DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebare legata de constructii, ...si in particular, de tencuiala.

vv
post 29 Sep 2005, 12:57
Post #1


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Azi in sfarsit am adus niste mesteri care sa repare zidul din jurul geamurilor(sa tencuiasca in jurul lor). "Problema" e ca aia tencuiesc de zor cu Ceresit, care e adeziv de gresie si faianta. Pe deasupra, mai scrie si pe sac ca e "pentru interior" (iar ei tencuiesc si in exterior, evident).

E ceva gresit in ce fac ei? Trecand peste costul mai ridicat al materialelor.

This post has been edited by vv: 29 Sep 2005, 12:57


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Sep 2005, 13:03
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Adezivul de interior e mai putin elastic si mai putin rezistent la variatiile de temperatura (in special inghet-dezghet).
Cum tu nu ai gresie sau altceva care sa traga de adeziv, nu-i o problema deosebita.
Zic eu...
PS: la fel am facut si eu acu 2 ani, si nu are probleme...Cu ceresit CM9, ca d-ala aveam...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 29 Sep 2005, 13:11
Post #3


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Daca tot e de constructii...

Vreau sa daram zidul de BCA dintre hol si bucatarie in apartament. Am avut pana acu doua pareri:
1. "Nu e zid de rezistenta, e din BCA, deci nu aveti nevoie de autorizatie" - un "maistor" care lucreaza in constructii
2. "Nu conteaza ca nu e zid de rezistenta, sunteti la parter si chiar daca e din BCA nu aveti voie sa-l demolati, ca nu veti primi de la nimeni autorizatie." - vecinii

Eu am o copie dupa planul de constructie al blocului si intr-adevar, zidul ala nu e zid de rezistenta. As dori, daca sa poate, o opinie a unui arhitect.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 29 Sep 2005, 13:12
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 29 Sep 2005, 14:03)
Adezivul de interior e mai putin elastic si mai putin rezistent la variatiile de temperatura (in special inghet-dezghet).
Cum tu nu ai gresie sau altceva care sa traga de adeziv, nu-i o problema deosebita.
Zic eu...
PS: la fel am facut si eu acu 2 ani, si nu are probleme...
*



Adezivul este destul de friabil (sfaramicios am vrut sa spun, am folosit cuvantul corect?) si, datorita vibratiilor cauzate de deschiderea/inchiderea geamului, se va macina pe langa geam. Daca marginea geamului nu e acoperita cel putin 5 mm iti va aparea condens iarna.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 29 Sep 2005, 13:16
Post #5


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




liviu, te rog explica.
Din cate stiu eu, si daca-l las netencuit, tot nu ar trebui sa am probleme de condens (ca doar de-aia e spuma aia poliuretanica, nu e pusa chiar de forma acolo sper).

@Illusion - poti sa-l darami, da' daca vecinii sunt impotriva, iti trebuie autorizatie. O poti obtine, da' o sa fie un pic de alergatura.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Sep 2005, 13:16
Post #6


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Illusion, parerea mea este urmatoarea:
3. Chiar daca stai la parter, daca nu este perete de rezistenta il poti darama, dar iti trebuie autorizatie (evident, daca vrei sa fie legal si sa nu aibe vecinii ce sa comenteze).


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 29 Sep 2005, 13:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




1. ceresitul e ciment de inalta calitate + liant. tencuiala de exterior e var+ciment+nisip. cred ca e totul foarte in regula, mai ales ca ceresitul rezista foarte, foarte bine la apa. cu rezistenta la inghet-dezghet nu cred ca ai probleme, daca e pe post de tencuiala.

