DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Starea drumurilor din tara

cuculean
post 17 Aug 2007, 22:11
Post #241


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 June 07
From: Deva




QUOTE(bogdan_i @ 16 Aug 2007, 13:45)
Legat de lucrarile si semafoarele de pe Brasov - Sibiu: Doar asta e portiunea pe care se lucreaza? Adica, daca vin pe Rm. Valcea - Sibiu - Deva - Arad, mai sunt zone in lucru?
*



In general traficul pe DN7 Arad - Deva - Simeria - Alba Iulia este foarte congestionat.
Se asfalteaza intre Simeria si Deva, la intrare in Deva, pe portiunea cu 4 benzi si cate o banda e inchisa - se circula destul de greoi.
Podul peste Mures la Ilia (aflat imediat dupa intersectia spre Timisoara - Sacamas)este in lucru si se circula pe o singura banda cu semafoare. Daca ai ghinion stai 30-40 min.

Daca vrei sa eviti aglomeratia (in special zona Orastie - Simeria - Deva - Ilia)exista o varianta de ocolire, un drum judetean in stare buna si putin circulat, pe cealalta parte a Muresului, paralel cu DN7; Intrarea din DN 7 este undeva intre Aurel Vlaicu si Orastie - spre dreapta (drumul spre Geoagiu-Bai) treci de sat Geoagiu si faci la stanga; reintrarea pe DN7 se face la Ilia dupa podul aflat in lucrari.


--------------------
Renault Twingo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 18 Aug 2007, 14:19
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(viking @ 17 Aug 2007, 14:51)
Mai sper si ca portiunile decopertate dintre Deda si Rastolita au fost reparate.
Daca mai sunt noutati va rog sa le postati.

Mai sunt; se mista foarte molcom; e bine ca nu-s gropi totusi, dar si astia cand decoperteaza parca nu pot face muchiile alea nitel mai domoale... trebuie doar putina bunavointa; oricum, majoritatea decopertarilor sunt facute in benzi de 1-1,5 m pe lungul drumului deci le poti incaleca...

QUOTE(cuculean @ 17 Aug 2007, 22:11)
Daca vrei sa eviti aglomeratia (in special zona Orastie - Simeria - Deva - Ilia)exista o varianta de ocolire, un drum judetean in stare buna si putin circulat, pe cealalta parte a Muresului, paralel cu DN7; Intrarea din DN 7 este undeva intre Aurel Vlaicu si Orastie - spre dreapta (drumul spre Geoagiu-Bai) treci de sat Geoagiu si faci la stanga; reintrarea pe DN7 se face la Ilia dupa podul aflat in lucrari.

WOW!!!. Sincer, drumul ala e circulabil macar cu un 60 kmh si fara gropi se merita; poate mai dai ceva detalii; oricum, intrarea spre Geoagiu-Bai e foarte semnalizata si vizibila din Deva-Sibiu.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 22 Aug 2007, 15:54
Post #243


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Ploiesti - Targvosite . Acelasi drum pe care nu s-a facut nici o reparatie de cel putin 10 ani. Incredibil de prost. Cred ca cei 50 de km echivaleaza 5000 de km pe autostrada.

Calafat - Severin - Timisioara. Imi poate spune si mie cineva, daca este vreo explicatie, de ce cretinii s-au apucat de reparat 300 de km de european deodata? Si de ce nu l-au facut pe sectiuni? Execrabil, pur si simplu execrabil. Datorita inundatiilor de pe drum din anii anteriori au inceput sa traverseze soseaua cu canale de scurgere. Evident, cu ditamai santurile in dreptul lor. Iar la Hinova, in dreptul lor sunt ditamai denivelarile. In sus. Cand am coborat dealul spre Severin evident ca primul nu era semnalizat. Cu masina plina ochi ma mir cu nu am dat cu burta dupa ce am luat ditamai dambul. Oricum am spart vreo 20 de oua luate de la tara.

