DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan - Impresii si pareri ale posesorilor, inclusiv despre Diesel, Prestige, MCV și VAN

bendix
post 28 Apr 2005, 11:24
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(FLEX @ 27 Apr 2005, 16:24)
Dupa parerea mea, sint doua explicatii:
1. studiul de piata efectuat pe pietele emergente a demonstrat ca se doreste masina "cu portbagaj", hatch-urile, in pofida avantajelor evidente pentru cine are/a avut asa ceva (flexibilitatea spatiului) nu prea sint gustate pe aceste piete.


Cred ca nu mai e nevoie sa spun ca m-am referit la piata romaneasca. Aici cerinta de hatch-back-uri ar fi mult mai mare decat cea de sedan-uri

QUOTE
2. costurile suplimentare

PS: DSN/SLZ sint notch-back-uri, ca Nexia si Laguna tongue.gif
*



Hai sa vedem impreuna care sunt aceste costuri suplimentare. Mai jos este o lista cu diverse preturi la autoturisme. Pretul este DDP minim (cu exceptia Chevrolet Kalos, unde este CCP minim). Primul pret este Hatch-back (5 usi) al doilea pret este Sedan (4 usi)

Autoturism ------- 5 usi ----------- 4 usi --------- Observatii
------------------------------------------------------------------------------------------
--- Kia Rio ------- 12.558 --------- 12.456 ------- modelul sedan mai vechi cu un an
Ford Focus ------ 12.223 -------- 12.812
Ford Mondeo ---- 16.347 --------- 16.150 ------- cel cu 5 usi e de fapt Lift-back
Opel Astra ------- 12.850 --------- 13.070
Renault Megane -12.615 --------- 11.982
Chevrolet Kalos -- 6.165 --------- 6.764
Suzuki Swift ------ 7.389 ---------- 9.223

preluat de pe www.masini.ro

This post has been edited by bendix: 28 Apr 2005, 11:38


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gallax
post 28 Apr 2005, 12:00
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 April 05




Aici gresesti, la lista cu costurile...
Logan-ul a fost gandit sa fie ieftin... Si o masina hatchback/liftback/5usi e mai complexa decat una cu 2/4 usi. Iar mai complexa=mai scumpa.
Iarasi, nu spun ca asa e in mod normal, dar gandeste-te doar ca portbagajul de logan e o tabla indoita. Daca avea si alte elemente (gen bloc lumini, etc) diferenta de pret la 5 usi nu era notabila, dar asa, iese mai scump - mutat instalatie electrica pe a 5-a usa, pus stergator (la sedan mi se pare ca nu e neaparat necesar sa fie, la 5 usi e bine sa fie iar la sw e obligatoriu), etc.


--------------------
Opel Corsa 1.5DTI - :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 28 Apr 2005, 12:05
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(gallax @ 28 Apr 2005, 12:00)
Aici gresesti, la lista cu costurile...
Logan-ul a fost gandit sa fie ieftin... Si o masina hatchback/liftback/5usi e mai complexa decat una cu 2/4 usi. Iar mai complexa=mai scumpa.
Iarasi, nu spun ca asa e in mod normal, dar gandeste-te doar ca portbagajul de logan e o tabla indoita. Daca avea si alte elemente (gen bloc lumini, etc) diferenta de pret la 5 usi  nu era notabila, dar asa,  iese mai scump - mutat instalatie electrica pe a 5-a usa, pus stergator (la sedan mi se pare ca nu e neaparat necesar sa fie, la 5 usi e bine sa fie iar la sw e obligatoriu), etc.
*



Probabil ai scris inainte de a da eu lista de mai sus. Arunca o privire si apoi mai vorbim.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gallax
post 28 Apr 2005, 12:26
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 April 05




Am cautat niste specificatii care sa justifice diferenta de pret intre 5 usi si 4 usi.

La mondeo (un model pe care l-am studiat mai bine), masina e identica, pretul e mai mare la 5 usi.

Am luat din lista kalos-ul (motor 1.4 16v care e comun la toate):
5 usi | 4 usi
masa(kg) 1060-1115 | 1070-1125
lungime(mm) 3880 | 4235
portbagaj (l) 220 | 375

Voiai o masina MAI MICA?

p.s.: la fel si la ford focus: e mai ieftin cel in 5 usi, dar e MAI MIC... iarasi:

5 usi | 4 usi
lungime(mm) 4174 | 4382
portbagaj(l) 350 | 490


This post has been edited by gallax: 28 Apr 2005, 12:35


--------------------
Opel Corsa 1.5DTI - :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 28 Apr 2005, 12:58
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(gallax @ 28 Apr 2005, 12:26)
Am cautat niste specificatii care sa justifice diferenta de pret intre 5 usi si 4 usi.