2. poti modifica apartamentul daramand peretii despartitori (cei care nu sunt de rezistenta) dar NUMAI cu autorizatie, care presupune ceva alergatura. sa nu o faci fara autorizatie, mai ales daca ai vecini "binevoitori" pentru ca fiecare reclamatie se lasa cu o inspectie, iar amenzile sunt mari.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 29 Sep 2005, 13:43
Post #8


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Illusi0n: Io am facut acelasi lucru acu 5 ani si interesandu-ma la primarie, mi-au zis ca nu am nevoie de autorizatie daca nu e zid de rezistenta. Ma cunosc cu indivizii si nu faceau sto de mine.
2nd: NEVER un zid de rezistenta nu e din BCA, Caramida eficienta sau simpla, etc...e beton armat totdeauna.
3rd: Ceresit e marca buna...da' ce naiba nu folositi exact materialul indicat? Sau "las-o ba ca merge si asa?!?" biggrin.gif Ulterior remedierea si deranjul va va costa mai mult


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 29 Sep 2005, 13:49
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(vv @ 29 Sep 2005, 14:16)
liviu, te rog explica.
Din cate stiu eu, si daca-l las netencuit, tot nu ar trebui sa am probleme de condens (ca doar de-aia e spuma aia poliuretanica, nu e pusa chiar de forma acolo sper).

@Illusion - poti sa-l darami, da' daca vecinii sunt impotriva, iti trebuie autorizatie. O poti obtine, da' o sa fie un pic de alergatura.
*



Eu iti spun ce mi s-a intamplat mie. Am tencuit cu adeziv. Altceva, nu Ceresit. Datorita vibratiilor care apar cand inchid si deschid geamul, pe marginea ramei s-a macinat adezivul si a ramas un sant de cca 5 mm. Ma gandeam acum sa pun silicon pe respectivul sant. Am un alt geam pe care l-am tencuit cu nisip si ciment (n-am stiut cum sa fac mortar de tencuiala) si nu s-a intamplat acelasi lucru. Geamurile la care am tencuit cu adeziv fac condens iarna, iar cel tencuit cu nisip+ciment nu face.
Spuma e pusa acolo pentru izolatie dar nu face fata daca nu e tencuita. Eu am stat o iarna cu ea netaiata si netencuita si puteam simti la mana aerul cum trece prin ea.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 29 Sep 2005, 15:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




M-am lovit de aceeasi problema- de cativa ani, indiferent de tipul peretelui respectiv, este necesara o autorizatie, altfel te paste o amenda
Totusi, fiind BCA, poti sa il darami fara sa provoci prea mult scandal, totul e sa nu re vada cineva carand molozul-asta zic sa faci pe sest sa nu te afle veciinii sa te reclame smile.gif


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 29 Sep 2005, 15:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Ceresitul se foloseste pt ca e adeziv si adera destul de bine la polistiren/spuma. Si la mine au lucrat cu asa ceva, mai ales ca pe interior am pus si placa de polistiren extrudat de 2cm pe care au dat cu Ceresit CM11 si ulterior cu glet peste.

Ideal peste spuma/polistiren ar fi adeziv de polistiren, dar merge si CM11 pe suprafete mici. Spre deosebire de mortar e mai usor de finisat. Ca m-a pus si me mine dracu' sa incerc smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 29 Sep 2005, 15:44
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




lita, pai aici mai apare o problema CM11 este pentru exterior si rezista clar mai bine la inghet-dezghet , pe cand CM9 este pentru interior - si este posibil sa nu prea reziste...


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 29 Sep 2005, 15:50
Post #13


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Mersi. Eu unul m-am cam lamurit. Le-am zis sa ia oricum CM11 pentru siguranta - diferenta de pret nu e prea mare.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 29 Sep 2005, 17:37
Post #14


