DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moarte în Herăstrău - ATENȚIE la Podul Constanța, Pericol maxim la trecerea trenurilor, cu +100km/h

VladSoare
post 19 Jun 2017, 07:44
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Poate, dar asta nu-i știrbește meritul. tongue.gif

QUOTE(adip @ 18 Jun 2017, 15:07)
Deja m-ai pierdut aici, eu unul stiam ca traiesc intre oameni. O sa vad in curand daca oamenii din Romania, atatia cat au mai ramas cu creierul intreg, mai sunt de gasit sau s-au transformat in gandaci.
*

Treaba cu gîndacii era o parabolă. Sînt convins că orice om care a trecut de clasa a treia își dă seama de asta, dar ție-ți place să faci pe prostul cînd nu mai ai alte argumente. rolleyes.gif

This post has been edited by VladSoare: 19 Jun 2017, 09:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 19 Jun 2017, 08:41
Post #152


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@maho - Sa vezi ce bancuri cu si despre ingineri zic politehnistii...unii chiar profesori prin zona...

This post has been edited by b06fcn: 19 Jun 2017, 08:41


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 19 Jun 2017, 10:12
Post #153


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.225
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(adip @ 17 Jun 2017, 01:39)
Sper din tot sufletul ca niciodata tu sau cineva drag tie sa nu sufere din cauza unei neatentii/nesimtiri de moment, sa nu fii nevoit sa realizezi ca, cu un minim de efort, dezastrul putea fi prevenit.
*


Da-i unui om un peste, si va fi satul o zi. Invata-l se pescuiasca, si va fi beat restul vietii.
Sau ceva de genu' tongue.gif

Amu' sincer, io nu vreau ca mostenitoarea mea sa invete ca i se paveaza drumul in viata. Vreau sa stie sa evalueze singura ce-i periculos si ce nu. Si sa caste ochii in jurul ei pentru asta.

Si amu' sincer, noi am urcat in varful lantului trofic cu instincte de supravietuire & shit. Daca vreunul alege sa le ignore pe astea in favoarea confortului, imi pare rau, da' ceva e gresit.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 19 Jun 2017, 10:37
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Nu vad ce atata agitatie. Mama natura face selectie. E necesara. Pentru bouri trebuie pus afis cu T"recere obligatorie pe podul CFR".Sigur nu trece nici unul, vor incerca prin apa. icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 19 Jun 2017, 11:50
Post #155


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(VladSoare @ 18 Jun 2017, 16:44)

Îmi aduci aminte de bancul cu inginerii: să te contrazici cu ei este ca și cum te-ai lupta cu porcii în noroi. După un timp realizezi că lor le place. rolleyes.gif
*



Asa e! Ne place sa ne luptăm in noroi!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Jun 2017, 13:18
Post #156


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Vlad...nu prea ai dreptate la faza cu viata restrictionata...si ma refer exclusiv la cazul de fata.

Accesul era interzis si pana acum, doar ca nu era cineva sau ceva care sa iti interzica fizic accesul. Faptul ca acum este un nenea de la BGS nu inseamna ca te-a restrictionat in plus ci ca acum nu ti se mai permite sa te doara in pix de restrictie.

Insa nu ti-a creat o interzicere in plus, era si pana acum, motiv pt care desi imi pare rau pt. biciclist, nu pot sa acuz CFR-ul ca l-a omorat. A ales sa nu respecte o interzicere care poate era pusa acolo fix din motive de siguranta. Si atunci.....asta e, iti asumi ca daca iese nasol e doar vina ta.

