DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 10 11 12 13 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Duster.... Benzina vs Diesel, Se justifica diferenta de pret? consum,performante.

Squirrel
post 27 Jan 2011, 08:20
Post #331


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Rău-rău, dom' doctor… Să zic eu?
Ca cea din semnătură doar că e Bleu-Navy?


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 14 Feb 2011, 22:45
Post #332


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Daca datele dupa dacia.ro sunt corecte benzinarul 4x2 euro 5 are alte rapoarte la cutie deoarece la cel euro 4 la 105 km/h avea 3390rot. , cum spuneam intr-un post mai vechi , iar acum la aceeasi viteza are 2846 rot. . Asta inseamna un consum mai redus la viteza mare si ceva mai silentios.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 00:30
Post #333


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Mai mult ca sigur cifrele de acolo sunt gresite... Cum si vmax la 1.5 dci 90 4x4 este data mai mare decat decat la 1.5 dci 90 4x2 ...


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 15 Feb 2011, 01:25
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Varianta 1.5 dci 90 4x4 are cutie in 6 trepte de unde si viteza maxima (158km/h) putin mai mare fata de varianta 4x2 (156km/h) care are cutie in 5 trepte .Datele sunt mai mult ca sigur corecte .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 12:41
Post #335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Care ar fi legatura intre numarul de trepte si viteza maxima? Ca am observat si eu ca are 6 trepte in versiunea 4x4... La rapoartele ultimelor trepte te-ai uitat? Cu 100kg in plus, cu o transmisie cu pierderi mai mari(4x4) si cu un raport al ultimei trepte un pic (foarte putin) mai lung nu are cum sa atinga o viteza maxima mai mare... Dimpotriva.. vmax va fi mai mic.

This post has been edited by PaulT: 15 Feb 2011, 12:42


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 15 Feb 2011, 13:09
Post #336


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Un "raport al ultimei trepte un pic (foarte putin) mai lung" se reflecta in viteza maxima mai mare de doar 2 km/h foarte real .U mic calcul arata ca la 3000 ture 4x4 are 125,55km/h iar 4x2 are 118,02km/h , o diferenta de 7,53km/h in favoarea celui 4x4 , deci cu 5,53km/h mai mica decat viteza maxima , asta probabil datorata " celor 100kg in plus, cu o transmisie cu pierderi mai mari(4x4)" .
E greu de facut calcule cand este ceva cad de mic in favoarea Duster-ului nui asa ?
Cifrele demonstreaza ca te inseli si nu vreau sa fiu rautacios dar chiar nu inteleg inversunarea ta impotriva Duster-ului .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 13:18
Post #337


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Lungirea treptei, greutatea mai mare si pierderile in transmisie mai mari nu au cum sa duca la cresterea vitezei. Toate astea consuma din ce produce motorul. Lungirea raportului nu duce la cresterea vmax. Daca spui ca raportul final lungit duce la un confort acustic sporit si la o economie de carburant este adevarat. Daca spui ca duce la crestere vmax este fals.. Asta este valabil in cazul oricare marci, nu doar a Daciei, asa ca lasa deoparte inversunarea impotriva Duster.. Cu masina chiar nu am nimic. Cumva in versiunea 4x2 vmax era limitat de turatia maxima a motorului? Nu, in nici un caz. Afirmatia aia cu facutul de calcule ma face sa rad.. Daca fac calcule le fac la fel in cazul oricarei marci. Dar stiu ce calculez...


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 15 Feb 2011, 13:29
Post #338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Si pe mine ma fac sa rad vorbele tale , nu credeam ca inversunarea ta impotriva Duster-ului este atat de mare incat nu poti recunoaste un mic avantaj datorat unei alte cutii de viteza , avantaj ce il dau cifrele si nu vorbele mele . Ceva nu este fals doar daca spui tu ci trebuie demonstrat . Citeste cu atentie cifrele , Duster-ul 4x4 putea castiga in viteza maxima 7,53km/h dar a castigat numai 2 datorita greutatii mai mari .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 13:38
Post #339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Dupa teoria ta complet falsa... de ce doar 7.53km/h? Ca turatia maxima nu este 3000rpm... Iar la 4000rpm(care nu e turatia maxima) diferenta este de circa 10km/h... Ce nu vrei sa intelegi este ca lungirea cutiei nu duce la marirea vmax ci dimpotriva. Iti recomand sa citesti tu cu atentie cifrele si sa cauti sa intelegi ce am scris. Si, daca ai timp de "calcule" spune-mi te rog ce vmax am eu la Logan cu pinioanele de dci la a 5-a? Cred ca trec de 205-210km/h conform logicii tale... laugh.gif

Repet ce ti-am scris si mai devreme - Daca vrei sa treci ca avantaje confortul acustic si reducerea de consum datorate unei trepte ultime mai lungi sunt perfect de acord cu tine. Asta ca spui ca am o problema cu Duster...

