DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9763 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6625
2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vulcanizare, Acte, credit, ponturi, etc.

vis-a-vis
post 19 May 2009, 11:36
Post #1


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Sa zicem ca mi-a venit pe chelie sa deschid o vulcanizare.

In afara de asta, nu stiu absolut nimic din ce-ar trebui sa fac.
Sa zicem ca as avea spatiul, undeva destul de central. In imprejurimi sunt sedii de firma si un depozit de materiale de constructii. As putea obtine aprobarea?

Ce mi-ar trebui pentru a demara? Presupun ca o firma. In specificul firmei trebuie sa existe si "vulcanizare"? Daca nu exista, cum "se baga"?

Si acum, treaba cea mai nasoala... Daca n-am niciun ban, cum fac sa utilez vulcanizarea? Credit, adica iau banu' si il dau pe scule? Sau exista firme de utilaje de vulcanizare care ar accepta un soi de leasing?

Tin sa mentionez ca la capitolul bani, sunt afon. Rugamintea e sa explicati ca la prosti, de undeva de sub zero.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ford_V6
post 19 May 2009, 11:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 11 August 04




Pai doar cineva care are deja o vulcanizare te poate ajuta dar nu cred ca o sa o faca ... cine ar vrea sa-si ajute concurenta ...

oricum bafta


--------------------
Opel Vectra Turbo 4x4 1993 - B 79 VIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 11:42
Post #3


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Merci!

Tocmai, ca momentan n-as avea cui sa fac concurenta, o sa fie una cu specific. 04.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 May 2009, 12:05
Post #4


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ia vezi ce zic astia aici:
http://www.e-transport.ro/SFATURI_RAR___CU...21-i437-l1.html
Poate cineva care are acces la mai multa informatie poate confima daca respectivele legi mai sunt actuale.

This post has been edited by vijelie: 19 May 2009, 12:05


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 19 May 2009, 12:54
Post #5


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




pai iei aparat de dejantat/montat, o cada,aparat de echilibrat,flex,polizor de banc,ceva surubelnite/pantenti,compresor de 120l,2 furtune cu manometre,casa de marcat.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 19 May 2009, 12:56
Post #6


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




mie nu mi se pare o afacere profitabila. Fa-ti spalatorie.

L.E. acum am vazut ca ai spatiul. Ar putea fi profitabil, insa ai grija la angajati. Romanu` te fura cu zambetul pe fata fara probleme. Ma rog, te-am vazut in poze, s-ar putea sa le fie frica de tine icon_mrgreen.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 19 May 2009, 12:59
Post #7


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Bănuiesc că e vorba de o vulcanizare specializată pe motociclete, și atunci poate este tongue.gif .


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 19 May 2009, 13:01
Post #8


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




da mai multe detalii despre spatiu. Poti amenaja ceva gen cafenea moto/auto. Langa mine e o astfel de cafenea, e plin de motoare in parcare zilnic.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 May 2009, 13:36
Post #9


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Utilaje poti lua oricand in leasing operational, chiar daca prin intermediul unei firme de leasing si nu neaparat de la importator.
P.S. Mai e "arena leilor" la TVR?

This post has been edited by einstein1984: 19 May 2009, 13:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 13:36
Post #10


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Nu vreau sa ma pricopsesc, adica nu caut profitul cu orice pret.
Cataline, repede te-ai mai ginit tongue.gif
Spatiul e mic si teoretic pretabil la asa ceva.
Angajati? Cred ca eu voi fi acela, ar fi o chestie sa vad cum ma fur singur.
E buna ideea cu o cafenea in loc de sala de asteptare... dar e mai mult decat pot duce.
Ma gandesc la ceva foarte mic, strict profesional. Vine omul, il rezolv repede si bine si pleaca multumit. Nimic extravagant.