Stiu podul, am trecut si eu pe el de cateva ori.....odata chiar pe linia de tren.
Sigur ca eram cu ochii in 4, fara casti.....etc, etc...deci mi-am luat cat mai multe masuri, insa in esenta daca ma calca trenul pe linie.....eram singurul vinovat.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Jun 2017, 13:51
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(vallixx @ 19 Jun 2017, 13:18)
Accesul era interzis si pana acum, doar ca nu era cineva sau ceva care sa iti interzica fizic accesul. Faptul ca acum este un nenea de la BGS nu inseamna ca te-a restrictionat in plus ci ca acum nu ti se mai permite sa te doara in pix de restrictie.
*

E adevărat. Dar chiar dacă circumstanțele din cazul de față nu-s cel mai bun exemplu, totuși mecanismul este același:

1. Ne vedem de viață și ne descurcăm cum putem - fie neavînd nici o interdicție, fie avînd, dar ocolind-o pe șest.
2. Un cretin o face de oaie.
3. Tot poporul urlă că autoritățile trebuie să ia măsuri ca alți cretini să nu mai poată muri acolo.
4. Apare o interdicție (respectiv se impune cu mai multă tărie una deja existentă).

Iar mecanismul ăsta se tot repetă la nesfîrșit. Nu mai poți cumpăra Algocalmin fără rețetă, pentru că niște cretini au abuzat de el și au avut efecte secundare. Nu mai găsești nicăieri acetonă (ci doar niște înlocuitori aproximativi), pentru că niște cretini au descoperit că se pot droga cu ea. Și așa mai departe. Fiecare pas înspre siguranța cretinilor reprezintă un cui nou în sicriul libertății celorlalți.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 19 Jun 2017, 14:29
Post #158


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(bucatzel @ 19 Jun 2017, 10:12)
Da-i unui om un peste, si va fi satul o zi. Invata-l se pescuiasca, si va fi beat restul vietii.
*



"Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life"
Cam asa era.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Jun 2017, 14:33
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




coffee_spitsk.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 Jun 2017, 14:50
Post #160


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(bion @ 19 Jun 2017, 11:37)
Mama natura face selectie. E necesara.

Selectia naturala nu tine mereu cont de varsta si/sau educatie, nici de vina pe care o presupunem noi, subiectiv: cand l-au rupt cainii pe Ionut in parcul ala, la copitala, pe o proprietate privata, eu am considerat ca baba-i vinovata (bunica-sa, ca l-a lasat in plata lui, si-a vazut de crosetat si socializare cu alte babe), era copil, nu aveam de la el pretentii de instinct de supravietuire sau educatie; justitia, in schimb, l-a gasit vinovat pe adminul proprietatii, ca... n-a prevazut viitorul si a avut potai libere pe o proprietate la care altii rupsesera gardu'. La fel, cand hotu' de-a intrat pe proprietatea lu' tanti Romanita a fost mierlit, proprieatrul a avut de tras. In toate cazurile e vorba de "selectie naturala", dar nu tot ce-i "interzis" e si normal sa fie asa (si f_tutul pana la 18 ani e interzis, nu?). Nu zic ca cfr-u' sau mortu' e vinovat, da' cate putina glagorie din ambele toate (si primaria) partile, nu strica. Pe munte nu scrie nicaieri "accesul interzis in sandale sau slapi", si totusi...
shit happends, uneori si la cei echipati.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Jun 2017, 15:03
Post #161


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 19 Jun 2017, 13:51)
Iar mecanismul ăsta se tot repetă la nesfîrșit. Nu mai poți cumpăra Algocalmin fără rețetă, pentru că niște cretini au abuzat de el și au avut efecte secundare. Nu mai găsești nicăieri acetonă (ci doar niște înlocuitori aproximativi), pentru că niște cretini au descoperit că se pot droga cu ea. Și așa mai departe. Fiecare pas înspre siguranța cretinilor reprezintă un cui nou în sicriul libertății celorlalți.
*


Da man dar Algocalminul si acetona nu erau interzise inainte, au devenit restrictionate DUPA ce niste idioti au facut cu ele ce nu trebuia.

