DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Calatoriile mele prin Europa..., 2003 si 2004, Franta, Italia etc.

AL
post 25 Apr 2003, 12:51
Post #1


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




dragilor, am reusit sa comit ceea ce imi propusesem, am ajuns in Franta la bordul DSN-ului...

am ajuns cu bine si fara peripetii... insa a trebuit sa ma despart pe drum de "mult-iubitele" cauciucuri Montana... deoarece s-au ovalizat si nu am mai putut merge cu ele

pe scurt... consum 6 l/100 km la cca 2200 km facuti, din care 1300 pe autostrada....

alte amanunte mai tarziu... traseul, etapele, starea drumurilor etc.

va pup si va doresc sarbatori fericite...

hai sa va dau si ceva amanunte despre drum

in romania nu insist cq stiti cu totii... Bucuresti-Arad 550 km = 8 ore... asta a fost prima zi de drum

a doua zi am facut traseul Romania(Arad-Nadlac)--Ungaria(Szeged-Baja-Mohacs)--Croatia(Osijek-Zagreb)--Slovenia(Ljubliana-Sezena)... adica am traversat sudul Ungariei si am intrat in Croatia unde am mers pe directia Sud pana am intrat pe autostrada Belgrad-Zagreb... pana la autostrada au fost cam 400 km de drum national si doua frontiere de trecut... am facut cam 6 ore... odata intrat pe autostrada am mers drept pana dupa Zagreb, la granita cu Slovenia... de acolo este o bucata de drum national deoarece autostrada este in constructie... apoi iar autostrada pana in Italia... eu m-am oprit inainte de a intra in Italia, intr-o mica localitate numita Sezena... in total 13 ore de drum, cu tot cu opririle de rigoare si timpul pierdut la frontiere... deci a doua etapa a fost cam 850 km... cheltuieli cu autostrada aproximativ 10 euro (in monedele Croatiei si Sloveniei)... in sloveniq se poqte plati si cu euro... in Croatia am schimbat bani la banca in primul oras mare = Osijek

benzina:Croatia (compania INA= un fel de Petrom al lor)=0,88 euro/l
Slovenia (am luat de la un OMW de la granita cu Italia)=1,05... insa aici a intrat si "pacalala" cu platitul in euro in loc de moneda locala

in Slovenia am decis sa schimb cauciucurile Montana de pe spate, care incepusera sa bata... practic nu mai puteam merge peste 130 km/h si se simteau si la viteze f mici... sub 50 km/h... parca mergem pe denivelari... douq cauciucuri Cormoran, poloneze, cele mai ieftine, m-au costat 75 euro, cu tot cu montat si echilibrat.... mi-a parut taaaare rau dupa oferta de Firestone de la Carrefour!!!!!!!!!!!!!!

a treia zi de drum a insemnat traversarea nordului Italiei si apoi intrqre in Franta, prin tunelul de la Frejus... in fine, drumul pana la Grenoble

in Italia am intrat la Trieste pe autostrada A4 de pe care am mai coborat doar la Torino, unde am intrat pe alta autostrada care merge pana la Frejus (la tunel)... in total cam 700 km...apoi tunelul (12,5 km) care este si granita cu Franta... apoi cca 140 km pana la Grenoble... am plecat la ora 9 din Slovenia si am ajuns la ora 18 in Grenoble... viteza pe autostrada cam 140 km/h... in majoritatea timpului, minus un blocaj de cca 30 minute la Milano

consumul exact pe toata calatoria inca nu l-am calculat dar pana la granita cu Italia, pe primii 1400 km am scos fix 6 l/100 km
autostrada cca 6 euro/100 km in Italia si cca 10 euro/100 km in Franta
tunelul Frejus=30,7 euro


granitele: RO-HU 30 min (total la ambele tari)... in nici una din parti nu am fost intrebati decat unde mergem, HU-HR 15 min... croatul a intrebat de invitatie si asigurari, HR-SLO 30 min... slovenii au umbat la portbagaj... adica au intrabt ce-i in fiecare pachet si mi-au desfacut exact geanta neagra de la Dacia... cea cu scule, trusa medicala etc., SLO-I 10 min... italienii nu au intrebat nici macar unde mergem... I-F... nu este punct de control

scuze pentru lungime, dar poate foloseste cuiva ceea ce am scris

daca aveti intrebari, sper ca voi mai intra pe net dupa sarbatori...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Apr 2003, 17:07
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




De ce ai ales traseul prin iugoslavia? Puteai sa mergi Ungaria-Austria-Germania si ieseai cu taxa de drum mai ieftin. Plateai in Ungaria 11 euro pentru o luna, Austria vreo 15 euro pe 2 saptamini si Franta.

