DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Achizitionare telefon, Telefon

adi_ar
post 15 Feb 2011, 21:48
Post #31


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




O sa radeti dar mie-mi plac camerele telefoanelor Samsung, in general.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Feb 2011, 21:51
Post #32


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Mie nu imi plac. Poze ok fara mari pretentii.Video 720p cica.Ala nu este 720 p pur in nici un caz.Nici pe Desire Hd nici pe Galaxy. Cel mai corect se misca video pe Ip4 , dar nici ala nu este 720p. Mi se par cam jucarii camerele de la Galaxy s si Desire orice tip.Cu N8 nu am facut video, am facut numai poze.Este peste toate. Pacat ca nu mai am pozele.Am gasit un video.Ce zici? (cu toate ca de video nu am zic nimic, ma referam strict la foto)


http://www.nokiausers.net/Videos-and-Media...e-Commuter.html
&feature=player_embedded#at=93

This post has been edited by M i h a i: 15 Feb 2011, 21:57


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 15 Feb 2011, 21:59
Post #33


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pentru o camera la purtatator, eu zic ca toate Samsung, incepand de la 3MP in sus sunt OK! Sensibilitate buna, corectii, cam tot ce-ti trebuie.
Daca vrei 720p si altele, s-au inventat chestii dedicate smile.gif.
Dupa mine, telefonul inseamna (inca) comunicare/informare in primul rand. Partea cu media este un gadget util, atat!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Feb 2011, 22:11
Post #34


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(M i h a i @ 15 Feb 2011, 22:45)
Asadar, esti de acord cu mine ca nokia sunt cei mai buni la camere ?la ora actuala? Cele mai calitative poze se scot pe Carl Zeiss .
*



Nu esti obiectiv deloc, arunca un ochi la SE, un model banal, C905 sa zicem.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
biscu
post 15 Feb 2011, 22:13
Post #35


...


Group: Members
Posts: 500
Joined: 24 January 07




Pana la urma am achizitionat un Samsung Galaxy S. Sper sa ii prind repede tainele.


--------------------
Renault Clio III 2007 - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Feb 2011, 22:18
Post #36


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu vb. de Nokia ca nu-mi plac.. si de aceea nu am avut .. in schimb am folosit din 2004 doar asa ceva de la SE: P800, 900, P910i, P1, Xperia ... ultimele 2 faceau fotografii foarte bune dar filmau prost ... dupa care am trecut pe HTC ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Feb 2011, 22:21
Post #37


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(argon @ 15 Feb 2011, 22:11)
Nu esti obiectiv deloc, arunca un ochi la SE, un model banal, C905 sa zicem.
*


Corect, am uitat de Se .si modelul asta este super tare.Si Se au avut si au camere adevarate. Subiectiv sa stii ca nu sunt.Nici cu telul si nici cu masina.Daca au ceva in neregula nu imi este rusine sa recunosc punctele slabe.Eu zic ca sunt destul de realist. tongue.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 16 Feb 2011, 00:00
Post #38


٩(×̯×)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Ma, din nou, poate sunt eu mai ciudat, dar eu pentru poze prefer un dslr de la Nikon nu smartphone-uri !
Cat sa fac o poza la nevoie e suficient orice smartphone !

This post has been edited by Shush: 16 Feb 2011, 00:01


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 16 Feb 2011, 01:38
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




SE a avut modele foarte bune dpdv al calitatii foto: k750, k800, dar de la c905 s-a cam terminat. campion la foto este de departe n8-ul

eu fac 90% din poze (exceptandu-le pe cele din vacante) cu telefonul, de aceea prefer sa am un device care face poze cat mai bune. dintre toate smarphone-urile pe care le-am avut in ultimii ani, cel mai multumit am fost de n95 8gb si ifon4.

desire, de exemplu, in unele situatii (la lumina slaba sau la subiecte in miscare) scoate niste poze groaznice, asa ca sa zici ca poti face poze cu orice device e putin gresit.


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 16 Feb 2011, 12:30
Post #40


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(biscu @ 15 Feb 2011, 22:13)
Pana la urma am achizitionat un Samsung Galaxy S. Sper sa ii prind repede tainele.
*


Sa il stapanesti sanatos ... eu m-as fi orientat spre Nexus S (acelasi hardware dar un suport software cu o clasa mai sus de SGS) .. desi e o diferenta de pret nu chiar mica intre cele 2 modele.

QUOTE(Shush @ 16 Feb 2011, 00:00)
Ma, din nou, poate sunt eu mai ciudat, dar eu pentru poze prefer un dslr de la Nikon nu smartphone-uri !
Cat sa fac o poza la nevoie e suficient orice smartphone !
*


Suntem 2 ciudati in cazul asta up.gif .. numai ca eu sunt cu canon smile.gif

QUOTE(herculane @ 16 Feb 2011, 01:38)
... asa ca sa zici ca poti face poze cu orice device e putin gresit.
*


Ba nu e gresit deloc ...
"poze" poti face cu orice telefon ... "fotografii" insa, nu pot face decat cu un aparat foto tongue.gif.

