DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> PREMIERA ABSOLUTA !, UIS-ul Romanesc de Dacie monocorp

DodoBird
post 18 Apr 2005, 11:08
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Verificare clapeta - se poate vedea marginea clapetei in gaura centrala a "elicai" .
Nu trebuie sa atinga, normal !
PS. Pt. paulp (la mine a mers, asa cum iti spuneam, pozarea "elicai" aici lucru esential pentru acest sistem cel putin).


Attached thumbnail(s)
3_PtPaul.jpg ( Size: 1.91mb ) Number of downloads: 2223


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 18 Apr 2005, 11:21
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Ansamblul final montat insa GRESIT (respectiv talpica UIS am pus-o rotit gresit cu 180 grade , dar fimu a plecat cu aparatul de fotografiat si am ramas cu asta !!!!
Deci doar talpica trebuie sucita la 180 grade (oricum daca vroiati sa o montati asa tipa ea la voi biggrin.gif )
Asta este sa zicem partea superioara montata.

Tot acest ansablu se aseaza pe galerie , care insa ne asteapta cu cele 3 garnituri stas : 2 cingherit 1 ebonita sau plastic. Poza :TurboUisGalerie

Restul furtunelor cablelor etc. se monteaza la loc normal, EXCEPTIE facand gaura de diuza , care daca este pe galerie se obtureaza !!!!!!!!!!!, furtunul (acum fara diuza montandu-se la stutul de pe talpica).
Inca o data atrag atentia sa nu se branseze di neatentie furtunul de apa la stutul de aer !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! excl.gif

Raman dator cu date privind viteze peste 100 km la ora si cu un consum ce il voi face mai tarziu cum am mai spus. Desi cu prima parte sunt sigur ca nu sunt probleme (se simte mai tare la demaraj cu "elica" - e adevarat modelul asta mai vechi ).

Asteptam noi dat si de la diaconuliviu in curand (cred ca el nu va pune "elica" dar poate face o combinatie cu EIBOO ?).



Attached thumbnail(s)
4_AsaNuFinal.jpg ( Size: 276.62k ) Number of downloads: 2487
5_TuroUisGalerie.jpg ( Size: 318.21k ) Number of downloads: 2365


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
memyselfandI
post 18 Apr 2005, 11:25
Post #33


m


Group: Members
Posts: 191
Joined: 8 March 05
From: Bucuresti




DodoBird Interesanta treaba ! Daca per total rezultatele sunt satisfacatoare te gandesti sa comercializezi mica " inventie" ? ai aici un posibil cumparator ! smile.gif
pm me.

BAFTA !


--------------------
Logan 1.6 2006 - 7727
"la curse e simplu, totu' e sa faci ca drumul"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 18 Apr 2005, 11:41
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(memyselfandI @ 18 Apr 2005, 11:25)
DodoBird Interesanta treaba ! Daca per total rezultatele sunt satisfacatoare te gandesti sa comercializezi mica " inventie" ? ai aici un posibil cumparator ! smile.gif
pm me.

BAFTA !
*



Nu am fost , si nu sunt un "comersant", ca poate acum aveam si eu malai , dar totusi dupa ce fac si tesul de consum (din punctul meu de vedere este ultimul test necesar) va pot ajuta macar cu sfaturi sa va montati si voi asa ceva. Meseriasul pe care l-am folosit nu stiu daca are chef sa mai faca piesa UIS, om vedea (dar nu promit), deasemenea obligatoriu trebuie sa ne lamurim cum gasim gata facute "elici" BUNE ca si a mea (sa nu ne chinuim noi sa le modificam pe cele existente). Poate la punctul doi ma ajutati si voi cei care aveti drum mai des pe la magazinele de piese auto si targ (eu ma misc greu). Am sa caut azi pe la vecina si la alt magazin din apropiere daca exista "elici".

DA NENE , daca mere si sunte-ti multumiti, macar gloria ne ramane (adica noua diaconuliviu si eu biggrin.gif ).


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 19 Apr 2005, 07:41
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Dodo, totusi, in afara de cele doua gauri de prindere pe carburator, ce mai are elica aia in plus? ca alea se pot strapunge prin suprapunere pe o cala.
Din poze parca nu se vede nimic diferit.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 19 Apr 2005, 08:35
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(diaconuliviu @ 19 Apr 2005, 07:41)
Dodo, totusi, in afara de cele doua gauri de prindere pe carburator, ce mai are elica aia in plus? ca alea se pot strapunge prin suprapunere pe o cala.
Din poze parca nu se vede nimic diferit.
*



Repostez poza compartiva a celor doua tipuri de "elica" , intrebare care e mai buna ?

Desi in poza (2D) nu e foarte evicent , la ochiomertu este enervant chiar !