Si aveai mult mai mult autostrada 8)


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 25 Apr 2003, 17:43
Post #3


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Din pacate, traseul descris de tine este mai lung si nu prea este bun pentru zona din Franta unde doream sa ajung, care este mai la sud... ar fi insemnat sa trec prin elvetia=viza si deci alte belele in plus

In al doilea rand, in franta autostrada este ff scumpa si ceea ce castigam in germania, pierdeam in franta.

In al treilea rand, doresc sa vad nordul Italiei, adica Milano, Verona, Venetia, dar planul este sa ne oprim la intoarcere... ca acum vin sarbatorile, pe care o sa le petrecem aici cu prietenii si rudele.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 25 Apr 2003, 22:53
Post #4


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




si cam cat ma costa acest traseu??ca ma intereseaza si pe mine sa ajung in franta


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Apr 2003, 23:25
Post #5


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Pai sa ai cam 100 euro NUMAI pentru taxa de autostrada :wink: Depinde si unde in Franta vrei sa ajungi, ca poate 100 euro e putin smile.gif

Plus de asta benzina in Franta e cam 1.10 euro/litru, in Germania si Italia e cam la fel, poate ceva mai ieftina in Italia. In Austria benzina e 0.92 euro/litru, in Ungaria e cam 1 euro/litru.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 25 Apr 2003, 23:44
Post #6


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




eu ma refer cat la costat pe AL traseul asta


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 7 May 2003, 00:52
Post #7


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




AL, ai venit inapoi din Franta?


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 7 May 2003, 07:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




AL, cum e cu benzina ? Se simte diferenta de calitate a benzinei ? Trage altfel motorul ? Trepideaza mai putin ?


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 12 May 2003, 09:21
Post #9


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Am venit inapoi, ieri pe 11 mai am ajuns acasa... cat de curand o sa postez amanunte...

O sa vin joi la intalnire smile.gif...

Raspuns legat de benzina: NU, nu se simte o diferenta evidenta intre benzina de la noi (OMW) si benzina din Croatia (INA) sau Italia (ESSO sau AGIP) sau Franta (ELF sau ... de la Carrefour, ca-i cea mai ieftina).... Ma refer la benzina de 95!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 12 May 2003, 16:56
Post #10


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




te asteptam si la intalnire. ca si asa suntem foarte foarte putini. bine ai venit.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 13 May 2003, 11:26
Post #11


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




totusi, pentru cei ce nu pot veni la intalnire... cat te-a costat tot drumul?...

thanks a lot (ma gandeam sa-l fac si eu la anu'...)


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 May 2003, 12:03
Post #12


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




OK o sa-ti spun dar nu azi ci maine...ca nu am apucat sa fac toate calculele... am avut un examen azi... de care am aflat acum doua zile, imediat dupa ce m-am intors....asa ca nu am avut timp de nimic...deci maine voi posta costul exact


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 14 May 2003, 12:15
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




AL, despre tacanit ai aflat ceva? smile.gif


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 May 2003, 15:15
Post #14


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




daca te referi la aflat ceva de la mecanicii francezi, raspunsul este NU... ca nu am avut timp sa ajung la un service... si mie imi pare rau, pentru ca ar fi fost o ocazie de a afla o parere (sper) mai competenta... sau macar de a face comparatie intre service-urile din cele doua tari... poate la vara, cand voi merge din nou

asa cum am promis, revin cu detalii despre costurile drumului:

La dus

Traseul a fost: Bucuresti-Arad, Arad-Trieste prin Ungaria, Croatia si Slovenia, Triste-Grenoble (Franta)...total 2220 km

Plecat cu plinul din Bucuresti (OMW-ul de langa Politehnica)...facut plinul la Deva si completat la Arad.... total cam 2 mil lei.

