DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inselatorie pe fata, cu marirea tva-ului la masinile platite integral

klaus
post 2 Jul 2010, 18:15
Post #61


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Daca ai factura (nu proforma) si ai virat banii la dacia, obligatia ta din contractul de vanzare cumparare s-a incheiat atunci. Pur si simplu esti proprietar pe masina, doar ca nu ti-a fost livrata. Din acest motiv partea cu CASCO trebuie fie sa te intelegi cu aia de la casco sa compenseze pe viitor, fie sa ceri banii de la Dacia, ca daune interese (aproape sigur proces, evaluativ cam 1,5-2 ani).
Eu cred ca nu ai sa vezi TVA de 24% luat acuma la factura anterioara. Pur si simplu intre tine si Dacia nu mai exista obligatii pecuniare generatoare de obligatii fiscale, ci doar obligatia de livrare a bunului. D-aia eu nu prea inteleg nemultumirea ta fata de TVA.

2. Imi reiterez rugamintea de a se posta o o copie (depersonalizata) dupa bonul de comanda, fata-verso, pentru a se stii clar care sunt conditiile contractuale din acesta si ce se poate face in mod real.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ziapaza
post 2 Jul 2010, 18:21
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 1 July 10




QUOTE(klaus @ 2 Jul 2010, 18:15)
1. Daca ai factura (nu proforma) si ai virat banii la dacia, obligatia ta din contractul de vanzare cumparare s-a incheiat atunci. Pur si simplu esti proprietar pe masina, doar ca nu ti-a fost livrata. Din acest motiv partea cu CASCO trebuie fie sa te intelegi cu aia de la casco sa compenseze pe viitor, fie sa ceri banii de la Dacia, ca daune interese (aproape sigur proces, evaluativ cam 1,5-2 ani).
Eu cred ca nu ai sa vezi TVA de 24% luat acuma la factura anterioara. Pur si simplu intre tine si Dacia nu mai exista obligatii pecuniare generatoare de obligatii fiscale, ci doar obligatia de livrare a bunului. D-aia eu nu prea inteleg nemultumirea ta fata de TVA.

2. Imi reiterez rugamintea de a se posta o o copie (depersonalizata) dupa bonul de comanda, fata-verso, pentru a se stii clar care sunt conditiile contractuale din acesta si ce se poate face in mod real.
*


nu am cum posta dar merci ca esti dragutsi intelegator. Eu ai cred in stare de orice


--------------------
Daewo Daewo 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Jul 2010, 18:35
Post #63


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Tin sa mentionez, pentru toti cei vreo 5-6 useri noi care se manifeste sonor in ultimele zile pe aici legat de livrarile si TVA-urile aplicabile la masinile lor:
--== pentru a ma putea exprima in cunostinta de cauza si pentru a se vedea exact ce se poate face pur si simplu am nevoie de prevederile din bonul de comanda. ==--
Ca degeaba spun eu ceva si in bonul de comanda clientul si-a dat acordul pentru contrariu.
Pur si simplu as avea nevoie pentru exprimare pe text exact de o copie dupa bonul ala, ca ultima pe care o am eu e din 2005 (si ca detaliu picant, e formatul bonului de comanda facut de Dacia in urma reclamatiilor mele pentru clauze abuzive prezente in cel din 2004).

Insa daca nu doriti sa se poata exprima lumea pe texte ci doar sa va expuneti supararea, ziceti asa si inchidem topicele.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ziapaza
post 2 Jul 2010, 18:55
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 1 July 10




QUOTE(klaus @ 2 Jul 2010, 18:35)
Tin sa mentionez, pentru toti cei vreo 5-6 useri noi care se manifeste sonor in ultimele zile pe aici legat de livrarile si TVA-urile aplicabile la masinile lor:
--== pentru a ma putea exprima in cunostinta de cauza si pentru a se vedea exact ce se poate face pur si simplu am nevoie de prevederile din bonul de comanda. ==--
Ca degeaba spun eu ceva si in bonul de comanda clientul si-a dat acordul pentru contrariu.
Pur si simplu as avea nevoie pentru exprimare pe text exact de o copie dupa bonul ala, ca ultima pe care o am eu e din 2005 (si ca detaliu picant, e formatul bonului de comanda facut de Dacia in urma reclamatiilor mele pentru clauze abuzive prezente in cel din 2004).