Apoi, am intalnit multe portiuni de drum carora eu nu le gasesc sensul. Ce mi se pare: soseaua a fost latita. Vechiul astfalt a fost mancat si pus la loc acum pe toata latimea. Parca fara nici un liant nimic. Si nici presat. Iar in ala s-au facut extrem de multe gauri. Dar acum asflatul a capatat o tarie relativa. Pe la Rogova e o portiune de vreo 5 km asa. E pur si simplu crima pentru masina. Daca cineva stie, sa-mi explice si mie rolul acestei operatiuni? Cum a ajuns asfaltul asa si de ce a trebuit sa ajunga asa?

Spre Herculane au aparut si portiunile ce pareau deja terminate. Din pacate asfaltul desi era lat, era destul de valurit iar insemnele de pe sosea imi dadeau impresia ca nu e stratul final. Desi nu m-ar mira sa fie. Ce mi-a placut, e ca pe portiunea asta de drum la unele semafoare, erau jumatati de sosea asfaltate, pe care nu se permitea accesul de masini. Iar acolo, pentru a nu circula maimutele, muncitorii au umplut banda de pietre. icon_mrgreen.gif Numai in romania se putea asa ceva.

Revenind, poate stie cineva de ce dracu s-a inceput renovarea a 300 de km de drum deodata? Pentru ca pe parcurs desfasurarea de forte era firava.

This post has been edited by ssilviu: 22 Aug 2007, 15:55


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 22 Aug 2007, 17:19
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Se cheama sub-sub-sub-subcontractari. Baietii destepti iau lozul mare sus, ii pun pe negri sa munceasca si-i platesc cand le trece prin cap; iar aia lucreaza in consecinta. Bucurestiul raporteaza ca s-a reparat 300 km, dar aia-s doar banii plecati; receptii la noi se fac doar cu panglica si foarfecele... Situatie absolut identica pe Cluj-Suceava; si cred ca maisunt si altele, poate nu la fel de lungi.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khris
post 4 Sep 2007, 16:51
Post #245


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 8 May 06




Nu stiu daca "amplasesez" corect intrebarea, dar sper ca e bine.

Ma intereseaza daca stie cineva si imi poate recomanda ce traseu sa aleg de la Targu Mures la Iasi avand in vederea starea carosabilului:

Varianta 1: - Targu Mures- Sovata- Gheorghieni-Bicaz- Piatra Neamt- Roman- Tg Frumos- Iasi

sau

Varianta 2: - Targu Mures- Reghin- Toplita- Borsec- Tg Neamt- Pacani- Tg Frumos- Iasi

Va mumtumesc pentru ajutor!!


--------------------
Peugeot 307 SW 2005 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 4 Sep 2007, 21:46
Post #246


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




sa spun de la inceput ca varianta 1 nu o cunosc de loc.

insa pentru Tg Mures - Reghin - Toplita - Poiana Teiului - Tg Neamt - Pascani - Tg Frumos - Iasi am experienta de duminica asta cand am revenit din franta.

segmentul 1 Tg Frumos - Reghin este de nota 7 - 8
segmentul 2 Reghin - Toplita este de nota 6 - 7 cu o portiune inainte de Toplita si una dupa Toplita (pana la indicatorul de iesire) care este de nota 3 maxim 4
segmentul 3 Toplita - Poiana Teiului este de nota 9
segmentul 4 Poiana Teiului - Tg Neamt - Pascani - Tg Frumos este de nota 8 - 9 cu ceva probleme pe partea de urcare de la Poiana Teiului la Popas Petru Voda
segmentul 5 Tg Frumos - Iasi este parte a celei mai bune sosele din RO adica e de 10+ dar cu mare atentie la radare ca deh stim cu totii ca la drumul bun stau si politistii ca lipitorile

La o adica recomand drumul asta ca e destul de usor de parcurs fiind nevoie mare de atentie doar pe serpentinele de la urcarea Toplita catre Borsec si pe coborarea respectiva si pe cealalta urcare coborare Poiana Teiului - Pluton.

Mentiune speciala pentru viaductul Poiana Teiului care e in reparatii generale (avea mare nevoie) si unde se poate sta de la 10 minute pana la jumate de ora la semafor.

