DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Albania, Calatorie in Albania

bgdrenault
post 19 Jun 2018, 11:52
Post #31


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Vara asta, dupa un sejur din iulie la Lefkada, mi-am propus sa mai prelungesc vacanta cu vreo 3 zile la Durres si vreo 2 la Tirana.
daca cineva are informatii mai recente as ruga sa le posteze.
Durres e ok? Plaje, preturi, mancare, etc........Ai ce face seara pe acolo?
De la Durres la Tirana sunt doar vreao 40 de km. Credeti ca daca as ajunge dupa pranz in Tirana, ar fi suficient o dupa amiaza pentru a vedea orasul? Sau sa-mi las si a doua zi, acum am o rezervare pentru doua nopti, dar e cu anulare si modificare gratuita.
Ce taxe se platesc in albania pentru masina?
Cu telefonia ce recomandati?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 19 Jun 2018, 13:50
Post #32


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




puteai si tu sa faci poza din fata, sa vedem daca sunt frumoase sau hâde albanezele...


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 19 Jun 2018, 14:06
Post #33


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Cu mine vorbesti? Eu abia urmeaza sa plec, ceream sfaturi.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 19 Jun 2018, 17:17
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In Durres n-am fost, sorry, dar, banuind ca e oras, gasesti ce sa faci. Preturile in Albania sunt ceva mai mici decat la noi, dar nu te astepta la ceva spectaculos.

Pentru Tirana eu zic ca iti ajunge o zi, e cat Ploiestiul ca marime si nici nu ai mare lucru de vazut (dar parca Ploiestiul e mai interesant si mai curat). De la Durres la Tirana ai autostrada, iar la Tirana poti sa-ti lasi masina in parcarea subterana de la Mall-ul Toptani (e in centru, cauta-l pe google maps), ca sa nu ai batai de cap. De acolo mergi pe jos.

Taxe pentru masina nu platesti, iar cu telefonia poti sa cumperi un sim local, nu are de ce sa coste mai mult de 10-15 lei; habar n-am cat sunt tarifele de roaming, dar sunt mari, fiind non-ue.

@dizzy: da, imi cer iertare, asta e. Nu erau urate albanezele, erau ok, cam ca romancele.

Cum am mai spus, in Albania m-am simtit ca acasa, doar ca nu intelegeam limba.

This post has been edited by Laurentziu83: 19 Jun 2018, 17:18


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Jun 2018, 17:28
Post #35


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




E Romania anilor 90, odată merge, de curiozitate, a doua oară nu te mai duci.

This post has been edited by argon: 19 Jun 2018, 17:30


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 21 Jun 2018, 22:25
Post #36


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Tirana e jungla si accentuez JUNGLA dpdv a traficului!

Totul este optional!


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Jun 2018, 13:46
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Si eu gandeam la fel acum 4 ani cand m-au claxonat unii ca de ce traversez pe verde si mi-am zis ca aici n-o sa vin cu masina.

Insa anul trecut, daca tot coboram cu masina pe coasta dalmata, am zis sa trec totusi si prin Albania si parca se mai civilizasera, chiar n-am avut nici o problema, am mers in ritmul traficului, nu m-am infipt sau mai stiu eu ce si nu m-a mai claxonat nimeni. Ma rog, poate si pentru ca aveam numere de RO m-au lasat in pace.
E drept, nu prea nimereau ei sa opreasca in fata liniei albe la trecere, mai oprea cate unul fix pe trecerea de pietoni, dar si in Bucuresti e la fel.

Sincer mi se pare mai stresant sa traversez Bucurestiul la ora de varf mergand dupa waze, care ma baga pe niste rute intortocheate de dracu' le mai stie, decat sa mai conduc iar prin Tirana, n-as mai avea nici un stres. E drept ca nici n-as mai veni a doua oara ca turist pe acolo, ca n-am de ce.