Insa daca nu doriti sa se poata exprima lumea pe texte ci doar sa va expuneti supararea, ziceti asa si inchidem topicele.
*


http://www.financiarul.com/articol_47245/c...orarea-tva.html


--------------------
Daewo Daewo 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jul 2010, 02:06
Post #65


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Prin bunavointa unui user (caruia ii multumesc, mai ales ca nu face parte din agitatii care aveau un interes direct) am intrat in posesia conditiilor contractuale din noul bon de comanda. Din pacate calitatea si lizibilitatea lasa mult de dorit, insa per total se pastreaza prevederile care le stiam.
Scrie negru pe alb ca dacia nu garanteaza pastrarea pretului la modificarea de taxe, inclusiv TVA (mentionata expres). Deci aici pentru cei 2 useri agitati in acest sens, care au dat doar avansul, treaba e clara, se pot duce la culcare. Or sa plateasca 24% TVA si e si legal si contractual.
Cei care au platit integral nu ar trebui sa mai plateasca alt TVA.
Bonul face referire la termenele de livrare care ar trebui sa fie scrise peavizul de plata sau pe bon.
Daca acesta nu e scris, parerea mea este ca ar trebui scris. Adica se trimite o scrisoare SCRISA (fie si email) la Dacia in care sa se spuna ca in confomitatate cu discutiile telefonice din data de ... in care s-a stabilit ca data limita de livrare saptamana de...., avand in vedere ca aceasta livrare trebuie realizata intr-un termen rezonabil si ca pana acum Dacia nu a invocat nici o "cauza bine determinata" si ca nu s-a stabilit si nu se va stabili pe viitor o alta data finala de livrare "in beneficiul ambelor parti", se constata ca data de finalizare asa cum e definita in bonul de comanda (cu caracter de contract) este saptamana ..., data convenita de ambele parti.
In situatia in care nu se va livra produsul pana atunci se va constata pe cale amiabila, sau pe alte cai, situatia de neindeplinire a contractului din partea dacia si prin urmare rezolutiunea acestuia, inclusiv cu daune interese.

As observa ca astia de la dacia mentin o clauza abuziva oarecum in acel bon, si anume prelungirea datei de livrare ca urmare a "intreruperii perioadei de fabricatie", ca si cum asta ar fi un caz de forta majora. Ei bine, asta e un caz fortuit, despre care insa dacia are cunostinta cand se intampla pentru ca ... ea il programeaza. Deci nu prea ar putea fi invocat pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale.

Si as mentiona ca poate nu ar fi rau ca lumea sa se agite mai mult ACUM, pentru ca acusiculea intra fabrica in vacanta si aplica trebulita mentionata mai sus si mai se vad dusterele alea pe la toamna prin septembrie...

PS: nu pot sa nu remarc ca pe masura ce lumea s-a mai documentat, a mai intrebat in stanga si dreapta, a inceput sa devina din ce in ce mai putin "vulcanica" si a inceput sa inteleaga cam care e starea reala a faptelor. Insa eu, ca om ce a avut multe conflicte cu dacia si spre deosebire de multi voinici de pe aici am si luat bani inapoi de la dacia ca interpretau contractele cum vroiau ei, am obtinut destul demulte lucruri de la ei pe cale legala, sunt rabdator sa vad si pe altii CA FAC CEVA. Ca de vorba, am vazut, multi sunt competenti.
Astept aia cu procuratura, astept aia cu daunele morale, astept revolutia sociala impotriva capitalistului asupritor. Sunt curios cati FAC CEVA, nu doar dau din gura.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 3 Jul 2010, 08:42
Post #66


