DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nivel ulei motor

balcanic
post 28 Dec 2010, 20:00
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




mercic.. Daca este ok ...este ok.
Cred ca am sa renunt la a mai sta sa verific nivelul la ulei smile.gif


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 29 Dec 2010, 18:18
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




QUOTE(pedrovl @ 28 Dec 2010, 19:50)
este foarte posibil ca intre schimburi nivelul de ulei sa scada dar asta nu inseamna ca e grav. ORICE motor consuma ulei nu trebuie sa te ingrijorezi. In general motoarele frantuzesti au o mare calitate. Consuma atat cat sa NU pui nimic intre schimburi. In rest e normal. La cele nemtesti sau japoneze manualele sunt mai generoase si explica cum ca  pot consuma pana la 2 litri intre schimburi iar proprietarii trebuie sa stie si sa umble cu bidoanele prin portbagaj. e o chestiune de obisnuinta sau acceptare. Personal Nu as accepta asa ceva de la o masina de zeci de mii de euro cum sunt in general cele nemtesti. Pe unii nu ii deranjeaza. Exemplu: Amic, Bani multi, Tuareg, mers Vl - Brasov, oprit pe marginea drumului sa puna juma de kil de ulei. Eu, Duster, l-am asteptat sa-si puna uleiul , am continuat. Diferenta: El masina smechera, stat in ploaie, pus ulei, Eu masina normala, stat la caldurica, comod.
*


Ai dreptate, motoarele renault nu prea consuma ulei in comparatie cu cele germane. Valabil mai ales la turbodiesele. Pe de alta parte caii nemtesti au copita mare si forta multa livrata acolo unde trebuie. Cei frantuzesti seamana cu cei coreeni, mai anemici, de multe ori te intrebi daca sunt toti.
Cu Touaregul, e de rahat, sunt de acord cu tine, daca-l compari cu Dusterul . Nu conteaza ca e mai puternic, merge mai bine arata mai bine interior si exterior si are dotari despre care la Dacia nu vor fi posibile nici in 10 ani. radmasa.gif
Sa fim seriosi acum, Touaregul nu a consumat jumate de litru de ulei in distanta mentionata de tine decat daca era defect. Cred ca ia cantitatea in cauza la cateva mii de km. Cu toate astea, o consuma. Culmea ca turbinele de la ambele firme (vw si reno) sint Garett, si ele sunt vinovate in principal de consumul de ulei.

This post has been edited by valioglu: 29 Dec 2010, 18:21


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 29 Dec 2010, 19:28
Post #33


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Nu te contrazic pentru ca fiecare are dreptate in felul sau sau fiecare vede lucrurile in felul sau. eu incercam sa subliniez un aspect de necontestat: motoarele frantuzesti NU consuma ulei (nu consuma cat sa completezi) ceea ce creeaza un confort pe care unii il apreciaza precum subsemnatul. Adik eu nu as da 50.000 de eur pe o masina la care PERIODIC (nu am spus ca a consumat juma de kil vl - bv) TREBUIE sa faci tu oficiul de a completa cu ulei. Mi se pare o chestiune ciudata si atat. Si NU UITA ! Ce ai mentionat tu ca are Tuaregul si nu are Dusterul e 100 % adevarat. Dar CAT costa una si cat costa alta???? Gandeste -te bine inainte sa le compari. Eu zic ca nu e cazul.....

Vad ca ai Solenza. Am avut si eu. In jur de 4-5000 de eur la achizitie. Cu banii astia luai o nemteasca dotata cum nu e dacia nici in 10 ani cum spui tu. Eu am preferat Solenza noua decat o nemteasca sh si ceva bidoane de ulei la portbagaj !


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 30 Dec 2010, 22:03
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Eu nu mai am Solenza, care a fost insa foarte buna. Am trecut la o nemteasca care consuma ulei asa cum spui tu, dar are alte calitati (multe). Am in schimb si un Logan dci de care sunt tare multumit (ma duc acum sa ii trag un scuipat in parbriz sa nu se deoache).
Si chestia asta cu uleiul, e adevarata, dar in realitate nu e esa de deranjanta, eu pun cam 400 ml la 4-5 luni, iar masina te anunta cand e cazul sa completezi.
La dci nu bag deloc in schimb.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 31 Dec 2010, 12:07
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




QUOTE(pedrovl @ 29 Dec 2010, 20:28)
motoarele frantuzesti NU consuma ulei (nu consuma cat sa completezi)


Eu la Clio (am 105.000Km) nu am pus niciodata ulei (nici nu am fost nevoit). Mie mi se pare aiurea sa trebuiasca sa completezi cu ulei intre revizii, la o masina noua cel putin.


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrysMM
post 4 Jan 2011, 20:33
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 11 March 09
From: Braila - Ulmu




QUOTE(pedrovl @ 28 Dec 2010, 20:50)
este foarte posibil ca intre schimburi nivelul de ulei sa scada dar asta nu inseamna ca e grav. ORICE motor consuma ulei nu trebuie sa te ingrijorezi. In general motoarele frantuzesti au o mare calitate. Consuma atat cat sa NU pui nimic intre schimburi. In rest e normal. La cele nemtesti sau japoneze manualele sunt mai generoase si explica cum ca  pot consuma pana la 2 litri intre schimburi iar proprietarii trebuie sa stie si sa umble cu bidoanele prin portbagaj. e o chestiune de obisnuinta sau acceptare. Personal Nu as accepta asa ceva de la o masina de zeci de mii de euro cum sunt in general cele nemtesti. Pe unii nu ii deranjeaza. Exemplu: Amic, Bani multi, Tuareg, mers Vl - Brasov, oprit pe marginea drumului sa puna juma de kil de ulei. Eu, Duster, l-am asteptat sa-si puna uleiul , am continuat. Diferenta: El masina smechera, stat in ploaie, pus ulei, Eu masina normala, stat la caldurica, comod.
*




Pai tu nu stii de ce papa un Tuareg ulei?

- Pentru ca isi permite smile.gif


--------------------
Dacia 1310 + SuperNova + Ford Focus combi 1,6b 1999 / 2001 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balcanic
post 3 Feb 2011, 08:31
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 15 February 06




Salutari.
referitor la consumul de ulei. La primul schimb de ulei a consumat cam 200 ml - 300 ml. Este normal? La cei care au mai facut schimbul de ulei ati constatat usor scaderi a nivelului de ulei?


--------------------
Renault, Dacia Megane, Duster 1.6 16V 2005, 1.5 dci 4x4 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 3 Feb 2011, 22:37
Post #38


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




pai am scris....e normal 200 - 300 de ml nu se vad si nu trebuie completat intre schimburi. deci linistit gaz si talpa.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:49
Forum Renault