Accesul pe podul ala pt publicul plimbaret din Herastrau era interzis si inainte si dupa faza cu biciclistul.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 19 Jun 2017, 15:04
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




De ani de zile se stie ca zona este una foarte populata. Nu faci o pasarela pentru unu sau doi bezmetici. Dar cand vezi ca sunt sute,mii de oameni care o iau pe acolo, e clar ca trebuie creata o infrastructura pentru a facilita accesul. Iar asta e responsabilitatea celor care conduc capitala. Sa identifice o nevoie locala a comunitatii si sa actioneze in consecinta. Dar asa e cu prostii cand nici propriul interes nu si-l vad. Cate puncte rating si de imagine ar fi castigat CFR/Primaria Capitalei (ambele stand foarte prost la capitolul asta) daca rezolvau problema traversarii lacului. In rest, clasic in Romania, institutiile statului dorm sau sunt in coma cronica.


Ok, inteleg, era interzis si cine trece pe acolo isi asuma pe propria raspundere eventualele consecinte. Din pacate, unii si le-au asumat cu viata, tot din pacate, nu pot sa cred ca unii de pe acest topic va blamati semenii. E vorba de un respect si de o empatie pe care trebuie sa le ai in anumite cazuri. De ani de zile trec pe acolo, pe jos, cu bicicleta, dar intotdeauna sunt atent stanga/dreapta. Asa cum sunt atent si cand nu traversez strada pe zebra. E un risc mai ridicat, belesti ochii. Dar nu e deloc ok ca lipsa de atentie a decedatului sa fie asociata cu "da-l in poola mea de prost, ca l-a mancat in coor".


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Jun 2017, 15:17
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Îți scapă un detaliu. Nu vorbim de unul care a trecut pe pasarela pentru pietoni, ca orice om normal, ca zecile de mii care trec pe-acolo de treizeci de ani încoace. Caz în care paralela ta cu trecerea de pietoni ar fi fost valabilă. Vorbim de unul care a mers chiar pe lîngă linia de tren, călare pe bicicletă, cu căștile pe urechi. Ce empatie să mai avem în cazul ăsta?

This post has been edited by VladSoare: 19 Jun 2017, 15:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Jun 2017, 15:19
Post #164


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Sunt o gramada de lucruri si situatii pe lumea asta unde nu sta cineva sa aiba grija de tine. Nu sta nimeni cand esti adult sa te tina de mana sa nu-ti scoti ochii cu furculita, nu sta nimeni sa te tina de maini sa nu bagi degetul in priza.....etc.

Cand esti copil si n-ai discernamant inteleg, dar cand esti adult....care la un moment dat se presupune ca vei avea copii si va trebui sa-i inveti tu pe ei, atunci chiar ca nu mai e de inteles de ce trebuie sa-ti asumi singur niste riscuri inutile sau sa te bagi singur in niste situatii riscante.

Si atunci, cum pot avea empatie????

Nu-mi doresc sa moara daca e prost....dar daca a murit pt ca a fost prost....ce pot sa fac? Asta e. Karma. Horoscopul. Dumenzeu.
Nu pot nici sa ma oripilez, pastrez senzatia de oripilare pentru cand moare unul nevinovat nu unul pe care l-a mancat in cwr chiar daca, repet, nu-mi doresc sa moara.

This post has been edited by vallixx: 19 Jun 2017, 15:22


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 19 Jun 2017, 15:24
Post #165


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Cred ca se aplica perfect vorba lu'nea'Marin: "nu poti sa te pui pe ciuci pe calea ferata la ora la care trece acceleratu, si sa zici ca daca ai zile scapi". Eu personal cam la nivelul asta de empatie ma pot ridica in raport cu victima.
EDIT: in raport cu decedatul, victima a propriilor fapte.

This post has been edited by tatabobu: 19 Jun 2017, 15:25


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 19 Jun 2017, 15:35
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Eu am inteles, vinovat este mortul, pe asta nu o contest. Lipsa lui de atentia l-a costat viata. Ca noi toti ceilalti, cand am gresit, ni s-a mai dat o sansa pe lumea asta, sa invatam din greseala. Lui, nu i s-a mai dat sansa asta.