This post has been edited by vis-a-vis: 19 May 2009, 13:37


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 19 May 2009, 13:40
Post #11


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cel mult poti fura statul si clientii tongue.gif
Cu cafeneaua te vor calari alte lipitori de la Alimentatie Publica sau cum dracu le-o mai zice acum.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 19 May 2009, 13:41
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




vis-a-vis, iti trebuie (in primul rand) o forma juridica. fie firma (daca planuiesti sa ai angajati), fie PFA sau ceva echivalent (daca o sa lucrezi chiar tu)
pentru firma sau pfa, trebuie sa mergi la Registrul Comertului si sa intrebi exact ce acte iti trebuie. codul Caen (care specifica activitatile pe care le va desfasura firma) presupun ca o sa fie 4520 (Intretinerea si repararea autovehiculelor)

cu ocazia aia, intreaba si ce autorizatii iti trebuie pentru deschiderea punctului de lucru (tot la ei se face).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 19 May 2009, 13:45
Post #13


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




Singur n-ai sa faci fata niciodata, inchipuie-ti ca ai 10 clienti odata ... ce faci? ii tii la coada? Iti ia cam 30 min sa faci o pana, asta daca ai tot ce-ti trebuie, ma indoiesc ca ultimul client asteapta 6 ore sa-i umfli roata wink.gif.

Altfel, e destul de usor sa te apuci, totul e sa vrei.


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 19 May 2009, 13:50
Post #14


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Și eu cred că mai e nevoie de cel puțin un angajat cheie, care să distribuie cuie pe străzi...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 19 May 2009, 13:51
Post #15


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




nu uita de impozitul forfetar.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 13:57
Post #16


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Smiley @ 19 May 2009, 14:41)
vis-a-vis, iti trebuie (in primul rand) o forma juridica. fie firma (daca planuiesti sa ai angajati), fie PFA sau ceva echivalent (daca o sa lucrezi chiar tu)
pentru firma sau pfa, trebuie sa mergi la Registrul Comertului si sa intrebi exact ce acte iti trebuie. codul Caen (care specifica activitatile pe care le va desfasura firma) presupun ca o sa fie 4520 (Intretinerea si repararea autovehiculelor)

cu ocazia aia, intreaba si ce autorizatii iti trebuie pentru deschiderea punctului de lucru (tot la ei se face).
*

Cel mai edificator post, multumesc pt el.


QUOTE(Buyaka @ 19 May 2009, 14:45)
Singur n-ai sa faci fata niciodata, inchipuie-ti ca ai 10 clienti odata
*

Asa sa m-ajute Dumnezeu!


QUOTE(MAERSK @ 19 May 2009, 14:50)
Și eu cred că mai e nevoie de cel puțin un angajat cheie, care să distribuie cuie pe străzi...
*

Am un cracan cu luneta, special pt asta.


QUOTE(Fratzica @ 19 May 2009, 14:51)
nu uita de impozitul forfetar.
*

Jos Basescu!


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 19 May 2009, 14:07
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




ti-ai facut un business plan? sa nu te apuci de infiintat firma pana nu-ti faci calculele si iesi cu profit, pt ca de infiintat e usor, dar de desfiintat e mai greu smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 14:08
Post #18


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Mi-am facut pe dracu'. Eu habar n-am pe ce lume traiesc.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 19 May 2009, 14:26
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




in cazul asta, prima data du-te si cumpara-ti un caiet studentesc si un pix meserias (in caz ca renunti la idee, macar sa te alegi cu pixul meserias)

apoi apuca-te sa-ti faci calcule. cat te costa sa-ti faci firma (taxe, copii legalizate, rezervare nume etc), cat te costa sa-ti mentii firma (impozit forfetar, utilitati la punctul de lucru, salarii angajati+contabil, stoc de marfa etc), in cat timp vrei sa incepi sa obtii profit, cam ce profit planuiesti sa ai etc.
dupa asta, estimezi un numar de clienti (cel mai bine e sa te duci sa-ti spionezi concurenta) si astfel aflii ce preturi trebuie sa practici, pentru a-ti atinge scopurile(=profitul)
dupa asta, mergi la concurenta si vezi ce preturi ai ei. in caz ca difera de ale tale, incearca sa gasesti motivele (poate aia sunt lacomi, poate au o pozitie centrala care le permite sa fixeze preturi, poate au deja clientela formata etc)

dupa asta, trage linie, fa totalurile si vezi daca merita sa te arunci in valtoarea lumii capitaliste sau nu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 14:43
Post #20