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




klaus, ce spui tu e de bun simt (citez:"Cei care au platit integral nu ar trebui sa mai plateasca alt TVA."). Am postat si in cealalta sectiune (de TVA) referitor la faptul ca am semnat cu mana mea ca imi asum diferenta de TVA in cazul majorarii acesteia (bon comanda pagina 2 punctul 3 parca). Sunt in situatia in care o sa suport diferenta de 4.2% desi am platit masina integral. Repet: nu are sens sa ne agitam pe forum din acest punct de vedere cu atat mai mult cu cat am vorbit cu contabili si juristi care toti mi-au spus acelasi lucru: din punctul de vedere al statului roman sunt bun de plata. Iar povesti de genul dau dacia in judecata, dau statul in judecata, dau globul pamantesc in judecata...... povesti..... Cand o sa vina un agitat pe forum sa spuna ca a dat statul/dacia/pamantul in judecata ii fac cinste cu o bere. Pana atunci stau cuminte in banca si astept factura pe diferenta de TVA:).
Cu bine
.... si oarecum oftopic:
am scris la ministerul de finante si anaf sa ma lamureasca ei referitor la situatia de fapt in care ma aflu (plata integrala obiect), ca teoretic ar fi cei mai competenti. In afara de faptul ca mi-au scris un e-mail in care imi trimiteau un fel de template de cum ar trebui sa formulez EU o cerere/intrebare la care pot EI sa raspunda (nume, adresa, CNP, cod postal, etc. etc.) restul e tacere. Drept ca au la dispozitie 30 +15 zile sa imi raspunda in termen legal, daca o sa mai raspunda....

This post has been edited by saddan: 3 Jul 2010, 08:47


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jul 2010, 10:44
Post #67


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ANAF/Finate/etc. nici nu cred ca o sa trimita un raspuns foarte repede.
Probabil se va explicita mai clar in normele de aplicare a OUG 58/2010 care, conform art. VI din ordonanta ar trebui sa apara in 30 de zile.
Si banuiesc ca aceasta situatie va fi reglementata clar pentru ca e prima oara cand se intampla acest lucru sub imperiul acestui cod fiscal.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 3 Jul 2010, 11:03
Post #68


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




Imi vor raspunde la un moment dat, un raspuns previzibl de altfel (probabil chiar pe baza normelor de aplicare ale OUG). Nu este in interesul statului sa raman impozitat cu 19% cand pot fi impozitat cu 24%. Iar codul fiscal romanesc este unul dintre cele mai intortocheate pe care le cunosc.


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau2010
post 3 Jul 2010, 11:04
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 7 June 10




Discutiile sunt deja prea tehnice si pierdem din vedere esentialul. Hai sa incercam sa simplificam lucrurile printr-o analogie:

Sa spunem ca urmeaza sa mergeti la film cu un prieten/prietena. Prietenul va suna si zice ca ajunge la fara zece. De buna credinta cumparati bilet si pentru el. Dar el intarzie si pierdeti biletul.

Din punctul meu de vedere un om civilizat ar trebui sa va compenseze pierderea. Pe de alta parte este acceptabil sa suportati pierderea, din prietenie si de buna voie, in cazul in care sa zicem prietenul a avut un accident si nu a putut ajunge la timp.

Dar in cazul in care prietenul nu vine ca a gasit "un film mai bun" se cheama ca v-a (ne-a) dat teapa. Si in economie "teapa" se numeste escrocherie. Iar intr-o tara civilizata legea si institutiile statului nu accepta escrocheria.


--------------------
Ford Focus 2006 - xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 3 Jul 2010, 11:19
Post #70


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




lau2010 analogia asta nu e prea potrivita decat dintr-un punct de vedere, acela prin care imi asum pierderile (suplimentele). Sa rezum cateva idei, dupa care ma opresc cu acest subiect.
1. In aprilie am facut comanda la masina care ar trebui sa apara in 10 iulie (bonul de comanda semnat continea un paragraf prin care imi asumam inclusiv o crestere de TVA, pe care nu o prevedea nimeni la acea ora). Cu alte cuvinte dealer-ul este acoperit din acest punct de vedere. La acea vreme cred ca nimeni nu stia ce avea sa urmeze.
2. In iunie la final, dupa toata agitatia politico-economica si cu nivelul de incertitudine ajuns la 120% am platit masina integral, mai mult ca sa limitez pierderile cauzate de explozia cursului de schimb leu/euro.
3. In 30 iunie am fost intrebat de dealer daca nu vreau alt duster (4X2) existent pe stoc (ramaneam cu 19% cota TVA) si am spus pas.
4. Mi-am asumat aceasta crestere de TVA.