Insa, vinovatul moral este Primaria Capitalei. Se investesc atatia bani inutil in panselute, borduri, spatii care nu sunt utile nimanui, dar se ignora nevoile cetateanului. Cat costa ma sa faci un rahat de pasarela pietonala de pe un mal pe altul? A, nu te intelegi cu CFR-ul, da-l in poola mea, pune mana si fa paralel cu podul ala, o pasarela de fier, tabla, beton, lemn, de ce vrei tu. Ai la indemana tot ce vrei, e parcul tau. Asa, mai bine te dai lovit cand te intreaba cineva ceva. "A stii, ala nu a vrut, din cauza CFR-ului nu putem face si drege".

Din punct de vedere institutional, catre civilizatie, ne indreptam cu viteza melcului. Trebuie sa se mai schimbe cateva generatii ca sa intelegem ca avem voie sa calcam iarba, ba chiar sa ne intindem la soare, si nu doar sa punem anunt cu "Nu calcati iarba".


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Jun 2017, 15:43
Post #167


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ca primaria putea face un podet peste lac, total de acord, insa vinvovata moral primaria? De ce? Bun , n-a facut pod. Sa presupunem ca nu exista podul CFR. Ce facea biciclistul?

A. se introrcea pe drumul pe care a venit
B. ocolea prin DN
C. incerca sa-si ia viteza si sa sara de pe un mal pe altul ori incerca sa treaca inot?

Daca alegea varainta C si se ineca in balta nu era aceeasi situatie cu podul?

Avea cel putin doua variante safe. A si B.



--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 19 Jun 2017, 15:52
Post #168


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(adip @ 12 Jun 2017, 09:37)
De ce vi se pare normal ca pentru o neatentie sa platesti cu viata?
*



Cand intri in o intersectie nesemaforizata de ce te mai asiguri? Tocmai pentru ca un un moment de neatentie poate sa te coste viata. Mersul pe bicicleta si asa e riscant, facut in mod iresponsabil e sinucidere curata.

Din intamplare, pe vremea cand eram un avid practicant al ciclismului (cand eram mic copil) traversam un pod de cale ferata ce avea si un ingust culoar pentru pietoni. Fiind ingust si eu la minte il traversam calare ca asa faca baietii mari. Asta pana cand mia sters un accelerat iasi-bucuresti ghidonul si aproape ma aruncat in bahlui. De atunci am traversat doar tragand bicicleta de coarne dupa mine. Daca era sa crap, pot spune cu mana suflet ca vina era a mea in totalitate, si posibil a oglinzii batman infipta in extensia ghidonului.

Sigur, poate in vest as fi avut pasarela speciala pentru bicilisti, poate chiar mai lata de 50cm, dar daca esti nauc poti crapa si pe una si pe alta.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 19 Jun 2017, 15:57
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(vallixx @ 19 Jun 2017, 16:43)
[..]De ce? [...]
*


Da, primaria. De cine tine adminstratia parcurilor, apelor, a domeniului public si asa mai departe? Strict pe exemplul tau, daca ala se arunca in apa si nu stia sa inoate, era sinucigas, nu trebuia plans. Variantele safe A si B sunt valabile pentru moralisti. Nu discutam despre o situatie aparuta din neant. Se stia ca aia era o zona foarte frecventata de ani de zile, de o gramada de oameni. Blamez primaria pentru lipsa de reactie pe un subiect stiut de peste 20-30 de ani. De indolenta si de miserupism. Am dat mail la CFR, au zis ca nu pot face ceva, inchidem subiectul. Sa moara dobitocii care trec pe acolo, ca si-o cauta cu lumanarea.
Ma, nu e chiar asa. Nu e ok ca populatia sa nu aiba reactie la nevoile ei. Repet, nu discutam de cazuri izolate, desi la ce trafic e pe acolo, statistic cu mortii pe podul ala, chiar stam bine.

Reiau, nu tin partea mortului, dar in toata ecuatia asta, nu-l vad doar pe el singurul vinovat.