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Sa zicem ca are sor-mea firma si am aflat ca se poate largi domeniul de activitate.
De contabilitate s-ar putea sa ma invart, cat si de utilitati.
Se pare ca mi-am gasit un partener de munca, in persoana lu' MuciX biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 19 May 2009, 15:19
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




discuta de la inceput cu sora-ta modalitatea de colaborare, sa nu ajungeti ulterior la certuri.


ps: daca tot intentionezi sa lucrezi singur, fa-ti drum pe la administratia financiara si intreaba cat e norma de venit la pfa-uri, pentru activitatea asta. in nomenclatorul activitatilor impozitate la norma, pe pozitia 59, ai si "Întreținere și reparare autovehicule și utilaje agricole". si sunt sanse sa iesi mai bine cu norma de venit (nemaivorbind de faptul ca nu mai trebuie sa tii contabilitate).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 19 May 2009, 16:22
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Nevasta-mea cand si-a infintat PFA i-au cerut la dosar un atestat din care sa reiasa competentele ei profesionale de a desfasura activitatea de designer. Adica o diploma sau ceva de felul asta. Nu stiu daca se aplica la tine. Din cate stiu, daca vrei sa mai adaugi vreun cod CAEN la o firma (in ideea ca sora ta vrea sa-si largeasca domeniul de activitate), demersurile si costurile sunt cam aceleasi ca la deschiderea uneia noi. Doar ca nu se platesc doua impozite forfetare smile.gif Ar mai trebui infintat un nou punct de lucru la firma sorei, in care sa se desfasoare noua activitate (in punctul de lucru - no offence) chestie care iarasi presupune niste demersuri pe la registrul comertului, nu stiu daca si modificari prin actul constitutiv, care te-ar duce la un avocat...

Pe scurt, merita doar daca chiar astepti un profit frumusel. Eu stiu cum e sa-ti deschiyi o firma din pasiune dar sa traiesti de fapt din alt servici, sa te chinui 2 ani sa atragi clienti, reclama, sa starnesti interesul, sa primesti ajutor din toate partile cu actiuni de popularizare si totusi sa faci intrerupere de activitate (saptamana trecuta - si ce usurare!) din cauza ca veniturile nu ajung si de marfa si de taxe si de rahatul ala forfetar. Ca un avertisment - la ORC Timisoara era plin de tineri entuziasti cu firme mici si relativ tinere, care faceau acelasi lucru ca si mine. Inghetau activitatea pana cand om ajunge vremuri mai bune...

Dupa experienta mea, as zice ca nu e o idee grozava sa te bagi in ceva care presupune bani daca esti pe langa. Si eu am beneficiat de ajutor specializat gratuit - avocat, contabil pe parcursul anilor astora, consiliere, etc.

Mie imi place vis-a-vis si daca se hotaraste sa faca pasul, ii doresc cu toate greutatile care or veni BAFTA!!


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 16:42
Post #23


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Sa fie!
Ma gandeam la chestia asta cu vulcanizarea mai mult ca la un hobby, nu sa fac profit mai mult decat un salariu mediu, dar se vede ca in loc sa-ti faci treaba, mai mult trebuie sa te ocupi de hartogaraie.
Am inteles ca nu-i nicio sfaraiala sa mergi pe aceeasi firma, ba din contra, ar putea apare disensiuni.
Cred ca o diploma de "vulcanizator" nu e greu de obtinut, dar cand aud de restul de rahaturi, imi vine sa ma duc la Iliescu sa-i dau spituri intre picioare pana ma doare piciorul.
Oricum, astea grele vreau sa le aflu, ca de caini cu covrigi in coada, sunt constient ca nu exista.

This post has been edited by vis-a-vis: 19 May 2009, 16:46


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ford_V6
post 19 May 2009, 20:05
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 11 August 04




Hai sa-ti spun eu ceva din propria experienta ...

