nostrii (pe luna, multi intre 4 scanduri pleaca de aici);
Plus o gramada de realizari : lupta de la Podul Inalt, Marasesti si etc., Bobalna, Gheorghe Doja, oameni si locuri care au punctat si insemnat istoria universala, implicit dezvoltarea spirituala si materiala a umanitatii.
Cum suna cantecul ala de pe vremea lui Ceasca pe care il cantam la orele de Muzica :
" ...din doi barbati cu brate tari,
Unul'i Decebal cel falnic, altu-i ... Traian".

Ce naiba suntem maturi !
Sau pe aici sunt si scriu persoane pana in 25 ani ?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 6 Jul 2006, 12:52
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




"Cum a descoperit Popov radioul? In bagajul nevestei dupa ce aceasta s-a intalnit cu Marconi"....

Daca nu stia nimeni - toate premiile Nobel au fost castigate pe nedrept, furand ideile romanilor. wink.gif


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Jul 2006, 12:57
Post #45


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cu siguranta Romania este victima unui complot mondial, chiar galactic...
Intrebare: daca romanii au inventat cele mai destepte lucruri, de ce traieste o tara intreaga asa cum o vedem zi de zi, atatia ani?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 6 Jul 2006, 13:06
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




QUOTE(pgpdesign @ 6 Jul 2006, 13:52)
"Cum a descoperit Popov radioul? In bagajul nevestei dupa ce aceasta s-a intalnit cu Marconi"....

Daca nu stia nimeni - toate premiile Nobel au fost castigate pe nedrept, furand ideile romanilor. wink.gif
*



Just !!! De ca naibii or mai trebui sa existe alte tari si popoare ? Ca sa ne incurce pe noi, maretii, in a ne afirma ! Sa ne ia caimacul de pe realizari. Arbitrii ne fura la toate sporturile (mai ales si cu precadere la unul stiut de noi toti - nu ca avem jucatori betivi si curvari, arbitrii il trimit pe Chivu la fetite si pe Mutu la "fumatori" sa se recreeze si ei ca deh, au tras din greu), vecinii ne sunt dusmani si ne doresc bogatiile (deja le-au luat de mult cu aprobarea noastra tacita si incostienta), toti au ceva si doresc raul acestui popor iubitor, muncitor, etc. etc., cum or mai traii dobitocii aia de nemti, americani, ca la ce prosti sunt trebuiau sa moara de mult.
Apropo, cum or fi facut banii aia cu care cumpara "intelighentia" din lume, initial vorbind ca apoi banul trage ban ?
Mai bine , vorbi lui Micki : ciocu' mic si la munca si invatat ! Apoi putem sa criticam si sa injuram pe altii.

Apropo Einstein stii sa faci "manual" extragerea radacinii patrate dintr-un numar ?
O grupa intreaga de studenti la Aeronave, in anul 2, nu stiu ! Verificat ! Sa vezi ce Vuia iese din ei !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Jul 2006, 13:12
Post #47


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(vladimir @ 6 Jul 2006, 14:06)
Apropo Einstein stii sa faci "manual" extragerea radacinii patrate dintr-un numar ?
O grupa intreaga de studenti la Aeronave, in anul 2, nu stiu ! Verificat ! Sa vezi ce Vuia iese din ei !
*


Vai de ei, ce au pierdut... Auzi, sa nu stie ei una ca asta!
Presupun ca testul a fost facut sa mai uite de faptul ca facultatea e dotata la cele mai inalte standarde din anii 1985-1990, nu?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 6 Jul 2006, 13:28
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




QUOTE(vijelie @ 6 Jul 2006, 14:12)
Vai de ei, ce au pierdut... Auzi, sa nu stie ei una ca asta!
Presupun ca testul a fost facut sa mai uite de faptul ca facultatea e dotata la cele mai inalte standarde din anii 1985-1990, nu?
*



Imi doresc mult sa fii glumit !

