DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bucse, schimbarea bucselor

marius80_eugen
post 5 Aug 2009, 09:47
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Probabil ca atunci cand ai umblat la acea bieleta anti-ruliu ti s-a apropiat ceva de cutie sau chiar scutul de evacuare ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brambus
post 5 Aug 2009, 10:17
Post #62


member


Group: Members
Posts: 647
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(benkenobi @ 10 Aug 2008, 20:03)
pe mine ma tin bucsile alea ceva mai mult de 15000 km. deci cca un an si ceva. nu stiu cum marius le poate distruge in doar 3-4 luni. tocmai el care tine placutele de frana cat tin eu sabotii.
termenul de imbatrinire al cauciucului este de cca 5 ani nicidecum " foarte repede".
*




Nici eu nu le tin mai mult de 5 luni, sunt super proaste , practic se flescaiesc si se roade cauciucul.

This post has been edited by Brambus: 5 Aug 2009, 10:17


--------------------
Renault Megane 2 2007 Megane 2 R26 - B969FEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 5 Aug 2009, 11:42
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




M-am tot uitat prin diverse cataloage de piese si am observat ca, cel putin ochiometric, ca fizic nu am avut posibilitatea, s-ar potrivi basculele de Renault 11.
Cred ca se mai potrivesc pivotii ( sunt aceeasi la 11, Clio s. a. ), unele capete de bara sau bielete complete.
Bucsile de bara stabilizatoare se pot pune de Clio, chiar daca diametrul interior al acestora este de 23 mm si diametrul barei de Solenza este de 24 mm. Capetele, din cauza uzurii, vor avea un diametru mai mic si se vor potrivi.
Cand voi avea posibilitatea sa fac rost de niste piese uzate de Solenza si sa le masor dimensiunile, le voi compara cu dimensiunile pieselor de Renault.

Preturile sunt mai mari, dar din punct de vedere al calitatii sunt peste cele care se gasesc prin magazinele de piese Dacia.
Spre exemplu, bucsile de bara stabilizatoare Dacia costa pana in 10 lei toate, pe cand o bucsa de Renault este cam 12 - 15 lei bucata. Dar eu zic ca merita.

Poate se potrivesc mai multe, eu am cautat doar componentele enumerate mai sus in urma unor discutii din care am aflat ca piesele gen bucsi, pivoti, sunt foarte proaste in ultima vreme. Poate si din cauza ca Fartecul si Rolastul au fost distruse si acum se fac piese din guma de mestecat.

This post has been edited by cristio_79: 5 Aug 2009, 11:53


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Aug 2009, 11:45
Post #64


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Solenza e o copie imbunatatita a Reno-ului 11..ar trebui sa se potriveasca mai multe.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianacosti
post 10 Aug 2009, 19:47
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 307
Joined: 6 August 07
From: Brasov-Campulung AG




marius80_eugen, ai avut dreptate evacuarea atingea de scut,
chiar de buza scutului.

Eu nu-mi amintesc sa ma fi atins de scut cand am umblat pe acolo.


--------------------
DACIA SOLENZA 2005 - BV 78 EDM
SEAT TOLEDO NH 1.2 TSI 105 CP 2014
EX. DACIA SOLENZA 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 14 Aug 2009, 13:46
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Ieri am avut posibilitatea sa masor dimensiunile unor piese demontate de pe o SRN si sa le compar cu dimensiunile unor piese de Renault gasite in unele cataloage.
Astfel, bucsile bascula au aceleasi dimensiuni ca cele de pe Renault 11, pivotii sunt aceeasi cu cei de pe Renault 11, 19, 21, Clio 2 si alte modele, basculele complete sunt aproape sigur ca se potrivesc de la Renault 11, capetele de bara sunt aceleasi.
Fiind oarecum pe fuga, am facut o greseala la masurarea lungimii bieletei, greseala de care mi-am dat seama mai tarziu cand nu am mai avut posibilitatea sa masor din nou. Am luat in calcul si grosimea piulitei capului de bara si de aceea nu pot spune sigur acum daca bieleta se potriveste.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrusiri
post 15 Aug 2009, 20:58
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 830
Joined: 18 December 07
From: iasi




am o problema si nu stiu unde sa postez asa ca o fac aici.vreau sa schimb si eu un cap de bara la o solenza confort din oct 2003.eu am capul de bara cu filet pe interior.am cautat peste tot in iasi si nu am gasit.peste tot mi s-a zis ca nu se mai fac asa si ca a fost un nr de masini cu astfel de piese limitat si ca nu o sa mia gasesc nicaieri si ca ar trebui sa iau toata bieleta si sa o schimb.aveti ceva idei despre asta.se mai gasesc capete de bara si cu filet interior.se potrivesc bieletele complete?daca scimb numai pe o parte si pun bieleta tip nou completa o sa fie ok?


