DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Black Beauty - Megane 3, 1.5 dCI 90cp 2012

ionut.petrea
post 20 Jun 2019, 12:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 May 19
From: Bucuresti




Salut tuturor!
Nu ma pricep foarte bine la deschiderea unui jurnal de bord insa am zis sa incerc si eu, si, pe masura timpului, sa incerc sa tin cat mai actualizat topicul.
De ce Renault si de ce Megane, si de ce 3 si nu 2 si nu 4?
Abia asteptam sa scap de junghiul vechi, junghi pe care l-am luat cu 2200E, am bagat in el 4000E si l-am vandut cu 700. Mare afacerist m-a facut mama! radmasa.gif
Fiind pasionat de fotografie si iesiri in natura, eram setat fie pe ceva 4x4 fie pe ceva suficient de inalt ca sa scape intreg. Dar cum intotdeauna bugetul dicteaza, voiam o masina ceva mai noua de 2010, cu putini km si in stare buna. Si cum Duster nu gaseam asa cum il voiam, Stepway a explodat la pret, SX4 erau putine in banii disponibili si an maxim 2010, am inceput sa devin din ce in ce mai flexibil in ceea ce priveste masina. Si cum mergeam eu pe strada intr-o zi, vad un Megane 3. Am mai vazut multe, dar in ziua aia s-a produs declicul. Si am inceput aventura. Am citit forumul, am citit pareri, am inceput sa salvez tot mai multe anunturi.
Prima la care m-am dus e chiar cea pe care am luat-o. Avea 148k km cand am luat-o, acum doua saptamani. In stare buna, fara probleme estetice grave (exceptand parbrizul fisurat, scazut din pretul de achizitie). Am mai vazut vreo 4, dar pana la urma tot pe prima am luat-o.
Ca si dotari: lumini automate, senzor ploaie, clima, cruise control, bluetooth.
Am dat cu ea o tura prin complexul de la Sema, mi-a placut cum trage, nu trocanea nimic la ea, totul parea la locul lui.
Deci, as putea spune ca motivele pentru care am ales Megane sunt:
- pret de achizitie
- an plus dotari
- lipsa incredere grup VAG
Plusuri:
- Motorasul, desi mic, nu este gurmand si nici nu mi-a dat inca emotii in depasiri (ce e drept, nu fac depasiri in scurt, ma asigur destul inainte)
- Suspensie placuta
- Punte silentioasa (la vechiul junghi, desi avea totul schimbat pe sub ea, tot facea urat la denivelari, gropi etc)
- Pentru altii poate nu, dar pentru mine silentioasa per total, stabila, nu vajaie peste 120 km/h (vorba consoartei, nici nu simti ca mergi cu viteaza asta)
- Bluetooth cu comenzi pe volan - ma simt de parca am iesit din pestera
- Cruise control - ma simt de parca am iesit din pestera a doua oara
- Clima pe doua zone - ma simt de parca am iesit din pestera a treia oara
- Toti senzorii si toate chestiile de pe ea - fac drumuri intre pesteri radmasa.gif
Venind de pe o masina in care doar scaunele erau confortabile si functia de servocity o mai salva, mi se pare ca am o nava spatiala.

Minusuri, putine pana acum. Cu timpul se vor mai adauga cu siguranta:
- feedback destul de slab in volan (poate sunt obisnuit cu servocity de la junghi)
- greierasi prin portiere, pe la imbinarile plasticoase. Poate reusesc sa ii aduc la tacere
- asta e prosteasca, dar suportul de pahare din fata este aproape inutilizabil. Nu incape o sticluta de 0.5. Iar in ala din spate cand nu cade o sticla de 0.5, ma incomodeaza in schimbator.
- sunet audio de toata jena cu boxele stock

Dupa doua saptamani si 2000km, per total ma declar multumit. Ma simt mai confortabil in ea, psihic. Si fizic. Am incredere in ea la drum lung (junghiul, daca nu era junghi, nu ma lasa in Grecia, la Voineasa, la tara etc radmasa.gif )
Consumul dupa 2000km, pondere 60% extraurban 40% urban este fix 6 (era 5.9 aseara, azi dimineata a crescut la 6). Ma astept sa se stabilizeze undeva pe la 6.7-6.8 dupa ce o conduc si mai mult prin Bucuresti.
Ce am schimbat pana acum la ea:
- revizie totala (ulei plus filtre)
- discuri si placute frana spate (pe fata aproape noi)
- arcuri spate (am descoperit unul rupt)
- lichid frana
- distributie
- freon (dupa un drum pana la mare, in prima saptamana, am constatat ca nu mai are freon - suficient)
Urmeaza, pe masura timpului, sa ii schimb boxele stock cu ceva mai potent. Sa aiba doar putin bass fara a monta un subwoofer. La capitolul asta junghiul statea mult mai bine cu audio original. Vazusem recomandate niste Alpine SXE-1350S. Merg inlocuite pur si simplu cele stock cu astea?




Attached thumbnail(s)
LRM_EXPORT_679596421547326_20190620_123225499.jpeg ( Size: 2.28mb ) Number of downloads: 210
LRM_EXPORT_679758811389489_20190620_123507889.jpeg ( Size: 2.62mb ) Number of downloads: 210


--------------------
Renault Megane III Hatchback Black Beauty 2012 - B___VAL
[URL=https://www.instagram.com/ionut_petrea/]My Photography Portfolio[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.petrea
post 22 Jun 2019, 20:54
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 May 19
From: Bucuresti




I-am promis doamnei că o duc la un lan de lavandă 😀

Attached thumbnail(s)
LRM_EXPORT_3312108496365_20190622_214425976.jpeg ( Size: 2.06mb ) Number of downloads: 132


--------------------
Renault Megane III Hatchback Black Beauty 2012 - B___VAL
[URL=https://www.instagram.com/ionut_petrea/]My Photography Portfolio[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.petrea
post 28 Jun 2019, 13:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 May 19
From: Bucuresti




Masinuta in continuare se prezinta bine, aduna kilometri.
Pana acum am parcusi cu ea 3000 km fara probleme, cu un consum mixt 5.9 l (70 extraurban 30 urban).
Ce ma deranjeaza:
- la anumite denivelari se aude un mic scartait (nu imi dau seama unde, insa tind sa cred ca e puntea fata)
- scartaie ansamblul disc + placuta stanga spate la viteze mici de deplasare (5-10km/h), insa nu tot timpul
- am senzatia ca se aude un fel de fluierat (dar atat de incet ca doar eu l-am auzit) undeva intre 2000 si 2200 rpm

Si o poza cu "dormitorul" meu din weekend.


Attached thumbnail(s)
_DSC0427_w.jpg ( Size: 3.89mb ) Number of downloads: 82


--------------------
Renault Megane III Hatchback Black Beauty 2012 - B___VAL
[URL=https://www.instagram.com/ionut_petrea/]My Photography Portfolio[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:53
Forum Renault