Pe vremea puscariilor comuniste si a Canalului, la Poarta Alba un medic, bun chirurg a operat un gardian de apendicita acuta , imbatandu-l , taind cu un cutit de bucatarie , dezinfectand cu spirt si cosand cu catgut. Apoi , cand a venit salvarea, la spital l-au echilibrat. Dar el l-a salvat.
Ideea : nu conteaza dotarile, trebuie sa stii meserie si asta implica radicali manuali, integrale multiple si curbilinii, sa desenezi tehnic corect cu "crionul" ca sa stai apoi cu CATIA etc.
Nu dotarile ne opresc de la a invata sau de a munci bine si corect si de a beneficia pozitiv de efortul nostru. Sunt si acum afaceri care se fac "rudimentar" in Romania, dar se fac si nu sunt injurati sau reclamati si iau bani buni. Dar nu isi motiveaza prostia sau rautatea (ma refer la atitudinea fata de munca si invatat) prin lipsa lopetilor cu apa minerala rece si fetite in genunchi pentru pauze.

This post has been edited by vladimir: 6 Jul 2006, 13:29


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 6 Jul 2006, 13:31
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




vladimir, calitatea proasta a invatamantului universitar din Romania este cauzata in mare parte de cadrele didactice. In poli cei mai multi profesori alearga cu limba scoasa dupa spaga. Esti fericit daca pe parcursul facultatii numeri profesorii corecti pe degetele unei maini.

This post has been edited by Sony: 6 Jul 2006, 13:31


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Jul 2006, 13:35
Post #50


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Mai Sony, am colegi care vor sa dea spaga si nu au cui.
Pe de alta parte, nu vroiam ce mareti sunt romanii, ci subliniam ca macar fata de Burkina Faso suntem cat de cat mai rasariti. Parca topicul era despre america si americani, nu "hai sa ne plangem de mila!"


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Jul 2006, 13:37
Post #51


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Am intrat la facultate 250 de insi din care am terminat numai 13.
Profesorii ca profesorii, da' si studentii erau vai mama lor...
Ca sa devemin on topic, americanii se bazeaza pe specializari stricte, fiindca epoca iluminismului in care tb sa stii cat mai multe lucruri generale a trecut de mult. Ei considera ca specializarea stricta intr-un domeniu (adica CERCETAREA, ceea ce noi nu prea mai avem, din pacate) e factorul decisiv in dezvoltare.
La noi insa... Da' nu mai zic nimic, ca mie nu prea mi-a placut cartea (daramite radicalii scosi cu capu', sorry!), de-aia am terminat facultatea fara restante, amanari sau repetari...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 6 Jul 2006, 13:43
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Matematica elementara si aici vad eu radicalii, sirurile si seriile, calculul diferential si integral se incep in scoala generala si liceu, in facultate se merge mai departe.
Profesori spagari au fost (adevarat mai putini si ascunsi) sunt si vor fi , e in caracterul nostru (vezi Caragiale- Lantul slabiciunilor s.a.m.d.). Eu am avut numai mentiuni in scoala generala, pentru ca ai mei fiind profesori (de moda veche, bunicii idem) nu mergeau cu cadouri la diriginta sau sa o pupe in urechi. In liceu am avut probleme ca nu am facut meditati cu proful de Fizica la Fizica si cel de Mate' la Mate. Faceam acasa de ce sa dau bani. Dar asta nu m-a impiedicat sa stiu reguli elementare si sa ma descurc zic eu onorabil la cele doua materii.
Nu conteaza profesorul, poti invata si de la un spagar, daca te vede ca vrei te ajuta fara probleme, eu nu am auzit ca un om doritor de carte si pregatit sa fie refuzat de un profesor cand i se cere ajutorul . Chiar daca nu stie sa iti raspunda stie unde sa te trimita sa cauti.
Totul e sa vrei.
Chestia cu coruptia e pacaleala, exista peste tot in lume, e si legalizata pe alocuri, dar oamanii sunt INTELIGENTI si MUNCITORI pe bune, nu doar in cantece, poeziii, imnuri, articole istorice cu "target" prestabilit etc.
Si nu se dau loviti ca ei au vrut dar nu au putut ca nu au fost lasati sau nu au avut conditii prielnice !!!
Exemplu si apoi dispar :
Cati irlandezi au murit colonizand vestul, au cazut s-au ridicat si au luat-o de la capat ca oricum nu era nimeni sa le asculte vaicarerile. Ca si romanii nostrii plecati in Canada din Transilvania, inainte de WW 1, care aveau bordeie in pamant sa reziste iernilor si au umplut Manitoba de grau !!!