Pentru un sofer obisnuit cu jungla bucuresteana eu zic ca n-ar fi o problema Tirana, mai ales ca e mic orasul. Eventual te folosesti de un GPS actualizat si gata. In Atena mai degraba m-am stresat, ca era aglomerat ca pe Barbu Vacarescu la noi si nici parcari cu plata nu prea aveau.

This post has been edited by Laurentziu83: 22 Jun 2018, 13:47


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 22 Jun 2018, 15:47
Post #38


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Conform ambasadei romane din Albania, se poate intra doar cu buletinul, banuiesc ca informatia e corecta, ca pasapoartele nu le-am mai actualizat.
Asigurare medicala. masina echipata, altceva ce sa mai avem?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Jun 2018, 15:58
Post #39


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Da se poate cu buletinul. Asigurare medicala nu e obligatorie, am fost fara, iar mașina sa fie echipata cu bâte și săbii, că sa te incadrezi in peisaj cu localnicii. Cel putin vara se sta la vami de uiți de tine, 2-3 ore.

This post has been edited by argon: 22 Jun 2018, 16:01


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Jun 2018, 13:03
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu te cauta nimeni la masina cand intri in Albania, doar scoti buletinele pe geam, talonul si asigurarea, odata cand iesi din tara vecina, apoi cand intri in Albania. Eu am intrat cu pasaportul, dar nu a facut mare diferenta, nici macar nu ti-l stampileaza. Intr-adevar, am stat cam mult la vama venind din Muntenegru, dar macar am stat in masina la coada, nu a trebuit sa umblu eu de la un ghiseu la altul, ca la ex-sovietici. Iesirea catre Grecia a fost lejera catre Igoumenitsa, doar 2 masini la coada.

De bate si sabii nu stiu ce sa zic, mi s-au parut pasnici si nu mi s-a parut nesigur. Sunt si in Tirana zone ca pe Matasari la noi, dar parca n-am vazut tiganetul aferent sa sparga seminte in fata casei ca la noi in centru. Oricum, regula de a nu umbla noaptea prin zone neiluminate si necunoscute e valabila oriunde.

This post has been edited by Laurentziu83: 23 Jun 2018, 13:34


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 17 Jul 2018, 19:53
Post #41


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




In Tirana recomanzi vreo parcare? Parca ziceai de un mall ceva.....

Pentru cei care au trecut din Albania in Macedonia, ce drum recomandati de la Durres la Skopje? Cel prin Ohrid?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Jul 2018, 19:59
Post #42


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nici nu ai alta varianta.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 17 Jul 2018, 20:05
Post #43


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




gps tom tom imi mai da doua, una prin Kosavo(exclus) si una prin mijlovul tarii, nu am idee daca e viabila aceea.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Jul 2018, 20:29
Post #44


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu, sunt drumuri gen la noi județene, întortocheate și destul de.proaste.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Jul 2018, 20:31
Post #45


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Albania aia este o tara pe care merita sa o vezi o data ... da nici atunci musai ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Jul 2018, 20:37
Post #46


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Sudul extrem în drept cu Corfu merita , in rest e pierdere de timp aceasta Albania.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 17 Jul 2018, 20:41
Post #47


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(cj98czh @ 17 Jul 2018, 20:31)
da nici atunci musai ...
*


Da, dar dacă de atât e bugetul... rolleyes.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 17 Jul 2018, 21:55
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pentru parcare, cauta Toptani Shopping center pe google maps, are mai multe nivele parcarea subterana. Ai si bancomat tot in parcare, in mall ai un market Conad din care poti sa-ti iei una-alta.

Drumul Tirana-Ohrid-Skopje l-am facut cu autocarul acum 4 ani si era ok. Se construia chiar si o autostrada in paralel, dar incepusera cu panourile informative, apoi puneau covorul de pietris, apoi asfaltul, adica invers fata de cum e normal. La vama stiu ca a fost ceva coada de masini. Prin Macedonia de la Gostivar am intrat pe autostrada, care era cu taxa, cred ca mergea platita si cu euro sau cu cardul.
Prin Albania m-au frapat cladirile din Elbasan, aratau infiorator. Pe drum, poti sa-ti speli masina, spalatoriile arata ca in poza.