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 29 Sep 2005, 13:16)
Illusion, parerea mea este urmatoarea:
3. Chiar daca stai la parter, daca nu este perete de rezistenta il poti darama, dar iti trebuie autorizatie (evident, daca vrei sa fie legal si sa nu aibe vecinii ce sa comenteze).
*


ata ete!
Problema naspa e ca pana iti iese autorizatia (daca te duci tu, plebeu) e posibil ca rasa umana sa fie de mult disparuta de pe planeta. Se pare ca viteza maxima cu care se poate citi o cerere de catre functionarii primariei (in special sect1) e de o litera pe zi. Mult mai usor le este sa citeasca cifrele, in special grupul 100 pe fond verde.
V1. - procedezi conform unor sfaturi de mai sus (altisone), si o faci pe Iozefini cu zidul in cauza
V2. - apelezi la arhitectii aia de-si fac reclama in ziare si care numai cu asta se ocupa.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 29 Sep 2005, 19:03
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




completare la Ake:
V1 deja nu mai merge, ca te-au lat vecinii la ochi si daca au cea mai mica si infima banuiala fac o sesizare la Inspectia de Stat in Constructii si pe linga o amendoaie babana (minim 2000RON) mai trebuie sa refaci si peretele asa cum a fost.
V2 merge destul de repede chiar si ca plebeu la anumite primarii. 2 luni daca te tii de capul lor, intre 1-3 saptamini certificatul de urbanism, 1-2 saptamini avizul proiectantului sau expertiza tehnica pentru intocmirea documentatiei de autorizatie de demolare si inca 2-4 saptamini pina iese autorizatia.Daca tot faci tambalau, gindeste-te bine si la alte modificari (daca le vrei) si trece-le in proiect, sa nu faci alergatura de 2 ori).

This post has been edited by FLEX: 29 Sep 2005, 19:05


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 30 Sep 2005, 08:03
Post #16


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(FLEX @ 29 Sep 2005, 20:03)
V1 deja nu mai merge, ca te-au lat vecinii la ochi si daca au cea mai mica si infima banuiala fac o sesizare la Inspectia de Stat in Constructii si pe linga o amendoaie babana (minim 2000RON) mai trebuie sa refaci si peretele asa cum a fost.


Da, cu inspectie si amenda am fost avertizat deja de niste batrani.

QUOTE(FLEX @ 29 Sep 2005, 20:03)
V2 merge destul de repede chiar si ca plebeu la anumite primarii. 2 luni daca te tii de capul lor, intre 1-3 saptamini certificatul de urbanism, 1-2 saptamini avizul proiectantului sau expertiza tehnica pentru intocmirea documentatiei de autorizatie de demolare si inca 2-4 saptamini pina iese autorizatia.Daca tot faci tambalau, gindeste-te bine si la alte modificari (daca le vrei) si trece-le in proiect, sa nu faci alergatura de 2 ori).
*



Deci 3 luni, in conditiile in care eu tocmai mi-am cumparat apartamentul si chiar azi dimineata a expirat termenul de evacuare din fostul apartament. Noroc ca am avut inspiratia sa organizez lucrurile de asa natura incat sa plec numai cu lucrurile personale, fara mobila. Cred ca sunt nevoit sa merg pe varianta Iozefini, iar in caz de Doamne fereste! sa fac rost de hartie verde mad.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 30 Sep 2005, 08:27
Post #17


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Apartament proaspat cumparat? Mai poti aplica metoda "Nu io nenea, alti copii de la alte blocuri!" biggrin.gif adica te misti ca Jozefini si cari departe molozul pana nu te observa jegurile alea batrane a caror singura bucurie e delatiunea. Daca te cauta careva, zici ca fostul proprietar a facut alea. biggrin.gif Nici usturoi n-ai mancat, nici gura nu-ti miroase...si daca chiar trebe, te apuci ulterior de autorizatii, etc. Bafta !


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 30 Sep 2005, 08:38
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Eu sunt tare curios cum iti dau amenda, daca tu nu ii lasi in casa. Pt ca e dreptul tau sa le interzici accesul fara mandat.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor23ro
post 30 Sep 2005, 10:04
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 10 May 05
From: Timisoara




QUOTE(Illusi0n @ 29 Sep 2005, 13:11)
Daca tot e de constructii...