This post has been edited by PaulT: 15 Feb 2011, 13:39


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 15 Feb 2011, 13:53
Post #340


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Ai o problema reala dupa cum se vede caci de fapt dupa cum chiar tu spui daca as fi facut calculul la turatia maxima a motorului viteza maxima a masinii ar fi mult mai mare dar castiga doar 2km/h limitata de greutatea ceva mai mare si normal de puterea motorului ,aerodinamica , ... , nu cred ca trebuie sa-ti spun tot ce influenteaza viteza maxima a masinii dar de e mai usor sa fii rautacios si ironic decat sa admiti un mic plus la Duster. E greu sa recunosti totusi ca ai ceva cu Duster-ul , nu ? Demonstreaza te rog tu , prin calcule ,nu prin vorbe ca cifrele date de Dacia pe dacia.ro sunt false si atunci eu o" sa-mi scot palaria in fata ta" , pana atunci ....


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 14:35
Post #341


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Ai un mod foarte interesant de a calcula vmax. In cazul in care raportul ultimei trepte creste, puterea la roata scade. Scazand puterea pusa pe asfalt, este foarte usor de dedus ca si vmax dezvoltata va fi ceva mai mica... Deci, in conditiile in care Duster 4x2 avea vmax de 156km/h cu raportul mai scurt, pentru ca atat putea motorul sa duca, de unde crezi ca va veni suplimentul de putere necesar macar pentru atingerea aceleiasi vmax in cazul modelului 4x4? In conditiile in care, repet, pierderile in transmisie sunt mai mari si greutatea masinii este cu 100kg mai mare... Nu mai repeta aiurea ca nu recunosc plusuri la Duster cand si in raspunsul anterior am subliniat cresterea confortului acustic si reducerea consumului datorate unui raport mai lung.. Si repet, cu Duster chiar nu am nimic... Eu am cu ceva cu raportul pret/calitate pe care il are..


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 15 Feb 2011, 15:05
Post #342


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Puterea motorului a suportat o crestere in viteza de doar 2km/h si nu mult mai mult cat iar fi permis teoretic a sasea treapta mai lunga . Eu nu am calculat si nu calculez nici o viteza maxima , ea e data de producator . De unde stii tu ca Duster 4x2 atat putea sa duca , ai facut tu ceva calcule si ti-a iesit asa sau ai scos din burta doar pentru ati satisface inversunarea impotriva Duster-ului , inversunare care de altfel ti-o exprimi pe toate topicurile cu Duster . Dupa cum ti-am mai spus , demonstreaza prin cifre , calcule , nu prin vorbe , deocamdata site-ul Dacia te contrazice , tu trebuie sa demonstrezi ca ei mint/gresesc cu datele lor .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 15:19
Post #343


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Ok, daca Duster 4x2 putea sa duca mai mult... de ce nu duce, ca nu are turatia maxima la vmax.. Daca Duster ajungea la rpm maxim in ultima treapta fara probleme se putea pune problema lungirii cutiei in vederea unui vmax mai mare, dar situatia nu e nici pe departe asta... Site-ul Dacia e cum e, nu ar fi singura ciudatenie de pe acolo, iar daca esti in stare sa imi raspunzi strict la partea tehnica, fa-o. Lasa referirile la persoana si la cat de inversunat sunt sau nu, ca nu au nici o legatura cu subiectul. Pana una alta eu in toate posturile ti-am explicat de ce spun ce spun referitor la vmax. Tu in schimb o tii langa cu ce am eu sau nu cu Duster... radmasa.gif Te rugasem sa imi spui ce vmax crezi ca am acum la Logan daca am 10km/h in plus fata de cutia clasica la 3000rpm. Sau spune-mi de unde vine surplusul de putere pentru invingerea fortelor de frecare si aerodinamice in conditiile in care ai acelasi motor, aceeasi masina(facem abstractie de greutatea in plus si de pierderile mai mari in transmisie inerente unui 4x4) dar putere mai mica la roata(datorita unui raport mai lung al cv ). Dar lasa "inversunarea" mea deoparte in raspuns, te rog.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 15 Feb 2011, 15:34
Post #344