Ungaria...nimic

Croatia... autostrada cca. 9,3 euro... refacut plinul...cca 20 litri= 16,7 euro (benzinariile INA = un fel de Petrom al lor 0,83 euro/l)

Slovenia...autostrada = 5,20 euro...benzina (facut plinul inainte de a intra in Italia) 30,40 euro (0,95 euro/l insa se poate gasi si benzina mai ieftina... 0,86 euro/l)... cazare Slovenia 56 euro/camera/noapte (la granita cu Italia)

Italia+Franta ... autostrada+tunelul Frejus=76,4 euro (din care cca. 30 tunelul)...autostrada la francezi mai scumpa ca in Italia...benzina...toal 48,5 euro (Italia, pe marginea autostrazii=1,05-1,08 euro/l...Franta=0,96-1,10 euro/l...0,96 este la Carrefour, in oras)

total cheltuieli dus=186.5 euro + cazare 56 euro = 242,4 euro + 2 mil lei

cazarea la Arad s-a facut la cunostinte...deci fara costuri

La intors

Traseul...la fel...dar oprirea a fost la Venetia in loc de Trieste

Plecat din Grenoble cu plinul de benzina facut....deci se pot considera 30 euro cheltuiti

Franta plus Italia...autostrada plus tunelul 71 euro (tunelul costa mai putin la francezi cu aprox 5 euro pentru ca partea franceza este mai scurta)... benzina 72,8 euro... cazarea la venetia este ff scumpa...cel mai ieftin 100 euro/camera/noapte pentru 3 persoane...80 euro doar pentru doua la o vila de 2 stele de langa Venetia...atentie!, la cazare conteaza daca pretul parcarii este sau nu inclus, pentru ca parcare acolo e scumpa (in Venetia este 18 euro/zi)

Slovania...autostrada 5,3 euro...

Croatia....autostrada 9,3 euro... benzina 40, 67 euro (pretul idem ca la dus)

Ungaria..nimic...

Romania... benzina de cca 1 mil. lei..cazarea idem ca la dus

total cheltuieli intoarcere = aprox 199 euro (fara cazare) + cazarea doua nopti 200 euro ( :cry: )...dar se poate evita mergand tot in zona Trieste, in prima localitate din Slovenia + 1 mil lei

Daca adunam pentru total drum, rezulta:

-cheltuieli de drum... 385,5 euro plus 3 mil lei
-cazare... 256 euro...dar asta depinde f mult de solutia aleasa si abilitatea fiecaruia de a gasi ceva convenabil...minimul ar fi cam 2x50=100 euro
- se mai adauga...Cartea Verde pentru 20 zile = 80 $ si asigurarea de sanatate cca. 500.000 lei/persoana pentru 23 zile

Daca adunati totul o sa ajungeti cam pe la 600 euro...drumul devine rentabil fata de avion de la 2 persoane in sus (avion la Lyon este cam 370 euro/pers)... cu trenul este cam la fel dar trebuie schimbat de 2 ori... cu autobuzul este ceva mai ieftin... avantajul masinii este flexibilitatea si posibilitatea de a dispune de mijloc de transport propriu la destinatie (adica in Franta)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 15 May 2003, 10:12
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




voi cati ati fost in masina ?
v-ati mai invartit prin jurul Lyonului, ati vizitat ceva pe acolo ? sau doar ca romanul ... prin supermarketuri laugh.gif


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 May 2003, 10:39
Post #16


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Cum ti-a iesti tie NUMAI 600 euro??? Din cele ce ai zis tu iese:

- drum 385.5+80.5 (3mil lei)=466 euro
- cazare 256 euro (si astea tot CHELTUIELI sint :wink: )
- carte verde $80=70 euro intra tot la drum :wink:
- asigurare sanatate 27 euro (1mil lei) pentru 2 (banuiesc ca nu ai fost singur)

Deci TOTAL cheltuieli: 466+256+70+27=819 euro, care e cam DEPARTE de cei 600 estimati de tine. Normal, 819 aproximeaza pe 600 cu o anumita eroare... tongue.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 15 May 2003, 11:09
Post #17


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Asa este... eu ma refeream la cazul ideal, fara doua nopti in Venetia, pentru doua persoane... adica din 819 cat ti-a iesit tie scazi cazarea platita de mine (256 euro) si adaugi 2 nopti x max 50 euro...deci iese cu 156 euro mai putin...663 euro... diferenta/greseala provine din faptul ca nu am considerat benzina din Romania...scuze... rectific deci, cca 700 euro!