This post has been edited by Avani: 19 Jun 2017, 16:19


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 19 Jun 2017, 16:14
Post #170


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Avani @ 19 Jun 2017, 23:35)
Eu am inteles, vinovat este mortul, pe asta nu o contest. Lipsa lui de atentia l-a costat viata. Ca noi toti ceilalti, cand am gresit, ni s-a mai dat o sansa pe lumea asta, sa invatam din greseala. Lui, nu i s-a mai dat sansa asta.
Fiu-meu de 15 ani e de la o vreme foarte aiurit. Hormoni, testosteron, chestii. Il vad in stare sa fie calcat de o masina, sau sa intre intr-o groapa lasata neacoperita. Asta il face cumva idiot? Temporar, da. Merita sa moara dintr-o greseala? Unii pe aici zic ca da, pe motiv ca ba-i nesimtit, ba idiot, imbecil si asa mai departe.
Ce simpla ar fi viata in alb si negru.

20 Jun 2017, 00:17:
QUOTE(4x4 @ 19 Jun 2017, 23:52)
Din intamplare, pe vremea cand eram un avid practicant al ciclismului (cand eram mic copil) traversam un pod de cale ferata ce avea si un ingust culoar pentru pietoni. Fiind ingust si eu la minte il traversam calare ca asa faca baietii mari. Asta pana cand mia sters un accelerat iasi-bucuresti ghidonul si aproape ma aruncat in bahlui. De atunci am traversat doar tragand bicicleta de coarne dupa mine. Daca era sa crap, pot spune cu mana suflet ca vina era a mea in totalitate, si posibil a oglinzii batman infipta in extensia ghidonului.
1. Ai avut noroc sa supravietuiesti si sa inveti din ce ti s-a intamplat. Ca multi dintre noi.
2. Conteaza mai putin a cui e vina, doar ca aici am probleme mari in a convinge lumea ca e mai importanta atitudinea civica, educatia, imbunatatirea calitatii vietii decat aruncatul vinei pe unul sau altul.

This post has been edited by adip: 19 Jun 2017, 16:17


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Jun 2017, 16:26
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Avani @ 19 Jun 2017, 15:57)
Reiau, nu tin partea mortului, dar in toata ecuatia asta, nu-l vad doar pe el singurul vinovat.
*

Dar mortul avea o variantă foarte bună și sigură ca să treacă pe malul celălalt. Există pasarela pentru pietoni, pe care trece lumea de zeci de ani încoace fără să moară. Putea s-o ia pe-acolo.
A, că era prea îngustă și prea aglomerată ca să poată trece el călare pe biclă? Ghinion. I-a fost mai convenabil s-o ia pe pietrișul de lîngă linia de tren, că dacă-și dădea fundul jos din șa și se amesteca cu pietonii îi cădeau galoanele.

QUOTE(adip @ 19 Jun 2017, 16:14)
Fiu-meu de 15 ani e de la o vreme foarte aiurit. Hormoni, testosteron, chestii. Il vad in stare sa fie calcat de o masina, sau sa intre intr-o groapa lasata neacoperita. Asta il face cumva idiot? Temporar, da. Merita sa moara dintr-o greseala? Unii pe aici zic ca da, pe motiv ca ba-i nesimtit, ba idiot, imbecil si asa mai departe.
*

Să fie călcat de mașină pe trecerea de pietoni, că nu s-a asigurat, e neatenție. Să cadă într-o groapă neacoperită, e neatenție. Asta ni se poate întîmpla tuturor. Nu ar fi nici nesimțit, nici idiot dacă i s-ar întîmpla așa ceva. Și mi-ar părea rău din toată inima pentru el.
Dacă însă ar merge cu skateboard-ul pe mijlocul autostrăzii și l-ar lua o mașină în bot, aia n-ar mai fi neatenție, ci cu totul altceva. Dacă ar face asta, n-ar merita nici un pic de considerație.
Tot nu vezi diferența?

