DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> accident usor - oare cine-i vinovat?

corbex
post 26 May 2016, 18:18
Post #31


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Pai Mall-ul nu-i Liedl. Mall-ul se adreseaza iubitorilor de frumos si cultura, evident ca-i mult mai aglomerat ca la piata Liedl, unde te duci sa iei o legatura de castraveti.

This post has been edited by corbex: 26 May 2016, 18:21


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 26 May 2016, 19:58
Post #32


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 26 May 2016, 17:54)
Pot sa imi permit sa te intreb: te referi la aelasi magazin DIN CLUJ in care a fost initiatorul?
Nu de alta dar eu, de ex., am fost intr-un mall din Iasi. Full. Si era o porcarie. Mall-uri echivalente in Bucuresti sunt goale.
Eu nu as extrapola prea usor experienta din Bucuresti la situatia din alte orase
*


Inteleg si pot accepta asta.

Eu avand 8 magazine Lidl in vecinatate, unele cu parcari chiar minuscule, in mod clar subdimensionate, nu am avut nici o data dificultati in a imi gasi un loc de parcare.
De asta am zis ca imi pare destul de fortat sa nu gasesti loc.

Nu am zis insa ca ar fi imposibil.

Plus ca mall-ul si Lidl-ul au targeturi extrem de diferite.



--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 26 May 2016, 20:12
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Parcare plină la Lidl am nimerit, dar ceva mai demult, când erau mai puține (Lidluri). Cel mai distractiv a fost când am ochit un loc, dar nu aș fi putut intra decât peste cadavrul unui puști care păstra locul pentru tatsu. Drept urmare am oprit în dreptul locului, blocându-l pentru 10-20 s. Pe urmă m-am dat la o parte și în 2-3 min s-a eliberat altul. Dintre alea marcate.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 26 May 2016, 20:39
Post #34


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Lasati dezbaterea pe tema Lidl si reveniti la subiect, va rog!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 26 May 2016, 21:25
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Pai accidentul se petrecea in LIDL... Ala e de vina sleep.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Căruntul
post 26 May 2016, 22:21
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 16 April 16
From: Galați




Conform legii românești ești vinovat! Faptul că manevra ta a obligat ceilalți participanți la trafic să își modifice direcția......... Bla, Bla. Deci legal ești vinovat. Moral mai puțin. Eu dacă întâlnesc un coleg în trafic, deobicei îl las să intre, să își facă omul treaba. Nu ii suport pe mârlani și pe bmw-isti cum le zic eu. Aia care se baga doar pt ca pot. Pe aia nu ii iert. În rest, de acum dacă ați ajuns la politie.... Ce sa te mai înțelegi cu ea.. Sincer tanti putea sa oprească decât sa facă o manevra care pt ea s-a dovedit a fi mai complicata decât un tonou la manșă. Toate bune și nu uitați. Noi suntem cavaleri și în mașină și pe lângă.

This post has been edited by Căruntul: 26 May 2016, 22:22


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16v 2.1/2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 May 2016, 07:12
Post #37


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Merg destul de des la Lidl-ul ala .. nu este ocupat 100% niciodata, parcarea este destul de maricica ... dar s-a ales solutia usoara de a te parca romaneste cat mai aproape de intrarea magazinului chiar daca acolo nu era amenajat loc de parcare.

Succes in tribunale, timp pierdut si alea, alea cand puteai sa te parchezi intr-un loc amenajat si nu pateai nimic.

Faptul ca erai cu sotia si 2 copii nu tine ... nu cred ca sunt nedeplasabili maxim 50m ..

This post has been edited by cj98czh: 27 May 2016, 07:13


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 May 2016, 07:22
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




E ironic cum românul își dorește să facă ordine în țară, dar cînd e vorba de el însuși are mereu scuze: că-i cu soția, cu copiii, că nu-s locuri, că hîr, că mîr... rolleyes.gif
Toți vrem să fie ordine și disciplină, dar să înceapă cu ceilalți, că noi azi avem o scuză, poate mîine.

This post has been edited by VladSoare: 27 May 2016, 07:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 27 May 2016, 15:17
Post #39


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




up.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 27 May 2016, 16:09
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Deci daca erati in curte la Lidl - acolo nu se aplica regulile de circulatie de pe drumurile publice si poate ca nici asiguratorii nu o sa va despagubeasca sleep.gif Tot Lidl e de vina. Il dati amandoi in judecata ...

