DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> radiere din oficiu

marius is04den
post 4 Apr 2010, 08:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 April 10




am avut o dacie din 84 care am vanduto la un cumnat el sofer meserias fiind a farmato si nu am apucat sa facem actele el apoi a dato la niste tigani ca fier vechi eu acum am actele de la ea ca mi lea dat inapoi cica so radiez dar mia venit instiintare de la politie precum ca o vor radia din oficiu iar la primarie platesc impozit a prost de vreo 5ani cine stie ce trebuie facut saucine a trecut prin dintrastea il rog sa mi raspunda

4 Apr 2010, 12:20:
nu vrea nimeni sa mi raspunda nu a ti trecut prin asa ceva

This post has been edited by marius is04den: 4 Apr 2010, 12:20


--------------------
dacia 1310 1997 - IS04DEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
za_kristake
post 4 Apr 2010, 13:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 628
Joined: 9 March 08
From: Sibiu




Eu cand am radiat o masina am mers cu actele masini, hartogaraie cu darile platite la primarie, numerele de inmatriculare. Ce zici tu cu radiere din oficiu nu prea cred asa ceva.


--------------------
1310 L 1997 - SB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius is04den
post 4 Apr 2010, 13:35
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 April 10




mersi


--------------------
dacia 1310 1997 - IS04DEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenza_scala
post 4 Apr 2010, 20:22
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 301
Joined: 9 June 08




Da' oare daca ai pune puncte intre propozitii, ai muri? Ai transformat limba materna intr-un ghiveci. Stiu ca sunteti grabiti, oameni buni, dar totusi...

This post has been edited by solenza_scala: 4 Apr 2010, 20:24


--------------------
Dacia Solenza ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea63
post 7 Apr 2010, 08:28
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 14 January 10
From: oradea




si eu am pirdut o dacie asa si nu am mai dat de ea. prin 2005 cred, s-a dat o hotarare de radiere din oficiu a tuturor vehiculelor care nu aveau talon nou (cel colorat). am mers la politie am spus numarul si am primit o adeverinta ca e radiata prin efectul legii si cu ea am radiat-o si de la finanante.

7 Apr 2010, 08:33:
si eu am pierdut o dacie asa si nu am mai dat de ea. prin 2005 cred, s-a dat o hotarare de radiere din oficiu a tuturor vehiculelor care nu aveau talon nou (cel colorat). am mers la politie am spus numarul si am primit o adeverinta ca e radiata prin efectul legii si cu ea am radiat-o si de la finanante.

This post has been edited by mircea63: 7 Apr 2010, 08:33


--------------------
dacia papuc skoda octavia 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius is04den
post 8 Apr 2010, 12:03
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 April 10




multumesc de raspuns o sa merg la rutiera sa vad daca se rezolva asa usor


--------------------
dacia 1310 1997 - IS04DEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 8 Apr 2010, 12:41
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Ordinul nr. 1501 din 13/11/2006 (publicat în Monitorul Oficial nr. 941 din 21/11/2006) privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberarea autorizației de circulație provizorie sau pentru probe a vehiculelor, prevede :

CAPITOLUL VI
Radierea din circulație a vehiculelor
Art. 24. - (1) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot solicita radierea din circulație, dacă fac dovada depozitării acestora într-un spațiu adecvat, deținut în condițiile legii.
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligați să solicite radierea din circulație în termen de 30 de zile de la data:
a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unități specializate, în vederea dezmembrării;
cool.gif scoaterii definitive din România a vehiculului;
c) declarării furtului vehiculului;
d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
(3) Vehiculul declarat, prin dispoziție a autorității administrației publice locale, fără stăpân ori abandonat se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziției respective.
(4) Vehiculul pentru care poliția rutieră a dispus radierea din circulație, potrivit legii, se radiază de la data comunicării măsurii.
(5) Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorității administrației publice locale.
Art. 25. - (1) Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare și a plăcuțelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărții de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fișei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum și a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situațiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4).
(2) În cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care dețin certificate de înmatriculare și numere de înmatriculare modele vechi sau care au o vechime de fabricație mai mare de 30 de ani, radierea se poate efectua în baza unei declarații pe propria răspundere a titularului înmatriculării ori a moștenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulație și nu mai circulă pe drumurile publice.

http://www.avocatnet.ro/content/forum|disp...a/impozit?.html



--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius is04den
post 9 Apr 2010, 12:06
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 April 10




va multumesc de raspunsuri dar as vrea sa imi raspunda totusi cineva care a trecut prin ceea ce trec eu acum deci as vrea raspuns de la cineva PATIT sad.gif

This post has been edited by marius is04den: 9 Apr 2010, 12:10


--------------------
dacia 1310 1997 - IS04DEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nambanidealtceva
post 9 Apr 2010, 13:35
Post #9


