DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Certificatele de actionar, de la Marea Privatizare in masa

logan1.5dci
post 27 Aug 2008, 08:30
Post #1


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Certiicatele de actionar , primite de la MAREA PRIVATIZARE IN MASA, va aduc ceva venituri? Mai primiti ceva?
Eu am la AROCONSTRUCT, sotia la PETROTRANS , sotia a primit dupa primul an apoi PA, eu nimic.
Voi?

This post has been edited by logan1.5dci: 27 Aug 2008, 08:36


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Aug 2008, 08:42
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ai mei au la Automobile Dacia, insa cum compania e delistata si capitalul social majorat de cateva ori... inca nu au primit nimic.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 27 Aug 2008, 08:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




tocmai am fost sa le vand si sa ridic malaiul, am avut la muntenia si am luat 1760ron plus dividente 460ron. Daca nu mai primesti nimic de ceva vreme poate te asteapta la banca de care apartin, eu asa am patit cu dividentele !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 27 Aug 2008, 08:54
Post #4


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Multumesc Axe, am sa fac niste cercetari.

Iata ce am descoperit despre Petrotrans:
Gratuit, guvernul a luat din valoarea actiunilor sotiei mele!! mad.gif
"La inceputul anului trecut, Conpet Ploiesti, al doilea transportator de titei din tara, a preluat gratuit de la Petrotrans conductele pentru transportul produselor petroliere, motorinei si benzinei, precum si vagoanele cisterna prin intermediul carora se transporta, pe calea ferata, titeiul si gazolina. Decizia a fost adoptata printr-o ordonanta de Guvern, motivatia fiind unificarea tuturor activitatilor privind transportul produselor petroliere si titeiului.

............

Sursa: Gardianul, 3 Mai 2005



Cu asta se ocupa alesii nostri? Muta si iar muta activele de la o societate la alta. wacko.gif



"Guvernul a desemnat Petrotrans Ploiesti ca operator licentiat si concesionar al sistemului de conducte pentru transportul produselor petroliere, abrogand, totodata, o ordonanta emisa de fostul Cabinet prin care Conpet prelua conductele de la Petrotrans. Masurile au fost reglementate printr-o ordonanta de urgenta aprobata in sedinta de saptamana trecuta. Executivul justifica decizia prin faptul ca activitatea de transport a produselor petroliere trebuie sa se desfasoare intr-un mediu concurential si nu poate fi inglobata intr-o societate care detine monopolul in acest domeniu. Conform deciziei Guvernului, Petrotrans va prelua, pe parcursul a doua luni, atat bunurile aferente sistemului de transport aflate in patrimoniul Conpet, ca aport in natura al statului la capitalul social, cat si personalul acestei unitati destinat acestei activitati. Tot intr-o perioada de doua luni, Conpet va cesiona catre Petrotrans toate contractele pentru transportul produselor petroliere. In aproximativ trei luni, Ministerul Economiei si Comertului va organiza procedura de concesionare a serviciului de transport prin conducte petroliere.
Ordonanta de Urgenta abroga OG 35/2004, prin care Conpet Ploiesti prelua gratuit de la Petrotrans conductele pentru produsele petroliere, motorina si benzina, precum si vagoanele cisterna prin intermediul carora se transporta, pe calea ferata, titeiul si gazolina. Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie are in lucru un dosar deschis in urma cercetarilor efectuate de conducerea Ministerului Economiei si Comertului privind consecintele preluarii de catre Conpet a conductelor apartinand Petrotrans.
In urma unui inventar la Petrotrans, din luna ianuarie 2005, a fost evidentiat un prejudiciu de aproximativ 1500 de miliarde de lei, constand in lipsa a circa 96.000 de tone de produse petroliere din conductele societatii. (G.M.)


"Conductele petroliere se intorc la Petrotrans Ploiesti" integral in Ziua "



Cel putin au indreptat greseala smile.gif ...... asta e din ciclul :cand nu ai de treaba iti faci.

This post has been edited by logan1.5dci: 27 Aug 2008, 10:08


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 27 Aug 2008, 09:01
Post #5


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




asta e motiv de divort ..... pai sotia ta nu prea mai are aceeasi valoare decat avea inainte de-a "inmatriculare"

sper sa nu fii oltean si sa stii de gluma




initiator edit: dobrogean smile.gif

This post has been edited by logan1.5dci: 27 Aug 2008, 09:05


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 27 Aug 2008, 09:59
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Daca n-ai primit dividende e posibil sa se intample cum a patit Axe, sau automat ei sa-ti fi cumparat actiuni in valoare de cat trebuia sa primesti dividende in fiecare an.

PS: dar ce te-a apucat sa vinzi acum cand bursa e pe minus rau de tot? Mai asteapta si tu jumatate de an macar.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 27 Aug 2008, 10:04
Post #7


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




QUOTE(St @ 27 Aug 2008, 10:59)
Daca n-ai primit dividende e posibil sa se intample cum a patit Axe, sau automat ei sa-ti fi cumparat actiuni in valoare de cat trebuia sa primesti dividende in fiecare an.
*



Si cum poti afla ce sa mai intamplat intre timp cu actiunile si dividentele de la o anumita companie intre timp. (Vorbeste un neinitiat in problema dar foarte interesat.)


