DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Card Credit/Card Cumparaturi

FLP
post 14 Oct 2009, 05:54
Post #1


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




Care e diferenta?
Cardul de credit e acelasi cu overdraftul?
Care e recomandat?


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 14 Oct 2009, 07:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




QUOTE
Care e recomandat?
Din ce punct de vedere?
Daca e vorba de costuri/comisioane, nici-unul dintre ele; cel mai economic e cardul de debit.

This post has been edited by Batrânul: 14 Oct 2009, 07:40


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Oct 2009, 07:57
Post #3


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




cardul de cumparaturi e tot un card de credit, denumit altfel pentru ca sa para mai atractiv; dezavantajul e dobanda destul de mare
overdraftul de acorda pe cardul de salarii (care este un card de debit), in llimita a 5-7-9 salarii (depinde de la banca la banca). avantajul la overdfaft este ca dobanda relativ acceptabila si faptul ca nu trebuie sa depui lunar cel putin suma minima folosita, aceasta retinandu-ti-se din salariu

cardul de debit e intr-adevar mai economic, deoarece nu platesti dobanzi la el, dar nici nu ai bani in plus decat ceea ce depui tu sa ce-ti depune angajatorul smile.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 14 Oct 2009, 08:01
Post #4


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




Deci cardul de credit de fapt si de drept este un overdraft?

De ce la cardurile de cumparaturi poti sa iei produse in rate cu 0% dobanda? Poti sa iei produse in rate fara dobanda si cu cardul de credit?

This post has been edited by FLP: 14 Oct 2009, 08:01


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Oct 2009, 08:15
Post #5


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




overdraftul si cardul de credit sunt produse diferite, cu costuri diferite, insa au aceeasi functionalitate

poti sa iei produse cu 0% dobanda pentru ca asa e promovat de catre banca. atentie insa, dobanda de 0% nu se aplica si retragerilor de numerar de la bancomat


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 14 Oct 2009, 08:50
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Ar mai fi de mentionat ca overdraftul este mai avantajos decat un credit card cam din toate punctele de vedere.

Costurile de utilizare si administrare anuala sunt mai mici la overdraft, acestea fiind valabile pentru contul curent de debit, in schimb la credit card, exista diferite taxe ce se percep (taxa de admin. anuala unde valoarea difera de la banca la banca, asigurare, taxa de penalizare pentru intarziere, etc).


Asa cum spunea si sadi costurile unui card de credit sunt considerabil mai mari decat la un overdraft.

Deasemenea daca angajatorul a negociat avantajos conventia de virament salarial, poti beneficia si de ceva particularitati ale produsului (cum ar fi debitarea de la ATM cu 0 % comision de retragere, etc)


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 14 Oct 2009, 08:57
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




cu cardul de credit ai un overdraft cu dobanda 0% pe o perioada de pana la o luna la platile efectuate la comercianti..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 14 Oct 2009, 09:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




murfi... cred ca altfel ai vrut sa te exprimi.

Nu exista overdraft pe un card de CREDIT. Overdraftul este un produs ce se ataseaza pe cardul de DEBIT (cont curent).

Intradevar, se poate beneficia de dobanda 0 pentru maxim 60 zile (depinde de banca) pentu plati facute prin POS. La overdraft, o data ce ai utilizat din plafonul acordat ai dobanda din prima zi.

Daca exista posibilitatea de a incheia un contract de overdraft avantajos, nu as mai sta pe ganduri si l-as alege pe acela. Contul curent unde ai overdraftul are mai multe avantaje decat contul de credit card. De ex. poti opta la respectiva banca si de un serviciu de plati online, lucru care nu il poti face un credit card.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 31 Oct 2009, 15:54
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Exista banci la care trebuie rambursat obligatoriu intreaga limita de overdraft, o data pe an. Altfel spus trebuie sa pui toti pana ajungi pe zero dupa care a doua zi ii poti ridica iarasi de la bancomat. Deci nu trebuie lasata neaparat impresia ca overdraftul e un produs mai bun ca si cardul de credit. Sunt doua produse diferite care pot fi ok in functie de nevoile fiecaruia.