--------------------
dacia Lodgy 1.5 dci 107 cp 2013 - IS-54-SIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 15 Aug 2009, 21:24
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




mai cauta si poate vei gasii,sansele din pacate sunt foarte mici ,da poti pune capat tipul nou si nu are nimica


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrusiri
post 15 Aug 2009, 21:45
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 830
Joined: 18 December 07
From: iasi




pai nu pot pune tipul nou deoarece eu am cu filet pe interior si tipul nou de capt de bara are file exterior.poat doar sa scimb toata bieleta ar nu stiu daca e ok sa o scimb doar pe o parte.adica sa am pe o parte tipul nou si pe cealalta parte tipul vechi.


--------------------
dacia Lodgy 1.5 dci 107 cp 2013 - IS-54-SIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 15 Aug 2009, 21:49
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Eu, sincer, habar nu am ce fel de capete de bara cu filet exterior ai tu. Nici pe berline nu exista asa ceva. Poate pui o poza sa ne edificam.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xty250hp
post 22 Aug 2009, 15:09
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 August 09




Mai baieti ... eu am o solenza din 2005 si am deja 2000000 km facuti... probleme mari inafara de un set de suspensii noi bilstein nemtesti, toba o data si consumabile nu am avut... La directie e o alta treaba. folosesc rotule si bucse bara stab. de clio, bielete si capete de renault 11.. toate din germania cumparate de pe ebay. rotulele au mai bine de 100 000 iar bieletele cred doar atunci la 30 000 cand le-am schimbat am mai umblat la ele... cu bucsele de bara stab.. ma tin mai bine de 50 mii fara probleme.. Dak cumpara cineva asa ceva uitativa ce diferenta de calitate la materiale...EX. rotulele sunt de doua ori mai grele... si se vand complet cu toate suruburile de prindere... Ca si pret.. ROTULE SET 12,50 eur, bucse bara stab. 11.30 eurobielete cu capat de bara.. 36 euro .. iar dak le cautati de la acelas magazin.. trimisul e undeva la 10 euro. eu is multumit k nu ma bag sub masina toata ziua


--------------------
Dacia Solenza 2005 Comfort - MS 67 TAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bnedea
post 25 Aug 2009, 09:57
Post #72


Bogdan


Group: Members
Posts: 354
Joined: 3 March 09
From: Bucuresti




WOW blink.gif tu ai facut 500 de mii de km pe an prin Romania sau ai mers dupa piese frantuzesti pana in Germania? - blush.gif glumesc, sunt de acord cu tine, am cumparat un set de prezoane antifurt pentru roti si primul pe care l-am insurubat nu se mai oprea din invartit... cand l-am scos afara, janta facuse ditamai santul in prezon. Ma gandesc, exagerand, ce se poate intampla daca o planetara ar fi confectionata dintr-un asa material sofer6.gif


--------------------
dacia solenza, clima 2004 1.4MPI
Join the dark side, we have cookies!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maciu
post 25 Aug 2009, 13:42
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 28 September 08
From: severin




xty250hp...2mil km?!? Wow... Solenza for ever... laugh.gif. Eu mi-am facut bucsi la strung din cauciuc dur(mai tare un pic). L-am decupat de pe galetul (roata) de tanc si l-am prelucrat la strung. (Lucrez in domeniu). tongue.gif tongue.gif

This post has been edited by maciu: 25 Aug 2009, 13:51


--------------------
dacia solenza 2003 scala - mh 22 teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 25 Aug 2009, 19:58
Post #74


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Eu cred ca omu' a mai pus un 0 fara sa isi dea seama...
Cat priveste calitatea pieselor din afara,tind sa cred ca sunt superioare celor romanesti.
Am sa caut si eu bucsi de bara stabilizatoare de Clio ca poate chiar sunt mai durabile ca astea de Solenza mai mult de 10000 km nu duc. mad.gif


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutiulia
post 6 Sep 2009, 11:21
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 19 August 09




am fi foarte recunoscatori daca ne-ar da mai multe detalii domnul xty250despre achizitionarea acelor bucsi pivoti si alte alea .de unde sa le cumparam la ce magazin sau adrese unde sa le comandam preturi sau un nr de telefon.eu i-am trimis si un e-mail astept raspuns.eu am schimbat doar cele 4 bucsi in aprilie 2009 la 60 mii km si am dat pe ele de la nesty service 50 mii lei vechi.am 5 mii cu ele si vad ca nu au manifestari dubioase


--------------------
solenza europa 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xty250hp
post 6 Sep 2009, 14:47
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 August 09




