DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> toyota yaris, ce parere aveti?

madalina
post 4 Jun 2005, 20:33
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Un filtru de ulei la o dacie este la fel sau un pic mai scump decat la Toyota - comparam preturile din service-urile reprezentanta. Asa ca nu se poate vorbi de piese scumpe la Toyota.

Politica multor firme este pret de achitie mic si preturi la piese mari. La toyota ai prt de achitie ceva mai mare comparativ cu unele firme (si mult mai mic decat altele) si intretinere ieftina.

Preturi mai mari sunt la elemente de caroserie, pretul la ora de manopera la tinichigerie este mai mare - 18 euro+TVA la toyota Romania si 14 euro+TVA la Toyomotor, deoarece se merge pe ideea ca aici platesc asigurarile.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 4 Jun 2005, 20:39
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Intrebarea ramane: De ce la noi preturile pieselor sunt de 4 ori mai ridicate decat la nemti?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 4 Jun 2005, 20:51
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Nu stiu preturile din Germania la piesele Toyota pentru a putea face o comparatie.

Da-mi tu un exemplu concret cat o costa o piesa in Germania la un service reprezentanta Toyota si discutam.


This post has been edited by madalina: 4 Jun 2005, 21:01


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 4 Jun 2005, 20:53
Post #34


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Sony @ 4 Jun 2005, 21:24)
Inseamna ca politica asta nu e numai la Toyota!
*



Sau mai bine nu va mai luati (si raspinditi) dupa toate "am auzit ca...un bun prieten mi-a spus" si alte variatii.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 4 Jun 2005, 20:59
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@madalina, nu am exemple concrete. Tipul mi-a zis doar pe ce linie se merge. Si te rog sa crezi ca nu m-a mintit. Nu avea absolut nici-un interes.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 4 Jun 2005, 21:07
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Piesele in Romania nu vin din Germania, ci din Grecia. importatorul pentru Romania este oarecum o filiala a Toyota Grecia.

Am cautat acum preturile pe net pentru filtru de ulei la Yaris. Variaza intre 15 si 20 de euro. Daca piesele ar fi de 4 ori mai scumpe, ar trebui ca un filtru de ulei sa fie 1.75 euro.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 6 Jun 2005, 12:38
Post #37


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(madalina @ 4 Jun 2005, 21:07)
importatorul pentru Romania este oarecum o filiala a Toyota Grecia.


De aia si vanzarile merg mult mai prost decat ar trebui. mad.gif


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 6 Jun 2005, 12:47
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Din cauza asta nici nu se aduc si versiuni speciale ale Toyota, in Occident au mai aparut niste versiuni de schipare, evident, nedisponibile in Romania deoarece Toyota Grecia considera ca este suficient ce ofera mad.gif

Eu am vrut Toyota Hilux, dar vroiam o masina cu dotari mai multe decat cea disponibila, nici pe comanda nu s-a putu aduce. E cea mai ieftina oferta pentru pick-up (cu exceptia Dacia), dar si cea mai cheala.

Din fericire, se fac negocieri sa devina Romania importator direct, nu prin Grecia. sper sa reuseasca.



--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 6 Jun 2005, 12:48
Post #39


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Sony

Hai las-o balta. Ori madalina e o mincinoasa, ori zvonisticile astea ale voastre nu prea stau in picioare. Poate omu vorbea de cine stie ce magazin care aduce piese Toyota de prin Ghermani, sau cine stie ce. Si tu dupa aia vii cu sperietori pe aici. Dar, in orice conditii ar fi, oricum pare banc prost cu adaos 100% de cateva ori pe tot lantul. Chiar pui botul la basme dinastea?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 6 Jun 2005, 13:28
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Nu mai comparati preturile pentru componente "generice" cum ar fi filtrele de ulei. Are cam la fel de multa relevanta cu a compara uleiul, sau benzina.
Cred ca un far, o bara, o pompa/injector ar avea mai mult sens.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 6 Jun 2005, 13:32
Post #41


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




QUOTE(AND @ 3 Jun 2005, 15:26)
Pune la socoteala faptul ca la banii cu care iei Yaris 1.3 pe benzina , iei Fabia 1.4 TDi-PD 75cai Ambiente. Si as alege o masina facuta de VW peste una japoneza oricand (n-au nici o tangenta masinile japoneze cu gropile de la noi). Nu ma indoiesc ca Toyota Yaris este o masina mai fiabila decat Renault Clio , dar decat o Skoda in nici un caz nu este mai rezistenta drumurilor noastre. Ca sa nu mai amintesc de faptul ca este prea mititica in comparatie cu multe altele din clasa ei , printre care : Fabia , 206 , Symbol , C3 (toate mai bine dotate , spatioase si mai ieftine decat Yaris)

O intrebare pentru tine madalina : Nu cumva a ta este varianta cu 2 usi?  smile.gif

In ansamblu , nu vreau sa "ma iau" de Yaris dar nu prea exista argumente care sa justifice alegerea uneia peste o Skoda Fabia .
*


Asta e parerea ta !Fara suparare , ai mers in conditii deosebite cu o japoneza(masina) ?
Iti spun eu ca ( parerea mea) sunt muuult peste Skoda!\
Iar Toyota , in particular , e cea mai buna dintre japoneze!

