DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aveti Xenon pe Solenza voastra?, De care?

C a t a l i n
post 11 May 2007, 19:13
Post #31


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




păi e absurd...ca să rezum: pentru a avea în mod legal montate faruri xenon pe orice mașină, trebuie să ai:

-instalație de descărcare în xenon, incluzând balastul. (deci nu doar becuri din obor...)
-instalație de autoreglare a farurilor în funcție de încărcarea mașinii.
-instalație de spălare a farurilor.
-faruri cu sticlă clară.

Kiturile ce se tot vând sunt bullshituri, NU SUNT LEGALE, iar orice încercare de "fabricare" a celor de mai sus ar arăta cel puțin urât, să nu mai vorbim că nu ar fi omologate niciodată de RAR.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 12 May 2007, 13:45
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




On topic, parerea mea ca daca cineva vrea sa faca - sa faca, daca vreau de ce nu? Trebuie sa-ti ia neaparat talonu`? Lasati ca si in Mures se ia talonu da nu chiar asa. Daca instalatia e facuta calumea sa nu deranjeze in trafic nu se leaga nici dracu de tine!

This post has been edited by i96nds: 14 May 2007, 07:35


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 12 May 2007, 14:24
Post #33


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Dar poze cu masina prietenului ( stergi nr ... ) nu poti sa pui ?


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 12 May 2007, 16:45
Post #34


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Un prieten a comandat din Germania niste LED-uri ( cu tot cu soclu si niste diode pe soclu ca sa poti pune led-ul fara sa ti cont de polaritate) de intensitate mare pentru pozitie. Totul OK, dar pe factura germana atragea atentia in mod special ca nu sunt legale. Deci, ce sa mai vorbim de faruri....
Nu mai spun ca un LED costa 7,5 € (complet cu soclu). huh.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 12 May 2007, 18:02
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(mark`` @ 12 May 2007, 13:45)
...
Trebuie sa-ti ia neaparat talonu`? Lasati ca si in Mures se ia talonu da nu chiar asa. Daca instalatia e facuta calumea sa nu deranjeze in trafic nu se leaga nici dracu de tine!
*




Asa cum am spus la postul #9, daca nu sunt omologate de catre RAR, politia are tot dreptul sa-ti salte talonul, chiar daca "instalatia este facuta calumea sa nu deranjeze in trafic", deoarece art. 13 din REGULAMENT din 4 octombrie 2006 de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice prevede :

"Se interzice montarea la autovehicul, tractor folosit în exploatari agricole si forestiere si vehicul pentru efectuarea de servicii sau lucrari, tramvai ori remorca a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare decât cele omologate."

La fel cum i-am spus si lui free_fiber, intr-o interpretare stricta a textului de mai sus, chiar si cei care avem montate in faruri becuri de alta culoare decat cele originale (a se citi Philips Blue Vision s.a.) suntem inafara legii...

Am vazut in Bucuresti foarte multe Loganuri cu faruri "tunate" (avand lupa si becuri cu xenon) care arata super bine, insa mai mult ca sigur nu sunt omologate, pentru simplul motiv ca RAR-ul nu face asemenea gesturi...

Oricum, investitia nu cred ca se justifica pentru Solenza sau Logan (asta este parerea mea), insa sunt tare curios cum ar arata asemenea faruri, asa ca daca exista vre-un temerar, vreau si eu niste poze.


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 May 2007, 10:18
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




mark'' sa stii ca nu ai dreptate nici din punctul meu de vedere , apoi tu ai inceput cu aprecierile la adresa omului si nu la adresa parerii lui !
DA , se poate face , NU se stie cat vor deranja sau nu in trafic , dar un lucru este clar si anume ca vor deranja cu muuult ami mult decat niste Halogen prost reglat .
Mark'' eu nu am nevoie de poze pt ca stiu cum arata si cum se vad , asa ca revin si eu cu cateva precizari :

