DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Raliu, Modificari la motor,suspensii si aerodin

B-34-SGM
post 12 Aug 2005, 13:40
Post #31


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Pana la 3000 ture sufla benzina afara prin admisie. Dar dupa 5000 ture, e racheta.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vanilla
post 13 Aug 2005, 16:43
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 July 05




Interesanta treaba cu axa cu came,dar necesita prea multa tehnologie si cunostinte pe care deocamdata nu le detin.
La Dacia mea am schimbat carburatorul Carfil cu un Weber dublu corp progresiv,filtrul de aer l-am modificat dintr-un filtru de Opel Calibra de 2000cmc,am aprindere elecronica,i-am slefuit galeria de admisie-evacuare,am toba facuta de mine, cu diametrul de 50mm,cu doua tobe intermediare(toba mica si mare)facute tot de mine,fiecare doar cu doua randuri de site in ele.Am mai modificat si suspensia,punand arcuri de brek taiate,si telescoape pe gaz,si am schimbat pompa de frana cu una de tipul celur de pe Solenza-Logan.
Pana sa o modific,masina se comporta ca o oarecare alta,dar dupa modificare merge mult mai bine,si nu a mai stat nici o Dacie in fata ei pana acuma.
De ceva vreme incoace caut sa cumpar un Renault 12 Gordini in stare de functionare,sau un motor de Gordini,dar nu am gasit.As fi foarte fericit sa gasesc macar un motor de Gordini,caci acele motoare sunt magnifice si se potrivesc pe Dacia.
Sper ca acest topic sa mearga inainte pana la infintare unui club doar al nostru,al celor cu Dacii,si mai sper sa reusim sa facem si curse dedicate doar Daciilor.
Drumuri bune si rezervorul plin.
Vlad.


--------------------
dacia 1310 tlx - hd 86 van
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 13 Aug 2005, 19:49
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(vanilla @ 13 Aug 2005, 16:43)
Interesanta treaba cu axa cu came,dar necesita prea multa tehnologie si cunostinte pe care deocamdata nu le detin.
La Dacia mea am schimbat carburatorul Carfil cu un Weber dublu corp progresiv,filtrul de aer l-am modificat dintr-un filtru de Opel Calibra de 2000cmc,am aprindere elecronica,i-am slefuit galeria de admisie-evacuare,am toba facuta de mine, cu diametrul de 50mm,cu doua tobe intermediare(toba mica si mare)facute tot de mine,fiecare doar cu doua randuri de site in ele.Am mai modificat si suspensia,punand arcuri de brek taiate,si telescoape pe gaz,si am schimbat pompa de frana cu una de tipul celur de pe Solenza-Logan.
Pana sa o modific,masina se comporta ca o oarecare alta,dar dupa modificare merge mult mai bine,si nu a mai stat nici o Dacie in fata ei pana acuma.
De ceva vreme incoace caut sa cumpar un Renault 12  Gordini in stare de functionare,sau un motor de Gordini,dar nu am gasit.As fi foarte fericit sa gasesc macar un motor de Gordini,caci acele motoare sunt magnifice si se potrivesc pe Dacia.
Sper ca acest topic sa mearga inainte pana la infintare unui club doar al nostru,al celor cu Dacii,si mai sper sa reusim sa facem si curse dedicate doar Daciilor.
Drumuri bune si rezervorul plin.
Vlad.
*





s-a discutat aici pe forum despre cineva care avrea un r12g de vanzare( nu mai stiu acum cat timp). Oricum din cate am auzit, mai avea si un motor sau 2 incomplete( fara carburatoare). Carburatoarele le poti gasi destul de usor pt ca erau weber 40 dcoe.

incearca aici:

http://www.retromobil.ro/galerie_foto/veh_rcr/veh_rcr.html


au si o sectiune de vanzari, poate dai cumva de persoana respectiva.