This post has been edited by body: 6 Jun 2005, 13:34


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 6 Jun 2005, 14:03
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Kramer @ 6 Jun 2005, 13:28)
Nu mai comparati preturile pentru componente "generice" cum ar fi filtrele de ulei. Are cam la fel de multa relevanta cu a compara uleiul, sau benzina.
Cred ca un far, o bara, o pompa/injector ar avea mai mult sens.
*




Daca nu am schimbat nimic dintre acestea, nu pot sa-mi dau cu parerea din zvonistica.

Anul trecut am schimbat bara, un far, un proiector, o aripa, o contraaripa, o usa, o oglinda, am vopsit elementele schimbate+ usa din spate dreapta, iar costul a fost undeva in jurul a 2.000 euro (manopera si TVA incluse), insa nu am vazut complet factura, din moment ce a paltit asigurarea.

Costa enorm sa vopsesti o Toyota. Si vopseaua si manopera, dar asa cum am spus mai sus, astea au preturi mai mari pe ideea ca platesc asigurarile.

Pe mine ma intereseaza ca pica, cat de des, cat costa. Din momet ce la Toyota pica greu piese ma intereseaza consumabilele cat costa. La mazda 626 in 61.000 de km si 3 ani si 3 luni n-a picat nimic, dar am platit la o revizie si 25.000.000 lei - si nu, nu este revizia mare la care se schimba curelele, aceea este la 90.000 de km.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 6 Jun 2005, 17:03
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(driverx @ 6 Jun 2005, 13:48)
Sony

Hai las-o balta. Ori madalina e o mincinoasa, ori zvonisticile astea ale voastre nu prea stau in picioare. Poate omu vorbea de cine stie ce magazin care aduce piese Toyota de prin Ghermani, sau cine stie ce. Si tu dupa aia vii cu sperietori pe aici. Dar, in orice conditii ar fi, oricum pare banc prost cu adaos 100% de cateva ori pe tot lantul. Chiar pui botul la basme dinastea?
*


Omul lucreaza la Toyota Romania la depozit, iar informatia nu este preluata dupa ureche!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 7 Jun 2005, 07:03
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




QUOTE(madalina @ 6 Jun 2005, 16:03)
... dar asa cum am spus mai sus, astea au preturi mai mari pe ideea ca platesc asigurarile.
...
*



Madalina, nu prea cred ca preturile sunt mai mari pentru firmele de asigurare decat pentru clientii persoane fizice.
Cel putin pentru o firma de asigurari iti pot spune ca au negociat cu service-urile agreate preturi mai bune. Sigur ca inspectorii de daune pot face "afaceri" pe cont propriu, dar nu cred ca la asta te refereai.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 7 Jun 2005, 09:07
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Nu m-am referit la faptul ca sunt preturi diferite pentru persoane fizice si pentru asigurari, ci ca au marit preturile la tinichigerie in ideea ca proprietarul masinii nu este direct afectat, costurile pentru repararea majoritatii masinilor la tinichigerie fiind platite de asigurari - CASCO sau RCA.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LittleM@n
post 15 Mar 2006, 18:48
Post #46


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 1
Joined: 15 March 06




Poate ca nu este prea tarziu pentru un reply la acest topic. Poate mai sunt oameni care il citesc si sunt interesati.

Vorbesc din experienta personala si nu din auzite. Am o Toyota Yaris de 1.0 si am mers in destule masini la viata mea ca sa stiu ce compar.

In primul rand este excelenta de oras; dupa ce m-am invatat cu dimensiunile, de fiecare data cand ies din parcare raman surpris de ce poate sa faca. In al doliea rand este foarte foarte usor de condus! Asta pentru cei care sustin ca ar fi greu. Servodirectia (am echiparea de baza, si masina are 6 ani deja) lucreaza bine:nici prea greu, nici prea usor. Franele (nu am ABS,dar acum este disponibil pe toate, standard am impresia), daca esti sofer care nu se sperie, te tin bine. La vant se simte galagia. Spatiul in interior: toti care s-au suit cu mine in masina raman stufeiati de cat este. E adevarat ca portbagajul e mic, dar avand in vedere ca bancheta culiseaza este ok. Adica am reusit sa o pun astfel incat sa putem merge 4 oameni la munte, pentru 2 zile, cu tot cu bagaje (si nu erau chiar putine). Deci e buna si pt vacante scurte. Motorul merge foarte bine...chiar prea bine (la un moment dat a mers aproape fara ulei cam 1000 de km, si acum nu are probleme dupa acea experienta.