Albania merita vizitata mai ales de cei care cred ca Romania este o tara frumoasa si bogata, cu oameni harnici si ospitalieri. Mai ales daca ai vazut si restul Europei inainte, vei realiza ca doar noi si albanezii suntem cum suntem, restul tarilor (BG included) sunt macar 2-3 clase peste noi.
Capture2.PNG ( Size: 1.1mb ) Number of downloads: 318
Capture3.PNG ( Size: 782.93k ) Number of downloads: 321
Capture4.PNG ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 325


This post has been edited by Laurentziu83: 17 Jul 2018, 21:56


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 18 Jul 2018, 08:04
Post #49


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(AR-18-MOS @ 17 Jul 2018, 20:41)
Da, dar dacă de atât e bugetul... rolleyes.gif
*


Nu, bugetul este, chiar daca nu sunt bugetar.
Problema e ca din Lefkada, unde am rezervat 7 nopti, drumul de intoarcere l=am mai prelungit cu 4 nopti la Durres( de unde vreau sa merg pana la Tirana) si doua la Skopje. Asta pentru ca sunt in acesta zona de lume. Si in care e putin probabil sa ma intorc. Oricat de bune ar fi conditiile si oricat de bine m-as simti undeva, nu ma mai intorc niciodata pe acolo.
Sunt atatea locuri de vazut si atat de putin timp.

Mersi Laurentiu.


This post has been edited by bogdanbiciusca: 18 Jul 2018, 08:06


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Jul 2018, 11:07
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca vii din Lefkada si intri pe la Igoumenitsa, atunci o sa-ti placa drumul de coasta.

Dupa ce intri pe autostrada spre Durres, sa ai grija la giratoriile de pe autostrada si la podurile cu restrictie la 20 la ora, ca iti sare masina daca le iei cu 60.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Jul 2018, 11:54
Post #51


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




bogdanbiciusca, nu ai ce face 2 zile in Skopje ... 1 maxim este mai mult decat suficienta ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 18 Jul 2018, 12:13
Post #52


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




2 nopti=1 zi.
Adica ajung in jurul orei 14-15(de la Durres) si prectic raman cateva ore.
Deci de fapt o zi plina, totul la nivel de relaxare, nu ne fugarim.
Dimineata plecare spre Timisoara. Altfel nu aveam cum le cupla, iar doar cateva ore dupa amiaza cred ca erau prea putine.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Jul 2018, 12:14
Post #53


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




doua nopti si o zi intreaga e suficient. Daca te informezi ai ce face si 2 zile pline wink.gif

Recomand Hotel de koka .

https://www.google.com/search?source=hp&ei=...1.0.DA9s-zMV6pQ

This post has been edited by argon: 18 Jul 2018, 12:17


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 9 Aug 2018, 11:40
Post #54


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Sa scriem putin si despre Albania.
Dupa Lefkada, traseul pana la Piatra Neamt avea doua variante, fie direct, cu o noapte de cazare undeva in Bulgaria sau la Giurgiu, fie prin tarile din jurul Greciei. Aruncandu-mi ochii pe harta, am hotarat sa stau 4 zile la Durres continuand prajitul la soare si 2 zile la Skopje.