Noi am fost 3 persoane...iar calculele le-am facut destul de greu pentru ca unele chltuieli erau 1/2, altele 1/3, altele integral ale mele (schimb ulei, cartea verde etc.)...


Legat de alta intrebare...am vizitat imprejurimile Grenoble-ului...in total cam 1000 km in total, insa nu este vorba de obiective turistice f importante, foarte cunoscute, de tipul celor clasice (Paris, Venetia)... scopul nostru a fost sa petrecem cateva zile impreuna cu membrii familiei, cu prietenii etc. care sunt la Grenoble... Dar am fost si prin magazine...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 15 May 2003, 11:11
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




urmeaza sa fac si io un drum pana in grecia cu slz; da-mi si mie niste sfaturi referitor la masina?! ce ar trebui sa am la mine, ma refer piese de schimb, etc...
merci!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 15 May 2003, 11:34
Post #19


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




hmm... greu de zis... eu nu am avut nimic la mine in afara unei truse cu diferite scule marunte, ceva sarma si cablu electric, banda izolatoare etc.... de fapt cam ce am in mod uzual in masina...plus trusa masinii: triunghi, trusa medicala, stingator de incendiu...cric si coarba.

Poti lua cu tine niste apa distilata, un cablu de acceleratie (eu am fost sfatuit sa iau dar m-am incapatanat sa plec fara...si nu am avut nevoie)... o lanterna...harti etc.

Obligatoriu sa-ti iei la tine un abtibild din acela pe care scrie RO...negru pe fond alb, cu litere mari si fara alte reclame sau inscrisuri... pe acesta il vei lipi pe spatele masinii inainte de iesi din tara....

In Bulgaria este bine sa ai la tine, in talonul masinii, discret, una bancnota de 5 euro si una de 10 euro in buzunar in cazul in care ti se va cere mai mult....asta pentru garcea in varianta bulgareasca... daca ii dai actele si te atentioneaza ca ai acolo bani inseamna ca nu tine figura ... daca nu zice nimic, vei primi talonul inapoi fara respectivul continut... mai este cazul in care iti vor cere acte in plus... si iti vor inapoia talonul....este semnalul ca mai trebuie completat cu inca una bucata bancnota europeana.

La greci sa nu incerci, ca nu tine! Prin Bulgaria, pana se desparte drumul catre Turcia de cel catre Grecia, e mai bine sa te tii in coloana cu alte masini romanesti sau eventual cu un autocar turistic romanesc...

Inca ceva...bine ar fi sa ai la tine manualul de reparatii al masinii, pe care il gasesti pe forum... e vorba de cel de DSN pentru ca motorul e identic... mai ales partea legata de motor si calculator... in cazul unui defect, dac vei ajunge la un service si nu vor avea documentatie, vei putea rezolva problema pe baza acestui manual...dar sper sa nu fie cazul... succes si drum bun!!!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 May 2003, 11:58
Post #20


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Al, cite nopti ai stat in Franta/in total? Pentru un om care nu are prieteni la care sa stea asta inseamna minim 50euro/noapte ca si cheltuiala. Cei mai multi dintre noi nu au rude/prieteni unde sa se cazeze. :wink:

bobo, sa ai grija sa iti calculezi lungimea traseului inainte si sa nu trebuiasca sa faci schimb de ulei pe acolo prin Grecia. E mai scump decit la noi :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 15 May 2003, 12:02
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




Al multzam frumos!..

pentru bibicu: poti folosi hostel-urile, unde cazarea e pana in 20 euro/noapte;
daca ai nevoie iti dau niste site-uri;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 15 May 2003, 12:18
Post #22


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




multam mult de tot.

eu am fost cu avionul la Lyon, si a fost magnific (desi n-am avut decat doua zile in care sa vizitez propriu-zis orasul).

nu mi se pare mult, la patru oameni in masina, e rezonabil.

si cred ca m-as caza la campinguri... tongue.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 May 2003, 12:59
Post #23


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Bobo >> mersi, dar in Franta stiu cum se poate face cazare. La Formula1 si Etap se poate face rezervare online si platesti cu cc. Am facut asta acum 2 ani. Si in Italia se poate face acelasi lucru, tot online. Am facut anul trecut. E convenabil in orase mici. Dar nu se merita sa faci asta in orase mari (Paris, Roma etc.) De ce? Cazeaza-te in astfel de locuri si mai vorbim dupa aia :wink:

