DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9761 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6567
3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Card Credit/Card Cumparaturi

GoGu
post 24 Feb 2010, 16:29
Post #31


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Am o cunostiinta casiera la Kaufland, o sa ma interesez.
Dar ma indoiesc ca e vreo frauda, presupun doar ca au probleme cu bancile la care au POS-urile, si vor sa tina situatia sub control. Din cate stiu cei de la magazin sunt in aceeasi situatie ca cei de la magazinele on-line, tranzactiile prin card sunt facute de un tert, procesator de carduri, ei primesc doar confirmarea ca vor primi banii in cont, fara sa le ramana prea multe date de la posesorul cardului (ati remarcat ca pe bon numarul cardului e mai mult stelute decat cifre...)


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Feb 2010, 16:48
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai nu trebuie numarul cardului...

ai numele direct pe bon... si parca si contul.... ciudat ca lasati sa faca asa ceva...

This post has been edited by b76bgaarh: 24 Feb 2010, 16:48


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 24 Feb 2010, 16:51
Post #33


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Ce puteam noi face, sa sarim peste tejghea si sa ii zmulgem cardul din mana?
E bine de vazut ce se poate face in astfel de cazuri.
Sfatul reprezentantului ING e sa sun imediat la ei.
Parerea mea e ca banii trebuie tinuti totusi in 2 conturi - unul in care iti pastrezi banii multi, celalalt pe care il folosesti la cumparaturi. Din cand in cand alimentezi contul pe care il folosesti la cumparaturi cu sume relativ mici, dupa nevoi (2-3-4-5 sute de lei)

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 24 Feb 2010, 16:53


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 24 Feb 2010, 20:57
Post #34


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




QUOTE(GoGu @ 24 Feb 2010, 16:29)
(ati remarcat ca pe bon numarul cardului e mai mult stelute decat cifre...)
*


Pe bon sunt mai multe stelute decat cifre din motive de securitate, ca atunci cand cineva arunca bonul sa nu afle o alta persoana numarul cardului. In ciuda acestui fapt, numarul cardului ramane in cititorul respectiv, totodata ramanand si numele titularului de card, pin-ul, eventual si semnatura (daca nu este card cu cip). In concluzie nu vad de ce ar mai trebui "introdus manual" respectivul numar, odata ce a fost trecut cardul prin cititor.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 27 Feb 2010, 13:07
Post #35


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Sincer, nu stiu 100% exact cum functioneaza POS-urile, insa fac -din nou- analogie cu sistemul de plati on-line, unde site-ul de unde cumperi, pe principiul "Andreea, ai legatura" smile.gif preda unui tert (procesator autorizat de carduri) partea de plata propriu-zisa, primind de la acest procesator doar confirmarea ca vor primi respectiva suma in cont, fara a primi alte date.
De aceea presupun ca si POS-ul functioneaza asemanator, magazinul ramane cu ce scrie pe bon (si cu banii in cont smile.gif ), banca fiind cea care primeste datele complete, returnand doar OK-ul pt. tranzactie.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 1 Mar 2010, 18:58
Post #36


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Andy_ACS @ 24 Feb 2010, 14:30)
Personal o sa evit sa folosesc cardul pe cat posibil (de ex o sa platesc cu cash pentru sume mici gen 15-20 de lei). De asemenea am in plan ca daca se strang mai multi bani pe card sa ii scot si sa ii pun intr-un alt cont.
*



1. ti-am zis ca nu-i normal:)
2. nu renunta la plata cu card-ul, e cel mai comod mijloc de plata si totusi, suntem in secolul 21
3. eu pe card-ul de ing am 2 conturi atasate. Unul vizibil de pe card, celalalt doar de la ghiseele lor si din homebank. Pe contul vizibil de pe card nu tin decat strictul necesar. Cand stiu ca am o cheltuiala mai mare, intru de acasa, imi transfer bani de pe un cont pe altul (mocca si instant) si aia e!


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 2 Mar 2010, 11:02
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




mda eu merg si mai departe... am 2 conturi complet separate... la aceeasi banca...

cel de card si cel de economie

personal folosesc cardul si cand platesc 1 leu....

This post has been edited by b76bgaarh: 2 Mar 2010, 11:02


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sans_doute
post 2 Mar 2010, 20:55
Post #38


Asa-zis membru


Group: Members
Posts: 229
Joined: 29 May 08
From: Iasi




QUOTE(Ov @ 1 Mar 2010, 18:58)
3. eu pe card-ul de ing am 2 conturi atasate. Unul vizibil de pe card, celalalt doar de la  ghiseele lor si din homebank. Pe contul vizibil de pe card nu tin decat strictul necesar. Cand stiu ca am o cheltuiala mai mare, intru de acasa, imi transfer bani de pe un cont pe altul (mocca si instant) si aia e!
*


Cardul e atasat la cont, nu invers smile.gif
Si intrebarea: cum este un card atasat la 2 conturi, daca la unul ai acces doar de pe online banking?