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 27 Aug 2008, 10:09
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Te duci la sediul/unul din sediile companiei unde ai actiunile sau ii suni.

Cred ca poti afla si prin intermediul unei societati de brokeraj, dar nu sunt sigur.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 27 Aug 2008, 10:22
Post #9


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




aham ... mersi de info


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 28 Aug 2008, 12:55
Post #10


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Petrotransul este in lichidare juridica , adica in faliment . La sediul lor mai sunt 4-5 oameni .


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 28 Aug 2008, 13:07
Post #11


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Brrr omule naspa veste imi dai, ai vreun link, sau esti din zona?

Faliment? Deci am pierdut tot, nu ? Ceva tevi nimic?


Am gasit sad.gif sad.gif naspa rau, multumesc sad.gif

Simt ca ma apuca depresia! Stiu pe ce topic sa ma duc.

This post has been edited by logan1.5dci: 28 Aug 2008, 13:13


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 1 Sep 2008, 15:03
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




dar de competrol stie cineva ceva?ai mei parinti aveau acolo dar nu-au primit niciodata nimic


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 27 Feb 2009, 00:23
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




Competrol a fost inclus in SNP "petrom" deci tu akuma detii actiuni Petrom. "Delistata (Radiata ORC - Absorbita SNP Petrom 30.10.1997)"


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draculafly
post 28 Feb 2009, 11:04
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 25 March 08




eu am depus cuponul acela pt marea privatizare la dacia pitesti .se aude ceva ca de 11 ani nu am mai primit nimic ! mai e cineva in situatia mea ??


--------------------
dacia logan kiss 2007 - b91 fad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ONoapte
post 5 May 2009, 13:54
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 3 September 07
From: Bucuresti




QUOTE(logan1.5dci @ 27 Aug 2008, 08:30)
Certiicatele de actionar , primite de la MAREA PRIVATIZARE IN MASA, va aduc ceva venituri? Mai primiti ceva?
Eu am la AROCONSTRUCT, sotia la PETROTRANS , sotia a primit dupa primul an apoi PA, eu nimic.
Voi?
*



Noi avem toti la SIF Muntenia. In primii ani am mai ridicat dividendele (cateva sute de mii in fiecare an), in unii ani am mai omis sa-i luam si cica s-ar fi convertit automat in actiuni, asta insa doar in primii ani, ulterior au ramas banii la BRD si pot fi ridicati oricand.

In ultimii ani dividendele au fost tot de ordinul a cateva sute de mii 30 - 50 de lei.

De la Depozitarul central se pot obtine destul de multe informatii privind toate actiunile companiilor romanesti - http://www.depozitarulcentral.ro

This post has been edited by ONoapte: 5 May 2009, 13:55


--------------------
Dacia 1310 1999 - sssss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 24 Jul 2009, 16:33
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Mama mea,respectiv bunica mea au actiuni la OIL TERMINAL CONSTANTA,respectiv la CNM PETROMIN,din 1996 nu au primit absolut nimic.Am cautat pe net si am vazut ca cele de la OIL TERMINAL CONSTANTA valoreaza 82 lei/actiune,iar cele de la CNM PETROMIN valoreaza 16 lei/actiune,acum vine intrebarea,daca vor sa le vanda,unde se vinde asa ceva?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Jul 2009, 17:06
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




da buna intrebarea...ce se intampla cu actiunile astea dupa vanzarea catre OMV?????


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 25 Jul 2009, 01:01
Post #18


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




@rcosmin
Vezi la banca Carpatica de la Casa de Cultura. Aia de fu jefuita cu ceva timp in urma.

Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Master01
post 25 Jul 2009, 04:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 13 January 09
From: Suceava




Sunt si societati care se ocupa de tranzactii in acest domeniu. Se ocupa ei de hartiile ce trebuie trimise. Am facut chestia asta, nu mai stiu unde au trimis, a trecut mai mult de 1 an de atunci. Trebuie sa semneze titularul, daca facetzi asta pt parinti, bunici, etc.


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 2005/1598 cmc 1,6 16 V - Nr. de SV
Il cheama bizon / Are-un neuron / Si tot claxoneaza / Cand altii sofeaza
Grupul soferilor blocati in trafic saluta bizonul din intersectie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 25 Jul 2009, 07:33
Post #20


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




daca titularul este decedat ce se intampla cu actiunile?


