DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9761 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6567
3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Credit auto - dobanda majorata, Este legal ?

fantomel00
post 8 Feb 2008, 18:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 16 January 07




Sper sa nu postez unde nu trebuie, insa momentan sunt plin de nervi.Am achizitionat un Clio 3 acum 1 an de zile prin Volksbank, credit auto in RON, dobada fixa, etc. Tocmai am fost instiintat prin posta ca " ca urmare a cresterii costurilor de refinantare in moneda nationala, in ultima perioada au survenit cresteri inclusiv in ceea ce priveste costurile de refinantare ale bancilor" , adica rata mea tocmai a crescut cu circa 30 RON / luna timp de 6 ani. Intrebarea mea este a mai patit cineva asa ceva ? Este legala asa o manevra ? Sau este o gainarie cum numai in Romania ne este dat sa traim ?


--------------------
RENO CLIO III Dinamique 1.5DCI 82CP 2007 - 07-B-MIH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 8 Feb 2008, 18:37
Post #2


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Pt. probleme financiare exista sectiune speciala: http://reno.ro/Zona-Financiara-f115.html
Cauta p-acolo ca au mai fost cazuri ...


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 9 Feb 2008, 18:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




da,din pacate este legal.e la fel ca la orice credit,unde nemernicii stipuleaza prin contract treaba asta cu dobanda variabila care se modifica o data la 3 sau 6 luni.depinde cum ai tu...


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nico dCi
post 9 Feb 2008, 21:27
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 21 December 05
From: Bucuresti




Omu adica "fantomel00" a zis ca avea dobanda fixa sau nu am citit eu bine, deci nicidecum variabila.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCi Renault Megan Sedan Manager 1.5 dCi 85cp - B-47-ZHK B-13-NCM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 9 Feb 2008, 21:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Citeste contractul, daca in contract scrie ca dobanda e fixa..... fixa ramane.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 9 Feb 2008, 23:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Să nu fie dobândă fixă numai pe o perioadă de timp (de regulă primul an)...Se poartă în ofertele de finanțare...Părerea mea blush.gif


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 10 Feb 2008, 00:13
Post #7


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Volksbank a mai facut asta si la creditele ipotecare, anul trecut. Mai exact dobanda este fixa, insa este un capitol separat in contract care stipuleaza ca in situatii financiare extraordinare (nu se mentioneaza insa ce situatii intra aici) banca isi rezerva dreptul de modificare a dobanzii. Practic tu ai semnat ca primarul si ei stabilesc ce dobanda vor.

Prieteni, cititi inainte ORICE contract, mai ales cand cumparati un bun pe o perioada asa lunga de timp (maxina in 7 ani).

This post has been edited by AlexC: 10 Feb 2008, 00:14


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 10 Feb 2008, 09:08
Post #8


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu stiu cum este cu contracte mai vechi dar recent, in acest an, am purtat dicutii cu mai multe banci si pana la urma am ajuns la trista concluzie, enuntata de o fatuca inca pe la inceputul cautarii "Sa stiti ca, de fapt, nu prea mai exista dobanda fixa-fixa, toate contractele au o clauza care permite bancii in anumite situatii sa modifice dobanda !" mad.gif Adica va fi ea fixa 6 luni sau 1 an dar dupa aceea ... isi vor scoate parleala.
Geaba' am incercat sa smulg o promisiune, o limita de crestere, o clauza exacta, gen "daca nu va creste numarul la pantof > 44 in urmatorul an", nimic, o tineau una si buna cu "indici de refinantare", "dobanda de referinta", "in ultimii 2 ani n-a mai crescut", "poate sa si scada" etc., de unde eu am inteles ca e naspa. Dobanzile in viitorul apropiat/mediu vor fi dupa cum vrea muschii lor !
Problema nu ar fi ca exista o asemenea clauza in contractul cu banca, ci ca eu nu am o asemenea cluza cu nimeni pe incoming si cand incerc sa "gandesc" pe cativa ani bugetul, ma apuca transpiratia !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Feb 2008, 09:18
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(AlexC @ 10 Feb 2008, 00:13)
Volksbank a mai facut asta si la creditele ipotecare, anul trecut. Mai exact dobanda este fixa, insa este un capitol separat in contract care stipuleaza ca in situatii financiare extraordinare (nu se mentioneaza insa ce situatii intra aici) banca isi rezerva dreptul de modificare a dobanzii. Practic tu ai semnat ca primarul si ei stabilesc ce dobanda vor.
*