1. kitul de Xenon cu tot ce trebuie , este necesar ca de la el se pleaca .
2. instalatie de reglare a farurilor in functie de incarcarea masinii nu se poate face sau inseamna sa schimbi tot sistemul de prindere si fixare a farului . De ce ? Pentur ca nu ai cum sa faci un sistem sa reactioneze si sa miste singur acel buton de reglare pe care abia omul poate sa-l miste si nu este ca Matiz sau alte masini care au reglarea electronica . Apoi un sistem de auto-leveling costa destul de mult si trebuie si ala adaptat . Nici jumatate din masinile cxare ies din fabrica cu Xenon NU au un astfel de sistem , dar voi va ganditi sa ridicati dotarile Solenzei la cele de Audi A6 ...
3. instalatia de spalare faruri este sa spunem usor de facut , chiar si adaptarea unui motoras si a duzelor , DAR orice astfel de instalatie trebuie sa aiba o presiune f mare , altfel farurile NU vor fi curatate numai prin acea presiune , iar noi nu avem nici macar pentru tot parbrizul stropire corespunzatoare .
4. Faruri cu sticla clara IN NICI UN CAZ ! Am studiat si eu si m-am interesat mai mult si cea mai mare prostie ar fi sa pui sticla clara . De ce ? Pentru ca toata lumina s-ar impratia cum ar vrea ea si nu ar mai fi concentrata sau disipata unde trebuie .
Si de ce are Loganul geam clar ? Pentru ca el are altfel sticla farului si daca sticla este proiectata sa functioneze cu geam clar , atunci totul este ok , dar sticla de far a Solenza NU este proiectata pentru a face toata dispersia si concentrarea razei luminoase unde trebuie . Acel geam clar nu reduce atat de mult pe cat credeti voi puterea de iluminare a farurilor .
Nu se pune problema de autorizare RAR , astfel incat dupa multi bani investiti si timp puteti ramane f repede fara talon . Apoi daca vrei sa faci chiar si ITP-ul sau RAR-ul la masina NU il vei lua ! De ce ? Pentru ca astfel de "imbunatatiri" nu sunt permise legal si isi risca postul daca te trec la testele respective .
mark'' - eu eram sa raman fara talon pt ca am folie pe masina ... si nu stiu cu ce e periculos in trafic atat de tare , tinand cont de faptul ca e 50% si se vede f bine din interior , fata de 70% omologata ... Dar toata treabas asta mie mi se pare ca find o magarie politica si o tratez ca atare . Deci nu conteaza ce e corect si ce nu , dar daca ma itnrebi pe mine ca raspuns al afirmatiei tale ca in Mures nu se ia repede talonul pentru montare de ce vrei tu sa montezi , atunci raspunsul meu ar fi :
" Stai in Mures dupa ce faci acele imbunatatiri ! "


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 13 May 2007, 10:20
Post #37


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Data nu are nicio relevanță, și oricum se poate pune orice dată pe poză...
Nu demonstrezi nimic cu acele poze, dacă nu apar în ele cele necesare unei instalații xenon (ma refer la balast, spălare, geam clar, autoreglare...).
Mai bine fă poză autorizației RAR, dacă vrei să aduci ceva bun pe acest forum...


This post has been edited by i96nds: 14 May 2007, 07:38


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 13 May 2007, 12:02
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Ha ha si iara ha ha, nu scriu din sala de net ci de acasa deci iar n-ai nimerit-o si poze o sa fac la toata instalatia ca sa nu mai ai ce comenta. Vor aparea pe seara.
Si mariuse citeste ultimul post al marinarului mai ales ultima fraza. Daca el nu ma ataca verbal spune cine o face? Eu doar reactionez.
Mai sus mi-am spus parerea despre un anumit lucru, indiferent ca a fost buna sau nu si altcineva mi-a sarit in cap, in speta marinaru` deci eu ce sa fac? Am ripostat scurt si la obiect. Nu l-am facut pe om in nici un fel deci...Daca ideile mele nu se potrivesc cu ale lui am mai spus, asta nu inseamna ca poate sa se lege de cine vrea. Sper sa termine odata cu offtopicu sa pot discuta si eu odata ceva cu oamenii de aici. Daca nu-i place sa se abtina. Deci nu stiu cine pe cine sare....
Mariuse stiu ca trebuie intreaga instalatie de xenon doar nu oi adapta vreun la halogen la ea. Si in topicu asta am mai zis ca geam clar pt xenon nu trebuie obligatoriu pt ca am vazut fara si merge foarte bine. Si cu luatu` talonului ce sa zic, la noi in oras nu am auzit sau vazut vreo persoana pe care s-o opreasca expres sa-i verifice instalatia electrica respectiv cea de iluminat. Eu am pozitii albastre (pe care intentionez sa le schimb ce-i drept cu altele argintii) de ceva vreme si e mai usor de observat dar n-am fost oprit vreodata.