Pe volan din 96


Group: Members
Posts: 335
Joined: 31 October 05
From: B U C U R E S T I




Se poate, legal, chiar daca ai pierdut urma respectivului si a masinii, ii stiu pe altii care au facut-o, dar nu stiu in ce fel si nici nu am mai pastrat relatiile ca sa ii intreb cum au facut. Daca nu ma insel, acum masina nu se mai radiaza din circulatie cand o vinzi (nu mai este necesar sa mergi la politie cu noul proprietar), ci doar se declara transmiterea dreptului de proprietate la financiar. Deci, daca ai facut actul ala in 3 exemplare la momentul respectiv (probabil ca nu), sau convingi pe respectiv sa il faca acum (putin probabil) sau incerci cu o declaratie pe proprie raspundere notariala cum ca ai instrainat masina lui x, se considera ca s-a schimbat proprietarul, indiferent de acte, financiar etc.... (la mine a mers cu declaratie notariala, cand am vandut o masina, fara sa o inmatriculez, dar apucasem sa o declar la financiar). Deci o poti scoate de la financiar (a radia inseamna altceva), chiar daca nu ai numerele de inmatriculare (alea pot ramane pe masina). Sau, varianta mai simpla, o declari furata, nu ai fi chiar departe de adevar. Nu sunt 100% sigur asupra celor de mai sus, dar macar iti pot da o idee pentru a intreba persoane mai avizate. Bafta!

This post has been edited by nambanidealtceva: 9 Apr 2010, 13:42


--------------------
Citroen C4 1.6 16V, 2005, vandut Dacia 1310 Li, 2000 (cu regret)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmi&g
post 9 Apr 2010, 15:15
Post #10


mmi&g


Group: Members
Posts: 290
Joined: 4 October 07
From: buc




Chia azi am fost sa radiez o masina si am constat cu stupoare ca figurez la plata cu 4 masini.Celelalte le-am dus la remat de cativa ani si nu s-au sters de nicaieri.Vipera de la ghiseu a zis ca tre sa ma duc la politie si poate poate mi le radiaza,dar eu fire descurcareta de fel am facut contracte de vanzare-cumparare cu sotia si m-am dus cu actele si le-am radiat pe toate.

I-am si zis ca asta o sa fac, ca daca ma apuc sa o fac ca la carte ajung sa ma dau cu capu de toti peretii, exact asa cum am patit cu inmatricularea unei masini importate.


--------------------
dacia nova gt 1999 gt - b 08 mmj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Apr 2010, 21:21
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(mmi&g @ 9 Apr 2010, 15:15)
exact asa cum am patit cu inmatricularea unei masini importate.
*

Ce inseamna "masina importanta"?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius is04den
post 9 Apr 2010, 22:23
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 April 10




daca ajuta cu ceva vreau sa adaug ca am toate actele masinii si inclusiv numerele de inmatriculare ce ma sfatuiti sa fac cu semnul intrebarii . spun asta pt ca nu gasesc semnul respectiv pe tastatura mea si iar primesc reprosuri de la altii ca fac BRANZA CU SMANTANA DIN LIMBA ROMANA ca acela care mi-a facut reprosuri nu s-a gandit ca saracul om nu stie poate toate dedesupturile unei tastaturi sau nu e obisnuit cu ea ca altii care stau numai cu capul in tastatura


--------------------
dacia 1310 1997 - IS04DEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Apr 2010, 00:34
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(marius is04den @ 9 Apr 2010, 22:23)
ce ma sfatuiti sa fac cu semnul intrebarii . spun asta pt ca nu gasesc semnul respectiv pe tastatura mea
*

In general e langa SHIFT dreapta (jos). La maparea de tastatura romana e in dreapta langa cifra 0 (in locul -/_)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manta B
post 14 Apr 2010, 20:51
Post #14


Membru insurat


Group: Members
Posts: 165
Joined: 14 April 10
From: Bucuresti




Ca tot suntem la capitolul "radiere" si "sa scap de ea de la impozit" am si eu o problema destul de grava: tatal meu a avut 2 masini, respectiv o dacie si o skoda. Ma rog, cand se plictisea de ele(sau le strica-cel mai adesea) le vindea fara sa faca niste plimbari pe la un notar(le vindea cu o hartie asa, scrisa la repezeala, un soi de contract de vanzare-cumparare). Chestia este ca:
1. De la dacie mai avem doar talonul si numerele masinii. In rest, nimic
2. De la skoda, am doar cartea masinii. Din nou, n-am restul.
Tin sa precizez ca nu ii mai cunosc pe tipii la care le-a vandut.
Asadar, mai pot fi radiate si scoase de la impozit sau o sa platesc pana cand mi-o creste barba? sad.gif


--------------------
Dacia Nova R524 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 23 May 2010, 20:58
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




Auzi, fara suparate: da nici virgula si nici cratima n-o gasesti? smile.gif Da-o-n colo de treaba frate!


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 15:42
Forum Renault