La mondeo (un model pe care l-am studiat mai bine), masina e identica, pretul e mai mare la 5 usi.

Am luat din lista kalos-ul (motor 1.4 16v care e comun la toate):
                    5 usi        |      4 usi
masa(kg)  1060-1115    |  1070-1125
lungime(mm)  3880        |      4235
portbagaj (l)  220        |        375

Voiai o masina MAI MICA?

p.s.: la fel si la ford focus: e mai ieftin cel in 5 usi, dar e MAI MIC... iarasi:

                          5 usi        |      4 usi
lungime(mm)  4174            |      4382
portbagaj(l)  350              |      490
*



La Ford Mondeo am spus de ce este un pic mai mare pretul (200 euro) la modelul cu 5 usi. Este vorba de Lift-back, ceva intre hatch-back si break.

Cat despre Kalos, daca ti se pare MAI MICA o masina care are 10 kg mai putin, nu stiu ce sa zic. Diferenta de lungime vine de la "cutia" portbagajului care se lungeste mult in spate, confortul calatorilor este identic.

Oricum, eu nu doream sa-i fac pe cei care prefera sedan-urile sa-si schimbe gusturile. Ceea ce voiam eu sa subliniez este ca se putea face ceva si pe gustul celor ce doresc deschidere mai mare la portbagaj. Iar acest ceva era posibil sa coste chiar mai putin decat sedan-ul.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 28 Apr 2005, 13:31
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




QUOTE(bendix @ 28 Apr 2005, 14:58)
La Ford Mondeo am spus de ce este un pic mai mare pretul  (200 euro) la modelul cu 5 usi. Este vorba de Lift-back, ceva intre hatch-back si break.

Cat despre Kalos, daca ti se pare MAI MICA o masina care are 10 kg mai putin, nu stiu ce sa zic. Diferenta de lungime vine de la "cutia" portbagajului care se lungeste mult in spate, confortul calatorilor este identic.

Oricum, eu nu doream sa-i fac pe cei care prefera sedan-urile sa-si schimbe gusturile. Ceea ce voiam eu sa subliniez este ca se putea face ceva si pe gustul celor ce doresc deschidere mai mare la portbagaj. Iar acest ceva era posibil sa coste chiar mai putin decat sedan-ul.
*



Te incapatanezi sa nu accepti, dar asa e: la exact aceiasi masina, loganul hatch ar fi iesit ceva mai scump decat berlina in 4 usi (cu cateva sute, daca adaugam si o rigidizare in plus in spate necesara pt bancheta rabatabila).
Gandeste-te doar la amortizoarele de hayon inlocuite la Logan cu 2 arcuri ordinare.
Cumparatorul roman in marea majoritate prefera o berlina (ca nu trocane, ca berlina veche era mai buna ca break-ul, etc).
Eu unul imi luam deja daca era hatch, dar reno vinde la cei multi, deci face ceva pt cei multi in prima faza. Ce se cere ei aia fac. De ce crezi ca pun acum faimosul diesel in loc sa se grabeasca cu lansarea pick-up-ului?
Urmeaza si break, dar dupa ce stie sigur ca logan e super-succes comercial.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 28 Apr 2005, 14:08
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(Stefan.A @ 28 Apr 2005, 13:31)
Te incapatanezi sa nu accepti, dar asa e: la exact aceiasi masina, loganul hatch ar fi iesit ceva mai scump decat berlina in 4 usi (cu cateva sute, daca adaugam si o rigidizare in plus in spate necesara pt bancheta rabatabila).


Recunosc, ma incapatanez smile.gif As fi preferat un hatch, chiar daca era cu 200 euro in plus (cazul ford mondeo)

QUOTE
Gandeste-te doar la amortizoarele de hayon inlocuite la Logan cu 2 arcuri ordinare.
Cumparatorul roman in marea majoritate prefera o berlina (ca nu trocane, ca berlina veche era mai buna ca break-ul, etc).
Eu unul imi luam deja daca era hatch, dar reno vinde la cei multi, deci face ceva pt cei multi in prima faza. Ce se cere ei aia fac. De ce crezi ca pun acum faimosul diesel in loc sa se grabeasca cu lansarea pick-up-ului?
Urmeaza si break, dar dupa ce stie sigur ca logan e super-succes comercial.
*



In ceea ce priveste break-ul, am recunoscut pe undeva pe aici ca va fi cu 1000 de euro mai scump decat varianta de baza.