This post has been edited by mark``: 13 May 2007, 12:14


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 16 May 2007, 20:12
Post #39


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Ca să citez un înțelept contemporan, "Ha ha si iara ha ha" ("iară" fiind licență poetică sau "agramaticalitate" biggrin.gif ), pozele promise nu au venit...și nu vor veni...Vorbărie doar așa, să ridice praful...

Mai repede vin eu cu pozele singurului și "strict-secretului" submarin românesc... radmasa.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 16 May 2007, 20:48
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Cei de pe site-ul Philips spun ca becurile lor sunt Street Legal. Deci daca avem Blue Vision, eu as zice ca suntem in regula. Eu am fost si la ITP cu aceleasi becuri Blue Vision si nu s-a deranjat nimeni din cauza lor. Iar ITP-ul nu l-am facut pe spaga sau alte astea, ci a fost "pe bune".


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 17 May 2007, 20:47
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Marinarule stai pe aproape ca ti se intorc tie cat de curand! Altceva nu mai zic!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 17 May 2007, 21:26
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Si iata ca se intorc, Marinarule in caz ca nu crezi o sa-mi vezi in fundal si masina mea din avatar. Asta e masina respectivului, cea din dreapta bineinteles.
Photo_0032.jpg ( Size: 488.46k ) Number of downloads: 872

Si poza cu balastu din Toyota ce dovedeste ca este xenon!
Photo_0031.jpg ( Size: 438.17k ) Number of downloads: 891

Far clar ce-i drept!
Photo_0033.jpg ( Size: 477.18k ) Number of downloads: 856


This post has been edited by mark``: 17 May 2007, 21:28


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 17 May 2007, 22:15
Post #43


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Și SLZ cu XENON unde e?

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by Catalin Marinarul: 17 May 2007, 22:21


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 17 May 2007, 23:04
Post #44


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




radmasa.gif
N-a incaput in cadru. radmasa.gif

This post has been edited by pastrama_stelistu: 17 May 2007, 23:04


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 18 May 2007, 20:28
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




In caz ca nu ati citit topicu va reamintesc eu, cosmin m-a intrebat daca: "Dar poze cu masina prietenului ( stergi nr ... ) nu poti sa pui ?" si eu am pus. Nu am scris niciodata pe topicu` asta ca mi-am pus eu xenon, deci mai cititi altadata! biggrin.gif

This post has been edited by mark``: 18 May 2007, 20:29


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 18 May 2007, 20:36
Post #46


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Omul vrea sau se intreaba daca merita sa isi puna xenon pe Solenza ! smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 18 May 2007, 22:02
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Si eu i-am spus prin alte posturi ca se poate deoarece am vazut si pe masini mai vechi si aratau bine.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 May 2007, 10:27
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Cu ce va ajuta sa vedeti o poza ? Pentru poze puteti sa vedeti pe net diferente intre faruri cu si fara Xenon. In daewooclub multi si-au pus pe Kalos , Cielo , Nubira ... dar sunt masini mai "dotate" din punct de vedere al reglajelor farului .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 30 May 2007, 20:41
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Apai una peste alta se poate pune, ca nu e la fel de frumos e alta treaba. Acuma ce nu inteleg eu: de ce se ia gaia de unu ca mine sau oricare are solenza si cu xenon sa zicem, dar de alte masini care nu au stock asa ceva nu se leaga, pt simplu fapt ca sunt straine. Exemple sunt destule de la VW pana la TOYOTA, HYUNDAI, RENAULT si cred ca toate. Nu au pus asa ceva dar daca baietii isi monteaza pe masinile lor nu-i intreaba nimeni de sanatate, pe cand o DACIE hopa, imediat trage pe dreapta, ce aveti acolo domnu`? NU-I CORECT!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 May 2007, 21:43
Post #50