Mai sunt cateva semafoare dar nu pun mari probleme.



--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 4 Sep 2007, 22:17
Post #247


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Am fost eu in august de la Sighisoara pana la Roman si singura portiune mai nasoala a fost in zona Bicazului, cheile Bicazului sunt in reconstructie si e mai nasol drumul. In rest pana la Lacul Rosu e ok drumul si intre Piatra Neamt si Roman iar e OK. In Roman e cam ameteala cu indicatoarele pentru celelalte localitati si cu indicatoarele de interzis (m-am trezit pe un sens unic, pe contrasens, pentru ca nu era indicator de interzis si cum nu cunosteam orasul ..biggrin.gif )


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 Sep 2007, 13:06
Post #248


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




DN1 ... la Posada se lucreaza ? {am auzit ceva si doresc sa confirm cu cineva care a trecut recent pe acolo} smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 6 Sep 2007, 07:56
Post #249


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




Nu, acolo nu se mai lucreaza (de mult), e ok. Am fost duminica trecuta pe acolo.


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 6 Sep 2007, 08:02
Post #250


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Multumesc.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 6 Sep 2007, 10:58
Post #251


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Un update la starea drumului Miercurea Ciuc - Odorhei si Odorhei - Praid (Sovata), are cineva? smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tabek
post 6 Sep 2007, 13:25
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 June 05
From: Cluj Napoca




am fost eu saptamana trecuta, ambele sunt foarte bune, aproape de nota 10 as putea spune... smile.gif


--------------------
Dacia/Peugeot 1310L/307 1996/2006 - MM05HVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 6 Sep 2007, 19:22
Post #253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




@nh1980ro


La roman venind dinspre Piatra Neamt sau Bacau cum treci podul peste Moldova in dreptul statiei MOL o iei stanga si imediat inca o data stanga pe langa Kaufland si mergi pe ocolire si iesi numai bine aproape de capatul orasului. Nici nu ai nevoie de indicatoare.
Urmarind drumul lat prin centru te saturi de treceri de pietoni si semafoare desinscronizate.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 23 Nov 2007, 16:30
Post #254


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Imi poate sugera cineva drumul optim, din punct de vedere al starii drumului, intre Brasov si Sighetul Marmatiei. eu pe harta am gasit ca ruta optima :
- Brasov - Targu Mures - Regin - Bistrita - Viseul de sus - Sighetul Marmatiei
mai stiu ca este destul de bun drumul pina la Regin cu mici probleme pina la Bistrita dar mai departe nu am fost.

Vreau sa merg intre craciun si revelion , sper sa nu ninga foarte tare.

This post has been edited by bog_cip: 23 Nov 2007, 16:31


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 23 Nov 2007, 16:46
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Trabuie sa fii curajos sa mergi de la Bistrita in sus:)
Eu as lua-o prin Tg.Mures (centura!!)-Cluj-Baia Mare-Sighet. 99% e mai buna ca prim varianta. Poate totusi un localnic mai stie cum sunt drumurile spre Sighet.

Bafta!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 23 Nov 2007, 17:39
Post #256


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Stiu ca pe partea aia am fost dar, partea ce imi creaza "emotii" mai ales ca este iarna este pasul Gutai, acolo cam se fac blocaje si risc sa apar la telelevizor :-).
Eu am intrebat pe cineva care are pensiune ( in zona viseu ) si mi-a spus ca drumul este asa si asa intre bistrita si moisei dupa care, este acceptabil.
Varianta asta am ales-o ca este mai scurta si ... nici nu ma fost pe ea.
Mai cercetez oricum mai este 1 luna pina merg .


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 24 Nov 2007, 18:58
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Da, de la Moisei la sud e jale... si spre Ardeal (Bistrita) si spre Moldova (Iacobeni-Campulung).