Despre discutia cu super-succesul comercial, nu ma bag, eu sunt mic, nu stiu nimic biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KNIGHT_C
post 28 Apr 2005, 14:08
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




Hatch-back-urile mai ieftine ca sedan-urile sunt invariabil cu un portbagaj mai mic.

This post has been edited by KNIGHT_C: 28 Apr 2005, 14:13


--------------------
DACIA LOGAN Ambition 2004 - B 40 ZZZ
Nu judecati oamenii dupa hotararile si faptele lor inainte de a intelege conjuctura in care le-au luat respectiv facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 30 Apr 2005, 15:11
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Am implinit 1000 km cu Loganul.
Continui cu vorbele despre el: pastrez aprecierile anterioare. Per ansamblu sunt destul de multumit (acum o jumatate de ora am completat un chestionar venit de la Dacia marturisind si acolo acelasi lucru).
Totusi, aceeasi neacomodare (personala) cu rapoartele cutiei. I-am dat si 4000 de roatii/min si nu pot sa spun ca e foarte nervoasa (poate mai mult zgomotoasa). Am mers si cu DSN si cu Solenze si pot spune ca situatia e sensibil mai buna. Insist, se poate face casa buna cu aceasta cutie, totusi eu as fi preferat niste rapoarte mai scurte si mai nervoase.
O alta problema: intr-o noapte, pe un drum semicunoscut, carosabil usor umed, am intrat cu viteza (luat prin surprindere) intr-o intersectie unde aveam stop. Cum viram la stanga, am apasat energic frana (am simt, m-am acomodat cu frana Loganului, sa nu se inteleaga ca i-am dat blana). Surpriza! Rotile s-au blocat, dar nu asta e problema, ca le-am dat drumul, dar cu ele blocate franarea a fost extrem de ineficienta! M-am oprint in mijlocul intersectiei! Norocul meu ca era noapte si ca nu era nimeni in intersectie... Cu fosta berlina, cu montane de 53 mii km, in toate conditiile de drum, nu mi s-a intamplat asa ceva!
De atunci sunt mult mai prudent cand franez. Cand am ridicat Loganul din curtea dealerului abia ciupeam frana si te punea in nas. Acum si-a mai dat drumul, poti sa franezi progresiv, sa controlezi franarea, totusi mult prea usor se bloceaza fata (doar fata, spatele nu, plus tendinta de a se ridica de spate; si in testul germanilor se vede ca la impact se ridica de spate, pe cand Golful IV nu) si blocate fiind rotile, eficienta franarii e extrem de redusa, se duce sanie... Ori aici, cu siguranta, cauciucurile au primul rol... Astept sa se mai uzeze...

Sunt multumit.
Pe toba finala au aparut petele de rugina iar culoarea deschisa a tapiteriei, a bordului si a fetelor de usi nu face fata jegului de la noi, unde mai pui si lipsa filtrului de praf...
Obligatoriu huse si solutie de spalat vase...
In rest, numai de bine


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 30 Apr 2005, 15:24
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Apropos,

Paste fericit smile.gif


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ettore
post 24 Aug 2005, 15:30
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 5 August 05