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ce nu pot lasa neobservat, e faptu' ca marius eugen in continuare se erijeaza-n lider de opinie si atoatestiutor si el de fapt habar n-are.
Ce zici, stimabile, ca balast-ul se livreaza doar LA UNELE KIT-uri? Spre informarea ta, in contextul de fata, balast=droser=starter=ridicator de tensiune. Adica TOATE KITURILE HID AU BALAST. Dar, de fapt, nu ma mira ca tu te asteptai ca pe linga ridicatoarele de tensiune, fire si becuri, sa gasesti in cutia kitului HID si o pereche de greutati de un kil, d-alea de se folosesc la cintarele din piata.
Pe linga cele zise mai sus, nu pot sa nu observ ca la Matiz reglarea se face.... electronic? radmasa.gif Ma, tu te-ai uitat la prea multe filme cu cowboy, sa de dracu'! Ce spui tu acolo se refera la reglarea farurilor in functie de incarcarea masinii. reglare care se poate face mecanic (pe cablu), electro-mecanic (actionare manuala din masina, cu motor electric pus pe far) si... autoleveling (care nu e neaparata nevoie sa fie instalat pe faruri cu lupa sau dotate cu HID). Acu', daca esti bun, ia explica-ne tu noua cum se face reglajul electronic la farurile unei masini noi de 4500 de euro.

Amedeus, fiecare tara cu damblaua ei in ceea ce priveste ce accepta si ce nu accepta sa circule pe strazi. Ideea e NU ca led-urile alea ar fi interzise, ci ca nu s-a obosit nimeni sa se duca la TUV si sa obtina o aprobare pentru ele, atita tot. Probabil ca nu se justifica pretul pentru obtinerea aprobarii respective si prefera sa le vinda asa, atragind insa atentia cumparatorilor ca produsele respective nu au aprobare TUV.
In alta ordine de idei, eu am dat pe led-uri d-alea de pozitie vreo 200 de mii pe o pereche. Se gasesc pe okazii.ro, in mai multe culori.

This post has been edited by Marty: 30 May 2007, 21:44


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 May 2007, 09:10
Post #51


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 30 May 2007, 22:43)
Acu', daca esti bun, ia explica-ne tu noua cum se face reglajul electronic la farurile unei masini noi de 4500 de euro.
*
Se imping electronii in sus sau in jos, in camp magnetic, ca sa loveasca frontul de luminofori de pe strada mai la deal sau mai la vale, ca la televizoarele cu tub, ce-i asa greu de inteles? icon_mrgreen.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 31 May 2007, 14:07
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu m-am referit la faptul ca Solenza nu are nici macar o reglare "omeneasca" a nivelului de luminare a farului si la multe masini nici cu becuri stock nu sunt reglate corect . Apoi da , ii invidiez pe cei care au cel putin reglaje electrice . Iar din punctul meu de vedere pentru a instala Xenon pe o masina trebuie sa ai spalator de faruri si auto-leveling . Nu le ai , nu le poti adapta , nu iti pui Xenon si stai linistit .
Asta este parerea mea si din cate stiu am dreptul sa mi-o exprim . Nu caut scandal si nici nu am chef de nimic , nu ma erijez in lider in nici un fel si daca nu aveti chef sa faceti ceva la masini , decat sa faceti ceva care sa-i puna in pericol pe altii , mai bine nu mai faceti nimic si economisiti si bani de produse , de amenzi , ceva timp si veti avea parte de mai putin injurii .
Bafta tuturor !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 2 Jun 2007, 08:44
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Marty nu mai comentez nimic dar daca spuneam eu lucruri din astea singur imi sarea unul si altul in cap, ca vezi doamne nu stiu` eu incepatoru` ce zic, doar nu am vechime pe forum...

This post has been edited by mark``: 2 Jun 2007, 08:45


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rstuning
post 10 Jun 2007, 08:29
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 17 May 07




Am o firma care comercializeaza instalatii xenon si am putina experienta in domeniu asta . De multe ori m-am lovit de problema omologarii lor, intradevar , RAR- ul refuza sa faca omologarea la instalatii xenon . De ce ? pentru ca asa e legislatia romaneasca .
Va pot arata ca instalatiile su omologate TUV , si dupa cum se stie nemtii nu day tuv-ul asa de usor . Din punct de vedere al legislatiei Europene instalatiile xenon sunt legale , din punct de vedere al legislatiei romanesti NU .