In Albania am intrat pe la Kakavia. De cum intri te impresioneaza peisajul.parca esti prin Nepal, vazusem asemenea foto pe la topicul baietilor care au mers cu un logan prin diverse state asiatice. Munti golasi in departare, sate nu prea aproape de sosea, cu ceva moschei si cladiri cu turnulete, etc. Pe urma peisajul se aglomereaza.
Sosea buna, chiar placuta la condus, dar din pacate maxim 80 la ora si vreo 3 radare imediat ce intri in tara. La un moment dat intri pe un drum expres, cu 90 la ora, dar cu sensuri giratorii si alte intersectii cu limite de viteza.
Intrarea in Durres a fost spectaculoasa, hoteluri dreapta -stanga, elegante, palmieri, aglomeratie, un mic Beverly Hills. Dar urmau si dezamagiri.
La strada, in fata hotelurilor de 4 si 5 stele din cateva sute de metri stau proptite, intr-un scuar separat containere metalice de gunoi, in care, nesortat se arunca tot de catre oricine. Din aproape toate aceste containere se scurg niste zemuri cu miros pestilential. Langa ele sunt parcate de multe ori Mercedesuri de ultimul tip. Norocul meu, ca pensiunea unde stateam, chiar la cca 100 de metri de apa marii, era situata la mijlocul unei asemenea zone, neavand in fata privelistea si mirosurile respective.
Am avut 4 nopti de cazare, deci 3 zile pline, din care 2 am facut plaja iar in una am vizitat Tirana. Plaja cu nisip, nu are zone fara sezlonguri.(am facut plaja in zona hotelului, am inteles ca ar fi si ceva plaje mai smechere, dar efectiv nu am mai dorit sa scot masina si sa frec plajele ca la Lefkada. Plaja cu apa mica, mergeai cca 150 de metri ca sa poti inota. Au fost si ceva alge la mal, ceea ce eu nu am vazut in Adriatica, dar uite ca se poate, desi apa era extrem de sarata. Nu avea o culoare deosebita, precum cea din zona Mlini Dubrovnik din Croatia. Trei sezlonguri si o umbrela, in primul rand la mare, pe intreaga zi, costa 400 lek, adica vreo 16-17 lei, si foarte indatoritori, imi pastrau sezlongul si pentru dupa amiza, cand ma intorceam. Randul urmator de sezlonguri 300 lek.
Pe plaja, tigania pamantului. Fel de fel de biciclete, motorete modificate si transformate in aprozare pentru fructe, tonete de inghetata, gratare pentru porumb copt. Vin si cu roaba plina cu porumb, gratar si carbuni in roaba si coc porumb spre vanzare. Asta aveam sa constat si in zona selecta a Durresului, aceeasi vanzatori ambulanti, porumbul copt intors si servit de catre vanzator cu mainile murdare fiind sport national.
Pe plaja se vand si matasuri, perdele, ochelari, creme de plaja, toate cenzuraturile.
Intre Durres statiune si Durres oras port este o zona de vreo 2 km, pe dreapta numai terase, cofetarii, cafenele, etc, pe stanga niste benzinarii , service-uri ciudate, autogari, etc.
Durres oras frumusel, curatel in centru, ceva vestigii romane, un amfiteatru, niste bai romane desupra carora au construit, pe piloni, un bloc, altre vestigii vechi, o piata romana, etc.Preturile rezonabile, au niste prajituri grozav de bune si variate ca si sortiment, mancarea la terase mai mult pe baza de fast food-pizza, pui rotisati, pui la placa, salate cam anemice, etc.... Nu ceva deosebit.

<span class='edit'>9 Aug 2018, 11:56:</span>
Cardul e cam inutilizabil in Durres. Nicaieri nu am putut plati cu cardul. Euro, la schimb destul de avantajos, e cautat, sau automate, dar le gasesti doar in Durres oras. Pentru cei care aveti card la ING cu comision zero oriunde in lume afalati ca e o teapa, daca retrageti de la Raiffeisen Bank. Comisionul e mare, la 5000 de lek extrasi mi-au luat, cu intrebare daca sunt de acord, 700 lek. Am fost de acord, ca nu aveam ce face. Mai tarziu am vazut ca in zona mai erau si alte bancomate, si am constatat in Tirana, apoi si in Skopie ca BRD din tarile respective nu mi-au luat comision, asa cum de altfel nu mi-a luat nici Pireus Bank in Sofia.
Doar Raiffeisen, si in urma convorbirii pe mail cu IHG au aburit-o cu politica raiffeisen, ca nu tine de ei, etc. Ba, ma lasati........ce pana mea am semnat cu voi? Ma rog........trecem peste 28 de lei pierduti.
De fapt pierderile sunt si in alte directii, ca deconturile catre ING se fac la cursul modic de 4,78 lei pentru un Euro, indiferent de moneda scoasa.
Sa revenim.