Acum 4 ani am avut un coafor ... toate bune si frumoase ... am declarat punctul de lucru pentru firma , am declarat pe proprie raspundere ca sunt ok sa incep activitatea si am dat drumul la treaba ... toate bune si frumoase pana cand a venit la 3 zile dupa ce am deschis primul control ....

A venit o hoasca de vreo 140 de kile de la primarie si mi-a spus cu zambetul pe buze ca i-mi da amenda de nush cate milioane ca nu am programul afisat pe usa ... evident ca programul era afisat dar mi-a spus in fata ca ea nu il vede ... a mai gasit inca vreo 3-4 chichitze inexistente si uite asa mi-o pusese de vreo 10 milioane amenda ....

Evident enervat am fost la primarie sa fac scandal ... sti ce replica am primit ??? Pai cum domne ai avut curaj sa deschizi asa ceva aici langa primarie (eram pe Banu manta langa primaria sect 1)

Evident ca mi-au trecut prin minte scenarii cu flagranturi de spaga cu televiziuni and shit dar am realizat ca ma lupt cu morile de vant .... toti sunt mana in mana ....

In final cand am realizat ce inseamna defapt sa incerci sa faci un mic business legal in RO am renuntat cu zambetul pe buze ... norocul meu a fost ca am gasit sa vand afacerea si asa nu am ramas foarte pe paguba ...

Am fost sa reclam un alt abuz la politie si mi-au spus ca ei nu au timp de prostii d'astea si sa ma duc la capitala .... la capitala mi-a spus un baiat de acolo sa-mi vad de treaba ca pierd timpul de pomana si ca oricum nu o sa intample ceva pozitiv ...

Crede-ma ca am trecut prin multe in relatiile cu statul roman si am realizat ca orice faci daca nu ai spate mori pe mana si banii tai ... din pacate am ajuns la momentul in care nu mai cred in nimeni si in nimic in tara asta si i-mi fac propriile legi si principii .... si culmea ca e mult mai bine ..

Sper din tot sufletul sa nu ai parte de asa ceva vreodata si sa fiti tu si afacerea ta o exceptie !

Bafta in tot ceea ce vei vrea sa intreprinzi !!!!!


--------------------
Opel Vectra Turbo 4x4 1993 - B 79 VIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 20:16
Post #25


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Am luat la cunostinta. Imi pare rau pt. ce ti s-a-ntamplat si sunt constient ca nu e usor. Chiar ca nu stii ce sa mai faci in tara asta...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ford_V6
post 19 May 2009, 20:21
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 425
Joined: 11 August 04




Eu am "gresit" pentru ca pe atunci aveam principii .... daca chiar vrei sa poti activa uita de principii si pregateste un fond de spaga .... dai banu si o perioada nu ai treaba ...

Crede-ma ca aia de pun taxe de protectie sunt minciuna pe lanaga baietii de la garda, primarie, politie comunitara, mediu etc ....


--------------------
Opel Vectra Turbo 4x4 1993 - B 79 VIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 19 May 2009, 20:26
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Sincer sa fiu mie imi pare rau sa vad cum se ofileste o pasiune... daca as fi in locul tau mi-as face atelierul si as primi cunoscutii sa-si faca rotile. Din pura amicitie, ma-ntelegi. Cunoscutii tai ar fi din ce in ce mai multi si mai recunoscatori pentru ca le pui la dispozitie spatiul tau, mai beti un cico, mai vorbiti de vreo tura, mai ungeti lantul, va uitati prin reviste cu motoare si aventuri, stii? Se strange prietenia. Problema e daca vrei musai sa ai firma pe poarta cu tot ce implica asta. Dar ma gandesc ca poti face asta si ca hobby, cum zici tu. Pe strada mea cu 40 de numere sunt 2 pasionati dinastia, stii ce zic? Si nu tre' sa-si puna afis pe poarta "imi place sa-mi bag mainile in ulei" ca sa aiba o gramada de prieteni.