This post has been edited by payty: 13 Aug 2005, 19:51


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 13 Aug 2005, 20:07
Post #34


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Nu vinde Nea Nicu nimic, nici sa-l pici cu ceara, luati-va gandul.
Oricum motorul pe care il are el este departe de cel original. majoritatea pieselor sunt adaptate de la Fuego.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 17 Aug 2005, 11:07
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




dar o chiulasa de 1,4 cu evacuare pe o parte si admisie pe alta, stie cineva ceva de vanzare?


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tms
post 17 Aug 2005, 23:17
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 29 June 04
From: constanta




Cam greu sa gasesti de vanzare motor de gordini si daca gasesti o sa iti ceara pe el o gramada de bani.Daca tot vrei sa pui ceva mai tare pe masina eu zic sa incerci un motor de R5 1400 turbo.....il gasesti si mai repede si la mai putini bani. Se adapteaza si usor pe masina....si performante chiar foarte bune cu el.Prin Ct gasesti in jur de 350 450 de euro motor complet si in stare fff buna. La sistemul de franare pui de pe R18 discuri ventilate fata si daca gasesti punte cu discuri spate...sau daca nu se poate pune si discuri pe puntea de dacie...se adapteaza si nu este greu ....un strungar bun sa ai ....si in rest sa ai grija sa nu te urci prin pom cu ea....


--------------------
Dacia + Peugeot Berlina + 205 GTI - CT 06 TMS
Cand Pasiunea Nu Cunoaste Limite......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 18 Aug 2005, 10:15
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(tms @ 17 Aug 2005, 23:17)
Cam greu sa gasesti de vanzare motor de gordini si daca gasesti o sa iti ceara pe el o gramada de bani.Daca tot vrei sa pui ceva mai tare pe masina eu zic sa incerci un motor de R5 1400 turbo
......si in rest sa ai grija sa nu te urci prin pom cu ea....
*


eu o vreau pt. un motor aspirat. nu ma intereseaza turbo. de gordina chiar nu stiu, dar ceva de alpine poate gasesc, unul cu sangele pe nas. doar chiulasa nu tot motorul. chiar intr-o stare mai proasta...
in copaci nu se suie dar pe bloc, poate. smile.gif


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kta
post 18 Aug 2005, 10:56
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 1 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(motorsport_2005 @ 18 Aug 2005, 12:15)
eu o vreau pt. un motor aspirat. nu ma intereseaza turbo. de gordina chiar nu stiu, dar ceva de alpine poate gasesc, unul cu sangele pe nas. doar chiulasa nu tot motorul. chiar intr-o stare mai proasta...
in copaci nu se suie dar pe bloc, poate. smile.gif
*



Mai oameni buni, am mai zis de vreo 5 ori, de ce nu incercati cu motor/chiulasa de R16 - motorul de Gordini e bazat pe cel de R16.

Poate ma aberez, dar vad ca toata lumea vorbeste numai de R5.


--------------------
================= ================= ================== - ---------
Seat Altea 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 18 Aug 2005, 11:04
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(kta @ 18 Aug 2005, 10:56)
Mai oameni buni, am mai zis de vreo 5 ori, de ce nu incercati cu motor/chiulasa de R16 - motorul de Gordini e bazat pe cel de R16.
*


pai motorul de r16 are evacuare pe o parte si admisie pe alta parte?
daca da e bine. daca nu are nu ma intereseaza.


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kta
post 18 Aug 2005, 11:08
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 1 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(motorsport_2005 @ 18 Aug 2005, 13:04)
pai motorul de r16 are evacuare pe o parte si admisie pe alta parte?
daca da e bine. daca nu are nu ma intereseaza.
*



Cel de pe R16TS e crossflow.

R16TS engine

Cel de pe R16TX avea 93CP (1650cmc). blink.gif

Ca sa citez: "The R12 G had the 1565 cm³ engine of the R16 TS, with two double carburettors, different admission and exhaust tubes, larger and wider opening valves, a reinforced crank-shaft."

Obs: la R16, motorul e in spatele cutiei.

This post has been edited by kta: 18 Aug 2005, 11:15


--------------------
================= ================= ================== - ---------
Seat Altea 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 18 Aug 2005, 13:01
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(kta @ 18 Aug 2005, 11:08)
Cel de pe R16TS e crossflow.

