DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Polish auto., Stie cineva?

LYM
post 8 Apr 2006, 13:18
Post #1


Membru


Group: Banned
Posts: 194
Joined: 18 January 06
From: Bucuresti




Ma poate ajuta cineva cu un polish auto ?
Am vopsit o aripa si se vede un pic. dif. de culoare ( Dacia berlina, culoare Alb Nova, '98 )

Cel mai mic pret. pe care l-am gasit pana acum la un polish decent este de ~ 1mil.
Face cineva mai ieftin ? Sau cunoasteti pe cineva? biggrin.gif

This post has been edited by LYM: 8 Apr 2006, 13:19


--------------------
Dacia 1310 - GJ-15-LYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Apr 2006, 15:45
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




I-a una bucata pasta de polish granulatie medie, si un disc de lana pentru polizor unghiular, si apuca-te de lucru, vezi ca trebuie sa faci toata masina, mai putin partea proaspat vopsita, e mult de lucru, si efectele deobicei lasa de dorit, tot o sa se observe diferenta, pentru ca vopseaua e imbatranita(decolorata) in profunzime.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LYM
post 8 Apr 2006, 17:35
Post #3


Membru


Group: Banned
Posts: 194
Joined: 18 January 06
From: Bucuresti




Un prieten mi-a zis ca el si-a facut-o in fata blocului, de mana - a luat o cutie de polish auto din Carrefour si a frecat la ea pana i-au iesit ochii. Sa incerc asa ?


--------------------
Dacia 1310 - GJ-15-LYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 8 Apr 2006, 18:14
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




la mana nu rezolvi nimic,tot cu discu tre sa o faci
daca nu ai de gand sa faci de mai multe ori acest lucru iti recomand sa te duci la o spalatorie sau un centru unde face si polish deoarece suma pe care o dai pe materiale si pe scule va depasi pretul unui polish profi iar calitatea va lasa de dorit.dureaza cam 4 ore din cate stiu


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 8 Apr 2006, 18:35
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(LYM @ 8 Apr 2006, 13:18)
Ma poate ajuta cineva cu un polish auto ?
Am vopsit o aripa si se vede un pic. dif. de culoare ( Dacia berlina, culoare Alb Nova, '98 )

Cel mai mic pret. pe care l-am gasit pana acum la un polish decent este de ~ 1mil.
Face cineva mai ieftin ? Sau cunoasteti pe cineva? biggrin.gif
*


este la benzinari o pasta se numeste "PREVENT" intr-o cutie rosie . cureti bine suprafata care o doresti aplici pasta,dupa 1 minut incepi sa lustruiesti cu un burete sau o carpa uscata, de preferat afara sa fie soare. cel putin la mine o iesit super ,pe o dacie crem(culoarea margarinei)


--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LYM
post 8 Apr 2006, 19:18
Post #6


Membru


Group: Banned
Posts: 194
Joined: 18 January 06
From: Bucuresti




S-a deschis vreun pic culoarea sau doar i-a dat luciu ?


--------------------
Dacia 1310 - GJ-15-LYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 8 Apr 2006, 19:35
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(LYM @ 8 Apr 2006, 19:18)
S-a deschis vreun pic culoarea sau doar i-a dat luciu ?
*


sa sti ca s-a modificat un pic culoarea dar foarte putin ocazie cu care am mai astupat mici zgaraieturi,dar luceste si arata foarte bine,am dat pe toata caroseria,inainte aveam zone unde vopseaua era mata. merita sa incerci,eventual pe o portiune mai mica sa vezi cum reactioneaza.cel putin la culoarea crem e super . nici nu-i scumpa, eu de la moll am cumparat-o


--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Apr 2006, 19:39
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




aia e ceara, nu are legatura cu polishul, nu deschide culoarea deloc, doar da luciu, polishul se face cu flexul cel mai bine, cu disc special, sunt discuri si pentru bormasina dar o omori..si turatia nu e suficienta. Cele ~11 000 rpm ale flexului sunt suficiente..la mana nustiu ce sa zic..e de munca si cu 11 000 rpm, la mana ganditi-va voi ce inseamna.....


