DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Curatare calorifer aeroterma Logan 1.6, am nevoie de cineva cu garaj

sebast
post 27 Jan 2017, 11:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 27 January 17




Salut,

am o problema cu Loganul meu, nu mai incalzeste deloc in interior de cateva saptamani.
Am curatat instalatia de racire cu un lichid pt asa ceva, am schimbat antigelu de 2 ori, am schimbat termostatul, tot nu se incalzeste deloc.
La service ca sa schimb caloriferul e pretul piesei 380 lei plus manopera vreo 150, plus antigel nou 90 lei ca ei nu prea recupereaza pe ala vechi cred ca sar de 7 milioane cu totul. vasul de expansiune si ala va trebui inlocuit 60 de lei.
Vreau sa curat eu caloriferul de la interior, dar stau la bloc(Bucuresti, s6) si nu am unde sa mesteresc in parcare pe gerul asta.
E cineva dornic sa ma ajute contra cost sa curatam acest calorifer prima data doar cu apa sub presiune apoi daca asta e ineficient sa il dam jos, decapsam, curatam, recapsat cu silicon la loc?
Mesaj prv pls.

Multumesc,
Seb

This post has been edited by sebast: 27 Jan 2017, 12:17


--------------------
dacia logan 2010 1.6 ph2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 27 Jan 2017, 15:53
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Hmm... asta e ca pe vremuri la Daciile vechi...

Hai sa vedem...

1. Banii pe solutia de curatat au fost aruncati aiurea, daca ai avut doar antigel combinat cu apa demineralizata. Nu are ce mizerie sa fie acolo.

2. Banii pe termostat i-ai dat aiurea, in conditiile in care nu de acolo e problema. Ai verificat inainte daca termostatul functioneaza corect?

3. Banii (de doua ori) pe antigel au fost, din nou, degeaba. Asta pentru ca, si apa demineralizata de aveai in instalatie, tot ar fi trebuit sa incalzeasca.

Acuma calculeaza si tu cat a fost distractia...

Hai sa o luam metodic...

a. motorul se incalzeste normal? apar doua liniute, apoi 4?
b. termostatul functioneaza normal (adica deschide la 89grd, dupa ce apar 4 liniute pe bord)?
c. daca cele de mai sus sunt ok, clapeta de directionare aer din interior este cumva blocata pe aer rece? Poate e blocata asa, caloriferul se incalzeste, dar aerul cald nu ajunge in habitaclu (caloriferul e direct pe circuitul mic, e cald mereu, totul se face din directionarea clapetelor). Ai verificat asta (acces la calorifer, pus mana pe el...).

Dupa asta, mai vedem, eu zic sa nu te apuci de desfacut, ca pana acuma ai cheltuit bani degeaba.

This post has been edited by roland: 27 Jan 2017, 15:58


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 27 Jan 2017, 17:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Verifica turul si returul caloriferului la picioarele soferului, sub bord, intai.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebast
post 27 Jan 2017, 19:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 27 January 17




QUOTE(roland @ 27 Jan 2017, 15:53)
Hmm... asta e ca pe vremuri la Daciile vechi...

Hai sa vedem...

1. Banii pe solutia de curatat au fost aruncati aiurea, daca ai avut doar antigel combinat cu apa demineralizata. Nu are ce mizerie sa fie acolo.

2. Banii pe termostat i-ai dat aiurea, in conditiile in care nu de acolo e problema. Ai verificat inainte daca termostatul functioneaza corect?

3. Banii (de doua ori) pe antigel au fost, din nou, degeaba. Asta pentru ca, si apa demineralizata de aveai in instalatie, tot ar fi trebuit sa incalzeasca.

Acuma calculeaza si tu cat a fost distractia...

Hai sa o luam metodic...

a. motorul se incalzeste normal? apar doua liniute, apoi 4?
b. termostatul functioneaza normal (adica deschide la 89grd, dupa ce apar 4 liniute pe bord)?
c. daca cele de mai sus sunt ok, clapeta de directionare aer din interior este cumva blocata pe aer rece? Poate e blocata asa, caloriferul se incalzeste, dar aerul cald nu ajunge in habitaclu (caloriferul e direct pe circuitul mic, e cald mereu, totul se face din directionarea clapetelor). Ai verificat asta (acces la calorifer, pus mana pe el...).