Attached thumbnail(s)
EliciComparatie.jpg ( Size: 1.87mb ) Number of downloads: 2654


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 19 Apr 2005, 08:45
Post #37


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




In afara de doua gauri date foarte urat (cred ca e si deformat materialul), chiar nu vad nici o diferenta. Ai modificat ceva la elice?

Am avut si eu jucarie dinasta, si......placebo curat....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 19 Apr 2005, 10:57
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(driverx @ 19 Apr 2005, 08:45)
In afara de doua gauri date foarte urat (cred ca e si deformat materialul), chiar nu vad nici o diferenta. Ai modificat ceva la elice?

Am avut si eu jucarie dinasta, si......placebo curat....
*



La mine se simte , dar cea din dreapta are o suprafata "obturanta" mult mai mica decat cea din stanga . Personal nu am folosit decat pe cea din dreapata si sunt extem de multumit de ea ! Daca maresti fotografia , am postat0o cu rezolutie mare, ai sa vezi diferenta , nu te uita ca e mai murdara (este si foarte folosita) ci la suprafete si executie !
Sistemul merge dar trebuiesc "elici" cel putin la fel ca cea din dreapta, si daca ai chef uita0te la piese schimb CLT "economizor de benzina" ca am scris si restul !



--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 20 Apr 2005, 20:53
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Am rezolvat problema "elicai" care si functioneaza fara pierderi (iar i-am luat-o inainte lui diaconuliviu (ideea iar este a lui!), baiatul asta e extraordinar da o idee incredibila cu o viteza nemaipomenita , dar de data asta eu m-am grabit si am pus-o in practica mai repede- are omul alte inventii serioase de care se ocupa in acest moment) !!!!!!!!!!!
Cititi (cei interesati) in Piese CLT " Economizor de benzina" postul meu excl.gif excl.gif excl.gif

Numai de bine,

Multumim din suflet tuturor celor ce ne-au sustinut in acest proiect !

Edited by Driverx: Am mai taiat din excl.gif. Cred ca ajung vreo 3.


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 21 Apr 2005, 07:05
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere





DODO, fara statui laugh.gif ; am primit UIS, il pun si povestim rezultatele.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 21 Apr 2005, 08:28
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(diaconuliviu @ 21 Apr 2005, 07:05)
DODO, fara statui laugh.gif ; am primit UIS, il pun si povestim rezultatele.
*


OBS. UIS ul lui liviu este mai bine facut (al meu , "prototip0" are una din gaurele cu vreo 2 mm mai jos de planul in acre ar fi trebuit sa fie toate 3). Nu cred ca e foarte important.

Ai facut testul cu apa ? E ok ? Ca si la ruleta "Jocurile sunt facute!" NU MAI PRIMIM RECLAMATII ULTERIOARE biggrin.gif


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 22 Apr 2005, 08:23
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




TESTE:

Pentru ca n-am avut disponibila o garnitura din klingherit, am obturat acel canal "buffer" cu carton, caz in care "UIS" trebuie tinuta cu cartonul in sus, pentru a curge apa si a vedea jeturile.

Concluzii:
1. jeturile formeaza un triunghi echilateral.
2. tinind "UIS" cu cartonul dedesubt (in pozitia de lucru), apa se aduna in locasul format si se poate observa foarte bine "turbionul" format, adica apa "se roteste" . Asta presupune formarea buna a amestecului.

De montat pe masina inca nu, ploua cu galeata, n-am garaj, deci astept sa gasesc spatiu inchis sau sa se opreasca ploile.

Ipoteza: daca 3 gauri de 1 mm pot produce un turbion de "calibrul" celui observat, inseamna ca si "elica" cu doar 4 pale poate produce turbionul pentru emulsionare.
Deci, am si subtiat "razele" pe 4 pale, renuntind la alte 4, prin asta suprafata obturanta reducindu-se. (Cum se vede in a doua poza).


Attached thumbnail(s)
PIC_0001.JPG ( Size: 101.41k ) Number of downloads: 2026
PIC_0002.JPG ( Size: 82.34k ) Number of downloads: 1338


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 22 Apr 2005, 09:04
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Cum ziceam mai sus : "Livius strike again biggrin.gif ".
Foarte interesanta iopteza , nu imi trecea prin cap.
Da pai propun un nou TEST : tot cu apa , inca nu imi este clar cum voi face, dar eu fac teste cu elica cu toate palele si tu fa teste cu elica cu 4 . Si poate postam jeturile obtinute spre o comparatie !!!!
Ce parere ai incercam ?
Oricum eu voi posta poze si tu chiar daca nu poti poza, macar vei putea sa-ti dai seama daca turbioanele sunt la fel , caz in care "ADJUDECAT!".