<span class='edit'>9 Aug 2018, 12:15:</span>
O zi am fost la Tirana. Nu am mai circulat in Bucuresti de cca un an, dar mi se pare parfum, pe langa Tirana. Intrarea dinspre Durres se face intr-un sens giratoriu probabil pe 4 benzi. La ora 9.00 se intrau pe cca 8 benzi, care era mai rapid, nici unul nu semnalizeaza, trebuie sa il feresti pe cel din dreapta, pe cel din stanga, forteaza intrarea pana in oglinda si aripa masinii tale, etc. Am ajuns destul de stresat la mall Toptani, unde am cazat masina. Am vizitat orasul, inclusiv muzeul lor de istorie, ca a vrut baiatul. Nici la muzeul lor de istorie nu puteai plati cu cardul. Cica mi s-a facut o favoare si mi s-au acceptat 5 euro pentru toti trei, dar de fapt, la casa de schimb, 5 euro erau 607,5 lek, in timp ce biletele pentru toti trei erau 600 lek. Aveam bani dar nestiind sigur care e treaba cu comisionul nu doream sa mai scot o tura., sperand ca la mall sa platesc cu cardul. Ulterior aveam sa ma insel.
Dupa vizita prin oras, inclusiv piata Maria Teresa, nimic deosebit de altfel, poate muzeul lor de istorie in partea mai veche a fost interesant, am mancat la mall lor o musaca traditionala foarte buna si o placinta cu foietaj cu mozzarella, extraordinara, am fost inspirati ca am luat doar o portie de placinta fiind cat farfuria. Evident, am incercat sa platesc cu cardul, si ce sa vezi, nu le mergea posul. Cash, deci. Nevoit aici sa scot bani am nimerit bancomat BRD si am constatat ca nu iau comision.
De aici, destinatia castelul Petrela, la cca 12 km de Tirana, care desi era in drumul meu a doua zi(ca si Tirana de altfel) am preferat sa mergem sa-l vedem acum, pentru a nu pierde timpul a doua zi. Acesta destinatie, la castel, era o recomandare de pe un blog de calatorie, care se incheia cam asa" mergeti la castelul Petrela ca aveti ce vedea". Un ca...cat. pe langa aglomeratia din Tirana la ora 15, si ceva incurcatura cu GPS-ul care a tacut malc exact pe unde era mai bine sa o iau la dreapta indicandu-mi alta ruta care era in lucru si blocata, dupa un ocol de vreo 8 km am ajuns si la castel, dupa urcatul intr-un varf de munte pe niste stradute inguste. Castelul parea pitoresc , urcai o multime de trepte fara balustrada, dar late, in dreapta fiind prapastie, dar sus era dezastru. Niste oale vechi, a caror istorie nu se cunostea, niste piei de oaie, steagul Albaniei, si un mic restaurant cu un chelner care putea a cioban cu niste pantaloni luciosi, restaurant facut pe zidurile vechi ale castelului, cu spargerea zidurilor, gauri, etc. Mai mult de 10 minute pentru foto si priveliste nu aveai ce cauta. Un mare bluff, nu recomand nimanui sa mearga acolo.Timp pierdut si benzina cheltuita, Langa parcare mai era un cimitir cu mormantul miresei caca maca, mormantul lui ,,,,, etc Ca...caturi.