Vreau sa daram zidul de BCA dintre hol si bucatarie in apartament. Am avut pana acu doua pareri:
1. "Nu e zid de rezistenta, e din BCA, deci nu aveti nevoie de autorizatie" - un "maistor" care lucreaza in constructii
2. "Nu conteaza ca nu e zid de rezistenta, sunteti la parter si chiar daca e din BCA nu aveti voie sa-l demolati, ca nu veti primi de la nimeni autorizatie." - vecinii

Eu am o copie dupa planul de constructie al blocului si intr-adevar, zidul ala nu e zid de rezistenta. As dori, daca sa poate, o opinie a unui arhitect.
*




Normal daca nu e zid de rezistenta ai voie sa-l strici,(poate fi si la subsol si la et 100) dar dupa noua legislatie iti va trebui autorizatie. Mergi la primarie la directia urbanism obtii un Certificat de Urbanism , cu acest certificat vei obtine restul avizelor (aviz de la un inginer in rezistenta structurilor avizat ISC, si un proiect ), dupa aceste vei face un proiect pt autorizarea de construire , si daca primesti aviz favorabil de la primarie poti sa te apuci de daramat....


--------------------
daewoo tico - TM
Sa traiti, ... bine ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 30 Sep 2005, 10:42
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Raspund mai multora in acest post
- la ISC nu prea merge cu verde de Paris, aia sint cam rai
- ISC intra oriunde, in baza unei sesizari
- Iosefini sa fii si tot nu poti darima IN LINISTE DEPLINA un zid de BCA - se transmit zgomotele structurale prin beton de zici ca nu-i adevarat - mai ales daca e din fisii de BCA, care au armatura care trebuie taiata la ... flex, hehe

Parerea mea e ca in acest caz e mai bine sa urmezi calea legala, utilezi minimal bucataria si te apuci de santier cind e gata autorizatia.
Inasprirea reglementarilor s-a datorat oamenilor simpli care au demolat fara discernamint tot ce le-a cazut in fata ochilor, inclusiv la blocurile din panouri prefabricate ... trist, dar se pare ca ne-o facem cu mina noastra de te doare mintea.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 30 Sep 2005, 21:40
Post #21


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Oficial nu ai voie sa darami nimic fara autorizatie , atentie amenda in functie de gravitate pina in 40.000 rol si te si obliga sa-l pui la loc.
Neoficial , fiind din bca nu este de rezistenta si se poate darama dar in virful picioarelor , ca daca te gorneste vreo baba fricoasa ca o sa cada blocul ai pus-o.
Vei obtine autorizatie dupa ce umbli ceva .

This post has been edited by logan1.5dci: 30 Sep 2005, 23:12


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 30 Sep 2005, 22:35
Post #22


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Acuma, ca tot imi pot da cu parerea fara sa am coste nimic smile.gif, mie colegii mi-au zis ca si la ISC se rezolva cazurile usoare cu verde de paris. Dar daca te-a pus Aghiuta sa dai jos un zid de rezistenta sau o coloana de aerisire... aleluia, sanatate si la gara - amenda + refacut exact cum era.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 30 Sep 2005, 23:14
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Pentru acoperit o teava inestetica cu tencuiala, trebuie autorizatie?
Dar daca o acopar cu rigips?
La fel, daca vreau sa-mi fac plafoane sau rafturi din rigips, am nevoie de autorizatie?
Pur si simplu trece teava de apa pluviala prin holul apartamentului si vreau sa o acopar, sa fie la fel ca zidul. Ce trebuie sa fac?


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 30 Sep 2005, 23:53
Post #24


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Nu-ti trebuie autorizatie , poti sa faci ce vrei din rigips,totusi la recompartimentari ma abtin.Tot asa nu-ti trebuie la schimbarea usilor(inclusiv cea exterioara)si nici la ferestre schimbate.


