DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 26 27 28 29 30 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jurnal de bord laguna 2 tractorina, benzina consuma prea mult

shokaliptiku
post 19 Apr 2018, 19:49
Post #811


Membru autentic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 3 April 06




domnilor ... parerile sunt ... bine venite ... dar se bazeaza si pe experienta sau ?


daca dumneavoastra considerati ca a acoperi 20% din suprafata este suficient ... e foarte ok, e parerea dumneavoastra si sunt sigur ca aveti experienta unui panou de 1m2 "acoperit" cu 20% dar si cu 70-80% ... iar rezultatul este acelasi, ba mai mult, suprafata acoperita in intregime rezoneaza mai mult decat suprafata acoperita cu 20%.

in acest caz, de ce o masina insonorizata de fabrica cu petece ici colo, ajunge la 76dB, iar aceeasi masina, dupa insonorizarea ( facuta cum o facem noi, cei care aplicam mai mult de 20% ) scade sub 71dB ... ?

incercand sa nu va schimb deloc experienta in domeniu, va rog sa urmariti siteuri/forumuri de specialitate din exteriorul granitelor ... vedeti cum fac si altii ...
( cvunosc indeajuns de bine argumentele gen ... producatorul trebuie sa-si vanda cat mai mult material, si mai ales instalatorul, care este platit la m2, trebuie sa monteze cat mai multi m2 ... )


--------------------
dacia logan (Oo=oO)
p88rs2 + Spl Dynamics + stp + odyssey

LOCUL I -> 4tuning festival 140.6 dB
LOCUL II -> ESPL EMMA craiova 2008
LOCUL II -> SQ 3CH EMMA craiova 2008

IM : shokaliptiku
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 19 Apr 2018, 21:22
Post #812


Membru


Group: Members
Posts: 4.192
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu am vorbit strict din experienta personala, care, ce este drept e redusa la doar 2 masini: Loganul din dotare si Leguma 3 din dotare.

Pentru Logan nu am topic dar pentru Laguna 3 am facut: Insonorizare Laguna 3, reducere zgomot de rulaj.

Acolo am explicat ce am studiat ca sa ajung sa acopar cu 25% (1/4 reprezinta 25% si nu 20%) - 33% suprafetele cu material antivibratie. link

Tot acolo am dezbatut problema materialelor si am ales materialul ce se foloseste si in fabrica pentru astfel de lucruri: Ixell cod 7701423546.

Si evident am pus si poze cu toti pasii.

Si ai fost mentionat si pe acel topic de catre pishky. wink.gif

P.S. Imi dau seama ca imbatranesc. Au trecut 4 ani de atunci si parca la urmatoarea masina nu m-as mai apuca. sad.gif Bine asa am zis si cand am facut Loganul in 2007. Sau era 2006?

This post has been edited by madhorsefuzzy: 19 Apr 2018, 21:25


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 20 Apr 2018, 13:46
Post #813


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




hai sa o luam sistematic


clio - masina mea, banii mei , materialele mele, manopera baietului. berea impreuna etc, eu - client final multumit - poate sa il aplice si cu trafaletele ezact cum face taica popa - eu sunt convins ca o sa iasa bine.
patriarhul_daniel1.jpg ( Size: 347.33k ) Number of downloads: 1079

daca la laguna n-a dat buleala, n-ar sa deie nici la clio.
La laguna care este mai bine insonorizata de fabrica am simtit doo usi facute de dansu, la clio ar trebui sa simPt si mai bine.

la laguna s-a mai dus fisura de ieri pana azi.
Caut parbriz, ce sa vezi unu identic cu ce am pe masina vine intr-o luna si costa, decat vreo 1800 - 1900 ron. (si heliomat si incalzit si cu senzor si nush ce).
2018-04-20_08.00.18.jpg
diferenta notabila e ca e "decat" Pilkington, nu scrie si reno pi dansul.

2018-04-20_08.17.50.jpg


Camioneta se va repara si ea in curand, a decis imparatia ca e ok, cel putin tura asta, la service-ul la care merg eu (masina fiind deja acolo, si deja demontate piesele).
2018-04-17_08.51.18.jpg


Am fost si la megane RS, e cu totul alt animal fata de renourile normale - "de la Marsu citire", dar are dreptate, (m-am dat la Titi Aur, anul trecut si cu GT si nu m-a dat pe spate), asta m-a impresionat, in ciuda faptului ca este cu EDC (prefer manuala). E placut, poate fi si docil, poate fi si temperamental, taaaare temperamental.
Mai sunt curios cum e oare in regim de autostrada (sa nu imi urle motorul in cap la 138) si noaptea cat de bine lumineaza(traseu predefinit de drivetest, de la care n-ai voie sa te abati, iar testul a fost ziua). Farurile, LED, aveau rotina de reglaj manual, lucru, pentru mine, imbucurator.
2018-04-20_10.22.04.jpg