This post has been edited by VladSoare: 19 Jun 2017, 16:38


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 19 Jun 2017, 16:46
Post #172


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(VladSoare @ 20 Jun 2017, 00:26)
Să fie călcat de mașină pe trecerea de pietoni, e neatenție. Să cadă într-o groapă neacoperită, e neatenție. Asta ni se poate întîmpla tuturor. Nu ar fi nici nesimțit, nici idiot dacă i s-ar întîmpla așa ceva. Și mi-ar părea rău din toată inima pentru el.
Dacă însă ar merge cu skateboard-ul pe mijlocul autostrăzii și l-ar lua o mașină în bot, aia n-ar mai fi neatenție, ci cu totul altceva. Dacă ar face asta, n-ar merita nici un pic de considerație.
Si cu castile pe urechi, ca sa fie sigur ca crapa? In nici un caz nu as vrea sa moara, nici el si nimeni altcineva intr-o situatie similara, orice ar face si nu ma intereseaza catusi de putin cata consideratie ai tu pentru persoana si fapta.
Te-ai fixat pe vina exclusiva a biciclistului si iti construiesti argumentatia ca sa ajunge unde vrei tu: e vina lui, a fost nesimtit, nu-mi pare rau pentru el. Eu vad complet diferit situatia: un accident nefericit dintr-o neatentie (ma rog, hai nesimtire de moment) care nu s-ar fi intamplat daca in zona respectiva era o infrastructura adecvata care sa previna accidentul si sa dea in acelasi timp sansa multor altora sa traverseze lacul in siguranta, fara sa iasa in DN1. Incluzand aici pe toti idiotii si nesimtitii pe care ai atata boala. Dar deja ma repet si nu are rost sa mai continui pe aceeasi linie, ce-am avut de zis am zis si nu o sa ma convingi niciodata, nici tu nici nimeni altcineva, ca un om merita sa moara pentru ca e idiot.
Dureaza mult sa ne dezbaram de fatalism si miserupism si sa ajungem sa mutam discutia de la aruncatul vinei catre obiective.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 19 Jun 2017, 16:53
Post #173


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




The fewer, the better!
Evolutia nu trebuie impiedicata!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Jun 2017, 17:00
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(adip @ 19 Jun 2017, 16:46)
care nu s-ar fi intamplat daca in zona respectiva era o infrastructura adecvata care sa previna accidentul si sa dea in acelasi timp sansa multor altora sa traverseze lacul in siguranta, fara sa iasa in DN1.
*

Dar era infrastructură! Poate că nu cea mai adecvată, dar era. Era o pasarelă pe care putea trece bine-mersi, în siguranță. Și pe care zeci de mii de oameni au trecut în siguranță din anii '80 încoace.
Că infrastructura nu era suficient de bună pentru ego-ul lui, asta-i cu totul altă poveste.

This post has been edited by VladSoare: 19 Jun 2017, 17:00


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 19 Jun 2017, 17:11
Post #175


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Ma tem ca adevarul e undeva la mijloc, si ca nimeni nu e 100% vinovat.
Fara indoiala, omul a trecut fara un minim instinct de conservare, ca o vita; tot fara indoiala, mii de oameni au trecut saptamanal pe acolo, intamplandu-se si accidente mortale, celebrul selfie a fost doar cateva saptamani inainte. In urma cresterii numarului de trecatori din ultimii ani, fapt soldat si cu un accident mortal, autoritatile au bagat capul intre urechi, nerealizand riscul de a apare si alt cazuri ( si de fapt nu cred ca le-a pasat).
Interzicerea traficului in zona e tot ce au putut gandi acesti "militieni" din institutiile puse sa lucreze pentru oameni.




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 19 Jun 2017, 17:19
Post #176


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Bicicleta galbena @ 20 Jun 2017, 01:11)
In urma cresterii numarului de trecatori din ultimii ani, fapt soldat si cu un accident mortal, autoritatile au bagat capul intre urechi, nerealizand riscul de a apare si alt cazuri ( si de fapt nu cred ca le-a pasat).
Interzicerea traficului in zona e tot ce au putut gandi acesti "militieni" din institutiile puse sa lucreze pentru oameni.
Autoritatile sunt oglinda cetatenilor pe care-i reprezinta. Cata vreme oamenilor obisnuiti li se rupe in paispe de situatiile de genul asta, autoritatile nu vor face nimic.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 19 Jun 2017, 17:35
Post #177


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.225
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(adip @ 19 Jun 2017, 17:14)
Fiu-meu de 15 ani e de la o vreme foarte aiurit. Hormoni, testosteron, chestii. Il vad in stare sa fie calcat de o masina, sau sa intre intr-o groapa lasata neacoperita.
*



Inseamna ca ai de lucru.