R16TS engine

Cel de pe R16TX avea 93CP (1650cmc). blink.gif

Ca sa citez: "The R12 G had the 1565 cm&sup3; engine of the R16 TS, with two double carburettors, different admission and exhaust tubes, larger and wider opening valves, a reinforced crank-shaft."

Obs: la R16, motorul e in spatele cutiei.
*




Pai in concluzie, se poate folosi sau nu o chiulasa din asta de R16 TS? Am mai intrebat si in alta parte, dar nu am primit raspuns. ( nu de alta, dar cred ca as avea de unde sa iau una!)


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hormonelul
post 18 Aug 2005, 14:50
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Motorul de R12 G: Renault a utilizat blocul 807-20 cel de 1,6 litri de la Renault 16 TS. Acest motor a fost utilizat cu caracteristici diverse pe diferite modele sportive (15, 16, 17, Alpine A110, Lotus Europe).Motorul are 4 cilindri in linie si are blocul si chiuloasa din aluminiu, supapele in V actionate de un singur ax cu came lateral . Acest 1,6 - 1565 cm3 are o chiulasa emisferica care permite o umplere optima. Motorul este animat de doua carburatoare orizontale Weber doublu corp 45 DCOE, si are 113 ch DIN (adica 125 ch SAE) la 6 250 tr/mn si 14,3 mkg couplul la 4 500 tr/mn. Singurul repros poate fi consumul ridicat - 10 -15 L/100 km condus linistit si peste 20 de L/100km condus sportiv. Incepand cu luna octombrie 1970, Renault a inceput sa vanda un kit de modificare a motorului pentru a da mai multa putere modelului R12G. Botezat motorul 807 G, acest kit continea modificarile urmatoare:pistoane, segmente, biele, camasi, ax cu came, arcuri de supape,bujii si jiglere.Trompetele inlocuiesc filtrele de aer la carb si capacul de la culbutori este diferit. Alezajul permite cilindreei sa devina 1 596 cm3. Regimul maxim al motorului ajunge la 7 200 tr/mn si puterea si cuplul ajung la 160 ch SAE si 17 mkg.Cutia de viteze are 5 raporturi.
Si asta e numai despre motor.....nu vorbim de sasiu, amortizoare, frane .....care sunt complet diferite de modelul R12. E cu totul o alta masina.

A gasi un R12G nu e deloc usor. Au fost fabricate numai 5 188 de bucati dintre care majoritatea "si-au dat sufletul" in competitie. Cel mai ieftin exemplar in stare de epava nu costa sub 5000 de euro.

Pt a avea o Daciuta sportiva ......... search pe forum biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300, 1100 1972, 1968

Uleiul nu curge de la masina...isi marcheaza teritoriul !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vanilla
post 19 Aug 2005, 13:31
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 16 July 05




Va multumesc mult pentru informatiile ce le-ati dat.Daca de motor de R12Gordini nu prea am de unde sa fac rost,atunci o sa incerc sa fac rost de un motor de R16 sau de R5GTT.Daca nu,ma gandesc sa imi aduc un motor de Clio 1,pe care sa il supraalimentez(Ce ziceti?).Stiu la cineva un motor de R18 sw 1,4 sau 1.6 la vreo 200 E.As putea scoate ceva din el?
Se potriveste cumva vreun motor de o alta constructie inafara de Renault pe Dacie,fara prea multe modificari?
Oare Dacia Break s-ar sescurca mai bine ca stabilitate decat Berlina?
Multa bafta la tunat si drumuri bune.
Vlad excl.gif


--------------------
dacia 1310 tlx - hd 86 van
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 19 Aug 2005, 13:40
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




se potrivesc mai multe motoare dar cu modificari de iti prinzi urechile...
dacia break nu e chiar de raliu, poate o liniuta, doua.
e ceva bataie de cap cu supraalimentarea si te complici inutil.
dintr-un motor de dacie de 1400 sau 1600 pot iesi multe.
depinde cu cine te intreci si pentru ce te intreci.