In cazul in care n-am postat bine imi cer scuze dar in urma search-ului nu am gasit asa ceva ca impresii legate de mandria noastra Logan-ul.
Bineinteles o sa incep cu mine:
Mai intai am sa fac o mica prezentare: Bineinteles Dacia Logan 1.4 Laureate. Masina am achizitionata in Februarie anul curent. Pana in momentul de fata am facut cca 9000 km (o idee peste). Din acesti 9000 cca 4000 km au fost facuti urban (in mandra noastra capitala Bucuresti).
SI acum impresii:
- urasc pozitia in care stai la volan - prea sus si incomod - dupa 3-400 km sunt rupt
- pe scaunele din fata se sta incomod
- pe scaunele din spate se sta fff confortabil, nemaipomenite la drumuri lungi
- materiale folosite - la banii care a costat masina am fost un pic suprins de calitatea "buna a materialelor", in sensul ca sunt acceptabile, nederanjante
- fetele de usa seamana cu nuste ligheane intoarse , putea sa faca si ei macar doua bucati (manerul prins dupa...).
- suspensia - imi place cum amortizeaza, s-a mers in mare pe ideea "mai moale". Mi se pare ca are de suferi din cauza greutatii relativ mici, la denivelari din stanga in dreapta masina topaie.Dupa ce am si vazut cum arata elementele suspensia mi-a dat impresia de fragilitate (aviz amatorilor). -apropo ce naiba e asa intortocheata bieleta de directie? ce naiba or fi avut in cap?
- motorul - foarte reusit -nu atat din punct de vedere al performantelor care sunt evident depasite - dar din punct de vedere al zgomotului, consum si fiabilitate. Ar fi trebuit pupat cu o cutie de viteze mai bine calculata pentru el pentru a-l putea exploata mai bine, dar de costurile....
- cutia de viteze - probabil angrenajele sunt de buna calitate dar timoneria e "varza", as fi preferat ceva pe cabluri, parghia aceea lunga da mari jocuri in levierul schimbator de viteze. De intrat in viteze ar intra frumos (mai putin mrasarier-ul care din cate se stie trebuie gadilat)
- tablaria - pe unde gasesti tabla smile.gif pare bine facuta sa speram si bine tratata la coroziune
- la capitolul tren de rulare nu prea ma bag, nici nu am prea mers la limita sa vad ce tendinte ar avea, evident nu ma astept sa fie un porsche, smile.gif
Concluzia generala este de LUCRU BUN si facut cu un oarecare simt de raspundere.

P.S.: Dupa ce am patit ce o sa urmeze am zis ca sun la Dacia sa le multumesc pt masina care mi-au vandut-o!!! Aveam cca 90-95 km/h, noaptea la 10 ploua absolut torential, de abia de vedeam in fata, cand deodata am intrat intr-o baltoaca de 40 cm adancime lunga de vreo 20 m (initial mi-a inghetat inima, am zis ca ma intorc pe jos acasa). Aveam proiectoare aprinse ....samd. Practic am zis ca a explodat tot in jur. Vreau sa spun ca nu A AVUT NIMIC MASINA!!! La vreo doua zile a inceput sa apara o vibratie a galeriei de evacuare. Am ridicat masina pe elevator si am vazut ca tabla din aluminiu de protectie terminca a rezevorului, care e prinsa chiar de rezervor, era toata mulata dupa forma galeriei de evacuare!!!

BRAVO DACIA!!!


--------------------
Cu mandrie LOGAN 1.4 LOGAN 1.4 Laureate - Prv. Sorry
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 24 Aug 2005, 15:49
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




S-o stapinesti sanatos.
Desi spui ca nu lucrezi la vreun dealer Dacia esti insa ciudat de generos cu complimentele la adresa masinii tale.
Practic doar scaunele nu-ti plac.
Iar BRAVO DACIA-ul din final ........ stiu si eu ce sa zic ..... asa sa fie !