Concluzie 1. cand o sa vina masina o sa primesc o factura de regularizare cu noul TVA.
Delir 1: daca in conformitate cu normele de aplicare ale faimosului OUG o sa se spuna ca orice produs/serviciu achitat integral inainte de 1 Iulie ramane la valoarea de 19% o sa primesc ceva bani inapoi.

Comentariu Pct.4 Nu stiu ce se va intampla cu cei care chiar s-au bazat pe un pret calculat la ultimul leu pentru a-si achizitiona o masina (nu neaparat Duster). Vor renunta la comanda? Vor lua bani imprumut pentru achitarea diferentei? Nu stiu.


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau2010
post 3 Jul 2010, 11:27
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 7 June 10




QUOTE(klaus @ 3 Jul 2010, 02:06)
...
Scrie negru pe alb ca dacia nu garanteaza pastrarea pretului la modificarea de taxe, inclusiv TVA (mentionata expres). Deci aici pentru cei 2 useri agitati in acest sens, care au dat doar avansul, treaba e clara, se pot duce la culcare. Or sa plateasca 24% TVA si e si legal si contractual.
Cei care au platit integral nu ar trebui sa mai plateasca alt TVA.
...
*



Esti sigur ca se poate aplica clauza respectiva. La momentul semnarii contractului "negru pe alb" modificarea TVA inainte de sfarsitul anului era ilegala. Deci clauza respectiva a fost acceptata de catre client tinand cont ca avem de a face cu un contract standard care la fel de bine putea fi semnat pe 15 Decembrie, caz in care clauza referitoare la TVA are sens. Deci nu este atat de negru pe alb.


QUOTE(klaus @ 3 Jul 2010, 02:06)
...
Astept aia cu procuratura, astept aia cu daunele morale, astept revolutia sociala impotriva capitalistului asupritor. Sunt curios cati FAC CEVA, nu doar dau din gura.
*



@klaus, personal sunt bucuros ca ai reusit in trecut sa iti obtii drepturile din partea Dacia. Asta creeaza un precedent favorabil pentru noi. Nu inteleg de ce atata inversunare impotriva celor care vor acelasi lucru acum. Vrei sa te mandresti ca fiind singurul "revolutionar" in viata? Lasa oamenii sa vorbeasca, ce ai impotriva lor?






--------------------
Ford Focus 2006 - xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jul 2010, 11:36
Post #72


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mi-a mai zis unu' ca vorbesc urat cand citez din proverbe, dar imi asum din nou oprobriul eventual:

Cainele care latra nu musca.

As vrea si eu sa vad mai putin "latrat" si mai mult "muscat". Ca d-aia toti furnizorii de orice au impresia ca incalcarea legii e ceva normal si cand apare cate unul si le zice pardon se uita al el ca la urs. Daca mai multi ar "musca" ar fi treaba mai normalizata.

Deci, eu nu sunt impotriva faptului ca altii vor sa faca asa cum am facut eu sau poate chiar mai bine. Eu sunt impotriva faptului ca altii declara ca vor sa faca, dar cand sa faca, le moare la intrare, ca sa nu zic aia cu tiganul la mal.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 3 Jul 2010, 13:24
Post #73


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




lau2010, klaus, frizand ontopic-ul: daca eu citeam bonul de comanda cand l-am semnat (desi mi-am propus ca de la AIGLife incoace sa citesc inainte de a semna inclusiv ce scrie cu litere de-o schioapa) si vedeam acel paragraf legat de TVA as fi spus uite ce tembeli sunt cei de la Dacia-Renault, cum adica sa creasca TVA?! uite asa precum a crescut. Comerciantul respectiv s-a blindat dpdv legislativ cu aproape toate situatiile posibile. Lipsesc din lista accidentele nucleare si sfarsitul lumii si le aveam pe toate. Cat despre povestile ca o sa fac, o sa dreg, bagamias si scoatemias, daca le spune aici pe forum sunt vorbe in vant. Daca vine sa spuna ca a dat statul in judecata pentru ca a crescut TVA, se schimba datele problemei. De altfel eu am scris la MF si ANAF doar pentru o pozitie oficiala in ceea ce ii priveste, de altfel pentru mine subiectul TVA 19% este o cauza pierduta.