--------------------
Renault Megane Classic 2002 1.6 16V
Ne mai auzim.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 3 Mar 2010, 11:30
Post #39


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Teoretic, daca cineva iti retine numele, numarul cardului, data expirarii si cele 3 cifre de pe spate atunci poate face cumparaturi online. Am cumparat de mai multe ori chestii de afara, platind in acest mod cu cardul. Doar doua magazine din Italia mi'au cerut si o copie a buletinului, sa vada ca e cardul meu si nu e ciordit.
Asa ca parerea mea e ca orice alta manipulare a cardului inafara de a'l lua si a'l trece prin POS e dubioasa. Personal, dupa ce il trece prin POS bag PIN'ul (nu am card cu chip, urasc chip-urile) si intind imediat mana dupa card, fara a lasa posibilitatea de a mai face ceva cu el. Daca justifica ca poate mai are nevoie in caz ca nu merege tranzactia atunci ii spun ca, daca e nevoie, i'l mai dau odata. smile.gif
Cand plec din tara prefer sa ma duc cu un card de credit si sa nu ma stresez daca am sau nu suficienti bani pe cardul de debit. Cand ma intorc transfer online in termen de maxim 30-40zile banii care au fost consumati, dobanda este zero si basta. Pentru acest confort platesc, ce'i drept, 30lei/an administrare.

Am card(uri) din 2000, si de debit si de credit. Probleme ZERO, insa... fiti vigilenti. wink.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 3 Mar 2010, 21:53
Post #40


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Mi-am ridicat noul card, totul e in regula, nu mi-au disparut bani din cont.
Nici eu nu vreau sa renunt la plata cu cardul, e intr-adevar comod, insa la sumele mici nu o sa ma mai incurc, sunt patit - tranzactii mai putine = risc mai mic.

QUOTE(Ov @ 1 Mar 2010, 18:58)
eu pe card-ul de ing am 2 conturi atasate. Unul vizibil de pe card, celalalt doar de la  ghiseele lor si din homebank. Pe contul vizibil de pe card nu tin decat strictul necesar. Cand stiu ca am o cheltuiala mai mare, intru de acasa, imi transfer bani de pe un cont pe altul (mocca si instant) si aia e!
*



Daca poti sa imi explici si mie ca pare tentant. Eu imi primesc salariu pe card, tot ce cheltuiesc si economisesc e in acest cont. Din cate inteleg de la tine, tu ai facut asa: Pe langa contul cu card ai mai facut al doilea cint tot la ING dar fara card. Banii ti-i transferi pe contul fara card, iar pe contul cu card pui doar cat ai nevoie sa cumperi pentru o perioada scurta - mi se pare o solutie foarte buna, elimina multe riscuri si e comoda (caci prin HomeBank jonglezi cum vrei intre cele doua conturi, gratis). La contul meu de card dobanda e de 8% pe an, ai idee cat e la celalat cont (neatasat de card?)

QUOTE(b76bgaarh @ 2 Mar 2010, 11:02)
mda eu merg si mai departe... am 2 conturi complet separate... la aceeasi banca...

cel de card si cel de economie.
*



Banuiesc ca la contul de economie primesti si o dobanda mai buna decat la contul de card. Tot de ING e vorba? Cred ca e cam aceeasi smecherie ca la Ov.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 3 Mar 2010, 22:01
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




nop.. nu la ing..

am 2 conturi complet separate din cauza lor... normal nu ai voie sa ai 2 conturi la aceeasi banca...

am un cont doar cu cardul mastercard unde primesc salariul, si am un cont unde imi fac depozite... la asta am si valuta si lei...

partea misto a fost cand nici ei nu au vazut ca am 2 conturi....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 3 Mar 2010, 22:09
Post #42


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 3 Mar 2010, 22:01)
... normal nu ai voie sa ai 2 conturi la aceeasi banca...


*


Cum sa nu ai voie???


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sans_doute
post 4 Mar 2010, 11:34
Post #43


Asa-zis membru


Group: Members
Posts: 229
Joined: 29 May 08
From: Iasi




Teoretic la aceeasi banca trebuie sa existe un singur cont curent in aceeasi moneda. Daca vrei sa-ti mai deschizi unul, trebuie sa justifici utilitatea lui. Cred ca acest lucru se aplica si persoanelor fizice, nu numai juridice.
Bineinteles, sistemul bancar nu e perfect.. sleep.gif
Pe langa cont curent poti avea de exemplu un cont de economii, ceva intre deposit acc si current acc.