This post has been edited by costi: 24 Aug 2005, 15:52


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Aug 2005, 16:30
Post #73


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Oameni buni, sa cad de pe scaun nu alta..., ce de-a laude...
QUOTE(Ettore @ 24 Aug 2005, 15:30)
  - urasc pozitia in care stai la volan - prea sus si incomod - dupa 3-400 km sunt rupt
  - pe scaunele din fata se sta incomod
Stii ce ii place lui nevasta-mea la logan fata de skoda octavia? Faptul ca se da jos din masina si nu ca se ridica in picioare din masina... Iar eu gasesc pozitia asta inalta chiar placuta (lasand la o parte infectia aia de pedalier ca am reglat la pedala de acceleratie o saptamana ca sa-i gasesc o pozitiei cat de cat)
QUOTE
  - materiale folosite - la banii care a costat masina am fost un pic suprins de calitatea "buna a materialelor", in sensul ca sunt acceptabile, nederanjante
  - fetele de usa seamana cu nuste ligheane intoarse , putea sa faca si ei macar doua bucati (manerul prins dupa...).
Eu personal nu prea am mai vazut decat pe utilitare fete de scaun cu plastic din ala obosit cum e la logan pe laterale. Iar plansa de bord mai simpla si mai ieftina ca la logan eu nu am vazut, nici macar la tico. Iar fetele de usi mie mi se par de-a drepul genial concepute, sa reusesti dintr-op bucata sa-i dai o forma utilitara. Lasand la o parte ca manerul e meschin (vreau sa zic MESCHIN) si cu o textura cam absorbanta de mizerie.
QUOTE
  - motorul - foarte reusit -nu atat din punct de vedere al performantelor care sunt evident depasite - dar din punct de vedere al zgomotului, consum si fiabilitate. Ar fi trebuit pupat cu o cutie de viteze mai bine calculata pentru el pentru a-l putea exploata mai bine, dar de costurile....
Asta cu zgomotul de motor foarte reusit... pe mine m-a dat pe spate cu scaun cu tot... Mai condcem si noi masina asta, mai conducem si alte masini si intelegem cum sta treaba intr-adevar...
QUOTE
  - cutia de viteze - probabil angrenajele sunt de buna calitate dar timoneria e "varza", as fi preferat ceva pe cabluri, parghia aceea lunga da mari jocuri in levierul schimbator de viteze. De intrat in viteze ar intra frumos (mai putin mrasarier-ul care din cate se stie trebuie gadilat)
Cutia de viteze ca si comanda e mai buna decat muuulttteee cutii de masini cu pretentii (peugeot 206 nu-i nici pana la genunchiul broastei, si nici skoda octavia nu sta mai bine ca pejo cu mult
QUOTE
  - tablaria - pe unde gasesti tabla smile.gif pare bine facuta sa speram si bine tratata la coroziune
Mmmm...
QUOTE
  Concluzia generala este de LUCRU BUN si facut cu un oarecare simt de raspundere.
La asta achiesez si eu...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Aug 2005, 20:04
Post #74


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




De fapt era vorba de impresii. wink.gif
Mai , fie Logan, fie Octavia tot 4 "roate" "are" +una de rezerva si tot acelasi lucru il fac : te duc din A in B. Nu dau nici de mincare , nici de baut, nici de f...
Asa ca nu inteleg treaba asta cu impresiile.
Ca o parere personala, Loganul este o SLZ mai mare, mai spatioasa si putin mai stabila, cu unele plusuri dar si unele minusuri.
E o masina si nimic mai mult......


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 24 Aug 2005, 20:21
Post #75


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Si mie imi place Loganul . Afirmatia ca scaunele sunt prea sus , e pertinenta , cel putin la Preferance . La Laureate si Ambition nu cred ca se pune problema , reglezi inaltimea si gata . Loganul e tare la garda la sol. Am mers la mare 5 persoane + bagaje full si pe drumuirile noastre nu am atins odata de asfalt masina . Cu DSN-ul riscam oricand sa o atarn de vreo denivelare.


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Aug 2005, 20:27
Post #76


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Mai initiativa lui Etorre e poate buna, dar tinind cont de discutiile lungi si interminabile care intotdeauna s-au sfirsit in comparatii intre ZKR si altele, momentan nu-si are rostul.
Si apoi ce se face cu aceste impresii? Daca ele nu sunt tocmai bune? Aaaa? Vindeti Loganele?
Sa fim seriosi....citi din cumparatorii de ZKR sunt imprumutati la banci? O gramada....asa ca si daca-i de bine si daca-i de rau, vor trage de ele pina le vor achita.
E cam la fel ca insuratoare....mumumu...in primul an si dupa aia belea mare, "nu mai este cum era s-a ales bules de ea"

Si mai e treaba " cu lauda de sine..."


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drs007
post 24 Aug 2005, 21:30
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 18 July 05




Orice ar spune dusmanii Loganului masina e buna ca motor (fiabil si economic), la suspensii (sa vad care se aventureaza pe unde intru eu cu Loganul) si ca spatiu.


--------------------
Logan abs plus 1,4 Logan abs plus+ AC 1,4 (fosta Ambiance vanduta) 2007 abs plus + AC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSA
post 24 Aug 2005, 21:51
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 18 June 04




QUOTE(tomycta @ 24 Aug 2005, 20:01)
In primul rand este foarte silentioasa,are destule dotari(AC,airbag-uri etc) si are si un confort bun.
*



Hmm, eu dimpotriva am impresia ca "silentiozitatea" asta a motorului mai ales la turatii mari "e sublima dar lipseste cu desavarsire" ca sa citez un clasic...
As mai avea unele plangeri la capitolul panouri usi si cauciucuri.
In rest nimic important de reprosat, dimpotriva : motor - ok, cutie - ok, dotari la banii astia - super ok.