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hormonelul
post 19 Aug 2005, 13:55
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




AM gasit un motor de R12G de vanzare pentru cei interesati: huh.gif

Renault 12 Gordini :
Jean Louis Féraud du club Track Racing, vend pour une Renault 12 Gordini, un moteur 807.20, refait en 2005.
Prix : 1500 €
Contact : Jean Louis Féraud - tel. : +33 6 08 31 23 98 - 159, l'eau vive - 04100 Manosque - France



--------------------
Dacia 1300, 1100 1972, 1968

Uleiul nu curge de la masina...isi marcheaza teritoriul !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cei7pitici
post 20 Aug 2005, 11:29
Post #46


Pilot de carute


Group: Members
Posts: 370
Joined: 24 January 04
From: Pitesti




QUOTE(Hormonelul @ 19 Aug 2005, 13:55)
AM gasit un motor de R12G de vanzare pentru cei interesati:    huh.gif

Renault 12 Gordini :
Jean Louis Féraud du club Track Racing, vend pour une Renault 12 Gordini, un moteur 807.20, refait en 2005.
Prix : 1500 €
Contact : Jean Louis Féraud - tel. : +33 6 08 31 23 98 - 159, l'eau vive - 04100 Manosque - France
*




Inginerul care mia preparat mie motorul, are unul de R12G nou si il vinde cu 1000 de euro fara carburatoare si fara anexe.......


--------------------
Dacia 1410 Sport xxx - ag-08-umu
Decat sarac si bolnav,...mai bine sanatos si bogat !!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yulian
post 21 Aug 2005, 10:41
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 20 August 05




desi nu le prea am cu mecanica, am totusi un unchi care acum e director la proiectari motoare la Dacia, deci am putea obtine ceva informatii de la el, desi ma intalnesc mai rar cu el.
o sa incer oricum


--------------------
Dacia Break/ Logan 1.5 dCI - nr de VL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABG
post 22 Aug 2005, 21:18
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 11 May 04
From: Constanta




Va rog sa indrazniti si voi, cei care ati participat cu o Dacie la vre-un raliu. Poate mai aflam si noi cate ceva. Ce am citit pana acum e o amestecatura si cam tot se refera la motor. Eu va zic SIGUR ca nu numai motorul decide castigarea unei curse. Daca tot ne straduim sa facem Dacia de Raliu, sa incepe sa ne organizam. Parerea mea. Daca tot s-a inceput de la motor, propun sa discutam de motor in continuare, fie el de Dacie sau nu. Mai incap si alte motoare pe Dacie, inclusiv motoare cu 6 pistoane in V. Deci ?. Poate ne legam apoi si de Cutia de Viteze.
Nu vreau sa fac ordine pe topic, vin doar cu sugestii.
Si astept cu nerabdare cele 4 Dacii de raliu. A 5-a e a mea. Poate reusim sa alcatuim o grupa si sa demonstram ca DACIA INCA MAI POATE!!!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABG
post 22 Aug 2005, 21:26
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 11 May 04
From: Constanta




Pe un topic am gasit asta:

Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 257.54k ) Number of downloads: 11258


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 23 Aug 2005, 10:55
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(ABG @ 22 Aug 2005, 21:18)
Eu va zic SIGUR ca nu numai motorul decide castigarea unei curse. Daca tot ne straduim sa facem Dacia de Raliu, sa incepe sa ne organizam. Parerea mea. Daca tot s-a inceput de la motor, propun sa discutam de motor in continuare, fie el de Dacie sau nu.
*


dar mai bine ar trebui sa se discute de bani (buget).
ca daca vrei curse nu poti merge cu anvelope de strada, iar alea de curse sunt de pe la 100 si ceva de euro in sus. daca vrei curse, nu poti dormi in masina, de roll-bar si de scaun smile.gif , mai trebuie sa si mananci si sa ajungi acolo. un scaun omologat e si ala tot vreo 100 si ceva de euro. ca sa nu mai zic de modificarile masinii...
deci unde se gasesc sponsori care sa dea bani pe vise?
in acest sport ori n-ai ce face cu banii, ori te lasi pagubas, ori alergi 1-2 curse pe an.