Altfel se pune problema cand vrei sa iei utilajele si firma furnizoare vrea sa discute cu o persoana juridica de la care are o garantie ca-si primeste banii.

Oricum ar fi, nu te lasa descurajat. Iti tin pumnii. La urma-urmei, e fain si sa visezi. Daca stii cand sa te opresti wink.gif

Auzi vis-a-vis, sper ca intelegi ce-am vrut sa spun exact asa cum am spus-o, ca sa nu se interpreteze ca te indemn sa tragi in piept sistemul, sa-mi iau naibii vreun ban (nu ma refer la d'aia fosnitori care m-ar unge la inima si mi-ar pune zambetul pe buze in perioada asta).

This post has been edited by Victorine: 19 May 2009, 20:29


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 20:37
Post #28


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Pai in prima faza cam la asta m-am gandit... dar daca se duce vestea e foarte probabil sa apara vreun motociclist cu... epoleti. Motoarele fac zgomot, nu se poate sa nu deranjeze vreun vecin...
Chiar nu exista vulcanizari moto si mai ales echilibrari. Am cautat de mi-a venit acru'... si a trebuit sa ma duc cu ele-n brate si tot am lasat cateva sute de mii.
Ma rog, poate se inspira vreunu' mai instarit si se axeaza pe latura asta. biggrin.gif
Eu ma mai documentez, poate, poate.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 19 May 2009, 21:00
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




De ce nu faci tu urmatoarele: te uiti pe net cam ce presupune sa-ti deschizi o firmă (instituții de vizitat, ordinea lor, costuri in fiecare etapă, timp de pierdut pe la cozi). Te interesezi deocamdata. Bagi un ochi pe forumuri, vezi ce zice lumea. Am o presimțire ca nu mai e așa înghesuială la ghișee să-și deschida lumea firme în perioada asta. Daca te apuci și în perioada concediilor, cu atât mai bine. Dup-aia vezi ce firme ar fi dispuse să facă un aranjament cu tine pentru utilaje. De orice fel, aranjamentul - leasing, cofinanțare, habar n-am. Daca zici că sunt lipsuri în domeniu, poate reușești să-i motivezi cumva la o combinație care să-ți fie și ție convenabilă. Vezi ce acreditări îți trebuie ca să exploatezi respectivele mașini. Nu mă gandesc chiar la ISCIR, dar cine știe, mai sunt o seamă de instituții de-astea.
Te pui bine cu vecinii, că poate o să ai nevoie de o hârtie de la ei cum că sunt OK ca tu să-ți desfășori activitatea în vecinătatea lor. Eu am avut nevoie și nu vreau să-ți povestesc (pentru că încerc să uit...) ce gust au cururile la o duzină de securiști aciuați într-o clădire istorică din centrul orașului.

Să te gândești că treaba cu motorismul e cam sezonieră și iarna o să cam stai.

Să mai bagi o tura de grup ca să socializezi și poate lansezi pastila. Avantajul e că așa cum te dai tu cu negresa-ntre picioare singur prin șanțuri și păduri, dacă ți se mai întâmplă ceva (și de fiecare dată văd că se întâmplă, spre deliciul publicului) și ai nevoie de ajutor mai poți apela la cineva. La urma-urmei chestia asta funcționează foarte bine la voi, la motoriști, nu? Poate e o premiză bună când îți faci planul de afacere wink.gif

This post has been edited by Victorine: 19 May 2009, 22:17


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 21:17
Post #30


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Omule, eu nu-s un tip singuratic... chiar stiu o groaza de motociclisti, de pe vremea cand a fi motociclist nu era la moda... Doar ca asa mi se pune mie pata sa plec de nebun. Eu am un defect, merg sustinut si nu prea fac popas.
E o chestie obositoare, nu multi o accepta si mie nu prea-mi place sa fac compromisuri pe tema asta, mai ales daca e vreunu' cu vezica slaba biggrin.gif

O sa fac ce s-a zis aici... pana la urma n-am ce pierde.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 15:26
Forum Renault