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 25 Jul 2009, 10:01
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Trebuie trecute in masa succesorala, atunci cand se dezbate succesiunea la notar. Astfel, mostenitorul/mostenitorii vor putea face dovada ca ei sunt proprietarii de drept ai actiunilor respective, cu ajutorul certificatului de mostenitor.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 26 Jul 2009, 20:45
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(Master01 @ 25 Jul 2009, 04:47)
Sunt si societati care se ocupa de tranzactii in acest domeniu. Se ocupa ei de hartiile ce trebuie trimise. Am facut chestia asta, nu mai stiu unde au trimis, a trecut mai mult de 1 an de atunci. Trebuie sa semneze titularul, daca facetzi asta pt parinti, bunici, etc.
*




si comision cat?
ai primit lavoarea adevarata ?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 26 Jul 2009, 20:59
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Pentru valorificarea cupoanelor, mergeti la o societate care intermediaza transferuri cu actiuni (broker). Pentru un comision de cateva procente, o sa va rezolve ei vanzarea. Oricum, multe din companiile la care s-au depus cupoane este posibil sa nu mai existe.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Master01
post 26 Jul 2009, 21:51
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 13 January 09
From: Suceava




QUOTE(rcosmin @ 26 Jul 2009, 20:45)
si comision cat?
ai primit la voarea adevarata ?
*



Normal ca exista un comision, nu mai stiu exact cat, cateva procente din valoarea actiunilor detinute/vandute. Iar acest comision perceput este sigur diferit in functie de firma respectiva. Imi pare rau ca nu pot da date exacte, dar oricum nu poti tranzactiona cuponul sau actiunile in ziua de azi fara a plati ceva comision. Actiunile ti se scot la vanzare pe piata reglementata asa cred si ti se plateste cu cat s-a vandut minus comision. A trecut timpul cand vedeai prin piata si pe drumuri unii oameni ,,de bine" ce se ocupau cu cumpararea si revinderea cupoanelor (inclusiv cu comision). Cred ca asta se intampla prin 96-97-98. sad.gif


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 2005/1598 cmc 1,6 16 V - Nr. de SV
Il cheama bizon / Are-un neuron / Si tot claxoneaza / Cand altii sofeaza
Grupul soferilor blocati in trafic saluta bizonul din intersectie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 27 Jul 2009, 16:10
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Am fost azi la Banca Carpatica,au un birou care se ocupa de asa ceva,si mi-au zis ca la Oil Terminal Constanta o actiune este 42 lei,nu 82 lei cat vazusem eu pe net sad.gif ,si comisionul lor este intre 5-10% din toata valoarea...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 27 Jul 2009, 18:50
Post #26


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Mai era un mic birou din asta de cumpara actiuni pe Lapusneanu, pe stanga cum vii de la Casa de Cultura, cam la 50m pana la colt. Anul trecut pierdeam mai mult acolo decat la Carpatica dar... ce sa zic, incearca si acolo daca vrei.

Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 27 Jul 2009, 21:29
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Am mai gasit asta http://www.actionariatoilterminal.ro/,despre oil terminal constanta.
Am citit aici pe forum,ca unii primeau o data/an,X% din profitul firmei,si ca la un moment dat nu au mai primit nimic,iar banii pe care ii primeau se duceau intr-un cont...stau si ma gangesc..intrand pe site-ul mai sus mentionat..ai mei,neprimind nimic,si uitandu-ma la istoric,mai exact la dividente o actiune valora ceva in fiecare an,in functie de profitul firmei...exista posibilitatea sa aiba si ai mei un astfel de cont?Si mai citeam ceva....ca daca in decurs de 6 luni nu iti ridici banii ii pierzi...

Maine imi fac drum sa ma interesez la Oil Terminal Constanta ce si cum,am facut un calcul...si au pierdut o gramada de bani in toti anii astia,si de anuntat ei nu au anuntat nimic.Din 1996 cand a inceput Marea Privatizare,cei la care s-au bagat cupoanele(oil terminal)nu au o evidenta a actionarilor???nu trenuia sa ii anunte?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Master01
post 28 Jul 2009, 05:13
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 13 January 09
From: Suceava




Au sigur evidenta actionarilor, dar nu dau ei bani si pe scrisorele, le reduce din buget, sunt zeci de mii de actionari. Au niste registre unde semnezi cand ridici dividendele (in anii cand sunt dividende). Pe anul 2008 nu s-au dat dividende la fabrica de bere unde sunt actionar iar pe ceilalti 3 ani in urma am primit 46 Ron dividende. Buni si aia decat deloc. Sunt buni pt o bere de student.


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 2005/1598 cmc 1,6 16 V - Nr. de SV
Il cheama bizon / Are-un neuron / Si tot claxoneaza / Cand altii sofeaza
Grupul soferilor blocati in trafic saluta bizonul din intersectie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 28 Jul 2009, 17:33
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti






--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 28 Jul 2009, 19:57
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct





doar atat?
Simbol
ISIN
Tip
Sectiune bursa
Categoria
Piata principala
Stare OIL
ROOILTACNOR9
Actiuni
BVB
I
REGS

Tranzactionabila
OIL TERMINAL S.A. Ultimul pret
Var (%)
Data
Ora 0,1650
-1,20
28.07.2009
16:30



Nu am mai reusit sa ajung azi la Oil Terminal Constanta,ca a intrat unu in mine si am pierdut toata ziua la Euroins(o societate de asigurari de tot kk...-ul)pana la urma imi fac masina pe casco si ei sa isi ia banii de la Euroins.

Maine o sa ma duc la Oil Terminal,va tin la curent...


Cei de la Carpatica asa mi-au zis....

This post has been edited by rcosmin: 28 Jul 2009, 20:06


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:27
Forum Renault