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 8 Apr 2006, 19:51
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(argon @ 8 Apr 2006, 19:39)
aia e ceara, nu are legatura cu polishul, nu deschide culoarea deloc, doar da luciu, polishul se face cu flexul cel mai bine, cu disc special, sunt discuri si pentru bormasina dar o omori..si turatia nu e suficienta. Cele ~11 000 rpm ale flexului sunt suficiente..la mana nustiu ce sa zic..e de munca si cu 11 000 rpm, la mana ganditi-va voi ce inseamna.....
*


scria in ungureste pe ea ,eu unul am fost multumit de ea mai ales ca rezista ,nu stiu cum reactioneaza cu alte culori.Dar sa sti ca este polish care afecteaza vopseaua ,si in timp o deterioreaza la fel cum sunt si solutiile pentru spalat parbrizele unele afecteaza vopseaua ,pai gandestete la un lucru ; este solutie la 5l care costa 100000,si este solutie la 1,5 l (el) 200000lei de ce crezi ca-i diferenta asta.oricum recomand sa incerci pasta aia vad ca luciul persista ,am vazut de curand polish pentru fiecare culoare a masini .


--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 8 Apr 2006, 20:06
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(alex4257 @ 8 Apr 2006, 19:51)
scria in ungureste pe ea ,eu unul am fost multumit de ea mai ales ca rezista ,nu stiu cum reactioneaza cu alte culori.Dar sa sti ca este polish care afecteaza vopseaua ,si in timp o deterioreaza la fel cum sunt si solutiile pentru spalat parbrizele unele afecteaza vopseaua ,pai gandestete la un lucru ; este solutie la 5l care costa 100000,si este solutie la 1,5 l (el) 200000lei de ce crezi ca-i diferenta asta.oricum recomand sa incerci pasta aia vad ca luciul persista ,am vazut de curand polish pentru fiecare culoare a masini .Da nu ai ceara scrie pe ea"AUTO POLIROZO PASZTA"
*




--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Apr 2006, 23:29
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Polishul e polish, nu e pe culori, orice culoare ar fi masina nu conteaza, pentru ca datorita compozitiei abrazive, practic se "rade" stratul superficial de vopsea, care e impregnat cu mizerie si decolorat.
Asa ceva nu se face la mana, pentru ca e nasol de tot, nu-ti mai simti mainile dupa nici un sfert de masina, si pe langa asta si iese nasol, slefuirea nu se face uniform.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 9 Apr 2006, 12:09
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(argon @ 8 Apr 2006, 23:29)
Polishul e polish, nu e pe culori, orice culoare ar fi masina nu conteaza, pentru ca datorita compozitiei abrazive, practic se "rade" stratul superficial de vopsea, care e impregnat cu mizerie si decolorat.
Asa ceva nu se face la mana, pentru ca e nasol de tot, nu-ti mai simti mainile dupa nici un sfert de masina, si pe langa asta si iese nasol, slefuirea nu se face uniform.
*


eu nu am avut aparat de slefuit,dar vopseaua de pe masina era mata de tot iar dupa ce am dat cu pasta aia stralucea super.de acort cu tine ca-i munca dificila eu am facut-o pentru ca am vandut masina, sa sti ca se face uniform si cu mana ,pentru suprafete mici sau pentru diferente mici se merita sa o lustruiesti cu mana ,eu am dat pe toata suprafata pt ca am pregatit masina de vanzare, este si polis pe culori intreaba orice tinichigiu sau vopsitor, mare atentie la calitatea lui


--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 9 Apr 2006, 14:50
Post #13


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




Vad ca multi spun aici despre polishat cu flexul. Va spun eu ca nu e bun, are turatia prea mare. Am incercat eu cu un flex si cu disc din lana si a raschetat ala o bucata de vopsea de se vedea tabla... Noroc ca am fost inspirat si am incercat in portbagaj.
Acum poate am gresit eu cu ceva (cu toate ca nu stiu ce) , dar a incercat cineva cu flexul sau dati sfaturi gratuite?