Serios acuma .. telefonul il folosesc doar daca nu am altceva al mine. Canonul meu vechi de 5 ani (care cu tot cu lentile costa cam cat sgs-ul) nu cred ca o sa fie batut prea curand la calitatea foto de un telefon.
Nu vreau ca amintirile mele fotografice sa fie imortalizarte cu un senzor cmos de 2 lei (indiferent de cati MP are), cu zgomot pe aproape orice culoare si in orice situatie.
Eu as recomanda ca NICIODATA sa nu iti alegi telefonul pe criteriul camerei foto, cel mult sa lasi acest amanunt sa diferentieze candidatii finali.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 16 Feb 2011, 17:20
Post #41


٩(×̯×)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(herculane @ 16 Feb 2011, 01:38)
desire, de exemplu, in unele situatii (la lumina slaba sau la subiecte in miscare) scoate niste poze groaznice, asa ca sa zici ca poti face poze cu orice device e putin gresit.
*



Cu telefonul fac poze atunci cand vad un afis/poster sau obiect si vreau sa imi aduc aminte de el. Aici nu am nevoie de calitate. In rest mai e util in caz de accident, poti sa faci repede 2-3 poze din care sa reiasa pozitia masinilor, din nou nu ai nevoie de calitate.
Cand merg intr-o excursie, la o petrecere/concert sau la o iesire cu prietenii folosesc camera !

In rest nu imi fac poze singur prin bai, nu ma pozez langa masini "bengoase", nu pozez oameni de pe strada asa ca nu vad de ce as face majoritatea pozelor cu telefonul dry.gif

This post has been edited by Shush: 16 Feb 2011, 17:22


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 19 Feb 2011, 14:00
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(biscu @ 15 Feb 2011, 22:13)
Pana la urma am achizitionat un Samsung Galaxy S. Sper sa ii prind repede tainele.
*



te-ai grabit. Imediat apar telefoane mai performante LG Optimus 2x, Motorola Atrix, LG Optimus 3D, SGS II., iar cele de la LG firma consiserata asa mai pentru sarantoci cred ca la liber o sa aiba preturi aproape identice cu un SGS actual.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k.soze
post 23 Feb 2011, 14:18
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 18 July 07




fratilor, despre optiuni de achizitionare telefoane se vorbeste aici sau despre lentile la camere foto? tongue.gif

on topic: si eu sunt in cautare de telefon dar as astepta sa apara si la noi htc desire s, incredible s, galaxy2, etc.; poate nu apar la preturi ingrozitor de mari.
acum vreo 2 zile vodafone a anuntat ca va introduce in oferta ultimele lansari de la barcelona (le enumera cam pe toate dar nu zice insa nimic de incredible s). personal, cei 4,3" de la desire hd mi se par cam multi, mai ales ca nu vin cu rezolutia iphone4; 3,7" - 4" mi se par mai mult decat suficienti si de asta as merge pe mana lui desire s / incredible s.

off topic: sun in cautare de telefon pentru ca al meu milestone a murit brusc si dintr-o data fiind pus la incarcat (nu a fost nicio cadere de tensiune); pur si simplu nu a mai vrut sa se deschida sub nicio forma; acum e trimis in service, sper sa se rezolve doar cu o resoftare. daca nu, iar investesc in telefon sad.gif a mai patit cineva asa ceva cu milestone sau andoid in general?


--------------------
renault megane sedan 2007 confort expression 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 23 Feb 2011, 15:21
Post #44


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(tatimeu @ 19 Feb 2011, 14:00)
... iar cele de la LG firma consiserata asa mai pentru sarantoci cred ca la liber o sa aiba preturi aproape identice cu un SGS actual.
*


radmasa.gif Deci morala este "luati LG ca au preturile la fel de mari ca si Samsungul"...


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Feb 2011, 15:39
Post #45


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Achizitionat pana la urma Desire HD ... nu regret deloc biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 24 Feb 2011, 14:44
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(Hack @ 23 Feb 2011, 15:21)
radmasa.gif Deci morala este "luati LG ca au preturile la fel de mari ca si Samsungul"...
*


poate trebuia specificat faptul ca SG la abonament (al meu ce e drept) are preturi cam cum banuiesc eu ca o sa aiba LG Optimus 3D. sau optimus 2x la liber. La ceea ce sunt capabile astea acum SG-ul e undeva mai in spate. De aici si remarca cu pretul. Numai pentru simplu fapt ca apleci telefonul intr-o parte sau alta pentru a vizualiza continutul unei pagini de net sau pentru a vedea o fotografie panoramica, ca are ecran 3D (pentru pasionatii de bla-bla) si unii considera ca e un avantaj pretul asemanator cu SGS.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:22
Forum Renault