Iar ca sa te cazezi in camping cind mergi la Paris e chiar haios tongue.gif Campingul nu e gratis si cu cit dai pe transport sa ajungi in oras, tot la pretul unui hotel ajungi :roll:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 15 May 2003, 22:48
Post #24


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Hotelurile Formula 1 sunt beton, am stat si eu acum cativa ani si am fost super-multumit, insa sunt un pic cam departe de centru!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 16 May 2003, 08:17
Post #25


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Al, cite nopti ai stat in Franta/in total? Pentru un om care nu are prieteni la care sa stea asta inseamna minim 50euro/noapte ca si cheltuiala. Cei mai multi dintre noi nu au rude/prieteni unde sa se cazeze. :wink:


In Franta am stat cam 2 saptamani....poate o zi doua mai putin... daca vrei sa mergi pe acolo si nu ai unde sa stai, iti recomand sa gasesti pe internet reteaua de moteluri Formula1 sau ETAP care au preturi ff ieftine iar conditiile de cazare sunt acceptabile (camera are pat dublu si un pat suspendat, TV, si - nu mai tin bine minte - aer conditionat, insa toaleta si dusul sunt comune la cate 4-6 camere...dar sunt din cele "ecologice" care se curata automat dupa fiecare folosire...deci totul este ff curat)... am folosit asemenea moteluri inclusiv la Paris si pretul a fost (acum 3 ani) de cca 150 franci/camera/noapte...adica aproximativ 25 euro... in functie de traseu, iti faci rezervarea prin telefon in avans cu una-doua zile... la Paris e bine sa cauti ceva mai la periferie dar aproape de o statie de metrou sau RER (un fel de metrou mai catre tren)...

Eu am vazut acum trei ani sudul Frantei, Parisul si Valea Loirei dormind numai in aceste moteluri...total cam 10 nopti...si am iesit ieftin.

Perioada: 12-30 august
Traseul:
Bucuresti-Arad(oprire o noapte)-Budapesta(oprire 4 zile)-Balaton-Zagreb-Rijeka-Rovinj(oprire 4 zile)-Trieste-Venezia-Verona(oprire cateva ore)-Milano-Aosta(oprire o noapte)-Tunelul Mont Blanc-Chamonix(oprire cateva ore si urcare cu telecabina pe Mont Blanc)-Grenoble(oprire 7 zile)

la intoarcere:
Grenoble-Tunelul Frejus-Torino-Milano-Venezia-Triste-Sezana(Slovenia, oprire o noapte)-Ljubliana-Zagreb-Osijek-Mohacs-Baja-Szeged-Arad(oprire o noapte)-Bucuresti

Total 5350 km.

Costuri:
1. cazare Budapesta - 30 euro/camera/noapte plus 10 euro/zi parcare - cazare in apartament privat cu baie proprie dar fara AC
2. cazare Rovinj (Croatia), pe litoralul Adriaticii, in peninsula Istra, la 30 km NV de orasul cenzurat...- 100 euro/camera/noapte cu masa de dimineata si de seara (ambele in sistem bufet suedez...cu multe feluri buuunnneeeee) - camera de 2 stele fara AC... pretul a fost cam mare datorita perioadei (august)
3. benzina: 0,92 euro (235 HUF) in Ungaria, 0,90 euro (6,79 Kuna) in Croatia, 0,95 euro Slovenia, 1,1 euro Italia, 1 euro in Franta.
4. autostrada:
-Ungaria: aprox 2310+940 HUF/aprox. 13 euro pana la Budapesta (plata cu bani) si 1900 HUF/aprox. 8 euro vigneta necesara pentru restul autostrazilor din Ungaria, valabila 10 zile (pentru 4 zile e 900 HUF).
- Croatia de la granita cu Ungaria-Zagreb-Rijeka-Rovinj (inclusiv tunelul Ukla)- aprox 10 euro
- Croatia de la granita cu Slovenia la Osijek (Vest catre Est) aproximativ 10 euro
- Slovenia de la Trieste-Ljubliana-pana spre Croatia aprox 5 euro
- Italia A4 ...... nu mai stiu exact dar voi reveni sau puteti gasi aici: http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?t=944 gasi datele de la drumul facut de mine pe acelasi traseu, in primavara.
- Franta ... aprox... 10-12 euro/100 de km
- Tunel Mont Blanc 28 euro (un sens Italia -> Franta)
- Tunel Frejus 25 euro (un sens Franta -> Italia)

Cazarea la Grenoble nu o pot cuantifica deoarece am stat la cineva.... dar orientativ la motelurile F1 este cam 30 euro camera de 3 persoane.