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Apr 2006, 15:21
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(marianrec @ 9 Apr 2006, 14:50)

  Acum poate am gresit eu cu ceva (cu toate ca nu stiu ce) , dar a incercat cineva cu flexul sau dati sfaturi gratuite?
*




Eu am facut o aripa, pentru ca am vopsit o usa fata, si se vedea putin contrast.
Aripa era mai inegrita ca restul masinii, pentru ca acolo ma sprijineam eu de multe ori murdar de ulei etc cand mesteream la masina.
A iesit bine...nu a sarit vopseaua de loc, dar discul s-a albit, semn ca a luat din vopsea, ceea ce si trebuia.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cei7pitici
post 9 Apr 2006, 16:45
Post #15


Pilot de carute


Group: Members
Posts: 370
Joined: 24 January 04
From: Pitesti




QUOTE(marianrec @ 9 Apr 2006, 14:50)
Vad ca multi spun aici despre polishat cu flexul. Va spun eu ca nu e bun, are turatia prea mare. Am incercat eu cu un flex si cu disc din lana si a raschetat ala o bucata de vopsea de se vedea tabla... Noroc ca am fost inspirat si am incercat in portbagaj. 
  Acum poate am gresit eu cu ceva (cu toate ca nu stiu ce) , dar a incercat cineva cu flexul sau dati sfaturi gratuite?
*




Eu am 2 sisteme: unul cu burete special de polish-are (13 RON) si altul cu disc de postav (lana=7 RON), pe ambele le-am adaptat la bormasina (cu turatie reglabila) fiidca cum ai spus flexul are turatia mare si patrunde in vopseaua imbatranita.
Si am luat polish la tub de 150 ml. la 2,5 RON >>>>merge de minune.


--------------------
Dacia 1410 Sport xxx - ag-08-umu
Decat sarac si bolnav,...mai bine sanatos si bogat !!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 9 Apr 2006, 20:14
Post #16


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




un super polish va recomand Apollo cu teflon.il folosim la barci se poate aplica si manual.rezista f bine la apa(si sarata) da este cam scump cam 60 de ron 1 litru.asta la producator:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Apr 2006, 20:19
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




set motor cu teflon, adiditvi cu teflon, acum polish cu teflon, si cand va zice lumea ca dacia e o tigaie va suparati radmasa.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LYM
post 9 Apr 2006, 20:19
Post #18


Membru


Group: Banned
Posts: 194
Joined: 18 January 06
From: Bucuresti




cei7pitici - pai si nu ma ajuti si pe mine cu un polish ? biggrin.gif

Sau daca nu, poate-mi recomanda cineva ce polish sa cumpar ... cred ca o sa mi-o fac cu manutza mea. M-am uitat azi mai atent si e mica diferenta. O idee daca se mai deschide la culoare ar fi perfect. Prefer sa incerc eu inainte sa dau o groaza de bani la o firma.

This post has been edited by LYM: 9 Apr 2006, 20:26


--------------------
Dacia 1310 - GJ-15-LYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 9 Apr 2006, 20:34
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(LYM @ 9 Apr 2006, 20:19)
cei7pitici - pai si nu ma ajuti si pe mine cu un polish ? biggrin.gif

Sau daca nu, poate-mi recomanda cineva ce polish sa cumpar ... cred ca o sa mi-o fac cu manutza mea. M-am uitat azi mai atent si e mica diferenta. O idee daca se mai deschide la culoare ar fi perfect. Prefer sa incerc eu inainte sa dau o groaza de bani la o firma.
*


PREVENT, EU AM FOST MULTUMIT DE EA A DAT LUCIU ,SI O ACOPERIT MICI ZGARAIETURI, NARE ROST SA MERGI LA FIRMA O FACI ACASA . COSTA CAM 200000


--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LYM
post 9 Apr 2006, 22:31
Post #20


Membru


Group: Banned
Posts: 194
Joined: 18 January 06
From: Bucuresti




Cum arata Prevent asta ? Am vazut azi in Carrefour PREVENT, dar era sub forma de spray .. si era pt. urme de bitum.


--------------------
Dacia 1310 - GJ-15-LYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 10 Apr 2006, 07:15
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(LYM @ 9 Apr 2006, 22:31)
Cum arata Prevent asta ? Am vazut azi in Carrefour PREVENT, dar era sub forma de spray .. si era pt. urme de bitum.
*


o cutie rosie,asemanatoare cu pasta de dinti,scrie in ungureste pe tub inauntru ai o pasta verzui


--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 10 Apr 2006, 08:45
Post #22


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




carcotasul de argon:P
marca asta prevent nu e buna la nimica.este consider eu ca am folosit destule de la ei>