Dupa asta, mai vedem, eu zic sa nu te apuci de desfacut, ca pana acuma ai cheltuit bani degeaba.
*



Salut, Roland,

Imi pare bine ca exista pe forum useri metodici, o sa tin minte numele pentru probleme viitoare si daca nu ai nimic impotriva, lasa-mi te rog si un FB in prv. Esti bun de avut in contacte, serios smile.gif

Acum, pentru alti oameni care tremura sau vor tremura in Logane (sau se dau jos din ele la semafor ca sa se mai incalzeasca tropaind langa masina) am sa spun pe scurt istoricul de evenimente cu Loganul meu iubit:

2010 oct: L-am cumparat nou de la Adras ca nu am mai avut 2000 de euro sa iau opel astra 2.
2011 ianuarie: primul accident, pe gheata am intrat intr-un Nissan Note l-am facut acordeon, noroc ca era parcat si gol. Aveam casco la Generali mi l-am reparat cu mana la ochi, nu m-a interesat cat de profi au operat baietii.
2011 primavara: L-am lasat de gard un an jumate ca am primit un Megane2 aproape nou de la munca temporar.
2012 toamna: am scos Loganu de la naftalina ca s-a restructurat firma de unde provenea pomana aia de Megane2 1.5 dci motorina plus 10-15 milioane decont pe luna:)
2012 mai spre iarna(19000km): am gasit o oferta in Carefour la instalatie GPL redusa cu 30% si cum benzina sarise calu la pret am dat 14 mil pe instalatia GPL si aia in 4 rate fara dobanda, montaj inclus ca nu era 16v. Aici mi-a disparut garantia de 4 ani la motor din partea Dacia ca nu era GPL de la ei din fabrica smile.gif
2013,2014,2015 am tras pe el ca un erou, gazu aprox 2lei/litru, revizia la gaz 1 mil la 10k km, nu era rau deloc.
2016 feb: mare accident din vina mea, am intrat intr-un Mondeo, si in acelasi timp si un Golf 4 in spatele meu ca sa fiu si eu acordeon ca Nissanu ala in 2011 smile.gif deh, karma!
De data asta nu mai aveam casco dar cu banii de casco nedati in 3 ani am acoperit reparatia din buzunar. 40 de milioane nu i-am avut: aripa stg, capota, radiator apa, radiator AC, trager, traversa, faruri, stopuri spate, barele amandoua, tinighigiu ieftin pe Giulesti, vopsea la un cunoscut in Buzau la pret de provincie si bun prieten...
2016 vara: caldura mare, moncher, nu mergea AC-ul... cauza: noua aripa aftermarket imi impinsese dirijarea de aer de la fagurele ala de jos inspre radiatorul de AC si l-a spart asa nou cum era. Mai mult, am constatat ca si conducta subtire de AC avea gura de intrare in condensor rupta. Am luat conducta AC de la dezmembrari 250 ron cu tot cu montaj( la prezentanta era 960 lei), inca 100x2 freonu...
2016 vara+1 zi: sotia face presiuni majore sa luam alta masina ca in asta deja am inceput sa bagam bani. Respins! smile.gif
2016 toamna: Fierbea motoru cand si cand. La service Dacia mi-au zis ca e poate sa fie garnitura de chiulasa, am schimbat-o, degeaba.
M-am dus la gaz, cica nu e de la ei, am mai mers asa cu masina inca 1000km cred pana cand nu mi-a mai trecut in gaz.

Cauza: plamanu care dupa 60k km nu mai avea membrana intreaga. Alt plaman, 350 lei. In tot acest timp, ma gandesc ca amestecul asta de apa-gaz a bagat mizerie in apa.

In mia asta de km s-a intamplat o data sa raman fara apa in vas pe la tara pe undeva si singurul antigel pe care l-am gasit a fost ala roz pe care scria ca ar fi compatibil gama dacia de la supernova la Logan. Prostu de mine l-a pus si desigur ca si asta a contribuit la deteriorarea calitatii apei/traseului.

2016 iarna: nu merge caldura. My friend, acum chiar e naspa ca iarna nu-i ca vara sa deschizi geamu sa intre curentu sa te racoresti... Foc nu poti sa faci in ea, de fumat cu geamu inchis nu ajuta smile.gif

Termostatul l-am schimbat pentru ca dadea drumu la apa inspre radiatorul mare si cand apa era calduta, abia facea 2 linii in bord. Mecanicu a zis ca puteam sa il mai tin. 50 de lei, nu e mare paguba, aia e.

A facut putinel mai cald, apoi tot rece. Am gasit pe net ca se poate curata caloriferul din interior daca esti atent pe sub bord cand il scoti, m-am uitat eu atent, as fi putut sa il fac decat sa dau 380 pe calorifer nou origine.

Cu ideea de a-l curata am pus topicul asta azi aici, ca poate gasesc pe cineva cu un garaj...

Mai bine ca nu am gasit. Baietii de unde am luat conducta AC astavara m-au servit si de data asta cu un calorifer origine, pe ales cu tot cu tevi impecabil la 100 de lei, vas de expansiune ca nou la 30 de lei, manopera 50 de lei, plus in pachet de tigari si o bere de la mine wink.gif

Mi-am mai luat si caloriferul vechi acasa si altul reparabil, just in case ca la vara ma gaseste mestereala.

Acum, baga cadura de la ustura ochii.
Astept cu nerabdare urmatoarea provocare. biggrin.gif

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea dar trebuia sa ma descarc undeva, la psiholog e scump, glumesc tongue.gif

Succes tuturor!

PS: Roland, da-mi pls un FB/tel in prv.


--------------------
dacia logan 2010 1.6 ph2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:02
Forum Renault