2018-04-20_10.22.15.jpg

2018-04-20_10.22.40.jpg

esapamentul scoate niste sunete sportive daca turezi motorul, in regim normal e destul de silentios, surprinzatoare este locatia esapamentului - acesta fiind unde alti oameni au roata de rezerva (lucru tradat de incazirea usoara a plasticului ce il acopera in portbagaj). Difuzorul cu rol aerodinamic din spate acopera toba finala in partea inferioara, nu am idee cum se ventileaza dansa acolo, dar sigur au gasit producatorii o solutie.
Per total foarte placuta masina, cu diferentialul torsen, brembo-uri mari - imense, cutia confortabila (nefiind fan automate nu fac diferenta intre ele, dar nu am simtit cand schimba).
Buna masina, depinde si cat urmeaza sa coste.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Apr 2018, 15:06
Post #814


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.907
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(shokaliptiku @ 19 Apr 2018, 20:49)
domnilor ... parerile sunt  ...  bine venite ... dar se bazeaza si pe experienta sau ?

in acest caz, de ce o masina insonorizata de fabrica cu petece ici colo, ajunge la 76dB, iar aceeasi masina, dupa insonorizarea ( facuta cum o facem noi, cei care aplicam mai mult de 20% ) scade sub 71dB ... ?

mai ales instalatorul, care este platit la m2, trebuie sa monteze cat mai multi m2 ... )
*


se bazeaza pe studii si masuratori, intelegerea fenomenelor fizice. aia 5dB ii scazi la ce frecventa? Alea la care ne doare in bascheti pe noi oamenii? ca daca vorbeai de dBA ma convingeai. radmasa.gif
Peste placile vascoelastice ce s-a pus?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 20 Apr 2018, 15:13
Post #815


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Tu poti spune sincer ca din calcule a iesit ca toate materialele alea insonorizante trebuie sa aiba aceeasi dimensiune? Sigur-sigur? Intelege si tu ca ce se face-n fabrica e ceva in cel mai bun caz multumitor, si alti oameni au alte nevoi fata de tine.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Apr 2018, 15:24
Post #816


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.907
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




acuma tot din calcule a iesit ca 4 suruburi tin roata pe pozitie. O tin si 3 dealtfel, al 4lea e de siguranta. Dar in NVH degeaba omori un zgomot de tot daca deja la 50% atenuare este altul mai deranjant decat el.
Din fabrica au mult mai putin de 25%acoperire placile alea ai 10x2à cm pe toata podeaua portbagaj.

This post has been edited by einstein1984: 20 Apr 2018, 15:31


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 20 Apr 2018, 15:48
Post #817


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Exact. Daca mai pui cateva e mai bine. Nu neaparat sesizabil sau necesar pentru "tine", dar sigur sesizabil sau necesar pentru altcineva. Altfel nu s-ar vinde atat difuzoare de 15 lei cat si difuzoare de mii de euro.

This post has been edited by tatabobu: 20 Apr 2018, 15:48


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 23 Apr 2018, 08:36
Post #818


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




o sa las asta aici, pozele nu imi apartin, dar apare si laguna in una din dansele.

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=311...dpost&p=4736406

This post has been edited by pishky: 23 Apr 2018, 08:36


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bumbul
post 23 Apr 2018, 10:01
Post #819


Am alt vapor acum ...


Group: Members
Posts: 378
Joined: 22 June 15
From: Constanta




Ai încercat sa obții o cotație de la austroglass.ro? Sunt pe Brătianu, înainte de trompy. Eu acolo am schimbat sticla din față și au făcut treaba buna. Zic cheers.gif


--------------------
Hyundai i40 1.7 CRDi 136cp CVA - CT28SBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 23 Apr 2018, 11:27
Post #820


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




nu am fost, poate trec sa fac o intrebare.
pe unde am fost mi s-a zis ca nu exista parbriz din ala la reno, si le-am aratat pe masina, l-au gasit, termene de livrare cat china.
pana la urma cred ca il iau direct de la pilkington.


edit - am sunat la oameni, la fel ca si toti ceilalti de pana acum mi-au zis ca nu exista, dar mi-l pot vinde cu ~800 de lei.
ma mai gandesc daca am sa trec si la ei la atelier sa le arat parbrizul care nu exista, dar pe care il vand.
si era foarte sigura pi dansa duduia din telefon.

This post has been edited by pishky: 23 Apr 2018, 13:04


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bumbul
post 24 Apr 2018, 18:31
Post #821


Am alt vapor acum ...