This post has been edited by vladimir: 6 Jul 2006, 13:46


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Jul 2006, 13:54
Post #53


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(vladimir @ 6 Jul 2006, 14:43)
Matematica elementara si aici vad eu radicalii, sirurile si seriile, calculul diferential si integral se incep in scoala generala si liceu, in facultate se merge mai departe.
*


Scuze, dar se vede ca nu cunosti faptul ca parintii nostri NU au facut analiza matematica la liceu decat daca erau la specialitatea "matematici".
Pe noi ne-au frecat cu tot felul de matematici, analize si alte chestii tot liceul.
Nu confunda dorinta ta de studiu cu realitatea, ca e mare diferenta...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 6 Jul 2006, 14:02
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Eu am terminat cu studiul de mult si acum ma lovesc de "desteptii" pe care nu pot sa ii angajez, au diplome si hartii cat cuprinde, dar CUNOSTINTE si caracter ..... Din cauza ca au fost prea destepti sa invete sau sa munceasca de "tineri".
Te rupi de ras la interviuri, sa vezi ce importanti sunt INGINERII nostrii, cat de bine pregatiti sunt si ce dorinta de a lucra profitabil pentru ambele parti implicate.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Jul 2006, 14:06
Post #55


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Pai cauta altceva decat ingineri daca nu te satisfac, de ex. economisti sau juristi ca e piata plina.
Uite, iti recomand o colega de-a mea (avocata, nu asa...) care crede ca o suprafata de 250mp inseamna un patrat cu latura de 250m...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 6 Jul 2006, 14:15
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




QUOTE(vladimir @ 6 Jul 2006, 15:02)
Eu am terminat cu studiul de mult si acum ma lovesc de "desteptii" pe care nu pot sa ii angajez, au diplome si hartii cat cuprinde, dar CUNOSTINTE  si caracter ..... Din cauza ca au fost prea destepti sa invete sau sa munceasca de "tineri".
Te rupi de ras la interviuri, sa vezi ce importanti sunt INGINERII nostrii, cat de bine pregatiti sunt si ce dorinta de a lucra profitabil pentru ambele parti implicate.
*



Exact. Si dupa 2-3 luni de angajare vin sa-ti ceara marire de salar - ca de, la "studiile lor..."

Cineva l-a mentionat pe Edison. A facut 2 clase dupa care a fost dat afara din scoala. "Diploma" pe care o arata tuturor era scrisoare educatoarei catre parinti, cum ca imbecilul de Edison nu e bun de nimic...

This post has been edited by pgpdesign: 6 Jul 2006, 14:15


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 7 Jul 2006, 17:08
Post #57


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




De la http://www.nasparau.com/blog/?p=12 :

So, I was watching a few evenings ago a documentary on TV, don’t remember the channel. The presenter was visiting MIT, and some researchers there were showing him some of their ideas on the future of life in the cities.