Totusi, daca eu, ca si client, vreau un contract in stilul asta, IL POT OBTINE LA VREO BANCA?
Adica ma intreb ce rost mai are sa fiu sau nu de acord, daca nu pot modifica aceasta optiune. Doar fac credit ca am nevoie eu, nu ei, si daca nu ofera nimeni asta, sunt la mana lor.

This post has been edited by Laurentziu83: 10 Feb 2008, 09:19


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganer
post 10 Feb 2008, 09:35
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 24 August 06
From: Bucuresti




Din pacate nu poti obtine nimic. Semnezi, sau nu.
Si eu am credit auto la VB, dobanda e fixa doar in primul an. De crescut, creste, dar de scazut niciodata.


--------------------
renault megane 2005 estate
Megane Estate 2.1 2005 Confort Privilege 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 10 Feb 2008, 10:53
Post #11


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Poti obtine un contract asa cum vrea inimioara ta, numai daca esti client private banking, adica ai rulaj la ei de minim 1.000.000 EUR (poate suma difera de la banca la banca).

Muritorii de rand (adica noi) nu avem sanse. Daca vrei insa credit sa zicem de 2.000.000EUR pe persoana fizica (se dau asemenea credite), acolo sigur poti araja chestii.

Exemplu: credit PF girat cu terenul unei fabrici mici in Bucuresti. Oamenii au luat 600k cu clauza sa nu plateasca nimic timp de 3 ani, iar dupa 3 ani sa dea toti banii inapoi. Li s-a oprit insa toata dobanda pe 3 ani la acordare (vreo 20%). Ei au bagat bani in terenuri, pe care usor le vor vinde cu 20% profit in 3 ani. Ironia: credit luat de la Volksbank tongue.gif


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fantomel00
post 10 Feb 2008, 21:49
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 16 January 07




Am dobanda FIXA, insa un alt articol in contract stipuleaza "Banca isi rezerva dreptul de a modifica rata dobanzii in funtie de evolutia pietei".Nu mentioneaza in limita a cat poate fluctua aceasta suma sau de ce anume e conditionata. Acuma tocmai am auzit la stiri ca toate bancile au marit rata dobanzii ca asa a cerut BNR, deci macar nu ma simt furat, ca ii fura pe toti. DAR, cu articolul acela din contract practic nu am cum sa opresc banca sa imi spuna ca trebuie sa restitui 100.000 euro.Legal , ei sunt acoperiti. Cred ca mai bine luam bani de la camatari, acolo macar scrie negru pe alb daca nu dai banii inapoi ajungi in sicriu. wacko.gif


--------------------
RENO CLIO III Dinamique 1.5DCI 82CP 2007 - 07-B-MIH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 10 Feb 2008, 23:06
Post #13


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Sa NU crezi ca vreo banca este obligata sa iti mareasca tie dobanda, NU asta spune BNR! Presa se dovedeste din nou a fi plina de oameni de cea mai josnica speta, care nu se gandesc ca aia 1000$ care i-au luat sa faca interviul ala vor genera costuri pentru populatie de milioane. Foarte multi zic ca "daca au zis la TV asa tre sa fie". BNR a marit rata de provizioane, iar bancile au posibilitatea sa scaza profiturile (enorme pentru domeniul lor) sau sa creasca preturile (dobanzile). Ghici ce aleg bancile?

