DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cosmarul biciclistului - usa deschisa in fata, + ceva legislatie rutiera tematica

b76bgaarh
post 19 Nov 2010, 10:12
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




visule tu cu cine te certi? ti se pare ca a zis cineva ca ala nu e vinovat?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 5 Jan 2011, 15:23
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Liviuleee, ai luat banii de la asigurari?


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 9 Jan 2011, 01:37
Post #153


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Inca astept banii. Am toate actele in regula, toata lumea zice ca nu e nimic in neregula cu dosarul si ca trebuie doar sa astept sad.gif .. m-am saturat si eu de asteptat. Va anunt imediat ce se rezolva ceva.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 10 Jan 2011, 14:44
Post #154


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Iti doresc succes si rabdare sa astepti. smile.gif

Parerea mea este ca ai facut exact ce trebuie, si cand trebuie. Adica initial, l-ai inteles pe om, a gresit, asta e, ne intelegem, platesti daunele si mergem mai departe. Cand insa ai vazut ca te trateaza cu fundul si te ia de papagal, ai trecut la neintelegere, si rca.

Cred ca daca as fi fost in situatia ta, as fi facut exact la fel, in aceleasi etape. Eu nu sunt mare biciclist din pacate, dar cand merg cu masina am grija la astia pe doua roti ca sunt ametiti si cand merg pe doua, am grija la astia cu patru, ca poate nu ma vad... smile.gif

Iti urez rabdare si asteptam finalul.


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 26 Feb 2011, 18:43
Post #155


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Deci ... plata a fost efectuata pe 14 febr ... case closed!


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 26 Feb 2011, 20:12
Post #156


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Sunt toti?


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gygyscafes
post 26 Feb 2011, 20:56
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 16 December 09
From: Tg-Jiu




Urata poveste... uneori imi vine sa renunt complet la bicicleta... tocmai din teama de a nu pati ceva de genu`... sad.gif


--------------------
Dacia, Renault SuperNova, Laguna II 2002 Clima, 120 CP
Ca sa iti dai seama ca esti prost, trebuie totusi, sa iti mearga mintea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 26 Feb 2011, 22:27
Post #158


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Toti .. factura decontata integral.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corrado83
post 27 Feb 2011, 10:51
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 22 August 08




bravos, banii i-ai recuperat pe toti, tu esti ok?


--------------------
Kona kilauea 2010
www.masuratoriterestre.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b24gfi
post 28 Feb 2011, 21:08
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 19 March 10
From: bucuresti




am patit si eu tot asa.....ceva de genu ce a patit liviu... aveam biciclea de 3 zile si la un semafor sa gasit o inteligenta sa se dea jos din masina.... cand eu eram exact inn spatele masinii ei(ea pasager) am apucat sa pun frana m-am ridicat pe roata din fatasi cand am aterizat direct pe usa la toanta.......bicicleta nu a avut nimic.....iar eu mai aveam ff putin sa sar peste ghido... am aterizat cu pieptul direct pe portiera... pe momeny nimic iar pana seara numai fanatai pe piept si mana stanga.........acum au trecut si alea si au ramas sa zik niste chestii mai tari sub piele.......in locul cu vanataia...oare stie cineva ce pot fii acele noduri (poate fi un hematom).......... P.S daca stie cine ce sunt va rog sa imi lasati si mie un mesaj multumesc si mare mare atentie la BIZONI


--------------------
dacia logan 1,4 MPI Laureate 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 28 Feb 2011, 23:40
Post #161


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




"Chestiile alea tari" de sub piele sunt hematoame si se vor resorbi ... undeva intre catvea zile si o luna. Eu am avut un heatom cat pumnul .. nu mi-a venit sa cred cand am vazut. S-a retras destul de repede dar a ramas asa, cam cat o pruna .. si "pruna" asta s-a resorbit cam in 4 saptamani.
Pune gheata ca ajuta mult atat la durere cat si cu retragerea hematoamelor.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 1 Mar 2011, 01:57
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(gibonu @ 8 Nov 2010, 17:34)
- daune morale = proces penal, care poate dura si cativa ani + bani gramada daca iti angajezi un avocat;
*


daune morale = proces civil, ce treaba sa aibe cu penalul?! sau in cazul asta, parte civila in procesul penal, si merge si mai bine; banii dati pe avocat se recupereaza


QUOTE(Victoras2001 @ 8 Nov 2010, 17:37)
Toalele de pe el, i le despagubeste asigurarea?
Normal ca platind RCA te folosesti de el. 
*


se despagubeste de catre RCA si casca pe care o avea pe cap, trebuie doar ceruta


QUOTE(Liviu @ 8 Nov 2010, 18:26)
Acum, revenind la cazul legal.
Avem de a face cu un accident grav (cu victima).
In acest caz se deschide din oficiu caz penal.
Daca eu ma inteleg amiabil cu inculpatul, acesta va iesi din situatie cu o amenda conform codului rutier (cu neasigurare bla bla bla) si cu un NUP de la procuror. Daca nu ma inteleg amiabil si in declaratia mea nu este trecut acest lucru, iar eu cer despagubiri materiale (pe care da, le acopera asiguratorul), se va declansa o ancheta penala care, in functie de antecedentele domnului sofer, poate avea ca finalitate o amenda penala si poate si ceva racorica cu sau fara suspendare. In urma unei anchete penale fara finalizare in NUP, ramane cazier. Nu stiu care sunt detaliile cu cazierul dar s-ar putea sa ii afecteze un pic "cariera" de taximetrist.