Group: Members
Posts: 378
Joined: 22 June 15
From: Constanta




Haha, mai bine verifici cu băieții din ataelier


--------------------
Hyundai i40 1.7 CRDi 136cp CVA - CT28SBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Apr 2018, 20:40
Post #822


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Sunt doua coduri: 2.186 lei aici, respectiv 2.171 aici. Cred ca al doilea iti trebuie, cu cod 7249ACCHMV1R la Pilkington (asta il gasesc pe net).
Parbriz.jpg ( Size: 30.33k ) Number of downloads: 812





--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 30 Apr 2018, 16:55
Post #823


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




am fost la pilkington, comandat (dat avans), vine cam intr-o luna.
EGR-ul a fost schimbat, au disparut fitele legate de :check emision:, dar doameni i-a mai facut o data check injection, miercuri (dupa 1 mai) o sa merg la mircea sa ii traga un tester.

clio-ul e gata cu insonorizatul, mai astept un plastic care a fost avariat la demontare si tre sa soseasca piesa, pe weeked / sapt viitoare ma duc sa il iau.



--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 8 May 2018, 08:55
Post #824


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




la leguma - fitele cu check inection persista la accelerari mai apasate, fara pierderi de putere, este vb de senzorul de temp post dpf. esapamentul fiind mai permisiv diferenta de temp intre temp pre si post dpf este....deloc, lucru care ii da cu virgula.
tre sa vb cu baietii de TCM Turbo sa vad daca au ce sa ii faca.



am preluat si clio-ul - l-a condus madam pe drumul de intoarcere, deci nu am cum sa impartasesc o parere despre extraurban, dar in oras se simte ceva mai silentios si muzica (cu boxe si radio stoc la care nu s-a intervenit diloc) se aude ceva mai clar / mai bine / cu mai putine distorsiuni.
ca feedback de la doamna - pe autostrada este o mica imbunatatire (se aude suieratul oflinzilor), dar pe dn diferenta este marisoara, zgomotul de rulare este diminuat semnificativ.

imi pare rau ca nu am facut la laguna din prima operatiunea asta (acum e prea tarziu ca sa mai fac), motiv pentru care am facut la clio din prima, mai ales ca va sta la noi multi ani.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 8 May 2018, 12:56
Post #825


Membru


Group: Members
Posts: 4.192
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Deci am facut bine ca am "lucrat" Leguma mea cand a implinit 3 ani (din cei 7 de acum) si a venit prima primavara/vara dupa achizitie. smile.gif

Dar de ce e tarziu pentru Leguma ta?

Si Loganul l-am "operat" la 1 ani si jumatate. Sau era doar jumatete de an? Am uitat.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 28 May 2018, 20:41
Post #826


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




habdeit
leguma are parbriz nou , pilkington, heliomat, cu incalzire, cu toate nebuniile.
abia acum dupa ce am mers cu cel nou mi-am dat seama cat de sablat era cel vechi.


clio-ul, a fost luat de la insonorizat.
este mai silentios, zgomotele de la suspensie sunt estompate semnificativ, in regim de autostrada parca se aude motorul mai tare (sau nu mai aud eu alte zgomote).
zgomotul de vant nu a scazut, dar cica se poate face ceva totusi si in legatura cu asta (vedem cand o mai avea Dragos timp).

@fuzzy - laguna mea are 12 ani, si desi inca nu are 800.000 km este demna de pensie deja. va merge asa cat va merge fara sa mai genereze alte dureri de cap.
n-am facut pana acum, nu mai fac nici de acum incolo, nu mai are rost.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 28 May 2018, 21:02
Post #827


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.192
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Asa e cu insonorizarea: dispar niste zgomote si sunt remarcate altele mascate pana atunci.
Ce solutie are pt zgomotele de vant? Pune geamuri mai groase?


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 29 May 2018, 05:55
Post #828


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




aia m-am gandit si eu, iar la citroen c5, vw phaeton etc exista niste geamuri laterale maai groase (adica chiar se poate)
a zis ca undeva in dreptului stalpului A mai pune nustiu ce materiale fonoabsorbante, in partea inferioara (cam cat tine inaltimea usii) si mai diminueaza catva.
acuma, aerodinamica masinii aia e - sunt constient ca nu are ce sa ii faca.
masina a devenit utilizabila si la regim de autostrada, dar nu e la nivelul lagunei (nici nu i-a permis sa bage cat mateial ar fi vrut, tapiseria e foarte aproape de tabla si n-au incaput toate traturile de materiale).
ca greutate nu se simte ceva in mersul masinii.
PS - parca a mai scazut putin consumul (nu de la insonorizare), cred ca incepe sa se lase motorul, avand approx 8.000 km.
inca mai caut blana capota motor (nu are rost sa o cumpar noua, iar la dezmebrat nu am gasit (nici n-am cautat-o prea tare).