Ideea e ca cele doua produse bancare se completeaza f bine unul pe celalalt daca sunt folosite cu cap, ele nu sunt neaparat pe pozitii opuse, credit cardul e preferabil sa fie folosit pt cumparaturi si astfel befeciezi de perioada de gratie de aproape doua luni (intre 45 si 60 de zile) in care dobanda e zero daca pui inapoi toti banii iar overdraftul pt nevoie curente pe termen scurt sau mediu.

Inca ceva.... cardurile de credit sunt in general mai bine acceptate la plati in afara tarii sau plati pe internet, avand un alt sistem de decontare interbancara.


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 11 Nov 2009, 13:00
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




QUOTE(J o h n n y @ 31 Oct 2009, 17:54)
Inca ceva.... cardurile de credit sunt in general mai bine acceptate la plati in afara tarii sau plati pe internet, avand un alt sistem de decontare interbancara.
*



De unde stie comerciantul respectiv daca un card este de debit sau de credit? Si de ce acesta ar accepta un card sau altul dupa acest criteriu?
Afirmatiile lui Johnny nu sunt corecte, nu exista sistem de decontare distinct intre debit si credit. Pentru comerciantul acceptator acest lucru este transparent, el accepta in primul rand 'brandul' Visa, MC, JCB, Ammex, Dinners, CUP etc.
Pentru platile pe internet este important sa aveti cardul inrolat in 3D secure (daca banca emitenta ofera acest serviciu), iar pentru calatorii in strainatate, ca sa nu aveti surprize (cu toate ca sansa este extrem de mica ), cardul e bine sa fie cu CHIP.


--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 20 Feb 2010, 12:16
Post #11


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Am o nelamurire in legatura cu un card.
Azi am fost la cumparaturi in Kauffland si am platit cu cardul. Tanti de la casierie m-a pus sa bag pinul ca de obicei, apoi a luat cardul si a introdus la ei in calculator numarul de pe card, apoi data pana la care e valabil. Am mai cumparat de la ei cu cardul de multe ori, insa niciodata nu au facut asa ceva. Cand am intrebat-o daca e necesara chestia asta mi-a zis ca e "card manual" si ca le-au schimbat sistemul.
Este vorba de un card ING cu chip, pe care primesc salariul.
Intrebare - e in regula chestia asta? Ca eu am citit tot pe aici pe forum pe undeva ca daca cineva iti ia numarul de pe card si data pana cand e valid poate sa cumpere cu cardul tau fara a avea nevoie de pin.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 21 Feb 2010, 16:14
Post #12


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Ca sa cumpere ceva ar avea nevoie -teoretic- si de CVV sau CVC, aflat pe spatele cardului...

Am patit si eu o data, tot la Kaufland, aceeasi chestie, dar nu m-am impacientat, mi s-ar fi parut suspect sa scrie pe un biletel sau asa ceva... smile.gif


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 21 Feb 2010, 16:53
Post #13


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Da' de ce numai la Kaufland?
(si eu la fel)


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Feb 2010, 17:08
Post #14


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




E ciudat oricum. Pana ieri nu am patit niciodata si am cumparat de zeci de ori de lai ei platind cu cardul. Cica le-ar fi schimbat sistemul...
A bagat tipa de la casa cardul in aparatul ala (pos???), eu am bagat pinul, apoi a scos cardul din aparat si a tastat datele respective. Mi se pare ciudat, oriunde am platit nu au mai luat datele de pe card.
Macar au mai patit si altii, nu numai eu smile.gif
Poate o sa platesc cu cash la ei de acum, oricum nu cumparam decat ceva mancare, nu sume mari.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 21 Feb 2010, 17:24
Post #15


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




C-ar fi fost si greu sa tina minte 3 cifre...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 21 Feb 2010, 17:38
Post #16


