DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema legata de ambreiaj..., ... si indiferenta service-urilor

boobybooby23
post 14 Jun 2009, 12:48
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




sunt deacord cu blodrem,nu ai ce sa patesti,la service nu se uita nici mama soacra la ambreiaj,cel putin la mine fiecare masina care mi-a trecut prin mana i-am reglat ambreiaju ori cu a cerut omu ori ceva mai jos cam la 4 sau 5 cm de podea


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_gtx
post 16 Jun 2009, 23:23
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 April 09




Din cate stiu eu, un ambreiaj reglat astfel incat sa cupleze cu pedala mai jos rezista mai mult decat unul care cupleaza sus (cu genunchiul in volan).
Ma rog... eu mi l-am reglat la 3-4cm de podea (nu am masurat). Am fost deja criticat si laudat in acelasi timp. Criticat pentru ca s-ar strica mai repede (repet: eu nu cred asa ceva) si laudat pentru ca e foarte confortabil.

Cand am fost la a doua revizie, pe feleac, mecanicul a observat ca imi cupleaza cam sus si (!) mi-a recomandat sa il regleze sa cupleze mai jos pentru ca altfel se uzeaza discul prematur. Am fost de acord. Dupa ceva vreme l-am reglat eu putin mai sus (deh... eram obisnuit sa fie mai sus) dar recent l-am pus sa cupleze jos (recent adica acum vreo 1000km).

Nu am avut deloc probleme cu cablul de ambreiaj, deci am fost cam offtopic dar vroiam sa subliniez ca am nimerit un mecanic bun (mai exista si de-astia dar mai rar).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 18 Jun 2009, 17:47
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




daca ar sti lumea care mecanic e bun si in ce service sa il gaseasca tare bine ar mai fi,dar cum nu se poate........... biggrin.gif ,eu unu am patit-o sa vina omu la mine sa ma ia la tura cadece i-am reglat ambreiaju ,ca inainte tinea mai sus(pe la sfarsitul cursei)


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabrielD
post 18 Jun 2009, 22:15
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 31 May 09
From: Pitesti




Cand am ridicat si eu problema ambreiajului la service am primit raspunsul:
"Asa face astea, e din fabrica..."


--------------------
Dacia Logan 2006 LaureatePlus(ABS) 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 18 Jun 2009, 22:33
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




trebuia sa il reglezi tu,cu astia te bati cu morile de vant ,pun pariu cadaca ii intrebi cat trebuie sa fie cursa furcii la cutia de viteze o dau in balbaiala de meseriasi ce sunt unii


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_gtx
post 19 Jun 2009, 15:21
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 April 09




Eu am 2 mecanici care ma ajuta in orice situatie: mana stanga si mana dreapta (dreapta stie mai multe dar o are pe stanga drept ucenic).
Lasand gluma la o parte, am invatat ca orice lucru il fac pentru mine il fac mai bine decat altcineva (bineinteles, daca am o baza de cunostinte despre ceea ce trebuie sa fac).
Am mai reglat ambreiajul unui prieten cu dCi si e supermultumit. L-am reglat unde vroia el, adica putin deasupra pedalei de frana (deh... daca acolo ii place...) si tine de luni bune.
Dar am dat prea mult in offtopic.
Revenind la tema discutiei, eu recomand sa faceti asa: va reglati pedala sa cupleze unde vreti voi, indiferent de ce zic mecanicii. Daca nu tine reglajul, adica daca dupa o perioada iar trebuie reglat si nu gasiti alte cauze, schimbati-va cablul de ambreiaj (daca aveti pe cablu). Ungerea cablului care agata e un quickfix si dupa o vreme iar va face figuri.

Corectati-ma daca am gresit cu ceva dar va rog sa nu dati cu pietre. Orice comentariu e binevenit.

P.S. Am uitat sa mentionez un lucru: nu reglati pedala sa cupleze prea sus deoarece apasand succesiv pedala de ambreiaj pana in capat, "soarele" placii de presiune (un arc/resort lamelar) isi va pierde in timp elasticitatea.

This post has been edited by mikey_gtx: 19 Jun 2009, 15:23


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 19 Jun 2009, 18:58
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




ai perfecta dreptate mikey ,insa daca omu vine la revizie si nu sta langa mine sa imi explice ce se intampla,ce nu ii place si ce ar mai vrea ,eu ce pot sa fac?imi fac treaba ,nu?


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_gtx
post 20 Jun 2009, 11:43
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 April 09




Corect. Faci ce trebuie facut la revizie: Schimbi ce trebuie, pui ce trebuie (filtre, ulei, lichid in instalatie AC etc.).
Eu la revizii nu am stat langa mecanic si nici nu i-am spus ce nu imi place la masina. Bine, anumite chestii le iau drept "asa-i masina" (sau mai bine zis, "asa face toate").
Ce am vrut sa subliniez cu mecanicul ce mi-a reglat ambreiajul e ca:
- a fost cumsecade
- m-a chemat sa imi explice problema
- dupa ce a reglat pedala, m-a intrebat daca e bine si imi convine.

Din cate am mai citit pe aici, am ramas cu impresia ca 1 mecanic din 100 e bun. Fie eu am standarde mai joase, fie sunt foarte norocos.
Bine, am avut si o experienta negativa tot acolo, pe Feleac dar nu stiu cine e vinovatul pentru ca nu eu am dus masina la reparat. Cand tremura masina se auzea un zgomot ca si cum s-ar lovi 2 metale. Rezolvare: o cheie de 10 si strans suruburile de la scut.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 20 Jun 2009, 21:20
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




am inteles ca a fost baietas smile.gif bravo lui si mult noroctie in norocul acesta la mecanici,toti cred ca ar vrea sa aiba parte de un mecanic constiincios si atent


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:30
Forum Renault