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 30 Jul 2018, 17:35
Post #829


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




habdeit


laguna a sarit de pragul psihologic de 300.000 (mai exact 300.341 km, ca am fost pana la biserica in weekend).
Merge bine, nimic de raportat, e in toti caii ei.

Clio-ul a vazut revizia de an la 9240 km la reprezentanta locala ~ 670 de lei deranjul.

Rca incheiat la ambele, ~ 400 de lei la laguna, 300 si ceva la clio - ambele la grupama.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 29 Oct 2018, 17:26
Post #830


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




laguna - 307.000 km, de fapt 307 si ceva, ne pregatim de revizia de ulei, Mircea crede ca si de un reconditionat de turbo - GTA 1752LV pe numele ei intreg (suiera in gol la un anume grad de apasare al pedalei si o anume turatie - suna greu de digerat ce am scris dar long story short in anume conditii suiera - vedem la demontare).
M-a mancat vrabiuta de upgrade, turbo hibrid, m-am interesat la avd turbo, m-au linistit, sau depinde daca are cine sa imi fac soft custom, altfel n-are rost.
iaca film cu turbo hibrid

https://www.youtube.com/watch?v=V1hEQbGRJ_Q


clio ~ 11.000 km, unspe mii si putin tare, nimic de raportat la el.

ambele incatate regulamentar de iarna deja.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 27 Dec 2018, 22:11
Post #831


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




bifat revizia la laguna acum in decembrie, turbo ar trebui facut, nu frige, dar e de avut in vedere.
km la brod ~ 311.000 km.
am avut un cui pe flancul anvelopei, etansa, asa ca l-am lasat in pace, oricum anvelopa era compromisa, fiind pe flanc e "pa"
la un moment dat cuiul a zis ca el nu mai vine cu noi

2018-12-23-20-28-57.jpg 2018-12-23-11-10-09.jpg 2018-12-23-11-11-28.jpg

am ajuns la prieteni, torutl nu a patit nimic.
ceva la partea de incarcare, baterie electrica e in neregula. Urechea fina a doamnei (tre sa o las mai moale cu megabass-ul) m-a ajutat sa localizez problema - "vezi ca zornaie ceva" - dupa cautari indelungate (ca timp, nu km) am vazut ca e alternatorul.
cand incepe Mircea munca dupa saratori probabil va veni un alternator nou si sper si reviza la turbo.
Electromotorul a fost si el schimbat, subit a cedat. E valeo pt cine o mai fi curios - exista 2 modele compatibile valeo si bosch, pus valeo, e mai eftin si nici nu cer piesa veche la schimb.

Ah, avem si radiou nou pentru noi, un alpinde 92 ut, bt ceva (stie blushtutz si USB), i s-a facut rodajul pe o laguna la fel de temperamentala si la fel de ciudata dpdv electric, cu acelasi cabasse (motiv pt care eram convins ca merge si la mine si un factor decisiv in achizitie)

clio ruleaza putin dar fin ~ 11500 km (daca nu mergi cu ea, chiar consuma super putin), ar sa intre in paine cat e laguna pe bara.


ps - pentru pretul corect nu excludem vanzarea lagunei - vine cu roti separate de vara de iarna (aia din porCbagaj ar sa primeasca anvelopa noua) si setul ei de faruri e in pod, ori se da la pachet ori se monteaza pe masina.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Dec 2018, 02:07
Post #832


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca "zornaie" ceva este fulia alternatorului ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 28 Dec 2018, 07:28
Post #833


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




zboara alternatorul cu totul, 311K or fi de ajuns.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 28 Dec 2018, 07:56
Post #834


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Anvelopa aia are un buzunar sau mi se pare mie blink.gif?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 28 Dec 2018, 09:24
Post #835


bgd


Group: Members
Posts: 3.315
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




asa se face traficul de droguri


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 28 Dec 2018, 09:46
Post #836


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




E fereastră, e un fiuciăr. Are uindăusu 10 instalat.😝

This post has been edited by gabize: 28 Dec 2018, 09:47


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 28 Dec 2018, 11:16
Post #837


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




eram pe autostrada, la regim de autostrada cand a coborat cuiul, deci da, are decupare de vizitare, totusi s-a comportat exemplar.
N-a tras, nua pufait nu nimic.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 28 Dec 2018, 13:37
Post #838


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




D'aia i-ai luat tort? tongue.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 28 Dec 2018, 14:07
Post #839


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Ce tort? Eu vad un 12yo acolo...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 28 Dec 2018, 18:12
Post #840


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Poi cutia aia cu alb și roz din roată!


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 26 27 28 29 30 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 22:50
Forum Renault