This post has been edited by luck33ro: 27 May 2016, 16:10


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 27 May 2016, 19:42
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




La un simplu serci pe net afli ca te despagubeste RCA-ul si daca esti in curte.

QUOTE
Da, asigurarea RCA este valabila si in parcarea Supermarket-ului.
In acest sens dispozitiile art 26 alin (2) din Ordinul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor Nr. 14/2011 pentru punerea in aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie deraspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 858, din 6 decembrie 2011, prevede:
Indiferent de locul in care s-a produs accidentul de vehicul — pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, in incinte si in orice alte locuri, atat in timpul deplasarii, cat si in timpul stationarii vehiculului asigurat, asiguratorul RCA acorda despagubiri pana la limita de despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA pentru:
1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalatiile cu care a fost echipat vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a remorcii, semiremorcii ori a atasului tractat de vehicul;
2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv in cazurile in care la data accidentului conducatorul vehiculului:
— a condus vehiculul fara consimtamantul explicit sau implicit al asiguratului;
— nu este titularul unui permis care sa ii dea dreptul sa conduca vehiculul respectiv;
— nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta vehiculului respectiv;


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 27 May 2016, 19:58
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




inseamna ca la casco erau restrictii...


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 27 May 2016, 20:59
Post #43


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(anti77 @ 24 May 2016, 21:44)
[attachmentid=1628033918]
*


Din ce văd, fiatul nu e atins pe bara față. Zgârietura începe abia după roată, pe aripa față dreapta și pe ușa față dreapta. Corect?
În aceste condiții, eu văd doar două posibilități:
1. Doamna a rulat aproape de tine și a virat spre tine imediat după ce a trecut cu roata față-dreapta de botul mașinii tale. Puțin probabil, odată ce în fața ta mai era o mașină parcată, nu avea motiv logic să facă manevra. Dar tehnic poate fi corect.
2. Doamna a rulat prea aproape de tine și, nevăzând-o, în timpul manevrei de parcare, ai ieșit puțin cu botul mașinii spre stânga, atingând-o pe aripa față dreapta. Fiatul a rulat mai departe, apărând zgârietura.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anti77
post 30 May 2016, 10:58
Post #44


IT Project Manager by day, amateur radio operator by night


Group: Members
Posts: 104
Joined: 23 May 11




QUOTE(gabize @ 27 May 2016, 20:59)
2. Doamna a rulat prea aproape de tine și, nevăzând-o, în timpul manevrei de parcare, ai ieșit puțin cu botul mașinii spre stânga, atingând-o pe aripa față dreapta. Fiatul a rulat mai departe, apărând zgârietura.
*


Asta este varianta plauzibila, motiv pentru care am si platit jumatatea amenzii si ma las pagubas. Dupa ce am spalat masina, urmele vizibile sunt minime pe bara fata.

Desi eu m-am asigurat inainte sa fac maneva (nu am vazut nici o masina in spatele meu), probabil doamna atunci o iesit dintr-o parcare (asta o si declarat), asta explica si de ce o ajuns asa de aproape de mine daca o iesit intr-un unghi 90 grade la stanga. Desi stiu sigur ca in momentul impactului nu mai era in viteza masina mea, ca urma sa pun in marsarier, este probabil ca masina mea inca se afla in miscare. Altfel zis dificil de dovedit ca eram oprit.

Legat de viteza cu care care circula doamna ar fi dubii, ca s-a oprit la 2m + in fata masinii mele. Insa daca nu exista restrictii in parcarea supermarketului, inseamna ca viteza maxima legala este de 50km/h, viteza la care sunt nevoie de 16m pentru a opri complet in conditii de drum uscate pe asfalt. Ea a oprit in 5-6m...

Nu existau camere de supraveghere in zona respectiva, dupa cum mi-a spus agentul de securitate de la acel supermarket urmeaza sa se monteze una in viitor, ca au avut si alte incidente si cerinte in acest sens.

In numai 2 zile am si primit raspuns in scris de la supermarket, precum drumul acela este mai lat de 6 metri, si ca nu este interzisa parcarea in locul in care am incercat sa parchez.


--------------------
renault symbol 2011 1.2 16v
tel 0726 opt opt cinci cinci unu doi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 04:57
Forum Renault