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Platesc frecvent la hypermarketuri cu card de debit ING cu chip si nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva. Sincer, nici nu as lasa pe cineva sa-si noteze datele de pe card. Atat timp cat a bagat cardul in aparatul respectiv si am introdus codul pin, mi se pare suficient. Ciudat... nedumerire.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 21 Feb 2010, 20:33
Post #17


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




La Dedeman, de fiecare data cand platesti cu cardul iti cere si buletinul si iti trec datele in computer...
Cat despre kaufland, mi s-a intamplat doar o data, nu chiar recent, si nu s-a mai repetat, desi cumpar destul de des de la ei. Presupun ca au ei vreo procedura acolo... Plus ca a folosit terminalul acela la care lucreaza casiera pt. a tasta datele, nu ceva separat, lucru care mai face sa cred ca nu e nimic "putred"...

PS: mi-am mai amintit ceva, cand s-a intamplat chestia asta nu m-a mai pus sa semnez pe "bonul" ala de la POS.

PS2: eu nu am card ING, e de la alta banca, si e cu banda, deci nu cred ca e legat de ING sau chip, pur si simplu cred ca au sarcina in perioada asta sa verifice aleator cardurile.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 21 Feb 2010, 21:55
Post #18


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




@Andy_ACS: miroase a teapa, as da urgent un telefon la magazinul respectiv si as intreba, si apoi la ING. NU e normal ce au facut ei. Datele de pe fata card-ului le obtin singurei cand baga acel card in POS. Daca aia s-a uitat si pe spatele card-ului si si-a notat cele 3 cifre, asteapta-te la surprize. NU au nevoie de pin wink.gif

EDIT: in mod normal tranzactia ar trebui sa se desfasoare in modul urmator:
1. baga card-ul
2. bagi pin-ul
3. in cazul in care card-ul nu e de tip smartcard (nu are chip), atunci te pune sa semnezi pt autorizarea tranzactiei
3" daca are chip, semnatura nu este necesara. Majoritatea comerciantilor fac exces de zel punandu-te sa semnezi la cardurile cu chip

EDIT 2: daca aveau vre-o problema in sistem, nu te mai puneau sa bagi pin-ul si nu-ti mai dadea chitanta eliberata de POS. Intr-adevar se poate debita o suma dupa card fara sa folosesti pos-ul, dar doar in cazul cardurilor embossate (cu literele in relief)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Feb 2010, 22:08
Post #19


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Nu stiu ce sa zic, ce pot afla de la telefon? Crezi ca ar ajuta sa trec maine pe la ING si sa intreb?
Vad ca au mai patit si altii, nu numai eu.
De obicei tranzactiile se petrec cum ai descris tu, doar de data asta s-a intamlat chestia asta ciudata care m-a mirat si pe mine.

Edit: Pot face in vreun fel sa blochez orice tranzactie online sau care s-ar putea face fara PIN? Nu platesc nimic pe net, nu am nevoie de asa ceva, mai ales ca e riscant. Singurele operatiuni sunt extragere numerar de la ATM si plata la comercianti.

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 21 Feb 2010, 22:10


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 Feb 2010, 10:03
Post #20


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




default cu card-ul ing poti plati de pe net. Poti insa sa faci o cerere si sa se dezactiveze serviciul de online.
Chestiile "ciudate" care se intampla cu card-urile nu-s ok wink.gif
n-ar trebui sa se intample nimic "ciudat"


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 22 Feb 2010, 10:06
Post #21


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Asa e, ai dreptate. O sa trec si o sa imi fac cererea de dezactivare a platilor online.
Spune-mi te rog, in acest caz nu se mai pot efectua plati cu numarul ala de pe card si cu codul de pe spatele cardului, fara a fi nevoie de PIN, corect?

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 Feb 2010, 10:14
Post #22


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




dap


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 22 Feb 2010, 10:23
Post #23


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Multumesc, o sa postez aici dupa ce trec pe la ei si va spun exact ce am rezolvat.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 23 Feb 2010, 10:48
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Te rog sa ne tii la curent cu ce ai aflat.
Si mie mi se pare f. suspect. Eu cumpar saptamanal de la Kaufland, cu doua carduri de debit: unul e Maestro de la Raiffeisen, celalalt VISA de la ING, dar nu mi s-a intamplat niciodata faza cu notatul seriei cardului. Sau, mai stii? eu eram atent la caruciorul cu cumparaturi...