La drum intins, cu benzina de la OMV, de 100, nu duce mai mult de 154 (pe bord) (doar 2 persoane la bord). Dar cu Petrom, Top 99+, am ajuns pana la 167 si a trebuit sa ma opresc ca nu mai aveam pe unde sa trec :(
(si nu era vale daca asta vreti sa spuneti!). Deci Madalina nu minte ca a mers cu cea de 1,3 cu 196, orice ar crede unii.
Ajunge greu, dar ajunge. Iar ca stabilitate si control la acea viteza, mi-a dat siguranta mai mare decat la Megane II Sedan 1,6, la care directia e mult prea usoara!

Ca service: Toyota Romania sunt niste nemernici! Singura problema pe care am avut-o cu ea: s-a stricat alternatorul (facea scurt la masa). Mi-au spus ca regulatorul de tensiune e de vina. Pentru ca eram sigur ca nu ala e de vina, am fost la un electrician de la Mazda care l-a dat jos si mi-a dat dreptate ca era alternatorul si nu regulatorul. Asa ca ma puneau sa cumpar o piesa care mie imi mergea foarte bine.
Precizez ca a fost singura problema avuta in 6 ani de zile.
Si nu cred ca Yaris-ul meu e mai special; asa sunt toate: sunt bune si gata!

O iei si stii ca merge, si nu ai probleme: service, timp pierdut, etc, etc.

Si ca o alta apreciere la fiabilitatea Toyotei: in familie mai am o Carina Epsilon, care nu a avut schimbata pe ea in 14 ani de zile decat 2 piese...sau 3...ceva in genu'. Si se merge zilnic cu ea in Bucuresti. Singura problema "majora" a fost ca a trebuit schimbat amortizorul pe spate , caci si rupsese de rugina....Mai spune cineva ca nu e fiabila??? Daca ai grija de ea, poti sa stai muuult timp cu o Toyota.

Sper ca v-a fost de ajutor.

Daca mai aveti intrebari nu ezitati sa le puneti.


--------------------
Toyota Yaris - B-99- :P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 3 Jul 2006, 16:56
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




sa imi spun si eu parerea, dupa ce conduc un yaris cu motor de 1000, versiunea sol cred...adica full, aer automat,abs,ebd si alte chestii din astea...eu detin logan laureate 1.4...ca design daca initial nu mi-a placut, ca ar fi prea mica acum il ador, ca nu ai loc in ea, cea mai mare prostie,am 189, 90 kg si stau ca un sultan, fara sa-l jenez pe cel din spate, are reglaje super, plus la volan, are scaune super misto stai in ele si iei viraje la viteze destul de ridicate si nu simti ca iesi pe geam(bine eu incerc sa fac comparatie cu loganul), nu se simte absolut nici o diferenta la putere daca dai drumul la aer, adica nu se chinuie mai mult, si are motor de 1000 !!!, am fost la snagov cu inca trei persoane, si am ajuns la 100 km pe ora fara nici cel mai mic efort, sa nu mai zic de confort auditiv, sa nu uit..are cutie automata cu posibilitate de cuplare pe manual, deocamdata am mers doar pe automata...imi place la nebunie masinuta, mica si totusi mare, servodirectie electrica, se parcheaza singura smile.gif...consum nu stiu, nu m-a interesat...am inteles totusi ca e cam scumpa, vreo 15 16 mii....mai mult ca sigur ca gasesti altceva la banii astia...dar am avut ocazia sa o incerc, si in oras si la drum lung, si pot sa zic ca imi place mult...post de conducere confortabil si ergonomic...silentioasa la culme....si faptul ca la numai 1000 cm3 poti avea incredere ca fuge cand trebuie,fara sa-ti fie frica ca ai si AC in functiune(cum trebuie sa recunosc ca face loganul)....cam atat


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviuta
post 5 Dec 2019, 08:50
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 22 July 08




Va salut!
As dorii sa-mi cumpar o toyota Yaris active hatchback cu motor de 1,5 l pe benzina si ceva sfaturi ar fi bine venite.
Pretul mi se pare bun la 13350 euro.
Astept parerile si sugestiile voastre.


--------------------
Dacia Logan 2004 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Dec 2019, 10:58
Post #49


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




succes, pare bun pretul


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviuta
post 6 Dec 2019, 11:58
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 22 July 08




Un sfat , o sugestie ar fi de ajutor.
Multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2004 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vnedelcu
post 15 Jan 2021, 13:27
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 January 21




Spuneți-mi, vă rog, ce fel de bare transversale se potrivesc unei Toyota Yaris? Pentru portbagaj?

This post has been edited by vnedelcu: 15 Jan 2021, 13:34


--------------------
Toyota Yaris 2020 - IS-12-VFZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:22
Forum Renault