This post has been edited by sans_doute: 4 Mar 2010, 11:35


--------------------
Renault Megane Classic 2002 1.6 16V
Ne mai auzim.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 4 Mar 2010, 11:58
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




nu exista decat un cont asociat unui cod numeric personal..... ma tot bat la cap sa il inchid pe cel deal doilea....(cica e lege...spaler de bani etc etc...)

la mine au fost 2 pt ca au fost deschise inainte de punerea la punct a unui sistem central.... unu de catre mine altul de catre firma cand au facut plata pe card in 2001...


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Mar 2010, 12:19
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Tare sunt curios ce lege interzice deschiderea a mai mult de un cont curent in aceeasi valuta.

Luam un exemplu:
am 3 credite toate aceeasi valuta la aceeasi banca. Pentru fiecare credit am o anumita scadenta. Creditul 1 scadenta in 10 ale lunii, creditul 2 scadenta in 15 ale lunii si creditul 3 scadenta in 25 ale lunii.

Pentru fiecare credit de mai sus, eu pot sa-mi deschid un cont curent atasat de acest cont de credit. Cu alte cuvinte, pot sa am 3 conturi curente in aceeasi valuta. Aceste 3 conturi sunt folosite la plata ratelor lunare si pentru o mai buna gestiune a baniilor. Tinand cont ca sunt conturi curente, acestea pot fi folosite si pentru alte tipuri de tranzactii (online, pos- dupa atasarea unui card, etc).

Cu alte cuvinte, nu stiu sa existe vreo obligatie din partea BNR pentru acest produs - cont curent.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 4 Mar 2010, 12:29
Post #46


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Dar la smecheria pe care a spus-o Ov ce ziceti? - un cont + card atasat in care primesti salariul si din care cumperi cu cardul si un al doilea cont in care iti transferi din primul economiile, urmand sa alimentezi contul de card cu cat ai nevoie. In felul asta pe contul atasat de card vei pune sume relativ mici, prejudiciul in cazul unei fraude fiind mult mai mic. In momentul cand primesti salariul il transferi in contul 2, iar in contul 1 cu card iti lasi dopar cateva sute de lei.
Conturile astea de ce tip sunt - curente, de economii, etc?

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Mar 2010, 12:33
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Sunt doua conturi curente cu proprietati identice. Pe un cont din cele doua este atasat si un card de debit. Nu vad nicio "smecherie" doar ca, metoda este profitabila pentru banca si nu pentru client.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 4 Mar 2010, 12:39
Post #48


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




De ce, poti sa imi explici ce dezavantaje am eu cu doua conturi dintre care numai unul atasat la card?
Un dezavantaj l-as putea enunta eu - se platesc doua comisioane de administrare cont, la ING acesta e de ~2.3 Ron/luna. Daca mai sunt si altele as dori sa le stiu. Dobanda ar trebui sa fie aceeasi la ambele, corect? Comisionul pentru transferul banilor dintr-un cont in altul la aceeasi banca e zero din cate stiu.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 4 Mar 2010, 12:42
Post #49


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Andy_ACS @ 3 Mar 2010, 21:53)
Din cate inteleg de la tine, tu ai facut asa: Pe langa contul cu card ai mai facut al doilea cint tot la ING dar fara card. Banii ti-i transferi pe contul fara card, iar pe contul cu card pui doar cat ai nevoie sa cumperi pentru o perioada scurta - mi se pare o solutie foarte buna, elimina multe riscuri si e comoda (caci prin HomeBank jonglezi cum vrei intre cele doua conturi, gratis). La contul meu de card dobanda e de 8% pe an, ai idee cat e la celalat cont (neatasat de card?)
*



ai inteles bine
dobanda e la fel pe ambele conturi, si e suficienta cat sa acopere toate comisioanele de administrare ale conturilor + homebank-ul


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Mar 2010, 16:26
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Andy, un prim motiv este cel numit si de tine, taxa de administrare a contului curent. In loc sa platesti una, platesti doua. Un al doilea motiv ar fi taxarea serviciului online - abonament. De ce sa platesti un serviciu de cca 1.5 eur pe luna pentru o singura tranzactie pe care o faci intr-o zi de salariu... sau doar pentru transferuri intre conturile proprii. Daca folosesti serviciul online si pentru alte activitati, al doilea motiv nu mai conteaza.

Cred ca e un pic pierdere de timp sa tot stai sa iti muti banii dintr-un cont in altul, avand doar un singur scop - sa nu-i prinda bau bau. Sa stai sa faci mereu tranzactii cu "taraita" doar ca sa ai o anume siguranta. Daca timpul va permite, clar nu am nimic de obiectat asupra acestui mod de precautie.

Sfatul meu este sa fiti mereu in garda cand faceti tranzactii cu cardul fie la POS fie la plati online.