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Esti tu sigur ca puterea motorului este la limita , pe cutia 4x2 , ca atat poate duce ? Stii tu asta din surse sigure ? Stii tu ca nu putea pune o cutie cu rapoarte mai lungi ?Vorbe,vorbe si iar vorbe . Si nu o tin eu ca ai tu ceva cu Duster-ul , tu dovedesti asta prin postarile tale care nu au nici o acoperire .Tu vrei sa te cred pe tine si nu site-ul Dacia cand tu in toate postarile tale arunci cu noroi in Duster , si chiar daca nu ai fi facut asta de ce te-as crede pe tine fara dovezi ca ai dreptate .
Apropo vezi ca berlinele pe injectie cu aceeasi putere si caroserie ca cele pe carburatie au alt pinion la treapta a cincea si au trecut in talon 143km/h fata de 140 km/h cat au cele pe carburator , dar stiu , mint cei de la Dacia .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 15:45
Post #345


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Pai daca putea mai mult... nu crezi ca mai urca in ture si in viteza? Ce surse sigure iti mai trebuie? In ce post am aruncat cu noroi in Duster? Nu confunda critica argumentata cu aruncatul cu noroi... Oricum, spor la postat aberatii. Ce lamuriri mai clare vrei? Nu iti e clar ca raport lung => consum mai mic, turatie mai mica DAR putere/cuplu reduse la roata? Nu intelegi ca macar pentru obtinerea aceleiasi viteze e nevoie de aceeasi putere pusa pe asfalt? Asta fara sa mai pui la socoteala diferenta de greutate si pierderile in transmisie care sunt mai mari... Asta e aruncat cu noroi? Asta e valabil in cazul oricarei masini indiferent de producator....

This post has been edited by PaulT: 15 Feb 2011, 15:46


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 15 Feb 2011, 15:54
Post #346


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Orice motor are limitare la turatii , nu poti sa-i dai cat vrei sau cat poate .Nici-un motor nu e pus sa mearga la limita .Tu vorbesti de teorie ,teorie care este valabila atunci cand un motor se afla la limita , in practica nici-un constructor nu "seteaza" un motor la limita pe o masina de serie .Eu ma opresc aici caci inversunarea ta este prea mare si nu vreau sa potez cine stie ce "aberatii" .Bafta .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 16:13
Post #347


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




4X2 atinge vmax data de constructor la 3900rpm... Limitarea la 1.5 dci este mult mai sus(cam inca 1000rpm pana in limitare, adica vreo 20% din plaja de lucru a motorului). Eu ma inversunez sa demonstrez lucruri fara fundament logic?


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Feb 2011, 16:14
Post #348


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE
Ai un mod foarte interesant de a calcula vmax. In cazul in care raportul ultimei trepte creste, puterea la roata scade. Scazand puterea pusa pe asfalt, este foarte usor de dedus ca si vmax dezvoltata va fi ceva mai mica...

@PaulT. Scade momentul la roata nu puterea. Puterea scade in functie de randamentul lantului cinematic de la motor pana la roata, nu are nici o treaba cu raportul de transmisie. Sa nu facem confuzie intre putere si moment (torque).

"Felicitari... Fara suparare, daca atat pricepi din mecanica auto mai bine faci un efort si te abtii de la comentarii. Macar nu te faci de ras. " Mi-am permis sa te citez, cu o mica modificare adaptata topicului. smile.gif

This post has been edited by D-Ice: 15 Feb 2011, 16:15


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 17:14
Post #349


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Nu mai spune... Ia citeste discutia incepand de aici si vezi ce-am calculat acolo:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2002620

Ce zici? Fac confuzii? radmasa.gif Si, cum e cu relatia dintre cuplu si putere?

De ras o sa ma fac atunci cand voi face afirmatii similare cu ce spuneai legat de siguranta pe topicul dedicat crash test Duster... Mai este ceva cu care nu esti de acord in cele pe care le-am afirmat?


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Feb 2011, 17:51
Post #350


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(PaulT @ 15 Feb 2011, 17:13)
4X2 atinge vmax data de constructor la 3900rpm... Limitarea la 1.5 dci este mult mai sus(cam inca 1000rpm pana in limitare, adica vreo 20% din plaja de lucru a motorului). Eu ma inversunez sa demonstrez lucruri fara fundament logic?
*



radmasa.gif Tu pui la socoteala faptul ca limitarea este la 1000rpm mai sus decat turatia de putere maxima. Afla ca daca folosesti un motor Diesel la 5000rpm IL FACI BORS. Nu prinzi nici macar revizia de schimbat distributia, o schimbi cu motor cu tot. radmasa.gif Devine amuzant.

