DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Topic INFUNDARE CANAL ECONOSTAT, unde gasesc

tzepesch
post 24 Apr 2008, 20:01
Post #1


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




sal

era pe forum, pe undeva discutia de a se infunda cu bila de cui poanto jigl econostat pt economie de benzina...


rog, sa se puna un link.

am cautat, dar nu gasesc


multumesc


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 24 Apr 2008, 21:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




tzepeshe, nu fi lenes...
Uite AICI. Citeste toata discutia.
Personal, nu cred ca are rost sa anulezi econostatul. El oricum intra in actiune doar la apasare maxima a clapetei, cand un plus de putere e de dorit.


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 25 Apr 2008, 18:11
Post #3


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




merci, merci,

ma resimt de la cozonaci,.. bai cred ca e al doilea lucru mai cu dureri decat nasterea.

oricum...
am facut si eu modificarea, scos ambele jigl din capac, si pus bila la ala cel mai din margine.

au mers f usor scoase cu mandrina de surubelnita electrica, buna ideea. o sa-o urmaresc in sarcina si la consum.

treaba e ca vad ca acum, cel putin pe loc, la relanti, se afuma bujiile, lucru care inainte nu se inatampla. sa mai desfac surubul de amestec?


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kalyyyyyy
post 27 Apr 2008, 08:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 739
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




E posibil ca bila respectiva sa nu acopere gaura.Cel mai simplu e cu o scobitoare sau ceva de la care sa fi sigur ca nu trece nimic pe langa;Si vezi sa nu acoperi cealalta gaura.


--------------------
Clio 3 2007, dci 70cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Apr 2008, 19:02
Post #5


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Eu am scos jiclorul cel din margine nu am inteles de ce s-a scos amble jicloare. La mine mere super. La turati si accelerari cu siguranta arunca si pe acel orificiu benzina aiurea.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 29 Apr 2008, 21:03
Post #6


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




mai tepes,nu inteleg ce tot ''umbli'' la carburatorul ala,il tot scarpini.ce are???


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 29 Apr 2008, 21:09
Post #7


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




QUOTE(djasu82 @ 29 Apr 2008, 19:02)
Eu am scos jiclorul cel din margine nu am inteles de ce s-a scos amble jicloare. La mine mere super. La turati si accelerari cu siguranta arunca si pe acel orificiu benzina aiurea.
*



nu e aiurea benzina aia suplimentara,ca altfel venea carburatorul asa din fabrica..


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Apr 2008, 21:16
Post #8


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Ma lasati cu fabrica si cu alte chicuri romanesti copiate aiurea dupa alti . Incearca si vei vedea randamentul . Sincer am putere mai mare acuma de la 120 urc lejer la 150 chiar m-am mirat care la mine viteza maxima era 139 loat pe gps. Mie imi plac ideiile constructive , daca nu se poate se revine la loc ...doar asa sa stai pe forum si tot sa dai din degete nu vad sensul . Daca aisti ce se intampla in tubul venturi atunci ai intelege de ce cecu si alti au infundat acel orificiu zic eu pus aiurea . La carburatoarele de import acel orificiu nu exista si e suplimentat prin alte cai.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 30 Apr 2008, 09:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Totusi acest circuit pentru putere maxima a motorului (econostatul) nu este o inventie romaneasca, ci este original WEBER.
Aruncati o privire aici:
circuit_econostat_la_weber.JPG ( Size: 51.01k ) Number of downloads: 213



--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Apr 2008, 21:07
Post #10


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Si totusi nu se pupa la consum dupa diagrama fiindca la 3000-3500 de ture ale motorului in sarcina ar trebui sa fie cel mai mic consumul de carburant.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 1 May 2008, 00:08
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Eu ma cam indoiesc ca poate scoate o masina consum minim la astfel de turatii...

Depinde ce intelegi prin sarcina. Daca tragi ceva foarte greu, sa zicem-deoarece la o turatie mai mica ar fi subturat-, dar daca mergi normal consumul minim e la turatii mici. Acolo unde spui tu e cuplul mare, intr-adevar, dar de multe ori nu este nevoie de tot cuplul ce poate fi livrat de motor pentru inaintare, drept urmare se poate schimba viteza, rezultand o turatie mica si consum mai mic decat daca s-ar fi mentinut cuplata viteza inferioara.

Scuzati-ma daca vorbesc prostii, dar nu inteleg cum poate sa fie consumul minim la asa turatii mari..

This post has been edited by eXtenSion: 1 May 2008, 00:13


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 May 2008, 12:29
Post #12


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Da so crezi tu ca consumul minim e la turati mici amestecul dintre aer si benzina la relantii poate fi chiar prost sau intre 1200 -2000 de ture .Daca ai auzit de amestec cat mai omogen atuncea te vei gandi mult mai bine. Kinetix am vazut aseara la un webar cum econstantul are conducat care isese deasupra difuzorului principal si stropii rezultati la turatie foarte mare sunt aruncati in centrator . Se poate realiza la aproape identic si la carfil cu o teava mica de Cu de la frigider. Inca o chestie carburatorul are pe circuitul de relantii un mic orificiu care e astupapt cu un capacel de Cu. Eu as zice ca se poate da acel capacel jos si la strung dat gaura si facut filet pentru supapa eletromagnetica pentru oprirea amestecului pe circuitul de relantii la frana de motor sau turati inalte.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 1 May 2008, 18:27
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Acuma nu vreau sa fiu eu gica contra, dar ma indoiesc ca toti taximetristii sunt cretini si umbla la turatii cat mai mici doar ca sa se afle in treaba.

Ce vorbesti tu e subturare, iar eu spuneam ca obtii consumul minim la turatia pentru care cuplul livrat=cuplul necesar. In rest, ai cuplu mare neutilizat (adica poti sa tragi un autobuz dupa tine, dar nu o faci), care este produs prin consum de benzina suplimentara.

Nu se poate ca sa ai consum minim la acele turatii. Toata lumea care are 1300/10 schimba cam la 2500. Oare de ce?

In fine, uita-te pe topicurile in care se vbeste despre consum, ce turatii recomanda lumea sa ai pentru consum mic. Nici vorba de 3500.

This post has been edited by eXtenSion: 1 May 2008, 18:31


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 May 2008, 18:42
Post #14


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




In fine tu citesti eu vorbesc din practica. O dacie normala da consuma asa cum e ea o dacie modificata asa cum e a mea are consumul mic. La 2500 biggrin.gif in fine ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 07:42
Forum Renault