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 24 Feb 2010, 14:30
Post #25


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Salutare!
Azi in pauza de pranz am fost sa rezolv problema.
Mentionez ca nu mi s-a parut sa fi disparut vreun ban din cont.
Am mers la un sediu ING, am relatat toata povestea unei consultante. De acolo am fost indrumat sa merg la 'telefonul negru' care se gasea langa bancomate si sa fac o sesizare. Am mers, am sunat, mi-acerut ceva date de identificare, am explicat din nou ce s-a intamplat. Mi s-a spus ca se vor interesa ce riscuri sunt si voi fi sunat si mi se va comunica. Peste 15 minute m-a sunat aceeasi domnisoara, mi-a explicat ca nu e absolut deloc normal, datele de pe card sunt personale, ca nu exista asa ceva precum "card cu introducere manuala". Eu i-am propus sa blocam tranzactiile online, insa mi-a explicat ca chiar si in cazul ca le-as bloca exista un risc sa imi cumpere cu cardul meu. Sfatul ei a fost sa fac cerere pentru un nou card si pe asta sa il blochez. De asemenea mi-a zis ca pot face plangere la politie pentru tentativa de frauda.
M-am hotarat sa il inchid. Am mers la sediul unde am deschis cardul, am explicat unui domn din nou tot ce s-a intamplat. Am facut o cerere pentru un nou card, am primit noul pinul si luni trec sa imi ridic noul card. Cardul vechi l-am blocat cu ajutorul domnului de la ING bagand de 3 ori un pin gresit.
Din cate inteleg acum cardul(contul) e blocat complet, neputand sa se faca nicio tranzactie pana cand imi vine noul card.
Dupa ce imi ridic luni cardul o sa sun sa imi dezactivez si tranzactiile online, ca nu le folosesc si e un risc in plus.
Domnul de la ING mi-a spus ca daca se mai intampla asa ceva sa sun imediat la ei.
Concluzie: Probabil la mine a fost necunoastere din partea casierei de la Kauffland, insa asa ceva nu e normal si implica riscuri serioase.
Personal o sa evit sa folosesc cardul pe cat posibil (de ex o sa platesc cu cash pentru sume mici gen 15-20 de lei). De asemenea am in plan ca daca se strang mai multi bani pe card sa ii scot si sa ii pun intr-un alt cont.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Feb 2010, 15:40
Post #26


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da' pe la kaufland de ce nu dai o fuga, sa asculti si partea lor. Poate ii faci o bucurie tanticii de la tijghea wink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 24 Feb 2010, 15:44
Post #27


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Am decis sa nu fac nici plangere la politie, nici la Kauffland. Totusi daca se va repeta evenimentul ma voi adresa conducerii Kauffland.
Parerea mea este ca doamna de la tejghea a gresit din necunoastere, nu a incercat sa faca o frauda, un furt.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Feb 2010, 15:50
Post #28


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Eu n-am zis sa faci plangere nici colo si nici colo.

Fa pe prostu - du-te la kaufland, gaseste o persoana in masura sa-ti raspunda, si pune intrebarea - de ce?!

Nu acuza, nu te duce cu scandal sau vreo suparare evidenta. Din experienta mea prostul stie cele mai multe, pentru ca nimeni nu se fereste de el.

E doar o intrebare - De ce?

Ti se da acelasi raspuns ca la tijghea, pleci acasa linistit.
Orice alt raspuns te rog sa ni-l comunici si noua.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 24 Feb 2010, 15:55
Post #29


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Mda. Asa patesc si eu la un Petrom din Cluj......Mi s-a parut foarte ciudat si mie...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Feb 2010, 15:56
Post #30


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




blink.gif deci e o practica oarecum comuna?

Eu as indrazni sa cred ca este o noua "inginerie" de genul celor cu codurile de incarcare etc...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:57
Forum Renault