Ca si concluzie subscriu si eu la afirmatia ca "este de LUCRU BUN si facut cu un oarecare simt de raspundere."



--------------------
Dacia Logan Ambition - 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Aug 2005, 21:53
Post #79


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Orice masina cu garda la sol ca a Loganului o poti duce pe unde duci Loganul acum. Ce o fi asa nemaipomenit? Si berlina merge te asigu reu...ca si eu mai merg pe drumuri din astea care le rup viiturile.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djvibecmc
post 24 Aug 2005, 22:52
Post #80


Upgrade


Group: Members
Posts: 269
Joined: 16 September 04
From: Ploiesti




Nimic de reprosat.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 - PH 11 CYD
Get rich or.... get Diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stavreschi
post 25 Aug 2005, 11:04
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 13 February 05
From: GALATI




Eu suțin că este un lucru foarte bun. Este o mașina decentă si gata, am totuși o nemulțumire, neîncredere... la o frână bruscă, la viteze de 110 - 120 mi se pare că blocarea roților s-a făcut prea repede. Adică am mai frânat și eu in ultimii 25 de ani, si nici la Oltcitul si nici la Dacia de dinainte, nu se blocau rotile, parca mai aveam un control asupra mașinii. Acum se poate ca servo frana de la Logan sa fie mult mai performanta si la " 46 " al meu de la picior cand așez laba pe frână să se blocheze săraca, atârnă ceva piciorul meu cu tot cu pantof.... biggrin.gif
Oricum în 4000 de Km (am gume Kormoran !!) de 3 ori mi s-a dus mașina sanie fără să mai pot face nimic.... Mi s-a mutat inima în gât !!!! și sincer sentimentul ăsta nu l-am trăit atât de intens până acum în lunile din urmă.
Acum să nu îmi spună cineva că la Oltcit sau Dacia nova erau frâne mai eficiente ca mă blink.gif autosuspend de pe forumul ăsta...
Este adevărat că dacă mai aveam 30 mil. aș fi luat cu ABS si cred că nu mai aveam trăirile acestea !!!!!!!


--------------------
dacia Logan 1,6 l GTI - Gl xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tumpi
post 25 Aug 2005, 12:07
Post #82


tumpi


Group: Members
Posts: 137
Joined: 25 August 05
From: Bucuresti




Am parcurs 2800 de km (logan1.6) si sunt multimit de masina. Pana acum nu am avut nici un fel de problema tehnica.
La minusuri as preciza:
- usor instabila la peste100 km la ora cu vant lateral
- amplasarea scrumierei
Plusuri:
- foarte spatioasa
- consuma ca la carte
In concluzie pot spune ca nu imi pare rau de banii investiti.


--------------------
Dacia Logan 2008 Kiss FM - b
Kiss Fm 1.6 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAD_MF
post 25 Aug 2005, 12:17
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 9 May 05
From: Iasi




Per total..sunt multumit(Laureat 1.6), spatioasa, materialele de calitate acceptabila, motorul trage cu un consum rezonabil. Un miNUS MARE zgomotul de locomotiva la viteze de peste 130 km/h! Nu stiu ce sa fac in priviinta asta si nu imi vine sa-i dau talpa cand stiu ce ma seaca galagia! Inca un minus, sigla de pe bot(dacia) care atrage comentariile carcotasilor! Ce mai..o masina corecta..cati bani dai atat face!


--------------------
Seat leon FR 1.8 TURBO 2003 - IS-xx-COD
9.5j 255/35R18>>8.5J 225/40R18 PORSCHE CHROME WHEELS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 25 Aug 2005, 15:22
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Binisor proiectata. Daca se lucra mai bine la asamblare era chiar ok. Majoritatea problemelor aparute la masina sunt din cauza asamblarii. Mai exact din cauza lui nea' Vasile caruia ba i-a tremurat mana la vopsit, ba a uitat sa stranga un surub etc... smile.gif. Tipic romanesc.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 25 Aug 2005, 15:31
Post #85


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Si eu sunt multumit de masina dupa 19000km in patru luni de zile, minusuri zgomotul la viteze mari si cauciucurile, care le-am echilibrat si paraechilibrat, tot degeaba......