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paul_
post 23 Aug 2005, 12:02
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 9 June 05




deci din auzite am inteles ca se pot intari lonjeroanele puntea etc. daca imi poate raspunde si mie cineva si procesul


--------------------
dacia 1310 - CJ 01 HUA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABG
post 23 Aug 2005, 12:39
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 11 May 04
From: Constanta




QUOTE(motorsport_2005 @ 23 Aug 2005, 12:55)
dar mai bine ar trebui sa se discute de bani (buget).
ca daca vrei curse nu poti merge cu anvelope de strada, iar alea de curse sunt de pe la 100 si ceva de euro in sus. daca vrei curse, nu poti dormi in masina, de roll-bar si de scaun smile.gif , mai trebuie sa si mananci si sa ajungi acolo. un scaun omologat e si ala tot vreo 100 si ceva de euro. ca sa nu mai zic de modificarile masinii...
deci unde se gasesc sponsori care sa dea bani pe vise?
in acest sport ori n-ai ce face cu banii, ori te lasi pagubas, ori alergi 1-2 curse pe an.
*



Mai suparatule, nu stiu eu sa citesc sau tema topicului este" Dacia Raliu, Modificari la motor,suspensii si aerodin" ?
Mai usor cu saritul de fund in sus.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 23 Aug 2005, 21:29
Post #53


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




motorsport_2005,tu chiar crezi ca daca se organizeaza o cupa Dacia(poate Dacia Oldtimer,cine stie) trebuie sa bagi 10.000 de europarai pe an in masina?
Poate sunt vreo 2-3 care au bani destui si au si microbu` ,si atunci alearga pe Dacie si nu pe alte masini,dar restul sunt probabil oameni care nu se sterg si la c*r cu banii.....
Intr-un sezon sa spunem ca ai avea nevoie de vreo 6-7 seturi de cauciucuri=1500 euro si de inca un motor si inca vreun set + axa....asa ca ai avea de cheltuit vreo 2500-3000 de europarai pe sezon(an),asta in cazul in care se fac raliuri adevarate,nu 2-3 curse pe an.....

Poate gresesc eu,poate costa mult mai mult,nu stiu....dar totusi gandeste-te..poate mai prinzi un sponsor,o reclama si usor usor reduci costurile...

This post has been edited by Ciumonk: 23 Aug 2005, 21:30


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cei7pitici
post 24 Aug 2005, 07:54
Post #54


Pilot de carute


Group: Members
Posts: 370
Joined: 24 January 04
From: Pitesti




QUOTE(Ciumonk @ 23 Aug 2005, 21:29)

Poate gresesc eu,poate costa mult mai mult,nu stiu....dar totusi gandeste-te..poate mai prinzi un sponsor,o reclama si usor usor reduci costurile...
*



Gresesti sigur, cu 2-3ooo de euroi mergi la 2 VTM-uri, daca ai masina deja pregatita, iar 10.ooo de euroi in CNR pt un echipaj/sezon nu-ti ajung nici de piese de schimb.


--------------------
Dacia 1410 Sport xxx - ag-08-umu
Decat sarac si bolnav,...mai bine sanatos si bogat !!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 24 Aug 2005, 09:43
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




nimeni nu alearga de placere pe dacii, ci din lipsa banilor.
sponsorii nu baga bani in debutanti, decat in anumite situatii ... smile.gif ... in general se vine la vtm fiecare pe buzunarul lui, cat esti debutant, cel putin.
dar culmea, ca sa vina sponsori iti trebuie rezultate remarcabile.

inseamna ca sunt putini cei care realizeaza ce inseamna o asemenea competitie, fie ca este raliu, fie ca este vtm. ah, ca iti faci tu o masina mai impinsa pentru strada este altceva. in aia bagi bani cum ai tu chef si nu te conditioneaza nimeni cu nimic. dar in raliuri sau vtm-uri performanta inseamna multi bani si mai exista si reversul medaliei...