Alte costuri: ora de manopera la service Renault in Franta...55 euro ... de piese nu mai vorbesc...

Consum benzina: in medie 5,8 l/100 km

Consumul de benzina a fluctuat mult in functie de regimul de viteza si de incarcarea masinii.... care a fost de 2 persoane plus bagaje (portbagaj plin la dus, portbagaj plin plus bancheta din spate plina la intoarcere). Nu am AC...deci asta nu a contat.
Regimul de viteza: 130-150 km/h pe autostrazi (cu exceptia blocajelor)... media pe drumuri nationale cam 65-70 km/h.

Peripetii cu masina:

1. garniturile de etansare ale injectoarelor au cedat si tragea aer fals.... motorul insa a mers bine si in aceste conditii, doar relantiul fiind instabil... conform mecanicilor, ar fi trebuit sa consume ceva mai mult, insa din statistica alimentarilor a reiesit ca a consumat la fel sau chiar mai putin cu 0,4 l/100 km... dar si masina a avut cam cu 50-100 kg mai putine bagaje iar drumul a fost facut la viteze ceva mai mici (mai putina autostrada). Problema am rezolvat-o la un service Renault din Franta....95 euro...din care 40 garniturile, restul manopera. Problema mare a acestor service-uri este ca nu prea te primesc fara programare si, indiferent de timpul necesar reparatiei, iti blocheaza masina in service pentru cateva zile!... adica nu vine clientul la ora 13, sta pana e gata 2 ore si pleaca cu masina... vine clientul azi dimineata si lasa masina si i se spune sa vina sa o ia peste trei zile... iar intre timp este sunat la telefon daca estimarea initiala nu a fost buna sau trebuie sa mai treaca pe la service sa zica OK daca s-a mai depistat ceva... cam nasol...dar astea sunt obiceiurile acolo.

2. am ramas fara lumini de pozitie... adica s-a ars siguranta de 5A care alimenteaza: pozitii fata, pozitii spate si iluminarea bordului. Siguranta pusa de mine s-a ars aproape instantaneu.... am gasit topit soclul becului de pozitie de la farul din stanga si suspectez un anumit cablu din acea zona, pe langa baterie, ca s-a frecat de o muchie metalica si facea scurt.... interesant este ca dupa ce am scos soclul topit si am lasat firele in aer si dupa ce am prins cablul acela cu banda izolatoare incat sa nu se mai frece nu a mai functionat nici becul de pozitie din dreapta... insa becurile din spate si iluminarea bordului au functionat... asa am ajuns pana in Romania.

Racirea motorului s-a facut mult mai bine la viteze mari cu noul radiator de SLZ montat pe DSN.... adica la viteze de 140-150 km/h acul de la temperatura a stat cuminte la ½. Cu vechiul radiator temperatura statea la ½ doar la viteze de 100-110 km/h peste care incepeea sa stea din ce in ce mai sus pana la limita de declansare a GMV. Asta se intampla la temperaturi exterioare de peste 30-35 grade.

Despre starea drumurilor nu prea am ce sa zic.... nu se compara cu Romania desi, in vara asta, multe drumuri s-au cam topit si au capatat sleauri de la transportul greu... insa semnalizate, eventual stabilite restrictii... In Croatia e frenezie mare la contruit autostrazi.... dar din acelea de munte...cu tuneluri si viaducte.... vara asta au terminat cateva tronsoane si sunt tare mandrii.... e vorba de cateva sute de km....asa ca atentie: hartile din anii trecuti nu mai corespund... dar surprizele sunt placute!.... iar harti la zi se impart chiar la granita, gratuit.

Cam atat deocamdata............impresii despre locurile vazute le voi povesti la intalnirile de joi...

Scuze pentru postul prea lung si poate plictisitor pentru unii...

(acest text a fost postat si pe vechiul forum)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 5 Sep 2003, 09:10
Post #26


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ehe, multumim mult pentru impresii !!! E foarte bine ca putem afla aici informatii sigure. M-as incumeta si eu sa plec in plimbare de aici la Budapesta - Insbruck - Praga - Munchen - eventual Berlin. Nu m-am hotarat inca.... Sa vad. Nici nu prea stiu drumurile ca sa stiu in ce ordine sa le parcurg. Trebuie neaparat sa fac rost de o harta buna. Poate ma ajutati chiar voi.

