DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accidentata in parcare, City Insurance

Disturber
post 6 Dec 2020, 11:16
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 9 August 11




Va salut...

Din pacate, masina in cauza a fost achizitionata anul acesta, in luna iulie. Nu am apucat decat sa merg cu ea 7.500 km si necazul s-a abatut asupra mea.
Un pusti cu permis de 6 luni si tractiune spate, mi-a sifonat masina, aceasta fiind parcata.

Am fost la politie, s-a facut constatarea de catre un agent, mi s-a dat procesul verbal, dovada pentru reparatie, iar acum am de alergat.
Cum este prima data cand trec prin asa ceva (sper si ultima), orice sfat este bine-venit...

Initial am fost cu masina la Meridian Sud s-o repar la ei, dar se pare ca acestia nu lucreaza cu City Insurance, fiind dispusi doar daca aveam decontare directa la asiguratorul meu.
Neindeplinind acestea, am sunat la City Insurance pentru o constatare, insa ma programau doar saptamana viitoare, iar eu, stresat fiind de situatie, am cautat lista lor de service-uri cu care colaboreaza si am ajuns la Auto Cobalcescu de pe Splaiul Unirii, chiar acolo la Brigada Rutiera.

Am fost preluat de un baiat ce m-a pus sa completez o fisa cum s-a intamplat, cu schita, cumva asemanator cu ce am completat cu o seara inainte la politie.
Acesta a facut o lista cu tot ce trebuie inlocuit/reparat, dupa care am coborat cu el la baietii de la tinichigerie unde au mai completat lista.
Mi s-a spus ca voi fi sunat cand sa ma duc cu masina la reparat, momentan asteptand un raspuns de la City Insurance.

Este ok pana acum? Ce sfaturi imi mai puteti da in acest sens? Ce ma omoara cel mai mult, este pragul acela... sad.gif

Va multumesc!

This post has been edited by Disturber: 6 Dec 2020, 11:18


Attached thumbnail(s)
2d368780_27b9_4414_9716_bc836349477a.jpg ( Size: 149.75k ) Number of downloads: 719
20fd7a6d_36b1_41b2_b599_bcbdb0786ff0.jpg ( Size: 147.1k ) Number of downloads: 757
694e63dd_c971_4496_9cac_7d0d47ddb2a0.jpg ( Size: 169.91k ) Number of downloads: 745
c897680d_a7a1_414f_b749_216a04d658e4.jpg ( Size: 166.6k ) Number of downloads: 745
20201206_111759__1_.jpg ( Size: 1.9mb ) Number of downloads: 732


--------------------
Dacia MCV Stepway 2020 TCE 100 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiF3
post 6 Dec 2020, 12:56
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 14 April 13
From: bucurești




Puntea spate sa nu fie afectata, altfel vei merge cu masina in diagonala cu ea mellow.gif
Restul plastice si praguri se repara.


--------------------
reno clio 2016 rs trophy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 6 Dec 2020, 13:31
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Daca este cazul puntea spate se schimba, e cea mai mica problema.
Stai linistit, se repara, e doar o masina, probabil vei mai avea multe si vei uita de incident.
Nu mi se pare foarte afectata, sunt niste table. Lonjeroanele sau caroseria sa nu fie strambe dar nu cred.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 6 Dec 2020, 13:54
Post #4


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Accident cu repetitie ieri..eu martor...o femeie de 60 + ani.cu lamaie in geam....a pocnit 3 masini.parcate intre blocuri....era complet dezorientata...

I a luat 1 minut sa dea cu spatele din prima lovita ...apoi trecut razant pe langa alte 2...apoi a pocnit altele 2.

Intr un moment de luciditate a ascultat de mine si de un pagubit sa opreasca motorul si sa iasa din masina ...sa se calmeze ca nu se intampla nimic....

M a intreba cu uimire de ce are bara lovita. mellow.gif


Stai sa te gandesti ca e in trafic...cu reactii zero...zero...zero

On topic. Se poate face amiabila...separat ...sau trebe la politie?...

This post has been edited by wolfin: 6 Dec 2020, 13:59


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 6 Dec 2020, 14:10
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Daca sunt mai multe masini implicate doar la Politie.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 6 Dec 2020, 15:41
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Daca ar disparea femeile si metrosexualii din trafic, s-ar rezolva 80% din ambuteiaje, nu mai vorbesc de accidente.

Nasol accidentul, ambele portiere, pragul, bara spate, parasocul si ce-o mai fi prin spate, probabil si aripa stanga. Eu la cobalcescu am avut o aripa spate de indreptat, chituit si revopsit acum cativa ani. Am bagat-o in service pe 6 sau 7 decembrie, si mi-au dat-o cu scandal la inceputul lui ianuarie. Asa ca zic sa te reorientezi, daca vrei sa ai masina gata de sarbatori.

PS: Nu pot sa nu remarc numerele de inmatriculare ale ambelor masini.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 6 Dec 2020, 15:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti




Nu ai CASCO ca sa faci reparația cu regres? Ca poate atunci găsești și alte centre de reparatie. Eu m-am rezolvat la Rădăcini pe blv Timișoara când am avut nevoie .


--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 6 Dec 2020, 15:59
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Daca nu lua individul si popicul de beton scapa pragul insa cred ca indoia tot spatele masinii si mai avaria bine si Hyundai-ul.
Hmmm, imi pare ca a darimat in fapt vreo 2 popici din aia, unu il are sub bara Binvul!