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 10 Apr 2006, 09:04
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(ydaniel @ 10 Apr 2006, 08:45)
carcotasul de argon:P
marca asta prevent nu e buna la nimica.este consider eu ca am folosit destule de la ei>
*


eu am fost multumit de ea,nu stiu ce ai folosit tu la vechea dacie o mers de minune toata treaba ai sa cureti anainte suprafata si sa lasi cam 1 minut pasta pe tabla dupa ,slefuiesti cu un burete sau carpa AM INCERCAT IERI LA LOGAN CULOAREA GRI SA ACOPER O ZGARAIETURA, O DESCHIS UN VECIN USA SI MI-O ZGARAIAT-O . POTI SA TE UITI CU LUPA CA NU-TI DAI SEAMA CA O FOST ZGARAIATA, AI BUNA PASTA ,MAI CUMPAR ZILELE ASTEA UN TUB SA AM DE REZERVA


--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 13 May 2006, 21:18
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Am fost azi la Expert Detailing si mi-am polishat+ceruit masina...E nitel cam scump,dar chiar a meritat...vopseaua era matuita, avea cerculete d'alea cand te uitai in razele soarelui, din cauza ca am spalat-o eu aiurea; iar acum e ca noua...toata treaba a durat vreo 5 ore, dar chiar si-a facut banii.
Treaba este ca prima data cand m-am dus si am auzit pretul am plecat frumusel spre casa, dar m-au sunat si mi-au zis ca pentru Solenza si ca pentru ca ma duc prima data la ei, imi fac o reducere (care a fost aproape la juma de pret).
Acolo au stat pe ea pana a disparut si cea mai mica urma de praf de pe vopsea. Eu ii recomand cu caldura.


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madcos
post 13 May 2006, 22:54
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 333
Joined: 17 October 05
From: CONSTANTA




polishul are rolul de a se elimina o parte din LAC,si de a reda stralucirea.o polishare PROFESIONALA costa in jur de 5 mil si dureaza in jur de o zi si jumatate.daca s-a vopsit o piesa,iar restul masinii este de alta nuanta,polishul pacaleste ochiul doar prin intermediul luciului,ci nu al nuantei.nuanta ramane neschimbata.se folosesc in jur de 3 produse ptr o polishare(fiecare cu o granulatie dif) si vreo 2 tipuri de discuri(bureti).se aplica cu un flex cu turatie variabila.inainte de orice solutie,se slefuieste cu hartie abraziva de granulatie 2000.asa ca 1 mil nu este mult ptr un polish cat de cat.este mult ptr buzunarul nostru.pasta aia prevent este destul de buna.costa o suta si un pic(la spray),si o gasesti in benzinariile MOL.dar...o sa te doara mana.


--------------------
NOVA GT NOVA GT - CT 06 UDH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 14 May 2006, 10:53
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




nu se poate reduce cumva viteza flexului?ma refer la unu d'ala mic pentru ca mi se pae mai comod de lucrat cu el decat cu bormasina


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 15 May 2006, 18:45
Post #27


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ba da:) la unele modele.am luat din nou niste prevent pasta sa vad.poate s-a schimbat


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rattlesnake
post 18 May 2006, 16:28
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 April 06
From: Bucharest




Salutare,

credeti ca un polish de manutza folosind PREVENT sau alta marca merge pt o suprafata de 4cm pe bara din spate la logan? Am o zgarietura de 4cm x 2cm pe partea cu vopsea lucioasa a barii, cauzata de o proasta care nu a apreciat bine distanta cand a plecat cu masina, fiind in spatele meu (mi-a sters bara).

Merci


--------------------
Opel Astra H 1.7Cdti 100cp 2008 (ex Dacia Logan 1.4 2006)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Albert Einstein
post 22 May 2006, 15:26
Post #29


Pasionat


Group: Members
Posts: 2.140
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(echosektor @ 13 May 2006, 22:18)
Am fost azi la Expert Detailing si mi-am polishat+ceruit masina... pentru ca ma duc prima data la ei, imi fac o reducere (care a fost aproape la juma de pret).


Poti sa dai mai multe detalii te rog, unde exact e asta si cat a costat pana la urma?


--------------------
- - -
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots" - Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
escobar
post 2 Jun 2006, 21:46
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 27 March 06




echosektor si cat costa acest tratament la Expert Detailing vreau sa merg si eu


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 plus 2006 - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:12
Forum Renault