Nu prea am inteles de ce la unguri o parte din autostrada se plateste in bani iar cealalta cu tichetul ala.... Ce prostie...

O intrebare... Oare merita sa iei in portbagaj O canistra de benzina? Stiu ca mai multe nu ai voie, insa una.... te lasa? Sunt legi care sa interzica asta? Presupunem ca recipientul e corespunzator, evident.... Oare merita? Eu mereu am teama sa nu raman fara benzina. In alte tari e benzina pe calitati? Cum stii care e cea fara plumb cu cifra octanica macar 95?

In total cati bani te-a costat benzina in cei 5300 Km? Aproape 300 euro? Destul de mult....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 5 Sep 2003, 09:17
Post #27


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Nici nu prea stiu drumurile ca sa stiu in ce ordine sa le parcurg. Trebuie neaparat sa fac rost de o harta buna. Poate ma ajutati chiar voi.

Pai www.mapquest.com sau mapquest.de (daca te descurci cit de cit cu germana)

QUOTE
Nu prea am inteles de ce la unguri o parte din autostrada se plateste in bani iar cealalta cu tichetul ala.... Ce prostie...

Nu te pune cu prostu' ca are mintea odihnita! Asa e legea, vrei sa te certi cu ei ?????

QUOTE
O intrebare... Oare merita sa iei in portbagaj O canistra de benzina? Stiu ca mai multe nu ai voie, insa una.... te lasa? Sunt legi care sa interzica asta? Presupunem ca recipientul e corespunzator, evident.... Oare merita? Eu mereu am teama sa nu raman fara benzina. In alte tari e benzina pe calitati? Cum stii care e cea fara plumb cu cifra octanica macar 95?

Daca faci plinul in Arad, iti ajunge pina in Austria! Acolo gasesti DOAR benzina buna!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 5 Sep 2003, 14:09
Post #28


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Va raspund eu la faza cu autostrazile la unguri ca tocma am fost. Nu e vorba ca asa e legea, ci de altceva: cea care se plateste este privata, cele la care trebuie vignieta sunt de stat. Face sens, nu e aberant. Aberant e pretu, daca pui cap la cap pretu vignietei si al platii la ghiseu, pt. dus intors ca sa strabati ungaria iesi la 14 (vignieta) + 10 + 4 + 10 + 4(ca exista 2 puncte de plata pe autostrada aia privata, unu unde costa 10 euro si unde unde costa 4) = 42 euro. Si asta pt. vreo 400 de km. Enorm. Fata de slovaci unde platesti o vignieta de 10 zile cu 3 euro sau cehi unde costa 5 euro. Insa vreau sa va spun ca se simte totusi aceasta diferenta de bani. Sunt brici autostrazile in ungaria, nici nu se pot compora cu autostrazile din cehia sau slovacia unde iti face masina ca pe bucuresti-pitesti. Vorbesc serios, se vede ca banii luati sunt investiti si nu deturnati. Bravo ungurilor pt. asta. Mi s-au parut mai bune si ca in Germania, sincer.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 5 Sep 2003, 14:15
Post #29


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Aoleu, doamne, 42 euro ??? Da-i in colo.... Mi se pare exagerat.... Nu se poate ocoli autostrada? Parca ziceati ca cea privata e pana la Budapesta. Se poate ajunge si altfel la Budapesta? Dupa ce pleci din capitala lor cred ca merita sa iei vigneta aia ca e mai ieftina... Eu personal prefer sa merg mai incet pe un drum normal decat sa dau atatia bani !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 5 Sep 2003, 14:28
Post #30


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Nu stiu exact dar sunt convins ca se poate. Ca tot ziceai de harti, vezi pe la Shelluri, io mi-am luat niste harti beton de la ei. Au si un fel de almanah, adica o cartulie groasa cu harti care prezinta in cel mai mic amanunt toate drumurile din "europa" (adica nu se afla in el Romania, Bulgaria si Moldova icon_evil.gif icon_evil.gif ). E foarte buna insa, gasesti cam tot in ele, inclusiv poti calcula distantele pe toate drumurile.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:51
Forum Renault