DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema de relanti

mvali
post 22 May 2008, 08:52
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




Ca sa fii sigur ca este de la bobina trebuie sa verifici cum am scris mai sus. Cel mai important test este cel cu schimbarea fiselor intre bujii si masurarea rezistentelor bobinei. Poti sa mergi si in 3 pistoane nu zic nu dar numai mers nu e ala.. trepideaza masina la relanti, in mers si nu mai are putere.

Si daca tot vrei sa iei una noua preturile sunt multe: de la 170 ron la 300 si ceva originalul cu 4 fire. Cea de 170 Bosh-ul de care se spunea in un topic.. au pus colegii de le forum si codul am gasit'o dar are prinderea altfel.. io nu reuseam sa o pun pe masina.. si are mufa cu 3 pini.. io am cu 4.. Daca te pricepi sa mesteresti pune'o pe aceea.
Eu am pus originala de 350 ron.. cu promisiunea vanzatorului ca mi'o schimba in 18 luni indiferent daca am montat-o sau nu in service.. stia ca sunt numa 3 suruburi si zicea ca lui distribuitorul ii accepta.. am mai luat piese de la el si au fost ok.

This post has been edited by mvali: 22 May 2008, 09:00


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oreste0983
post 9 Mar 2010, 17:14
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 6 May 08
From: Motru,Gj /Winnenden, De




baieti uitati aici bobina, eu azi am facut comanda, modelu meu
Bosch 0221503407 pret in lei 200 ron cu tot cu taxe postale si e comandata in anglia wink.gif
sper sa mai ajute pe cineva.
am gasit la noi intre 350 si 400 ron si inca o varianta la 250 de uzina(in timisoara) unsure.gif .
comanda imi ajunge in 7-15 (depinde cat de mult va grabiti sa va faceti masina)

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-ignition-coil-Ro...=item35a7980f74


--------------------
Dacia / Nissan Nova GTi / Terrano II 1998 / 2000 - MH-03-WRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Mar 2010, 17:18
Post #33


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




De ce sa iti comanzi bobina de la mama naibii, sa astepti o gramada, si sa te trezesti ca gasesti pietre in cutie, cand poti sa te duci la magazinele de piese auto care sunt ticsite de piese, de toate natiile.

Eu am o regula generala. Nu cumpar ceea ce nu vad....


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 9 Mar 2010, 17:51
Post #34


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




maskatu are dreptate ..cum de va indurati sa faceti comanda. de prin anglia ..america..china..cand magazinele din romania sunt ticsite de piese de dacie..pana is la dezmembrari scoteai un pret bun pe bobina..(cred ca merge si de logan 1.4 si solenza..)


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Mar 2010, 22:10
Post #35


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




din ce citeam pe la cei care au clio 1.4 si 1.416v au probleme cu aceste bobine . Problemele pot fi legate de ancrasarea bujiilor , bujii imbatranite , fise interupte in acest fel se poate intrerupe bobinele de inductie.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 10 Mar 2010, 18:39
Post #36


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




QUOTE(djasu82 @ 9 Mar 2010, 22:10)
din ce citeam pe la cei care au clio 1.4 si 1.416v au probleme cu aceste bobine . Problemele pot fi legate de ancrasarea bujiilor , bujii imbatranite , fise interupte in acest fel se poate intrerupe bobinele de inductie.
*



E adevarat, daca la bujie nu se mai descarca scanteia fiind ancrasata, ea trebuie sa se descarce undeva si in acest fel se strapunge izolotia sarmei bobinei si descarca undeva la masa, din cauza asta se distrug si bine-nteles si fisa se poate distruge si acelasi defect apare. In momentul in care vrei sa verifici scanteia la bujii, in momentul in care se da la cheie, acestea trebuiesc tinute obligatoriu la masa pentru a proteja bobina de ce spuneam mai sus. Din cauza asta si bujiile au o distanta intre electrozi fixa (0.9 mm) si trebuie respectata, am observat ca bujiile de origine vin cu distanta intre electrozi perfect reglata, dar asta nu ma impiedica sa verific acea distanta pentru mai multa siguranta. Cand am fost sa cumpar ultima oara bujii, cand a scos vanzatoarea din cutie o bujie sa ma uit la ea, i-a cazut din mana pe masa (poc-poc) si i-am cerut alta, la care se uita mirata la mine si ma intreaba, de ce? I-am spus ca vin reglate si a inteles. A bagat-o la loc in cutie, o cumpara altul ca nu stie biggrin.gif . De asta zic sa verificati distanta aia.

10 Mar 2010, 18:42:
La un motor care merge bine nu e cazul ancrasarii bujiilor, doar daca se strica o fisa, dar la cele care papa ulei, riscul de a se distruge bobina e cu mult mai mare.

This post has been edited by serviccom: 10 Mar 2010, 18:42


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 10 Mar 2010, 21:01
Post #37


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




se ancraseaza daca se schimba sub 2000 de ture , pentru a elimina problema e bine dupa ce s-a incalzit motorul sa rulezi pe la 3500 de ture in sarcina cativa km . In acest fel jegul de pe bujii se duc si raman curatate.
Multi sufera de sindromul carburatorului si nu mai spun de ce.
Cine nu doreste sa schimbe bujiile la timp e bine sa verifice distanta la eletrozi 0,9mm folosind lera de 0,9.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:55
Forum Renault