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ziapaza
post 3 Jul 2010, 15:12
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 1 July 10




QUOTE(klaus @ 3 Jul 2010, 02:06)
Prin bunavointa unui user (caruia ii multumesc, mai ales ca nu face parte din agitatii care aveau un interes direct) am intrat in posesia conditiilor contractuale din noul bon de comanda. Din pacate calitatea si lizibilitatea lasa mult de dorit, insa per total se pastreaza prevederile care le stiam.
Scrie negru pe alb ca dacia nu garanteaza pastrarea pretului la modificarea de taxe, inclusiv TVA (mentionata expres). Deci aici pentru cei 2 useri agitati in acest sens, care au dat doar avansul, treaba e clara, se pot duce la culcare. Or sa plateasca 24% TVA si e si legal si contractual.
Cei care au platit integral nu ar trebui sa mai plateasca alt TVA.
Bonul face referire la termenele de livrare care ar trebui sa fie scrise peavizul de plata sau pe bon.
Daca acesta nu e scris, parerea mea este ca ar trebui scris. Adica se trimite o scrisoare SCRISA (fie si email) la Dacia in care sa se spuna ca in confomitatate cu discutiile telefonice din data de ... in care s-a stabilit ca data limita de livrare saptamana de...., avand in vedere ca aceasta livrare trebuie realizata intr-un termen rezonabil si ca pana acum Dacia nu a invocat nici o "cauza bine determinata" si ca nu s-a stabilit si nu se va stabili pe viitor o alta data finala de livrare "in beneficiul ambelor parti", se constata ca data de finalizare asa cum e definita in bonul de comanda (cu caracter de contract) este saptamana ..., data convenita de ambele parti.
In situatia in care nu se va livra produsul pana atunci se va constata pe cale amiabila, sau pe alte cai, situatia de neindeplinire a contractului din partea dacia si prin urmare rezolutiunea acestuia, inclusiv cu daune interese.

As observa ca astia de la dacia mentin o clauza abuziva oarecum in acel bon, si anume prelungirea datei de livrare ca urmare a "intreruperii perioadei de fabricatie", ca si cum asta ar fi un caz de forta majora. Ei bine, asta e un caz fortuit, despre care insa dacia are cunostinta cand se intampla pentru ca ... ea il programeaza. Deci nu prea ar putea fi invocat pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale.

Si as mentiona ca poate nu ar fi rau ca lumea sa se agite mai mult ACUM, pentru ca acusiculea intra fabrica in vacanta si aplica trebulita mentionata mai sus si mai se vad dusterele alea pe la toamna prin septembrie...

PS: nu pot sa nu remarc ca pe masura ce lumea s-a mai documentat, a mai intrebat in stanga si dreapta, a inceput sa devina din ce in ce mai putin "vulcanica" si a inceput sa inteleaga cam care e starea reala a faptelor. Insa eu, ca om ce a avut multe conflicte cu dacia si spre deosebire de multi voinici de pe aici am si luat bani inapoi de la dacia ca interpretau contractele cum vroiau ei, am obtinut destul demulte lucruri de la ei pe cale legala, sunt rabdator sa vad si pe altii CA FAC CEVA. Ca de vorba, am vazut, multi sunt competenti.
Astept aia cu procuratura, astept aia cu daunele morale, astept revolutia sociala impotriva capitalistului asupritor. Sunt curios cati FAC CEVA, nu doar dau din gura.
*


Ieri am fost sunata de Vocea Clientului Anuntandu-ma sa stau linistita ca masina are termen limita de livrare 23 iulie,dar este posibil ca masina sa vina mai repede.Mi s-a mai comunicat ca se cunoaste situatia mea(cred si eu,la cate telefoane le-am dat si trimis o notificare pe 1 iunie) de catre conducere si sa stau din nou linistita cu diferenta de Tva ca se rezolva....Sunt curioasa daca se tin de aceasta data de cuvant


--------------------
Daewo Daewo 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jul 2010, 20:37
Post #75


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Imi mentin parerea ca termenul ala ar trebui SCRIS. Asta cu vorbitul la telefon merge intre prieteni, si nici atunci tot timpul. Cu smecheri la care fofilarea e al doilea nume trebuie scris.