Eu totusi m-as duce prin Gutai! Cred ca intre Bistrita si Moisei daca patesti ceva nici macar nu mai apari la TV... ph34r.gif
All the best smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 29 Nov 2007, 14:47
Post #258


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




M-am mai gindit cred ca o sa o i-au mai bine pe la brasov, targu mures, reghin , beclean, dej baia mare sighetul marmatiei.
Vorba celui la care merg " ... e zapada pe Gutai da sa si baga utilaja la greu in zona, plus de asta ca drumul este circulat ..."
Acuma oi vedea cum o fii pina la urma.


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 29 Nov 2007, 19:09
Post #259


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




QUOTE(bog_cip @ 23 Nov 2007, 14:30)
Imi poate sugera cineva drumul optim, din punct de vedere al starii drumului, intre Brasov si Sighetul Marmatiei. eu pe harta am gasit ca ruta optima :
- Brasov - Targu Mures - Regin - Bistrita - Viseul de sus - Sighetul Marmatiei
mai stiu ca este destul de bun drumul pina la Regin cu mici probleme pina la Bistrita dar mai departe nu am fost.
Vreau sa merg intre craciun si revelion , sper sa nu ninga foarte tare.

Ultima data am fost in ianuarie pe drumul Cluj-Dej-Beclean-Salva-Moisei-Viseu. Portiunea Beclean-Moisei nu era buna, insa nici dezastru total n-a fost. Poti sa mergi cam cu 90km/h pe unele portiuni... pe altele trebuie sa reduci viteza pana pe la 60km/h daca ti-e mila un pic de masina. Nu cred sa se fi reparat de-atunci...


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ultraav
post 11 Dec 2007, 14:22
Post #260


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 2 December 04
From: sub nivelul marii




Cum se mai circula intre Arad-Deva, Sibiu-Brasov, Brasov-Buzau? A facut cineva recent un astfel de traseu?

Sambata-Duminica tre sa vin si eu dinspre Budapesta spre Focsani si sunt in mare dilema... nu stiu pe unde sa o iau ca sa nu pierd vremea aiurea pe drum...


--------------------
ex Logan Preference 1.4 MPI 2004 - ..-..-...
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.
Aristotle
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 11 Dec 2007, 14:31
Post #261


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Sibiu-Brasov era inca in lucru ultima oara cand am trecut (acum vreo 3-4 saptamani cred), dar se mergea relativ ok. Sune unele denivelari destul de urate intre zonele asfaltate proaspat si cele ramase, insa in rest e ok.

Brasov-Buzau, prin Predeal-ploiesti e ok. Ceva mai rau drumul dupa ce intri in judetul buzau, dar totusi ok. Brasov-Ploiesti pe Cheia e asfaltat proaspat; am fost sambata din Brasov pana in Cheia si era curatat de zapada. Prin Prejmer nu am fost, dar am auzit ca ar fi ok si pe acolo. In perioada asta a anului iti recomand sa mergi pe Predeal pentru ca ai cele mai mici sanse sa fie zapada pe drum.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ultraav
post 11 Dec 2007, 16:25
Post #262


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 2 December 04
From: sub nivelul marii




Multumesc de informatii...
Brasov-Buzau ma gandeam sa merg prin Nehoiu, dar o sa ma hotarasc in functie de cum va fi vremea atunci. As vrea sa evit Valea Prahovei pentru ca ar trebui sa trec pe acolo exact duminica spre seara... cool.gif


--------------------
ex Logan Preference 1.4 MPI 2004 - ..-..-...
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.
Aristotle
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 11 Dec 2007, 16:50
Post #263


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Drumul Brasov - Buzau via Nehoiu este super ok. Numai ca pe timp de iarna este cu capcane in sensul ca se formeaza foarte usor ceata, si mai ales polei. Unde mai pui ca nici nu este asa circulat. In zona nehoiu din cauza laculi se formeaza ploei foarte frecvent. In reste este ATA.


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 11 Dec 2007, 17:22
Post #264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(ultraav @ 11 Dec 2007, 14:22)
Cum se mai circula intre Arad-Deva, Sibiu-Brasov, Brasov-Buzau?...
dinspre Budapesta spre Focsani

Daca nu vrei sa risti prin Nehoiu (asta te hotarasti atunci, caz in care merge: Oradea-Cluj-centura sud Tg.Mures-Sighisoara-Brasov-Nehoiu-Focsani).