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABG
post 25 Aug 2005, 20:16
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 11 May 04
From: Constanta




Mai! Voi sunteti culmea cu banii astia. Numai la bani va sta gandul. Da mai lasati banii locului ca nu va trebuie. Poti sa-ti dai cu parerea si sa gandesti si fara bani. Evident, unii nu stiu acest lucru. Noroc cu mine asa ca, de acum in colo o sa stiti.
Aici e vorba de cum am face Dacia. Asta nu obliga pe nimeni sa si-o faca. Dar eu, cum am o gramada de bani, sunt curios pe ce o sa-i dau cand o sa aflu ce se mai poate face la Dacie ca sa fie de raliu. Ce sa fac cu atatia bani in casa, ca banca nu mai are unde sa-i puna ?
Putem continua discutia sau toti sunteti "supra-alimentati" cu pesimism?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tms
post 25 Aug 2005, 21:29
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 29 June 04
From: constanta




Pentru o etapa de VTM fara 500 de euro nici sa nu te gandesti ca te dai ...asta asa ca sa fii la limita ...va spun pe propria mea experienta ....si mai ales daca vrei sa faci si performanta si mergi la limita cu masina .....iti trebuie si mai mult ....totul pleaca de la sprijinul material ...o masina buna, echipament care iti trebuie neaparat omologat chiar si la H ....pltaforma ....masina de asistenta....si in primul rand o echipa tehnica care sa te ajute.....si de aici vin si performantele ....acum mai depinde si de pilot....experienta ....si multe altele care se leaga si duc la performanta. E greu sa te dai cu dacia la VTM dar nu imposibil ...totul este posibil dar mai intervine si fiabilitatea masinii ...pt ca te duci la cursa te dai mergi la limita incerci sa faci ceva ...si cand vii acasa faci motorul ....sau cutia ....daca o tii asa 2 curse te lasi ....Nu zic ca este imposibil sa vii cu dacia la VTM dar nu poti face performanta ...e depasita mult, iar de omologare nu se mai pune problema ca este expirata de mult. Singura care mai are omologare si cred ca pana la anul am impresia este dacia nova.Poate cei de la pitesti vor omologa dacia logan ...am vazut ca tot fac incercari cei din franta cu un logan de curse un S200 poate poate .....Domne Ajuta!!!!!


--------------------
Dacia + Peugeot Berlina + 205 GTI - CT 06 TMS
Cand Pasiunea Nu Cunoaste Limite......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiD
post 25 Aug 2005, 22:36
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 21 July 05
From: Ro




Cu Dacia berlina te poti inscrie la grupa H , singurele chestii ce trebuiesc omologate sunt rollbarul , scaunele , centurile , fuel tank-ul .
Cat despre costuri sunt intradevar f. mari pt. a-ti mai permite sa faci si performanta la bugete mici .
In ceea ce priveste prepararea masinii , va recomand sa o faceti cu foarte mare responsabilitate , pt. ca viata voastra + a spectatorilor sunt in joc . Nu prea va recomand arcuri taiate , planetare subdimensionate , etc... , pt. ca in momentul in care mergi la limita si iti cedeaza ceva poate iesi f. nasol .


--------------------
Renault Megane R26 2008 - XX-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ABG
post 26 Aug 2005, 06:27
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 11 May 04
From: Constanta




M-am lamurit cu voi. Puteti inchide topicul ca discutam discutii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 26 Aug 2005, 11:55
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(ABG @ 26 Aug 2005, 06:27)
Puteti inchide topicul ca discutam discutii.
*


total de acord. deoarece sunt unii care nu au nici o treaba cu cursele, iar sfaturile si/sau experienta celorlalti sunt de prisos. ei nu au fost la un vtm niciodata in viata lor dar viseaza masini si curse. macar ca spectatori daca mergeau si tot mai prindeau cate ceva si intelegeau niste aspecte, din pacate asta este.


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
33 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:21
Forum Renault