In al doilea rand, eu as depune demersuri pentru recuperarea banilor de casco (sau compensarea pentru alte luni). As ajunge pana la amenintarea/trecerea la fapte de denuntare a contractului de casco si incheierea cu alta societate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 4 Jul 2010, 08:20
Post #76


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




am scris si pe topicul cu 24 %, eu cred ca dacia va rezolva situatia cu cei cu masina platita integral (a fost si cazul meu, dar a mea a iesit pe 30 iunie, cu 1 zi mai devreme decat trebuia).
Si nu cu mare tam-tam, ca eMAG care anunta ca ei suporta 5% dar fara sa precizeze ca de fapt marisera pretul listat cu vreo 7% (am caz concret cu laptop cumparat de un coleg in 30 iunie)


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galba
post 4 Jul 2010, 09:49
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 30 March 10




Am dat doar avansul, insa dupa doua amanari succesive m-au "impins" in iulie - ultima data prognozata este 24 iulie (1.6, 4x4 laureate).Fara amanarile lor, aveam masina de doua saptamani, la pretul convenit. Acum, dupa ce am predat si rabla, stau doua luni fara masina si vor sa ma taxeze cu inca 750 euro, fara sa-mi ofere o compensatie !!!!
Ca sa mai dreg situatia (cu scumpirile astea si cu reducerile de salarii - suntem bugetari ), m-am re-orientat catre un Sandero Stepway. Mi-au zis ca se poate face o cerere, ca ramane avansul pt.Sandero si cupoanele predate, insa masina poate fi livrata dupa 20 septembrie fiindca sunt cereri mari la export, bla, bla.
Mai oameni buni,eu cu astia n-o pot scoate la capat !!
Si ma incearca, asa, niste ganduri horror ... ph34r.gif


--------------------
Dacia Duster 2010 - ---------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 4 Jul 2010, 11:35
Post #78


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Fass sunt cereri mari...trebuia sa-ti zica ca intra uzina in vacanta, de aia ti-au zis in septembrie.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Jul 2010, 19:01
Post #79


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(ziapaza @ 2 Jul 2010, 08:22)
inyentionez azi,maine sa-i dau in judecata pentru nepredarea masinii platite integral in 19 aprilie,cer bobanda la valoarea totala a masinii 14000 euro,penalitati pentru zilele de intarziere incepand cu sapt 24 cand trebuia livrata masina si Daune morale pentru perturbarea activitatii profesionale si personale.
*

M-am uitat la calendar si tocmai trece si "maine", nu doar "azi"
Cum mai sta treaba cu actiunea judecatoreasca?
As putea sa intreb cum s-au cerut si dobanzi si penalizari in acea actiune (presupun ca a fost facuta, ca inteleg ca era multa decizie in fraza)?
Informativ, cam care e nivelul daunelor morale cerute si ce s-a invocat pentru ele (ce suferinte, ce modalitati de perturbare a activitatii profesionale au provocat daune morale si nu materiale, ce perturbare a activitatii personale a fost invocata)?
S-a intocmit cumva si un document pentru Parchet? Ce dovezi au fost anexate pentru "inselaciune in masa"?

In continuare va asigur de toata rabdarea mea, d-abia astept vreun spectacol TV de peste vreo saptamana, sa vad si eu in ce ar consta o demonstratie de "cu varf si indesat ca trebuie sa invete sa ne respecte pe banii nostrii". Sa nu uitati sa ne spuneti televiziunea si ora.

Si sa nu uitati sa ne aratati si noua "documentul intern" care de fapt e "pe toate mesele din Showroom-uri"

Eu astept cu interes punerea in practica a atator amenintari! Cineva trebuie sa le-o traga odata si odata, asa nu se mai poate! Si cred ca aveti gena necesara si suficienta pentru acest lucru.
Sa nu-i mai lasati sa-si bata joc de clienti! Actionati! Nu va lasati inselata de vorbe mestesugite!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Jul 2010, 10:55
Post #80


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ziapaza , nu te lasa! Am eu personal, si probabil multi alti clienti ai dacia, asteptari mari de la tine.
Ai spus ca faci ceva! Nu renunta acum, ce naiba, cand mai e asa putin!
Da-i in judecata. Cere-le daune morale, cere-le dobanzi si in plus cere-le penalitati (apropo, sunt in contract sau de fapt vrei sa ceri despagubiri?).
Cere-le daune morale, ce naiba, doar sunt asa evidente!
Fa-le reclamatia la parchet pentru "inselaciune in masa"!
Dupa care, poc la razboiu, si cu documentu' intern si la TV. Sa ne spui postul si ora!