Varianta ideala nu prea ai, dar ar putea fi:
a1: Oradea-Cluj-Reghin-Toplita-Tg.Neamt-Bacau-Focsani (avantaj mare ca de la Tg.Neamt e f bun)
a2: Oradea-Cluj-Tg.Mures-Brasov-Tg.Secuiesc-Onesti-Focsani


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viking
post 17 Dec 2007, 15:29
Post #265


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 15 June 06
From: Mainz/Deutschland




Voi parcurge Oradea-Cluj-Reghin-Toplita-Borsec-Poiana Largului-Targu Neamt-Iasi si as dori sa stiu de la cei care ati parcurs in utlimile zile pe acolo ce portiuni sunt cu zapada/gheata.
Ma refer indeoseobi la portiunea Reghin-Toplita-Borsec-Tg.Neamt.

Din ce am vazut in prognoze de nins nu va mai ninge in zilele urmatoare insa ma intereseaza daca zapada eventual existenta a fost indepartata sau daca sunt probleme in anumite locuri.
As vrea sa stiu daca a nins in zona Reghin-Borsec (in Moldova stiu ca e zapada), drumul e rezonabil sau nu ?
Dar pe dealurile de la Motca si Ruginoasa e zapada/gheata sau s-a curatit si se circula normal ?

Din ce am auzit in momentul de fata se recomanda lanturile derapante in Moldova (oarecum normal pe timp de iarna as spune), insa as vrea sa stiu daca intr-adevar sunt indispensabile spre ex. in portiunea Tg-Neamt - Iasi.

O estimare a timpului necesar Oradea - Iasi in conditiile actuale ar fi excelenta !
Pe timp de vara, sunt necesare ca. 9h.

Va multumesc anticipat pentru informatii, orice experiente pe acest traseu sunt binevenite.


--------------------
VW Touran 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
preghicialex
post 17 Dec 2007, 16:43
Post #266


Z


Group: Members
Posts: 240
Joined: 10 August 06




Daca ii este folositor cuiva urmatorul traseu Roman - Targu Mures via Gheorgheni.
La data de 16.12.2007 lucrurile se prezentau astfel in jurul orei 16:
Roman - Piatra Neamt : viscol usor, zapada 5-8 cm pe carosabil, dar neuniform, o parte fiind viscolita proaspat nu apuca sa o inmoaie materialul antiderapant. Greu de apreciat aderenta din cauza asta. V-max 70 km/h (masina echipata cu 4 cauciucuri de iarna noi noute)
Piatra Neamt - Bicaz: zapada 8-10 cm, am observat lipsa cu desavarsire a oricarui plug de dezapezire, aderenta buna in general V-max: 60 - 70 km/h.
Bicaz - Lacul Rosu (includ Cheile Bicazului): ora 18 circulatie ingreunata zapada in jur de 15 cm, pe alocuri gheata. Aderenta foarte slaba in serpentinele din chei pe urcare. Pe alocuri zapada de peste 20 cm. Serpentinele le am urcat in derapaj controlat la o viteza de 40 km/h pe kilometraj... in realitate nu cred ca aveam decat vreo 10-15 dar in fine sa va dati seama despre ce e vorba. Din coloana de 4-5 masini din spatele meu nu a reusit sa urce decat una. De oprit sa-i ajut nu se punea problema ca ramaneam si eu acolo.
Lacul Rosu - Gheorgheni: la coborare zapada mai putina, se pare ca inspre transilvania a inceput sa ninga mai tarziu. Se coboara lejer in frana de motor cu 40 - 50 km/h.
Gheorgheni - Sovata via Pasul Bucin: zapada afanata aprox 10 cm, trafic redus aproape de 0, am intalnit 3-4 masini pe drum, nu a prezentat dificultati majore.
Sovata - Targu Mures: mult material antiderapant amestecat bine inteles cu fleasca. Conditii pentru o viteza care prezinta o anumita siguranta pe linie dreapta 80 km/h. Mare atentie in curbe.