In final, fiecare face cum doreste ca sa-i fie bine. Vorba aia, "cum iti asterni, asa dormi" smile.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 4 Mar 2010, 22:54
Post #51


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@Avani - tu ai dreptate in principiu, doar ca eu (si cred ca si altii) prefer sa pierd putin timp (30 min pe luna in total?) si sa cheltuiesc 2-3-4 ron pe luna pentru o mai mare siguranta a banilor mei pentru care muncesc multe ore pe luna. Eu acum nu prea am cine stie ce in cont, insa cu cat ai mai mult cu atat merita mai mult sa 'te complici'.
Mi se pare mult mai corect sa ai un cont mare in care iti tii banii si un alt cont mai micut in care ai de cheltuiala. E ca la calculator - mai bine imparti hardul in mai multe partitii decat tot la gramada, e mai ordonat asa, si daca se intampla ceva cu o partitie mai ramane cealalta, nu pica de tot smile.gif La fel si la conturi.

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 4 Mar 2010, 22:56


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 5 Mar 2010, 12:04
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Faza cu doua conturi am facut-o si eu vreo 2 luni. Pana m-am plictisit de tot timpul verificat soldul de pe card si transferat bani inainte de shopping.

Apoi am luat un card de credit si e mai simplu. Pe asta nu trebuie sa-l verific decat la sfarsit de luna, si optional din cand in cand sa vad daca ma incadrez in limita. In felul asta la sfarsit de luna ai cateva tranzactii si sunt usor de urmarit : incasari salar, plata card credit si eventual scos maruntis de la ATM pt platile care nu merg cu cardul: intretinere la bloc, ziarele, painea si alte din astea marunte


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 5 Mar 2010, 13:52
Post #53


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




la cardul de credit e riscant ca daca vezi ceva misto si te mananca undeva ... 04.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 6 Mar 2010, 08:40
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




tongue.gif Te scarpini!... tongue.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 6 Mar 2010, 09:08
Post #55


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Andy, vezi ca la ING daca platesti 4 lei/luna, dupa fiecare plata efectuata ei te notifica prin SMS. In caz ca cineva s-a folosit in mod abuziv de cardul tau, aflii imediat si poti bloca tranzactia, pana ce aceasta este procesata. Mi se pare un serviciu foarte util, pentru cei care doresc un plus de siguranta. wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 7 Mar 2010, 11:44
Post #56


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




ce vreau sa va intreb si eu. am la bcr 2 conturi..unul in euro..unul in lei. de asemenea pe langa cardul aferent visa cu cip..am primit si acel dispozitiv token prin care imi pot verifica conturile si nu numai..banuiesc ca stiti despre ce e vorba.
acum..alaturi de acest dispozitiv am primit si un cartonas pe care e trecut iban-ul si codul respectiv prin care ma pot conecta online. referitor la token-ul asta..se pot face..sau ati auzit ceva negativ despre el? adica el imi genereaza de fiecare data alta parola..ca sa ma logez. mai vede cineva treaba asta? adica cei de la banca pot face magarii in caz de cunosc treburile astea?


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 7 Mar 2010, 12:01
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Dispozitivul "Token" este utilizat pt. operatiuni de tip Netbanking, de catre multe banci din intreaga lume. La BCR, aceste operatiuni se numesc "Click 24 Banking".
Tokenul serveste la doua lucruri:
- pentru identificare. Sunt utilizate codurile unice OTP (One Time Password) generate de dispozitivul Token (apesi tasta 1);
- pentru autorizarea operatiunilor efectuate prin Click 24 Banking. Sunt utilizate codurile unice DS (Digital Signature) generate de dispozitivul Token (apesi tasta 3).
Este destul de sigur - dar pe lumea asta nimic nu este absolut sigur...

This post has been edited by Batrânul: 7 Mar 2010, 12:03


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 7 Mar 2010, 12:09
Post #58


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




multumesc. am si uitat pasii ce trebuiesc parcursi si am reusit sa blochez cntul..misto. dar am sunat si l-am deblocat. radmasa.gif


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 9 Mar 2010, 16:43
Post #59


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Se tot vorbeste cateva posturi mai sus de siguranta banilor tai, doua conturi etc.
Sigur ca nu-i placut sa ti se goleasca contul in urma unei fraude cu cardul, dar nu uitati ca in final nu voi platiti paguba ci banca. Ai un termen destul de generos in care poti refuza orice tranzactie pe care de fapt nu ai efectuat-o si banca suporta pierderea (sau ma rog, asiguratorul bancii).


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Mar 2010, 17:25
Post #60


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Belaua cu contul de economii a lui ING e ca are nevoie de 5 zile sa faca plata (transferul in contul de card).
Dar nu e cazul sa dai in paranoia, ai doar mai multa grija de datele de pe card.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:43
Forum Renault