Fii barbata!

De asemenea astept cu interes data de 11.07.2010 cand userul dragos101010 va trece la actiune si va renunta la comanda, va da dacia in judecata si va cere 5.000 de euro daune morale.

Sa fim uniti! Sa luptam impotriva acestui balaur care ne jumuleste!
Sa facem ceva!

PS: m-am uitat pe portalul justitiei. Nu prea am vazut procese cu Dacia SA prin zona lui ziapaza. Banuiesc ca e doar o neactualizare a lor, ca userul ziapaza nu s-a lasat asa usor si a trecut la fapte si a dat Dacia in judecata, nu-i asa?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 6 Jul 2010, 12:43
Post #81


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Mda, și nici dovada convorbirilor telefonice nu prea poate fi făcută, întrucât Vocea Clientului te sună cu restricționarea identificării apelantului(„fără număr”).
Pe bonul de comandă sau pe avizul final de plată nu văd trecut nici măcar „termenul previzionat, darămite termen ferm de livrare. Acel termen previzionat nu apare decât în aplicația-consolă a dealer-ului (ceva în mod text, ca pe vremea bătrânului Norton Commander, a modemu-urilor de 9600bps, cel mult un ftp). Clientul nu are nimic scris la mână, doar amintiri video-acustice și atât!
Ioc probe.
Fără probe, 'geaba proces!

This post has been edited by Squirrel: 6 Jul 2010, 12:43


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ziapaza
post 6 Jul 2010, 17:04
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 1 July 10




QUOTE(klaus @ 4 Jul 2010, 19:01)
M-am uitat la calendar si tocmai trece si "maine", nu doar "azi"
Cum mai sta treaba cu actiunea judecatoreasca?
As putea sa intreb cum s-au cerut si dobanzi si penalizari in acea actiune (presupun ca a fost facuta, ca inteleg ca era multa decizie in fraza)?
Informativ, cam care e nivelul daunelor morale cerute si ce s-a invocat pentru ele (ce suferinte, ce modalitati de perturbare a activitatii profesionale au provocat daune morale si nu materiale, ce perturbare a activitatii personale a fost invocata)?
S-a intocmit cumva si un document pentru Parchet? Ce dovezi au fost anexate pentru "inselaciune in masa"?

In continuare va asigur de toata rabdarea mea, d-abia astept  vreun spectacol TV de peste vreo saptamana, sa vad si eu in ce ar consta o demonstratie de "cu varf si indesat ca trebuie sa invete sa ne respecte pe banii nostrii". Sa nu uitati sa ne spuneti televiziunea si ora.

Si sa nu uitati sa ne aratati si noua "documentul intern" care de fapt e "pe toate mesele din Showroom-uri"

Eu astept cu interes punerea in practica a atator amenintari! Cineva trebuie sa le-o traga odata si odata, asa nu se mai poate! Si cred ca aveti gena necesara si suficienta pentru acest lucru.
Sa nu-i mai lasati sa-si bata joc de clienti! Actionati! Nu va lasati inselata de vorbe mestesugite!
*


Daca nu postez,asta nu inseamna ca nu actionez


--------------------
Daewo Daewo 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Jul 2010, 18:13
Post #83


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aveti sustinerea mea, mai ales morala.
Nu va lasati, multi isi pun sperante in actiunile dvs.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 6 Jul 2010, 19:21
Post #84


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 7 Jul 2010, 07:22
Post #85


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




klaus, da si tu un comunicat......ca ai glumit.... multi o sa creada ca vorbesti serios si o sa inceapa procesomania cu Dacia, cu statul, cu SUA....... iar eu daca vreau sa te dau pe tine in judecata (de exemplu) o sa trebuiasca sa astept vreo 6 luni sa se elibereze vreun loc la tribunal, sau sa renunte careva:)


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Jul 2010, 09:15
Post #86


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da' cum mi-as permite sa glumesc? Pe un topic pe care lumea l-a initiat si apoi l-a continuat serios, nu pot vorbi decat serios.