Acum se mai impun anumite reguli dupa Uniunea Europeana : faruri cu lupa si instalatii de auto leveling - dar - sunt foarte multe masini cu xenon din fabrica care nu au acest lucru .

Pentru chestia cu "deranjatul in trafic" , daca pui Phillips Blue vision de ex. si ai farurile reglate "in copaci " va garantez ca deranjeaza mult mai mult decat ca o masina cu becuri xenon dar care are farurile reglate bine dupa standard .

In Germania , se opresc masini pe strada si se masoara pozitia farurilor ( reglajul ) .
Pe cine stiti voi sa fi oprit in Romania , sa analizeze cum sunt reglate farurile , dar sa vada ca are o instalatie xenon pe masina " neomologata" si sa ii ia talonul de la masina ? sau sa verifice daca are instalatie "auto-leveling " ?

In concluzie , in momentul de fata kiturile xenon sunt undeva intre legal si ilegal .


Daca vreti am poze cu xenon montate pe Logan si se vede foarte bine .




--------------------
Vw bora 200
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandrei
post 11 Jun 2007, 09:36
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 December 04




mama frate dar nu va lasati pana nu va puneti,pana o pateste unu si dupa va scoateti ideile astea din cap...ia pune niste poze...m-ai facut chiar curios...


--------------------
dacia solenza 2004 1,4 mpi - bxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 12 Jun 2007, 22:38
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Din poze reiese ca Xenon-ul are putere luminoasa mult mai mare decat un Halogon stock .

"In concluzie , in momentul de fata kiturile xenon sunt undeva intre legal si ilegal . "

- La noi nimeni nu te verifica la nivel , dar se observa imediat si in momentul incare se ajunge la concluzia ca este Xenon , deja ai ramas fara talon pentur ca nu ai autorizatie RAR pentru ca ele sa fie montate pe masina . Ramai fara talon si apoi ai doua optiuni : ori le dai jos si apoi iti iei talonul si pe viitor faci ce vrei , ori fugi la omologat ( ceea ce este lupta cu morile de vant ) .
Daca produsul in sine are TUV , asta nu insemana ca el poate fi instalat pe orice masina !!! Daca masina a fost dotata din fabrica cu o instalatie care s-a defectat si tu o inlocuiesti pe cea originala cu asta care are TUV e ok , dar daca masina nu este dotata din fabrica , asta nu inseamna ca tu ai dreptul sa ai asa ceva pe masina si autorizatia produsului nu inseamna certificarea lui pe masina ta !

"Pentru chestia cu "deranjatul in trafic" , daca pui Phillips Blue vision de ex. si ai farurile reglate "in copaci " va garantez ca deranjeaza mult mai mult decat ca o masina cu becuri xenon dar care are farurile reglate bine dupa standard . "
- corect , dar iti ia talonul , te duci si le reglezi cu 40 ron si apoi ti-l iei inapoi , apoi ele odata reglate asa raman multi ani !
- apoi problema nu este neaparat ca le reglezi corect , ci la diferentele de nivel , cand este de ajuns cateva clipe sa-i orbesti pe cei din fata ta de pe orice sens . Puterea suplimen

"Acum se mai impun anumite reguli dupa Uniunea Europeana : faruri cu lupa si instalatii de auto leveling - dar - sunt foarte multe masini cu xenon din fabrica care nu au acest lucru ."
- sunt multe masini care nu au , dar asta NU e treba noastra , iar legal TU in Romania nu ai voie . Ai uitat si de spalatorul de far !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 17 Jun 2007, 13:25
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Asta se aplica pt ca avem DACII dar daca aveam alte modele de masini gata puteam pune ca vezi doamne o Toyota din 2005 trebuie sa aiba xenon din fabrica. Nu toti stiu ca se cam poate sa nu aibe! Si chiar nu are!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 19 Jun 2007, 12:33
Post #58


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




QUOTE(marius80_eugen @ 4 May 2007, 23:25)
Balasturile de care vorbiti voi ca ar pastra lumina paralela cu drumul ... va spun ca degeaba sunt pt ca nu pot misca farul de
*



Cred ca vorbeai de balastul de la vapoare sau submarine, ca la xenoane e balast electronic radmasa.gif

ceva decent costa 3-400 euro pe putin... mai bine bag un chip+evacuare...ceva mai palpabil decat lumina de care nu ma plang .