Asta cu "BNR a zis, BNR a dres" e cea mai mare gogoasa pe care o pt baga pe gaturile noastre, si sper sa nu va lasati influentati de ea. Costurile la credite cresc pentru ca economia romaneasca este foarte putin stabila la cutremure, iar de 2 luni pe piata mondiala este un cutremur mare. Ca sa diminueze efectele, bancile care au pierdut in SUA incearca sa recupereze din pierderi crescand profiturile sau chiar marcandu-le in tari in curs de dezvoltare, tari printre care ne numaram si noi. Cine nu are pierderi de recuperat profita de conjunctura si castiga mai mult.

Sa vedeti distractie peste 2-3 ani cand dobanzile o sa scada (cam asta e ciclul) si ei o sa tina dobanzile tot sus...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 10 Feb 2008, 23:44
Post #14


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




BNR a zis asta: http://www.bnr.ro/Ro/Press/R20080204CA.htm
BNR a dres asta: "Majorarea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 9,0 la sută pe an de la 8,0 la sută"

Bancile normal ca trebuie sa umble la credite, doar nu crede cineva ca fac munca patriotica sau favoruri care sa duca la pierderi financiare (in forma lipsei castigului la nivelul scontat, nu neaparat in sens direct).


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 11 Feb 2008, 09:56
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




Veniturile obtinute de bancile romanesti din dobanzi si comisioane ca pondere din totalul activelor sunt cele mai mari din Europa, releva un studiu al biroului european de statistica Eurostat. De asemenea, bancile romanesti sunt pe locul doi in topul celor mai profitabile institutii financiare europene, in privinta ponderii profitului net din totalul activelor. In schimb, in ceea ce priveste contributia bancilor (intermedierea financiara) din totalul sectorului de afaceri al economiei romanesti, bancile romanesti se situeaza pe ultimul loc in Europa.

in tarile europene dezvoltate, profitul reprezinta o cota mult mai mica din totalul activelor bancare.
Astfel, in Germania profitul reprezenta numai 0,07%, in Franta-0,51%, in Austria-0,44% iar in Marea Britanie-0,60%, in Olanda-0,69%!
Cu toate acestea, valoarea profitului obtinut de bancile din aceste tari dezvoltate este chiar si de 80 de ori mai mare decat cel din Romania (532 milioane euro)!

http://www.ghiseulbancar.ro/articole/54/54..._la_dobanzi.htm

sa mai spuna cineva ca nu sunt magari!


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danic1
post 18 Feb 2008, 00:53
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 February 08




Am patit si eu acelasi lucru, tot la Volksbank, cu un credit ipotecar cu dobanda fixa. Foarte fixa, atat timp cat e convenail pentru ei. Cand nu le mai convine apeleaza la aceeasi clauza care spune ca "banca isi rezerva dreptul ...", asa ca tocmai am primit un nou grafic de rambursare.
Am observat clauza respectiva cand am semnat contractul, dar nu prea aveam de ales ...

Totusi, nu vreau sa tac si sa scot bani din buzunar pentru ca "asa zice banca". Am facut o reclamatie, astept sa vad daca-mi dau un raspuns si daca-mi convine raspunsul. Altfel, urmeaza sa incerc la OPC. Mai ales ca, pe baza aceleiasi clauze, am trimis anul trecut la banca o notificare solicitand o scadere a dobanzii biggrin.gif (bineinteles ca nici macar n-au catadicsit sa-mi raspunda). Desi, totusi, sunt un client care le da lunar bani. O fi din cauza ca traim in Romania?

In orice caz, clauzei respective cred ca i se poate aplica Legea 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianți și consumatori http://www.anpcnet.ro/ro/wp-content/upload...EA-193-2000.pdf si te sfatuiesc sa incerci si tu sa-ti aperi drepturile.