Uite, bunaoara paregzamplu. Cand aveam vreo 10 ani si incepusera sa ma atraga chibritele, taica-miu a luat o bucata de hartie, a facut-o ghemotoc, a pus-o la mine pe birou i-a dat foc, si mi-a spus sec "no, stinge-o".

Ce crezi ca o fi mai de efect, "copii, nu va jucati cu focul", "interzisa vanzarea minorilor", sau ce-o facut taica-miu?

Ca sa am grija de trenuri, am intalnit un cioban ale carui maini se terminau la coate. Nu m-ar mira ca intalnirea sa nu fi fost intamplatoare.

Culmea, azi dimineata am citit articolul asta. Pierde-ti juma' de ora si citeste prin comentarii, sa vezi ce chestii marturisesc multi ca au invatat de la parintii lor.
http://jalopnik.com/tell-us-a-car-story-ab...-dad-1796208856



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 19 Jun 2017, 18:14
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.312
Joined: 3 January 05




QUOTE(adip @ 19 Jun 2017, 16:46)
Si cu castile pe urechi, ca sa fie sigur ca crapa? In nici un caz nu as vrea sa moara, nici el si nimeni altcineva intr-o situatie similara, orice ar face si nu ma intereseaza catusi de putin cata consideratie ai tu pentru persoana si fapta.
Te-ai fixat pe vina exclusiva a biciclistului si iti construiesti argumentatia ca sa ajunge unde vrei tu: e vina lui, a fost nesimtit, nu-mi pare rau pentru el. Eu vad complet diferit situatia: un accident nefericit dintr-o neatentie (ma rog, hai nesimtire de moment) care nu s-ar fi intamplat daca in zona respectiva era o infrastructura adecvata care sa previna accidentul si sa dea in acelasi timp sansa multor altora sa traverseze lacul in siguranta, fara sa iasa in DN1. Incluzand aici pe toti idiotii si nesimtitii pe care ai atata boala. Dar deja ma repet si nu are rost sa mai continui pe aceeasi linie, ce-am avut de zis am zis si nu o sa ma convingi niciodata, nici tu nici nimeni altcineva, ca un om merita sa moara pentru ca e idiot.
Dureaza mult sa ne dezbaram de fatalism si miserupism si sa ajungem sa mutam discutia de la aruncatul vinei catre obiective.
*



up.gif up.gif


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 19 Jun 2017, 18:26
Post #179


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(bucatzel @ 20 Jun 2017, 01:35)
Inseamna ca ai de lucru.
In permanenta avem de lucru, doar ca unii realizam asta.
Si pe mine m-a pus taica-meu cu mana pe usa incinsa de la soba ca sa nu ma mai joc la robinetul de gaz, face parte din procesul de invatare. Atat ca imi e extraordinar de greu sa va fac sa intelegeti ca toti oamenii gresim si ca e de preferat sa ni se dea o a doua sansa in loc sa invatam "the hard way". Neatentie, nesimtire, fudulie, lipsa de responsabilitate personala, si orice alte motive ai mai putea gasi, nimic nu justifica nepasarea in fata necazului altora si intoarcerea spatelui in locul acceptarii faptului ca exista o problema mai complexa care trebuie rezolvata. Educatie, imbunatatirea infrastructurii, trebuie lucrat in mai multe locuri, nu exista o solutie universala, ci trebuie inteles in primul rand de ce se intampla ceea ce se intampla - "fiindca ala e idiot" nu e suficient - si apoi vazut ce optiuni sunt.

This post has been edited by adip: 19 Jun 2017, 18:38


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 19 Jun 2017, 20:21
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Recomand intro.ul de la filmul Idiocracy. Ala nu a fost film sf ci documentar...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:05
Forum Renault