<span class='edit'>9 Aug 2018, 12:20:</span>
La plecare am fost bucuros cand intr-o benzinarie Lukoil mi s-a acceptat cardul.

Per total e o experienta, e un loc bifat, o curiozitate indeplinita. Nu am mers expres in Albania, a fost o prelungire a calatoriei pe drumul de intoarcere. In schimb, ca destinatie unica, ca destinatie singulara de vacanta nu o recomand nimanui. Tiganie, cu toate ca e plina de Mercedesuri, din 10 masini, 7 sunt Mercedes, mai vechi(multe) sau mai noi.

This post has been edited by bogdanbiciusca: 10 Aug 2018, 08:19


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Aug 2018, 13:10
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Din ce povestești, nu văd nici un motiv pentru care aș vrea vreodată să pun piciorul acolo, nici măcar în tranzit.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petra13
post 24 Jun 2019, 07:41
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 June 19




QUOTE(ydaniel @ 21 Dec 2017, 11:18)
Frumos!
ASta vara am fost si eu intr-o mica excursie cu Aro 10 in Albania.
Bucuresti-Sofia-Skopje-Ohrid-Elbasan-Vlore-Sarande-Vlore-Ohrid-Sofia-Bucuresti.
*




Cum a fost drumul? Unde ati alimentat si ce costuri ati avut?
Ce ne recomandati?
Vara aceasta mergem si noi (un grup de 14 persoane, 3 masini) in Sarande si caut o postare mai recenta cu taxele de drum si preturile la benzinarii.
daca va mai amintiti va rog sa ne informati si pe noi.


--------------------
renault clio 2014 - DB29CAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jun 2019, 18:26
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In Albania nu ai taxe de drum. Ai doar in Bulgaria vigneta si in Macedonia taxe de autostrada. De Macedonia nu stiu sa zic exact, ca am fost doar pasager in autocar.

De acum 2 ani nu mai sunt valabile preturile la benzinarii, insa stiu ca am dat pe benzina mai mult decat in Ro. Reamintesc ca trebuie verificat inainte daca se poate plati cu cardul.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petra13
post 24 Jun 2019, 20:30
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 June 19




Bucuresti-Sofia-Skopje-Ohrid-Elbasan-Vlore-Sarande

Acesta e cel mai bun traseu? am gasit in Albania mai multe drumuri notate cu SH pe google maps.
Am face o acolada cam mare, dar am vrea sa ocolim si taxele de pe autostrazile din Grecia.

Riscam daca intram pe drumurile SH?

This post has been edited by Petra13: 24 Jun 2019, 20:32

Attached thumbnail(s)
harta_drum.png ( Size: 490.98k ) Number of downloads: 217


--------------------
renault clio 2014 - DB29CAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jun 2019, 21:23
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Notarea SH vine de la Shqiperia (Albania), similar DN-urilor noastre.

Eu personal recomand ca sa coborati pe coasta albaneza pana la Sarande si nu prin tara, nu de alta, dar pe acolo drumul e superb, prin tara nu stiu daca e asa spectaculos.

Sa aveti grija la giratoriile de pe autostrada si la restrictiile de 30 la ora, ca va rupeti masina daca treceti mai repede.

Traseul e ok, pe bucati l-am facut integral, prin Macedonia va fi o portiune de autostrada. Spre Sofia puteti merge si via Veliko-Tarnovo-Sevlievo, e mai drept si mai liber.

This post has been edited by Laurentziu83: 24 Jun 2019, 21:24


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 5 Jul 2022, 11:34
Post #60


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Mai este vreun amator de Albania?
Vreau pe la jumatatea lui iulie sa inlocuiesc Bulgaria cu Albania (Spille), cu trecere prin Bulgaria si Macedonia de Nord.

This post has been edited by tribunul: 5 Jul 2022, 11:34


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:56
Forum Renault