This post has been edited by Agrig: 6 Dec 2020, 16:29


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 6 Dec 2020, 22:33
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




o sa rugineasca intr-un an maxim 2. in rest or sa ti-o repare daca s-au oferit smile.gif mai greu cu luat banii de la asigurare dar se descurca ei. sunt multe piese de inlocuit, indreptat. cand faci receptia (daca o faci pana la sfarsitul lui ianuarie desi ma indoiesc) sa fii foarte atent la ce s-a reparat ca nu arata prea bine masina.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 7 Dec 2020, 07:36
Post #10


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Daca stai bine cu bugetul, repari masina unde vrei tu, plătești, si cu factura faci dosar pentru decont la city. Cam la o lună după aprobare dosar ar trebui să primești banii.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 7 Dec 2020, 10:33
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




parerea mea e ca acolo e vorba de peste 5000 euro... cine crezi ca se incumeta sa investeasca in ea si sa astepte?


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piticot7000
post 11 Dec 2020, 17:16
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 7 August 18




Pentru masinile noi, in garantie eu zic sa faceti reparatiile NEAPARAT la un service din lista. anul trecut am fost lovit si eu fix cand implinea masina un an si avea vreo 6-7000 Km. Sunati la service-urile din lista si vedeti care accepta RCA-ul. Eu am facut la simpotrans afumati si reparatia a fost facuta profesional, bine, la cum ma pricep eu sa judec. La final au facut si geometria masinii. Doar atat mai spun: am dus-o pe platforma. Sincer stiu ce simtiti, am patit-o si eu. Bafta!
LE: tot City...
LLE: tot "bemveu"...

This post has been edited by piticot7000: 11 Dec 2020, 17:19


--------------------
Dacia Sandero 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Disturber
post 22 Dec 2020, 13:02
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 9 August 11




Va salut din nou si va multumesc pentru raspunsuri! Din cauza unor evenimente nefericite in familie, am lipsit un pic.

Am fost sunat miercuri, pe 16 decembrie, de baiatul de la Auto Cobalcescu. Am dus masina si mi-a spus ca undeva pana de Craciun spera s-o termine.
Au notat inlocuire prag, inlocuire portiere dreapta, inlocuire ambele stopuri, inlocuire ornamente, inlocuire bara spate + hayon, inlocuire roata dreapta fata + capac + geometrie.
Doar aripa stanga spate a notat-o cu reparatie...sper sa iasa ok.

De asemenea, am cerut o alta la schimb, dat fiind faptul ca am de alergat cu acte, copil mic samd. Mi-a lasat o impresie ca nu i-ar fi convenit foarte mult acest aspect, dar intr-un final m-a pus in legatura cu o firma de inchirieri, iar a doua zi mi-a adus un baiat masina chiar in fata blocului. Am ramas placut surprins. Cel de la inchirieri mi-a dat masina pentru o perioada de 13 zile.

De asemenea, am circulat cu masina asa cum era in poze si nu simt ca s-ar fi schimbat ceva. Merge foarte ok. Se pare ca n-a fost afectata puntea spate sau directia.

This post has been edited by Disturber: 22 Dec 2020, 13:04


--------------------
Dacia MCV Stepway 2020 TCE 100 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 22 Dec 2020, 13:43
Post #14


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Cine plătește închirierea mașinii? Se poate deconta pe rca, mașina similară ca si gama cu a ta, dar decontarea e calculată în funcție de nr de h de manoperă nu in functie de nr de zile in care mașina ta e in service. Sa nu ai vreo surpriză neplăcută si sa ai de achitat ceva pt chirie.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 22 Dec 2020, 13:52
Post #15


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Pai masina e imobilizata doar cit se umbla la ea in service?
Nu trebuie acoperita perioada in care nu imi pot folosi masina?!


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Disturber
post 22 Dec 2020, 13:55
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 9 August 11




QUOTE(Lord Hades @ 22 Dec 2020, 13:43)
Cine plătește închirierea mașinii? Se poate deconta pe rca, mașina similară ca si gama cu a ta, dar decontarea e calculată în funcție de nr de h de manoperă nu in functie de nr de zile in care mașina ta e in service. Sa nu ai vreo surpriză neplăcută si sa ai de achitat ceva pt chirie.
*


Inchirierea masinii este suportata de asiguratorul vinovatului. Da, este in functie de numarul de ore de manopera. 4h = 1 zi masina la schimb. Mi-a spus ca daca o vor termina mai repede, sa ii sun sa le-o inapoiez.
Teoretic nu am de platit nimic, dar practic nu ma mai mira nimic in Romania. Va tin la curent. smile.gif


QUOTE(miki @ 22 Dec 2020, 13:52)
Pai masina e imobilizata doar cit se umbla la ea in service?
Nu trebuie acoperita perioada in care nu imi pot folosi masina?!
*


Da, din ziua in care am dus masina in service, conform legislatiei in vigoare, trebuie acoperita cu o alta masina la schimb pe perioada reparatiei.
Lucrurile astea le-am aflat/invatat si eu in perioada asta. smile.gif

This post has been edited by Disturber: 22 Dec 2020, 13:55


--------------------
Dacia MCV Stepway 2020 TCE 100 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:59
Forum Renault