--------------------
dacia logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 18 Feb 2008, 08:59
Post #17


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(danic1 @ 18 Feb 2008, 00:53)
am trimis anul trecut la banca o notificare solicitand o scadere a dobanzii  biggrin.gif


chiar ai sperat ca banca sa-ti micsoreze dobanda doar asa ca ai vrut tu, pe motiv ca esti clientul lor si le dai cateva sute de lei lunar? dobanda mai mica (decat cea care se afiseaza pentru oamenii obisnuiti) se da doar la sume imprumutate FOARTE mari si la clienti fideli, care fac operatiuni prin banca..


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 18 Feb 2008, 10:17
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Eu am un credit ipotecar la Tiriac(Unicredit) si am fost anuntat ca s-a miscorat dobanda de la 5.95 la 3.95, treaba buna zic eu, DAR au marit un comision de la 0.2 la 0.5 astfel incat rata a mai crescut cu 70 de euro.....

Din ce-i pe care-i cunosc toti au avut de suferit dupa modificarea dobanzii, in sensul ca a crescut.

Am vb si cu o prietena care lucreaza la banca unde am luat creditul si mi-a spus ca nu ai ce face, din pacate.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Feb 2008, 15:37
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




mda.....
cu bancile astea...dobanda e fixa su variabila atat timp cat le convine lor.........
dar daca te duci cu scandalul la ei....mai si micsoreaza dobanda..... reusit taicamiu la 2 banci BRD si BCR......credite cu dobanda variabila in contract era cu nu stiu cat la suta peste dobanda de referinta.....ideea este ca daca te tii de capul lor poti obtine...e mizeaza pe "lenea" noastra...
asat cu dobanda fixa stiu ca e doar pe o anumita perioada a creditului si doar daca e mai mare decat dobanda de referinta parca....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 19 Feb 2008, 12:43
Post #20





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




la mine scrie clar ca "dobinda e fixa pe toata durata creditului si nu poate fi modificata". nici eu nu pot cere scaderea ei, nici ei nu pot s ao majoreze.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 19 Feb 2008, 13:14
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




La ce banca si pentru ce fel de credit?


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 5 Jun 2008, 09:56
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




sunt curios si eu de banca respectiva.sa facem insa diferenta intre dobanda fixa timp de un an de zile si restul variabila si credit cu dobanda fixa pe toata durata contractului. La brd cum e?Un coleg zicea ca in contract e fixa pe toata durata contractului. Nu exista un * mic de tot unde sa zica magarii ca pot modifica dobanda aia ?


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 5 Jun 2008, 10:06
Post #23


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




trebuie sa facem diferenta si intre contractele incheiate in urma cu un an-2 si cele noi

5 Jun 2008, 19:03:
daca in contract scrie ca dobanda e fixa pe toata perioada contractul atunci asa ramane

in orice contract, chiar daca e cu dobanda fixa pe toata perioada contractului, scrie ca banca isi rezerva dreptul de a modifica dobanda in functie de anumiti indici.. (de ex o cadere economica, care ar face ca dobanzile sa creasca astronomic)

daca in contract scrie ca e fixa in primele 6/12 luni, atunci ramane fixa in perioada scrisa in contract iar apoi se modifica in functie de dobanda de referinta a creditului

din cate stiu eu, mai toate contractele noi de credit au o perioada in care dobanda e fixa, iar apoi creste foarte mult. chiar daca, sa zicem, dobanda de referinta pentru un credit in EUR (EURIBOR) creste cu 0,5 puncte procentuale, rata (care include principalul, dobanda si alte comisioane) nu creste cu aceeasi marime, creste mai mult

este foarte important sa stii ce scrie in contract. daca semnati contractul de credit inseamna ca sunteti de acord cu prevederile contractuale scrise acolo, iar in cazul unei eventuale reclamatii in diferite parti, nu prea aveti ce sa faceti