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 30 Sep 2005, 23:59
Post #25


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




QUOTE(cristianco2002 @ 30 Sep 2005, 23:14)
Pentru acoperit o teava inestetica cu tencuiala, trebuie autorizatie?
Dar daca o acopar cu rigips?
La fel, daca vreau sa-mi fac plafoane sau rafturi din rigips, am nevoie de autorizatie?
Pur si simplu trece teava de apa pluviala prin holul apartamentului si vreau sa o acopar, sa fie la fel ca zidul. Ce trebuie sa fac?
*



pt a acoperi o teava nu trebuie autorizatie ,doar sa nu fie de gaze .

iar anaite sa o astupi mai bine schimba teava si dupa aia placeaza cu rigips
schimba ca sa nu ai ai probleme dupa ce astupi adica teva veche ,fisurata etc .
daca e pe hol si nu sunt aburi sau alte alea merge si cu rigips din acela alb ,verdele e pt baie , bucatarie .

cumpara niste profile si autofiletante negre si .... spor la treaba


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 1 Oct 2005, 00:05
Post #26


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




QUOTE(tatabobu @ 29 Sep 2005, 13:16)
Illusion, parerea mea este urmatoarea:
3. Chiar daca stai la parter, daca nu este perete de rezistenta il poti darama, dar iti trebuie autorizatie (evident, daca vrei sa fie legal si sa nu aibe vecinii ce sa comenteze).
*



vecinii comenteaza oricum mad.gif


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 1 Oct 2005, 01:33
Post #27


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Atentie la zgomot ,pe autorizatii scrie ca lucrarile se pot desfasura pina in ora 18.
Din proprie experienta ,ca a chemat un vecin cu care eram certat politia ,ca taiam la flex la ora 19,puteti lucra pina la ora 20 , dupa care se socoteste tulburarea linisti publice.

This post has been edited by logan1.5dci: 1 Oct 2005, 02:02


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 2 Oct 2005, 16:56
Post #28


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




recomand calduros citirea legii inainte de modificari in locuintele particulare....chiar daca nu e zid de rezistenta, trebuie acordul proiectantului initial...se poate dar pe BANI...nimic nu e gratis, si nu degeaba am facut o facultate....
ISC poate interveni cum are chef, sesizat de "binevoitori" de obicei...
partea proasta pe care nu o inteleg unii, este ca acele ziduri "neportante" suporta dupa caz o incarcare......exista momente in care cel de sus are gresie si o simpla daramare a unui zid de BCA duce la fisurarea acesteia prin marirea sagetii...eu daca as pati asa ceva cel daramacios mi-a face un apartament fain!!! deh vise.
wink.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 3 Oct 2005, 06:15
Post #29


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




QUOTE(cristianco2002 @ 1 Oct 2005, 00:14)
Pentru acoperit o teava inestetica cu tencuiala, trebuie autorizatie?
Dar daca o acopar cu rigips?
La fel, daca vreau sa-mi fac plafoane sau rafturi din rigips, am nevoie de autorizatie?
Pur si simplu trece teava de apa pluviala prin holul apartamentului si vreau sa o acopar, sa fie la fel ca zidul. Ce trebuie sa fac?
*


Aceeasi problema am avut-o si eu cu o teava de scurgere inestetica in holul central.Am "rezolvat-o" cu gips carton, niste polite.In poza atasata e in dreapta

Attached thumbnail(s)
etajera1.jpg ( Size: 42.84k ) Number of downloads: 1718


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 3 Oct 2005, 07:53
Post #30


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




in aceeasi situatie cu vv sunt si eu. dupa 1 luna de la punerea geamului am decis si eu sa repar (de unul singur, ca de priceperea mesterilor m-am lamurit...) peretele ca vine iarna. observ ca recomandati Ceresit 11. Mi-a spus o cunostinta ca ar merge (la interior) si banalul ipsos (care e doar 15 lei sacul de 40 kg). Eu mai am ceva gauri in pereti (de la tevile de la centrala) chituite cu ipsos si mi se pare destul de compact si ne-"sfaramicios". In plus, prinde varul foarte bine peste el.

Ceva pareri, recomandari? Cat e un sac de Ceresit?


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:34
Forum Renault