E ca in bancul ala cu trabantul la service: Puteti pune si geamuri electrice pe el? - Da, cum sa nu. - Da' aer conditionat? - Bineinteles. - Si as dori si servodirectie, se poate? - Cum sa nu, in 2 zile e gata. - Dom'le, tu iti bati joc de mine? - Pai nu eu am inceput...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 7 Jul 2010, 12:21
Post #87


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




La fel de offtopic e si faza (reala de altfel) cand un batran invata un pustan de vreo 4 ani sa mearga la bunicu-su sa-i ceara un ciocan ca sa sparga ecranul televizorului (pe vremea aia nu erau decat TV cu tub) ca poata intra copilul la domnii din TV. Copilul evident pune botu' la ce i-a spus respectivul si s-a dus la bunicu-su. Acu ce bataie a mancat copilul e una... da ce si-a auzit sfatuitorul de la bunic... e priceless.
Bun, gata cu offtopicul, asteptam sa vina facturile regularizate....


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ziapaza
post 10 Jul 2010, 23:05
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 1 July 10




QUOTE(saddan @ 10 Jul 2010, 08:28)
Prieteni, cine are de pe aici primul 4X4 benzina e rugat sa dea sfoara in tara, sa stim cu totii.... Nu atat sa ne facem sange rau, cat sa stim concret ca 4X4 bnz e livrat.
Cu multumiri anticipate din partea celor care au comandat 4X4 bnz:)

..... dupa 2 ore:

Bad news:
m-a sunat VC: noua previzionare de livrare a masinii 26 iulie (2 sapt. intarziere). Trecand peste frustrarea cu pricina, remarc ca nu se da vina pe dealer ca m-a mintit cu nerusinare ci se recunoaste intarzieri in livrarea de la uzina (comenzi prea multe masini de transport prea putine). Inca sunt in grafic in ceea ce priveste concediul:)

No news, good news:
inca nu am un raspuns referitor la diferenta de TVA, daca trebuie sau nu sa o suport eu. Inca se dezbate problema. Probabil, dupa cate mi s-a spus, la inceputul saptamanii viitoare ma vor suna.
*


Clauze contractuale abuzive

Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

• obliga consumatorul sa se supuna unor conditii contractuale despre care nu a avut posibilitatea reala sa ia cunostinta la data semnarii contractului;

• obliga consumatorul sa isi indeplineasca obligatiile contractuale, chiar si in situatiile in care comerciantul nu si le-a indeplinit pe ale sale (Beneficiarul este tinut sa isi execute prestatiile la care s-a obligat prin prezentul contract indiferent daca prestatorul isi executa sau nu propriile obligatii);

• dau dreptul unui furnizor de autovehicule sa modifice unilateral fara acordul cumparatorului clauzele privind caracteristicile autoturismului care urmeaza sa fie furnizat sau termenul de livrare a acestuia;

• dau dreptul comerciantului sa constate unilateral conformitatea produselor sau serviciilor furnizate cu prevederile contractuale (Cumparatorul declara ca autoturismul obiect derivat al prezentului contract de vanzare-cumparare este conform cerintelor sale, fara nicio prealabila verificare si constatare).

• restrang sau anuleaza dreptul consumatorului sa pretinda despagubiri in cazurile in care comerciantul nu isi indeplineste obligatiile contractuale (Beneficiarul nu va putea pretinde despagubiri pentru situatiile in care prestatorul nu isi va executa obligatiile ce ii revin in temeiul prezentului contract);

• obliga consumatorul la plata unor sume disproportionat de mari in cazul neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre acesta, comparativ cu pagubele suferite de comerciant;

• dau dreptul comerciantului de a anula in mod unilateral contractul fara sa prevada acelasi drept si pentru consumator;

• exclud dreptul consumatorului de a intreprinde o actiune in instanta sau de a exercita un alt remediu legal, solicitandu-i in acelasi timp rezolvarea disputelor in special prin arbitraj;


--------------------
Daewo Daewo 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florikah
post 10 Jul 2010, 23:11
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 July 10




Asta e scris in carte tehnica de la benzinarul 4x4 ?


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 1,5 dci 110 CP 4x4 - Oltenia - FlOriKaH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 10 Jul 2010, 23:14
Post #90


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Asa, si? Care dintre puncte a fost incalcat? Asteptam rezultatul actiunilor dvs., vad ca sunteti documentata.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:50
Forum Renault