Hai sa facem un pic de fizica:
Puterea mecanica este marimea fizica scalara numeric egala cu lucrul mecanic efectuat in intervalul de timp corespunzator.

P = L/(tf-ti)

Unitatea de masura pentru putere mecanica este watt-ul. (joule/secunda)

Momentul forței este o mărime fizică vectorială ce exprimă cantitativ efectul de rotație al unei forțe asupra unui corp.
Momentul forței este definit prin relația:

M=F x r

* M este momentul forței
* F este forța
* r este bratul fortei
smile.gif

Nu mai continui ca Big Brother ne priveste si luam warn amandoi. Be afraid, be very afraid! gun3.gif

This post has been edited by D-Ice: 15 Feb 2011, 17:54


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 15 Feb 2011, 18:32
Post #351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




eu zic sa faceti un topic pentru inginer. o sa intru si eu acolo ca doar am fo la olimpiada la fizica in a 5 a.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Feb 2011, 18:58
Post #352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Tinut permanent in apropiere de zona rosie orice motor se uzeaza mai rapid.. Si sa stii ca am urcat cu dieseluri pana aprox 4500rpm in ultima treapta fara probleme. Limitarea mai restrictiva se aplica la mersul in gol, nu in sarcina... In rest, tot ce ai spus legat de putere si moment este perfect adevarat, iar definitiile le-am invatat prin clasa a VI-a sau a VII-a. Cand ma refeream la relatia dintre cuplu si putere ma refeream la motoare si la legatura dintre cuplul dezvoltat, turatie si putere. Recunosc ca pentru a fi inteles in discutia anterioara am facut greseala de a cobori un pic nivelul exprimarii, motiv pentru care ti-am dat link-ul catre o discutie ceva mai veche unde exprimarea este corecta 100%.. Oricum, ai dreptate cu Big Brother si ma opresc si eu aici.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 15 Feb 2011, 19:07
Post #353


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




ma bag si io, am fost in a 6-a la olimpiada
Acuma, ca 'profan' (sa nu uzez de calitatea de olimpic de clasa a 6-a) zic si io:
- puteau sa faca cutia mai 'lunga' (nu ase' penibil de scurta) ca sa obtina consum mai redus, dinamica mai buna, confort acustic superior?
- raspuns de la radio Erevan: sigur ca puteau dar nu obtineau nici una din chestiile de mai sus; dupa 18 mii de km in diverse conditii pot sa zic ca
- o cutie mai lunga ar fi afectat dinamica; practica masina asta, cu motorul asta si rapoartele astea raspunde bine/satisfacator la aceleratii in orice treapta de viteza
- deci, cu o cutie mai lunga sigur 'mestecam' mai des cu lopatica de la schimbator (experienta din traficul de zi cu zi) de unde mie-mi rezulta ca era cam afectat (negativ) consumul per total.
- nu zgomotul motorului e 'responsabil' pentru (dis)confortul acustic la 130-140 ci mai degraba aerodinamica

Da' na, astea-s 'impresii' de posesor, nu de injiner olimpic (in clasa a 6-a)



--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmel
post 15 Feb 2011, 21:20
Post #354


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 6 February 11




io nush ce va certati. io am vast la mine ca daca is in a cincea pot trece de 4800rpm si in a sasea chiar daca is la vale nu merge mai mult de 4100rpm. rezulta ca undeva viteza maxima e limitata electronic. ajunge destul de repede la 175. de acolo pana la 180 dureaza ceva mai mult. si gata. daca n-ar fi avut limitator sigur mergea mai tare.lasa ca aia care o facut calculele la cutie nu sunt aceiasi care au mai adaugat o viteza cutiei de dacie 1310 ca sa fie trendy. asa cum ironiku crede ca benzina a totul pelume , asha sunt si eu convins ca dieselu e mai bun la duster. de fapt dupa parerea mea si a altor specialishti biggrin.gif , o masina 4x4 care se mai si da un pic de teren daca n-are diesel si carlig e ca pistolu fara gloantze. eu fak cam 30.000 pe an . daca nu erea dieselean nu luam gaura in buzunar. io asha fac socoteala. cu o benzina fac din germania pana in romania de 3 ori plinu. cu dieselu numa de doua ori. odata in luxemburg cca. 60 litri si odata la viena (alland) 60. si am ajuns la sibiu.punct.