OK..scuzati k intradevar am gresit cu un 0.. In legatura cu bucsele si adrese trebuie doar sa stiti un pik de germana sau cautati pe cineva care poate citi, intrati pe www.ebay.de si dati la cautare "clio stabilisator" apar buxsele de clio... grija sa aveti k trebuie cele cu diametrul de 23 mm. rotule dinou " clio traggelenk" apar rotulele si trebuie cele care seamana cu cele de dacia.. sunt identice cu twingo, kangoo, clio, megane..cu bieletele e ceva mai complicat k trebuie sa sti datele de marime exacta k sunt 3 marimi diferite si sunt aproape identice.. "spurstange kopf = capat bara" iar "spurstange = bieleta". ce va trebuie pe langa astea un pik de rabdare pentru cautare. mult noroc si spor la cumparaturi

Attached File(s)
Attached File  adrese.txt ( 816bytes ) Number of downloads: 267


--------------------
Dacia Solenza 2005 Comfort - MS 67 TAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xty250hp
post 10 Sep 2009, 09:00
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 August 09




acum nu pot k trebuie sa plec in concediu in 5 zile si nu i s pe acasa...dak vrei in 8 octombrie mai vb si te ajut


--------------------
Dacia Solenza 2005 Comfort - MS 67 TAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inchizitor
post 21 Sep 2009, 16:28
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 May 05
From: Bucuresti




ca orice element de articulatie la noi sunt consumabile , cam prea des ,dar...


--------------------
Dacia SuperNova 2003 - B-40-LBC
Laguna 2.0 Benzin 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
masinaromaneasca
post 23 Sep 2009, 15:30
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 April 09




QUOTE(xty250hp @ 6 Sep 2009, 15:47)
OK..scuzati k intradevar am gresit cu un 0.. In legatura cu bucsele si adrese trebuie doar sa stiti un pik de germana sau cautati pe cineva care poate citi, intrati pe www.ebay.de si dati la cautare "clio stabilisator" apar buxsele de clio... grija sa aveti k trebuie cele cu diametrul de 23 mm. rotule dinou " clio traggelenk" apar rotulele si trebuie cele care seamana cu cele de dacia.. sunt identice cu twingo, kangoo, clio, megane..cu bieletele e ceva mai complicat k trebuie sa sti datele de marime exacta k sunt 3 marimi diferite si sunt aproape identice.. "spurstange kopf = capat bara" iar "spurstange = bieleta". ce va trebuie pe langa astea un pik de rabdare pentru cautare. mult noroc si spor la cumparaturi
*





vreau si eu ,please,
dar de ce luate de pe e-bay? nu se gasesc piese noi de clio etc si la magazine sau dealeri renault in romania ?

This post has been edited by masinaromaneasca: 23 Sep 2009, 15:34


--------------------
dacia solenza 2004-confort - B-75-FNA
before you act ,you must think,or you can shut up and listen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgePitesteanu
post 24 Oct 2009, 10:10
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 October 09




mai fratilor...ajutati-ma si pemine cu un sfat...se aude o trosnitura la masina mea de fiecare data cand plec de pe loc si cand iau piciorul de pe acceleratie (cu a-I-ntaia)...daca lec usor usor de tot...nu se mai aude...dar daca plec in mod obisnuit..."trosc"...si cand schimb apoi inviteza a2a.."trosc" din nou...ce se intampla??? poate cineva sa-mi spuna si mie??? astept variante,raspunsuri...


--------------------
dacia solenza 2003 ,confort - ag 08 rne
norocos de mic...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobi19xx
post 25 Oct 2009, 16:36
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




Probabil trebuie sa schimbi bieleta rasucita.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - B-34-PMN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 25 Oct 2009, 18:17
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




QUOTE(xty250hp @ 22 Aug 2009, 16:09)
Mai baieti ... eu am o solenza din 2005 si am deja 2000000 km facuti... probleme mari inafara de un set de suspensii noi bilstein nemtesti, toba o data si consumabile nu am avut... La directie e o alta treaba. folosesc rotule si bucse bara stab. de clio, bielete si capete de renault 11.. toate din germania cumparate de pe ebay. rotulele au mai bine de 100 000 iar bieletele cred doar atunci la 30 000 cand le-am schimbat am mai umblat la ele... cu bucsele de bara stab.. ma tin mai bine de 50 mii fara probleme.. Dak cumpara cineva asa ceva uitativa ce diferenta de calitate la materiale...EX. rotulele sunt de doua ori mai grele... si se vand complet cu toate suruburile de prindere... Ca si pret.. ROTULE SET 12,50 eur, bucse bara stab. 11.30 eurobielete cu capat de bara.. 36 euro .. iar dak le cautati de la acelas magazin.. trimisul e undeva la 10 euro. eu is multumit k nu ma bag sub masina toata ziua
*




Am vazut si eu pozele de pe ebay. Arata exact ca cele UAMT si vad ca nu sunt scumpe 12,50 euro. La cele de UAMT scrie (parca) : durata de viata 2 ani....