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 25 Aug 2005, 17:58
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Sunt multumit ..sunt tare multumit .. si putin socat ! GOD DAMMIT! mad.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shefful
post 25 Aug 2005, 23:40
Post #87


Cititor de forum


Group: Members
Posts: 134
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Nu-mi plac:
-zgomotul maaaaaaare din habitaclu la viteze peste 120-130km/h;
-vibratii maricele in jur de 3000 rpm (nu ar fi grav daca nu ar zdrangani si ceva din cauza asta, dar mai studiez si probabil nu scapati de postul meu pe topicul cu zdranganeli laugh.gif )
-stropitoarea de parbriz (scuipa apa intai in dreapta, apoi la sofer si in plus mai stropeste la viteze mari si dupa ce am oprit pompa);
-nu are temporizare reglabila la stergatoare.
-motorul de 1.6 cu CV aferenta un pic lenes (dar cred ca e mai mult o problema psihologica, mi-e nu stiu cum sa il duc la 4500 rpm cand stiu ce urat o sa faca);
-scaunul mi se pare foarte confortabil, dar pedalierul e cam aiurea;
-am doar 2500km si o luna, o sa revin :-)

In rest pana acum numai de bine. ABS am, dar cu gumele Michelin intra foarte rar (drept e ca si evit sa bruschez frana pe cat posibil).


--------------------
Maybach ZKR Ambition 1.6MPI Sedan 2005 - Gri Perla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 Aug 2005, 09:59
Post #88


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Impresiile acestui posesor de Logan banuiesc ca le stiti deja...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM
post 26 Aug 2005, 10:36
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 24 January 05
From: Sibiu




QUOTE(MoneyTalks @ 26 Aug 2005, 09:59)
Impresiile  acestui posesor de Logan banuiesc ca le stiti deja...
*



si pe langa asta problemele cu directia (blocare, tremurat servodirectie, etc.), problema cu fuzeta rupta (mai stiti ceva despre acel caz), problemele cu eficienta ac etc. ==>> Logan masina de tot rahatul. Asta este concluzia unor "neposesori". Concluzia mea ... Nu am avut bani de mai mult...cand o sa am o sa-mi iau si eu un Audi wink.gif Deocamdata-i buna asa cum e cu problemele ei (mai ales ca problemele majore directie si vopsea consider ca sunt cazuri prea putine pentru a arata cu degetul). Eu consider ca cine nu vrea sa vada si partile bune ale acestei masini (chiar daca sunt mai putine decat cele rele) e raut ca sa nu zic altfel. Iar cei care fac din logan o supermasina sunt niste ... (mult mai rau decat cei care-i vad numai defectele)


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB.......
În momentele dificile ale vieții trebuie să ridici capul, să scoți pieptul în față și să spui cu hotărâre: "Acuma chiar că am pus-o!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deceneus
post 26 Aug 2005, 14:20
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 18 January 05
From: Timisoara




QUOTE(CosminM @ 26 Aug 2005, 12:36)
Eu consider ca cine nu vrea sa vada si partile bune ale acestei masini (chiar daca sunt mai putine decat cele rele) e raut ca sa nu zic altfel. Iar cei care fac din logan o supermasina sunt niste ... (mult mai rau decat cei care-i vad numai defectele)
*



Hai, mai... da-o draq. Ce bine e sa imparti dreptatea, nu?
Eu am o ciobitura de la o pietricica, de vreo 2 mm patrati si n-a ruginit nici pic timp de vreo luna de cand a aparut. E pe partea din fata a usii din stanga fata, pe acea banda care vine cu fata catre botul masinii. S-a ciobit acolo de la lovitura, dar rugina nu a aparut inca. E adevarat ca am pus un pic de ceva acolo, adica vaselina. Dar idea e ca nu e kiar asa cum zici. Masina e mai mult decat OK. E kiar cumsecade. Are pacate, pentru ca e facuta la costuri mici, dar ofera mai mult decat vor unii sa recunoasca.
Eu am avut si noroc (multam' Doamne) ca putea sa izbeasca piatra in parbriz. Numai vreo 2 cm ii mai lipseau. Oricum urasc drumul ala prost intre Carei si Satu Mare. Sper sa il repare.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









In cadrul acestui topic nu se admit comentariile, intrebarile sau orice alte discutii intre cei care scriu... Se vor posta strict impresii personale ale POSESORILOR de Logan, cu precizarea modelului/tipului, anului de fabricatie, numarului de km etc. pentru a se putea interpreta impresiile de catre ceilalti cititori. Orice alt mesaj va fi sters fara alt preaviz si ... vor curge sanctiunile!


--------------------
Go to the top of the page
24 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 15:11
Forum Renault