Of course, he arrived there in a 2.5-ton taxi consuming 20 liters of fuel pe 100km and 30 in the city. Oh well, no problem, because the first point on the itinerary was:

In the hallway, electric city car prototype. Oh, fine. Prototype. Research. Industry application? hmm… we don’t know yet, maybe in 10 years. We’re just playing with the nice car. On an underfunded backwater research project that nobody else wanted. The really lucky guys got contracts with Lockheed-Martin, United Defense and AAI…

Next stop: the kitchen. Home of a few mildly stupid, but bearable, ideas (like the sink from soft material, and reshape-able generic purpose bowls), and a few blatantly unbearably stupid ones. Example: a beamer that projects the image of the stuff in the fridge such that you don’t have to open it and waste energy (as if 9 out of 10 times people open the fridge just to look what’s in there). And a set of speakers that puts on a howling wind when you forget the fridge open, and a soothing music when you have closed it. Guess why? To save energy! Oh, really? How about the beamer, speakers, and computer, which are all always on? I think only the beamer light eats five times as much power as the fridge…

So, this was the insulting-common-sense part. We move on to the insulting-intelligence part. Bedroom. Huge screen covering the ceiling (don’t ask how much power it needs). Seemingly, a camera monitors your eye movements, and you can move the pointer on the screen just by looking toward a given area! Oh, nice, I thought, I didn’t think there’s so performant image recognition+estimation technology out there. And then the image pans, and guess what was in the hand of the guy? A wireless mouse! I mean come on, do they really think we are so stupid?!?

Next, the house of the future. Built in strange interconnecting vase shapes, it’s supposed to be waterproof. For when the oceans’ level rises, due to global warming. Oh, isn’t that just great! Someone approved this moronic project, while sound renewable energy research is only crawling for half a century now due to underfunding!

Oh well, nevermind. Anyway in a few decades from now the oil will have run out, and all of the human civilisation will be in deep shit. Maybe coastlines would have moved in a few hundreds of kilometers, maybe not. And all cars will eat 0 liters of fuel per 0 km, cause that’s what they’ll have. It won’t matter, because west of Hungary everyone will be hitting each other on the head for food.

And consumerism and mass economy will die a quick and painful death.

And if we’re really lucky, by that time the US will be bankrupt and bought off by China.

Kind regards,
E.B.E.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Jul 2006, 18:48
Post #58


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Hallo, asta e topic de "america si americanii", nu "cat de prosti sunt absolventii de Poli de azi " (desi ar fi loc si de un asemnea topic).
Ma contrazice cineva cand zic ca "americanii e prosti!" ???. Si ma refer la americani de 3-4 generatii, nu la indieni /romani cu greencard castigat la loteri.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serenissimo
post 8 Jul 2006, 00:14
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 July 06




Sunt de acord ca unchii sami sunt cam naivi...dar poate ca baza succesului acestei natiuni consta in aceea ca 5 minute in viata, americanii sunt destepti. Si acele 5 minute sunt cele in care isi aleg conducatorii.
La noi, mareata, sublima, inteligenta, harnica, primitoarea etc etc natiune, cele 5 minute sunt acelea in care cerem green cardu'...cel putin asta-mi situatia acum.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 1.6 MPI - CL 11 111
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 17 Jul 2006, 23:04
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Toate tarile de pe planeta sunt populate de o singura specie: homo sapiens sapiens.Deci orice barbat din orice tara poate avea copii cu orice femeie din toate celelate tari.Dar fiecare popor are o limba si o cultura personalizata care nu poate fi pusa intr-un grafic prin care sa facem o departajare gen:americanii no"1,nemtii no"2,romanii no"3 si CONGO the last.Pentru ca regula numarul unu este ca nu este nici-o REGULA.La eschimosi musafirul trebuie sa doarma cu sotia gazdei si la musulmani nici logodnica lor personala nu o vad pana dupa nunta.Americanii desi eu nu-i sufar au ajuns unde sunt datorita faptului ca muncesc de le sar capacele ca bogatii naturale am avut avem si vom avea si noi dar in romania pe salariati ii doare in cot de patroni si pe muncitori ii doare in spate de sefi si la 16 ani de la revolutie se perpetueaza zicala:noi ne facem ca muncim ei se fac ca ne platesc.Eu nu mai sunt rasist la varsta mea desi am fost dar ultranationalist voi muri si americanii sa stea la ei acolo si noi la noi aici cu ce avem sau nu avem!!!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:36
Forum Renault