Chiar ma intrebam de ce nu iti da nimeni suruburile de prindere. LA mine am constatat ca sunt destul de ruginite (inclusiv filetul si piulita)....Cel care mi le-a schimbat nu m-a lasat sa le ung cu vaselina ca nu are rost.....(bine, eu am si o boala cu unsul filetelor ca am dat peste multe suruburi intepenite pe care foarte greu le-am desfacut)....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 5 Nov 2009, 20:58
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




poi si pana la urma bucsile, rotulele..etc in romania nu gasim ceva mai calitativ de la cilo, renault...etc??


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 5 Nov 2009, 21:14
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Putin mai sus scrie ca se potrivesc.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 6 Nov 2009, 12:30
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




A luat cineva prin comanda la un magazin de piese straine? Daca da, ar fi util sa stim si noi codurile, ca dup-aia e simplu. Piesele se gasesc, toata treaba e sa stim acest cod.


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george251
post 2 Dec 2009, 19:12
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 31 October 05
From: Bucuresti




am schimbat bucsile + rulmentii aceia din capatul amortizoarelor fata + pivotii (pe ambele parti). Nu mai spun nimic de pret - la service dacia in bucuresti mad.gif - dar am o intrebare: dupa ce nenea ala a schimbat tot ce am spus mai devreme si a strans cu simt de raspundere toate suruburile, nu era nevoie sa verifice cumva si daca nu s-a dereglat ceva pe la roti? adica directia, pozitia rotilor si mai stiu eu ce altceva chiar nu au avut nimic de suferit dupa demontare? mi-a spus sa dau o tura dupa ce a terminat tot si sa ii spun daca simt ceva suspect unsure.gif Nu mi s-a parut nimic in neregula, dar in aglomeratia din bucuresti e greu de spus daca "trage" intr-o parte sau altceva...


--------------------
Dacia Solenza Confort 1,4 MPI 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciist
post 22 Mar 2010, 15:48
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 February 09
From: IS




Am cautat pe E-bay bucse bara stabilizatoare. Am gasit ceva de Clio 1 ce parea sa se potriveasca si am cautat dupa codul de Renault, afisat pe site, in magazine de piese.

Desi pe site scria 22 mm diametrul interior, cum sunt la Solenza (am masurat pe unele noi), erau de fapt de 21mm. Nu cred ca ar fi asta o problema mare, dar forma exterioara, mai ales a celor de pe mijloc, este total diferita si nu pot fi montate. Cele de pe capete poate s-ar potrivi ca seamana, desi diferentele sunt totusi vizibile clar. Am dat banii de pomana 2x10 ron+2x7 ron+timp pierdut. Cele originale, made in france, sunt ~70 RON una!!!, la acelasi magazin.

Dupa cum se vede si in poze, cele de clio sunt mult mai masive. De aceea cred ca de vina nu e doar calitatea materialului ci si cantitatea lui.

In cocluzie: Avem Dacia! Trebuie sa ne obisnuim cu idea ca a fost si este o masina low cost unde confortul (mai eles cel acustic) nu este o prioritate.

Attached thumbnail(s)
DSC01103.JPG ( Size: 897.13k ) Number of downloads: 1656
DSC01104.JPG ( Size: 851.69k ) Number of downloads: 1781
DSC01106.JPG ( Size: 904.21k ) Number of downloads: 1724


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george whp
post 22 Mar 2010, 20:56
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 15 February 09
From: bucuresti




am schimbat azi bucsile de la bara stabilizatoare,12 lei au costat si un pivot de Clio care s-a potrivit perfect.


--------------------
dacia renault solenza megane 2005 confort 2009 1.4 16v gpl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 23 Mar 2010, 11:47
Post #89


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




azi am cumparat bucsi bara stabilizatoare la pretul de 10 lei setul...mai exista bucsi originale facute in uzina pentrusolenza???waw chiar ma interesez sa vad ce spun smegherii...si inca ceva nu te mai complica cu alte modele de bucsi de la alte marci de masini,punele pe ale ei si gata


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 23 Mar 2010, 13:06
Post #90


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Dacă le mai schimb odat' la a mea, se uzează complet șuruburile. smile.gif
Mama lor, alea originale au dus 20 000 de Km. Astea cumpărate, tot în ambalaj de origine, la 5000 se duc naibii.

This post has been edited by VyRuZ: 23 Mar 2010, 13:06


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:35
Forum Renault