- puteau sa faca cutia mai 'lunga' (nu ase' penibil de scurta) ca sa obtina consum mai redus, dinamica mai buna, confort acustic superior?

motoru nu e prea elastic( ai putintica dreptate ) insa are capacitate mica si nu prea era posibil

This post has been edited by cosmel: 15 Feb 2011, 21:23


--------------------
dacia duster mai 2010 110 cai 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Feb 2011, 21:25
Post #355


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




1. invata sa scrii
2. invata ca un motor de pe un turism normal si standard nu prea poate ajunge la turatia maxima in ultima treapta de viteza indiferent daca este limitata sau nu viteza maxima. motivul este simplu: puterea dezvoltata de motor care ajunge la roata nu este suficienta pentru a face fata rezistentei la inaintare.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Feb 2011, 22:41
Post #356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE
o masina 4x4 care se mai si da un pic de teren daca n-are diesel si carlig e ca pistolu fara gloantze.

1. subscriu la ce a zis colegul slider2 mai sus.
2. mai sunteti multi cu pareri de genul asta? Ca maine-poimaine o sa se spuna ca primul Jeep construit in timpul razboiului era de fapt masina de coafeza ca nu avea Diesel. Momentul la roata conteaza in offroad, OK, dar din demultiplicarea cutiei poate si un Hummer cu motor de Trabant sa urce pe perete (figurat vorbind, ca iar imi sare lumea in cap). Asa ca daca Dieselul scoate cuplul maxim la 1500rpm, foarte bine, il poti folosi sa scoti butuci, dar la urcarea unei pante abrupte, treapta I si/sau reductorul pot ajuta si un motor cu aprindere prin scanteie sa urce utilajul la deal. Cine a condus ARO cu motor pe benzina stie despre ce vorbesc.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 16 Feb 2011, 10:05
Post #357


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




chestia cu 'penibil de scurta' nu-mi apartine, e a lui PaulT (trebuia sa pun si eu ghilimelele)
Referitor la ce a zis @Cosmel, e adevarat , masina ajunge lejer in 160-170 si deasemenea am remarcat si ca parca ar fi o limitare la 180 (pe indicatorul de bord) - eram la vale, urcase bine la 180 si de acolo parca era 'inecata' (pot sa pun si pe seama aerodinamicii, dar parca nu prea cred ca se face brusc 'caramida' de la 180 in sus).

Concluzia mea (am mai zis-o si in alt topic): cutia aia in 6 trepte pe dieselul de 110 e etajata cum trebuie ca sa ai un compromis bun dinamica/consum/confort (acustic si utilizare(mai putin 'mestecat' prin cutie))


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 16 Feb 2011, 11:47
Post #358


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Tot ce-i posibil sa aiba limitare, masina din semnatura ajunge la 160 destul de repede, apoi de la 160 la 170 abia creste si se opreste la 170. Greu de crezut ca rezistenta la inaintare creste atat de rapid, e posibil ca Renault-Dacia sa limiteze injectia aproape de viteza maxima declarata.
Oricum pentru un SUV 160 - 170km/h e o viteza destul de mare, Doamne fereste de o pala de vant lateral puternica si ajungi ingeras. Stabilitatea la vant lateral la SUV nu se compara cu o berlina.

This post has been edited by D-Ice: 16 Feb 2011, 11:55


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALH
post 16 Feb 2011, 12:10
Post #359


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 29 October 10




a) toate dieselurile au limitare de turatie pt integritatea pieselor;
b)nu trece de 160-170 deoarece rezistenta la inaintare (in principal rezistenta aerodinamica) creste exponential in schimb puterea scade (este in scadere incepand cu turatia de putere maxima) la vit maxima ( a se vedea pe diagrama de putere si cuplu)

This post has been edited by ALH: 16 Feb 2011, 12:11


--------------------
Dacia Duster 4x4, 1.6 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 16 Feb 2011, 22:20
Post #360


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(danielst @ 16 Feb 2011, 10:05)

Referitor la ce a zis @Cosmel, e adevarat , masina ajunge lejer in 160-170 si deasemenea am remarcat si ca parca ar fi o limitare la 180 (pe indicatorul de bord) - eram la vale, urcase bine la 180 si de acolo parca era 'inecata' (pot sa pun si pe seama aerodinamicii, dar parca nu prea cred ca se face brusc 'caramida' de la 180 in sus).
*


Si loganul de 1,4 daca te straduiesti pe ceas ajunge la 200 si la Duster tot eroare de kilometraj este, recomand GPS pentru cei care nu cred...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 10 11 12 13 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:18
Forum Renault