--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 19 Jun 2007, 17:43
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




pskint25 te contrazic, un kit decent nu incepe de la 3-400 de euro ci poate incepe si de la 150 de euro. Prietenul meu are pe o Toyota un asemenea kit si se comporta excelent (vezi pozele mai sus). DA, se poate xenon si cu 5 mile si ceva. Acuma depinde de fiecare ce asteapta de la un xenon, sa se intoarca singur dupa volan in curba sau de marci consacrate ca Elba sau mai stiu eu. Si un noname poate face minuni va garantez, si pana acum nu a avut probleme.

This post has been edited by mark``: 19 Jun 2007, 17:45


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 19 Jun 2007, 22:29
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(pskint25 @ 19 Jun 2007, 12:33)
Cred ca vorbeai de balastul de la vapoare sau submarine, ca la xenoane e balast electronic  radmasa.gif
*



Incepe sa-mi creasca tensiunea si nu e bine ca e prea cald ! Ce balastul meu misca intr-un far de Solenza acele balasturi electronice ??? Poti sa-mi spui ca ma omori cu balasturile lu' peste ! Farul il reglezi odata si asa ramane cu toate balasturile de care spuneti voi . Cu reglajul taranesc pe sistem cablu-parghie nu reusesti tu sa adaptezi balasturi eletronice . Nici masinile cu reglaj electronic al unghiului de luminare ( Matiz, Cielo , Logan ) NU rezolva nimic cu acel balast oricat va agitati !
Bi-Xenonul are un bec in care este un gaz rar ( nu exista filament ! si de asta functioneaza cu ajutorul unui ridicator de tensiune , si de asta consuma mai putin 35 w , dar el de fapt se aprinde cu ajutorul ridicatorului de tensiune fara de care nu s-ar aprinde nici ca o lumanare ! ) si un sistem electromagnetic care impinge bulbul farului mai in fata sau il trage mai in interior , cand schimbi faza scurta cu cea lunga . ATAT ! Asta e tot ce se misca in far ! Deci ce ati auzit voi ca se autoregleaza e o mare teapa !
Spun asta ca am stat 3 ore jumate pana un prieten din club si-a pus un kit din asta la o firma . Dupa instalare am facut ceva teste ... am urcat-o pe bordura sub multe unghiuri si pe aia i-a bufnit rasul cand le-am spus ca noi ne asteptam ca lumina sa coboare si faceau misto ca : " daca vrei sa ti se coboare si sa ti se scoale ia-ti bemveu ! radmasa.gif " Asa ca m-am multumit cu experienta si cu berea rece fara alcool oferita si mi-am spus ca Scufita mea merge bine si fara bi-luminari .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Conform legislatiei, o instalatie xenon nu poate fi omologata daca nu are autoreglaj si spalator de faruri. Cum nu poate fi omologata, este ilegala. In cel mai bun caz ar putea fi omologate TUV sau/si E11, dar cum aceste doua omologari din urma nu sunt recunoscute de organele abilitate din Romania, in speta RAR (registrul auto roman), se considera ca fiind ilegale orice instalatii neomologate rar.

Daca un astfel de sistem de iluminare nu face parte din dotarea "din fabrica" a unui autovehicul, atunci el trebuie omologat dupa montarea sa (daca se citeste codul rutier, se va vedea ca se retine talonul autovehicului in cazul existentei modificarilor neomologate la sistemul de iluminare). Cum aceasta omologare nu poate fi realizata, datorita motivelor de mai sus, ramane sa circuli "la noroc", politia putand salta talonul.

Omologarea echipamentului e una, si montarea sa pe un autovehicul care nu indeplineste conditiile necesare, e cu totul altceva. Daca ar fi puse pe o masina care are deja spalator de faruri si auto-leveling, nu ar incalca nici o lege. Dar situatia de fata e cu totul alta, si o stiti foarte bine.

Iata mai jos un extras din codul rutier.


QUOTE
Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;


--------------------
Go to the top of the page
19 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:48
Forum Renault