This post has been edited by sadi: 5 Jun 2008, 18:03


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Jun 2008, 08:37
Post #24


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Eu mi-as dori un contract in care scadentarul inmanat la inceput sa fie batut in cuie, adica sa nu cresca sau scada rata indiferent de ce se intampla. Desi asta e cam utopie la ora asta....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 6 Jun 2008, 09:31
Post #25


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




cam da.. probabil mai sunt banci care dau credite cu dobanda fixa pe toata perioada de creditare, dar trebuie cautate bine biggrin.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 6 Jun 2008, 15:53
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




brd e printre ele? mai ales daca vrei credit in lei, de nevoi personale..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kr3atorU
post 10 Oct 2008, 06:54
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 10 May 07
From: Alba Iulia, via Alexandria




Eu am masina luata cu credit de la banca transilvania, si marti m-au sunat ca imi dau o veste proasta... bla-bla-bla si ca se mareste dobanda cu 0,5%, bla-bla-bla si ca ma asteapta la sediu sa semnez un act aditional.
Cand am semnat, mi s-a spus ca am dobanda fixa si rata tot fixa.
Creditul este in lei.

Ieri am primit acasa un plic prin curierat rapid in care era minunatul act aditional.
Am fost la banca, plin de draci, aparent calm am intrbat cu cine trebuie sa discut despre minunata dobanda. Am ajuns in fata unei tipe care mi-a dat impresia ca nu prea stie ce cauta pe acolo ph34r.gif Am inceput sa o intreb pe tipa cum sa modifice ceva FIX, ce intelege ea prin FIX, eu daca refuz sa semnez hartia aia ce se intampla...
Singura reactie a tipei a fost sa imi spuna ca imi da o copie a contractului, blink.gif dar eu am o copie!!! ce sa mai fac cu inca una? blink.gif , i-am repetat intrebarea cu modificarea unei chestii FIXE, crezand ca nu m-a auzit (inteles), dar tipa s-a ridicat de la birou a inceput sa caute dosarul, m-a anuntat ca mere sa ii faca o copie si a disparut... Am asteptat cumintel pe scaunel, mi-a pus copia in fata si aratandu-mi cu degetul exact paragraful care se refera la dobanda mi-a zis: aici scrie despre dobanda. Deja nu mai puteam. Am intrebat unde e tipa care mi-a facut contractul anul trecut... nu mai lucreaza la ei. I-am multumit, i-am zambit, salutat si carat.
In actul aditional care mi-a parvenit scrie pe ultimul rand ca daca in termen de 5 zile nu merg sa semnez, se considara acord tacit din partea mea.
Mai este cineva in situatia asta? Ce ma sfatuiti? Ma gandeam sa merg si la protectia consumatorului, ca ieri am vazut ceva pe la tv...


--------------------
Renault Symbol phase 4 2007 Expression 1.4 8V | GPL
►Prietenii adevărați sunt ca stelele; nu-i vezi mereu, dar știi că mereu iți sunt alături.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 10 Oct 2008, 07:15
Post #28


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Chestia cu acordul tacit este buna!
Nu prea inteleg de ce te-au mai anuntat! smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 10 Oct 2008, 07:22
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Eu am patit-o cu BRD, insa pe mine nu m-au mai intrebat daca sunt de acord sau nu. A mai scris cineva pe aici de problemele astea. Exista in contracte un paragraf in care scrie ca pot modifica dobanzile. Dar inainte de a pleca, ai intrebat ce se intampla daca nu esti de acord.
PS. acum am citit mai bine si am vazut ca ai intrebat. Totusi trebuia sa stai sa primesti raspunsul.

This post has been edited by sadi: 10 Oct 2008, 09:28


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 10 Oct 2008, 07:59
Post #30


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




iti recomand o reclamatie la ANPC, daca in contractul tau scrie ca ai dobanda fixa pe toata perioada de creditare.
dobanda de referinta (dobanda la care se raporteaza BT) pentru creditul tau nu a crescut atat de mult incat sa se justifice o majorare.


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:04
Forum Renault