Mentionez ca eram echipat destul de serios de iarna, cauciucuri noi, lanturi, lopata, sac cu nisip, sufa de tractat din otel, provizii de rontaituri si lichide, si bine inteles am alimentat cat mai des sa am rezervorul plin tot timpul. Din fericire nu a fost nevoie sa folosesc nici una din ele, cauciurile de iarna si-au facut datoria cu brio, chiar cand din cauza unei masini de deszapezire am fost obligat sa ma proptesc intr-un troian mare de zapada. A iesit fara prea multe greturi.

Pentru cei care ma vor considera inconsitient ca am plecat la drum in conditiile astea, va spun ca acest drum era destul de obligatoriu, si da stiu ca aveam variante de ocolire dar am putin spirit de aventura in mine biggrin.gif. Este unul din drumurile pe care nu o sa le uit prea repede.
P.S.: Si m-am bazat ca e duminica si nu circula multe TIR-uri care se pot pune lejer de a latul sa blocheze tot drumul. Daca era o zi a saptamanii stateam pe fundul meu pana se oprea din ninsoare.

This post has been edited by preghicialex: 17 Dec 2007, 16:46


--------------------
X Y Z
Ex: SuperNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipo
post 28 Jan 2008, 13:18
Post #267


Membru


Group: Members
Posts: 88
Joined: 20 September 05
From: Pitesti




Buna ziua,
trebuie sa plec vineri la Timisoara cu masina mea si nu stiu pe unde:
1. Pitesti-Craiova-Turnu-Caransebes-Lugoj-Timisora
2. Pitesti-Valcea-TgJiu-Petrosani-Caransebes-Lugoj-Timisoara
3. Pitesti-Sibiu-Deva-Ilia-Lugoj-Timisoara
4. Pitesti-Sibiu-Deva-Arad-Timisoara.
Cine stie starea drumului pe vre-o portiune din traseele de mai sus il rog sa imi spuna si mie.
Multumesc


--------------------
Dacia 1410 1996 / 1600cmc - AG-XX-XXX
+ Peugeot 206 Sedan Plus (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 28 Jan 2008, 13:31
Post #268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Nu sunt foarte up-to-date dar eu m-as duce pe Pitesti-Valcea-TgJiu-Petrosani-Caransebes-Lugoj-Timisoara, chiar daca Lugoj-Timisoara nu e f bun.
Ti-as fi recomandat Pitesti-Sibiu-Deva-Arad-Timisoara dar nu stiu ce mai e pe DN 7 (nu cred ca au terminat astia lucrarile deja... poate e totusi cineva mai din zona).

Bafta!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 Jan 2008, 13:34
Post #269


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Traseul 4 nu pune decat probleme de aglomeratie, ceata si eventual polei pe Valea Muresului. In rest ... atentie la curbe fara vizibilitate !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipo
post 28 Jan 2008, 14:23
Post #270


Membru


Group: Members
Posts: 88
Joined: 20 September 05
From: Pitesti




Va multumesc pentru info.
Pana la urma ramane sa decid intre 1 si 2 pentru a evita aglomeratia de pe 3/4 tinand cont ca plec vineri si ma intorc duminica.

PS:
Cineva imi spunea ca de la Lugoj as putea intra in Timisoara si prin Buzias nu numai prin Recas, doar ca prin Buzias nu am fost niciodata....
Singurul drum pe care nu am fost niciodata din traseele de mai sus este Caransebes-Lugoj, in rest am facut bucati din toate cu diverse ocazii, insa nici una in ultimele 6 luni, astfel incat nu stiu starea carosabilului si de aceea intreb....

This post has been edited by adipo: 28 Jan 2008, 14:27


--------------------
Dacia 1410 1996 / 1600cmc - AG-XX-XXX
+ Peugeot 206 Sedan Plus (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:17
Forum Renault