Mai mult, nu cred ca isi va putea reinnoi autorizatia de taxi sau daca va putea macar sa practice taximetria cu autorizatia curenta cat timp e sub ancheta penala. In orice caz, el pierde bani.
*


se deschide un dosar de cercetare penala. pe perioada cercetarilor, nenea are permisul suspendat, cu dovada, lucru care nu ii afecteaza activitatea. daca se incepe urmarirea penala si se trimite in judecata, si e gasit vinovat si condamnat, se suspenda permisul si se executa (sau nu, depinde de instanta) condamnarea. evident ca un cazier cu vatamare corporala din culpa nu are nicio treaba cu activitatea de taxi, poate daca vrea sa se angajeze la patron undeva. deci aici, il cam doare in basca, ca il afecteaza doar cat o sa aiba permisul retinut.


QUOTE(romeo3108ro @ 8 Nov 2010, 22:22)
zile spitalizare+ concediu de odihna pot duce la dosar penal direct,iar pe perioada cercetarii penalii se suspenda dreptul la practica taximetriei din cate stiu eu,ceea ce inseamna bani pierduti asa ca eu as prfera sa ma imprumut sa dau banii accidentatului si sa trag tare sa ii fac la loc..
*



de ce sa se suspende dreptul de a-si exercita profesia pe perioada cercetarii? ca tocmai, pe perioada cercetarii el este prezumat nevinovat. daca i se da dovada pt permis si poate conduce... ce, daca un doctor scapa un ghiveci de la balcon in capul unuia si este cercetat penal pt vatamare corporala din culpa, nu mai poate sa opereze pana la finalizarea anchetei?

QUOTE(Liviu @ 9 Nov 2010, 22:40)
Doctorul de la spital si politistul de la accidente amandoi mi-au spus ca cu lista mea de traume obtin MAXIM 5 zile de ingrijire la IML asa ca nu m-am mai dus. In afara de vanataia de pe umar un mai am nimic. Plus ca nu imi sta in fire sa denaturez adevarul doar ca sa se friga unul mai tare.
*



Liviu, nu te supara, dar desi sunt de acord cu tine la tot ce ai zis pana acum (inclusiv pasiunea dubioasa pt biciclete), aici ai gresit enorm. In primul rand ca nu conteaza cate zile de ingrijiri medicale primesti, tot infractiune e. Ca probabil cu 5 zile judecatorul o dadea ca nu e pericol social, ca scapa cu amenda administrativa (deci fara condamnare), e alta. Cum ai pretentia ca Politia sa isi faca datoria daca tu nu ti-o faci pe a ta? Asa 100% va scapa ieftiiiiiin


QUOTE(M.C. @ 11 Nov 2010, 10:31)
Nu o poti deschide nici din interior,nici din exterior,tocmai pentru acest motiv,de a nu deschide usa in fata altor vehicule.
Fara chestia asta,nu se omologheaza masina pentru uz taxi.
*



eu cred ca nu se poate deschide doar din interior, cu protectia aia pt copii. in primul rand nu stiu cum se poate sa se blocheze o usa pe ambele parti astfel incat sa se mai si deblocheze la un moment dat, eventual in caz de accident sau reprofilarea masinii, si in al doilea rand nu stiu cum poti sa deschizi usa din exterior ca sa lovesti pe cineva fara ca tu sa patesti ceva.

b24gfi, vezi ca sunt unele hematoame ale naibii care nu dispar decat chirurgical. a avut fratemeu unu asa dupa ce a cazut la ski... sper sa nu fie cazul la tine

This post has been edited by Marian66: 1 Mar 2011, 01:58


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b24gfi
post 1 Mar 2011, 10:56
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 19 March 10
From: bucuresti




multumesc frumos liviu nu sunt chiar asa mari are in lungime cam 2-3 cm si groase cam cat un pix... mai linistit multumesc si mare grija la BIZONI in rest sanatate si vreme buna

1 Mar 2011, 10:59:
marian66 sper sa nu fie vorba de asa ceva k nu prea am timpul necesar de recuperare... tinand cont k este relativ mic poate nu va fi nevoie.....mai stau o saptamana si ma duk la doctor dak nu se retrage....

This post has been edited by b24gfi: 1 Mar 2011, 10:59


--------------------
dacia logan 1,4 MPI Laureate 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanmarius2k5
post 2 Nov 2011, 06:33
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 1 November 11




Pana la urma cum ai rezolvat , ai dat tu banii si ti au dat inapoi?


--------------------
bicicleta felt felt 1950? - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 2 Nov 2011, 14:08
Post #165


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Ti-am raspuns in detaliu pe topicul tau.

This post has been edited by Liviu: 2 Nov 2011, 14:08


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 11:21
Forum Renault