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 22 Apr 2005, 09:21
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(DodoBird @ 22 Apr 2005, 09:04)
[...]
Da pai propun un nou TEST : tot cu apa , inca nu imi este clar cum voi face, dar eu fac teste cu elica cu toate palele si tu fa teste cu elica cu 4 . Si poate postam jeturile obtinute spre o comparatie !!!!
[...]
*



Da, e o idee, doar ca nu apa, la apa nu se va vedea bine, e jetul mare, poate ne da cineva o idee de spray sau ceva gen fum colorat, ca pe scene (acolo is instalatii dar poate e si ceva la spray)


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 27 Apr 2005, 14:23
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Anunt important : incepand de azi se lucreaza la cea de a treia piesa care va intra in coplexul carburator modificat UIS. Aceasta se doreste a asigura si turbionarea zonei de deasupra clapetei de acceleratie (obiectivul major fiind zona ciocului principal).
E mai dificil aici chiar trebuie sa muncim !


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1677
post 29 Apr 2005, 11:55
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.369
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti




DodoBird ma interesa daca a treia piesa din UIS se refera la modificarea concentratorului, daca da eu am facut asta dupa o schema din Tehnium


--------------------
Renault 5 Campus, Hyundai Sonata, 1988 / 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tokai
post 29 Apr 2005, 17:44
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 21 December 04
From: Iasi




Intrebare: toata minunatia asta (ii spun asa pentru ca nu am priceput tot) functioneaza si cu GPL?


--------------------
Dacia 1310 TLX - IS-01-XPU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tokai
post 29 Apr 2005, 17:57
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 21 December 04
From: Iasi




practic, o gaura din aia are doua directii? cate una pentru fiecare din celelalte gauri? cat de adanc trebuia facute gaurile? s-a facut ochiometric, din aproape in aproape? exista niste dimensiuni. poti descrie pe etape?


--------------------
Dacia 1310 TLX - IS-01-XPU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 2 May 2005, 20:19
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Asa cum am promis revin cu detalii :
In primul rand consumul avand montat atat uis-ul cat si elica = 7% la drum in afara , cu 5 persoane in masina si porbagalul plin . Am mers in afara loc intre 100 120 in general (in localitati 60-65). De cateva ori am translatat intre 120 - 140 (destul de greu deoarece era normal cu atata greutate in masina). Deplasarea dus a durat 100 km.

Fiind in mijlocul naturii si avand si ceva scule la mine am facut a treia si ultima inovatie la carburatorul monocorp) : Turbonator-ul (denumirea nu este a mea ci din siteul american de unde a aparut ideea!). Executia a durat 2 ore . Materiale necesare : Cutie de cafea solubila, foarfeci mai mari, Pistol de lipit de 100W, fludor, rabdare.

La intoarcere aveam si turbonatorul pus rezultat : o acceleratie foarte rapida intre 110 -140, si pedalade acceleratie nu a mai atins podeaua pentru a ajunge la 140 !.Consumul a ramas cel putin la fel (la intoarcere nu l-am mai facut...decat dupa acul indicator).

Iata cum se poate face aceasta ultima piesa :
Se Taie o fasie de tabla din cutia de Nes, si se profileaza pe corpul carburatorului.
Se lipeste cadrul si pe interior si pe exterior.
Se verifica in fazele intermediare sa culiseze perfect pe peretele interior al carburatorului.
Pozele constituie si detalii tehnice.







Attached thumbnail(s)
SeFaceCadrul.jpg ( Size: 265k ) Number of downloads: 1726
CadrulLipit.jpg ( Size: 297.32k ) Number of downloads: 1474
InaltimeCadru.jpg ( Size: 221.92k ) Number of downloads: 1561


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 2 May 2005, 20:25
Post #50


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




dodo ia zi cat imi ceri pt una??


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 2 May 2005, 20:48
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Urmeaza decuparea palelor .
Marginea laterala se indoaie la 90 grade cu circa 3mm de margine, ceea ce va constitui partea de prindere pe pertele interior al cadrului. Atentie la taietura pana la jumatatea palei in lungul muchiei de perindere (vezi poza).
Se lipesc palele mai intai pe muchiile de prindere. Se croiesc conform turbionarii dorite, si apoi se lipesc pe toata suprafata de contact cu cadrul.
Am optat de asta data pt un sistem de turbionare central axat spre zona ciocului principal de benzina, si la oforma ce sa nu mai creeze obturate (fara suprafete perpendiculare pe directia aerului).



Attached thumbnail(s)
Pale.jpg ( Size: 232.98k ) Number of downloads: 1309
DimensiuniPale.jpg ( Size: 532.61k ) Number of downloads: 1022
TurboVedLat.jpg ( Size: 201.14k ) Number of downloads: 1180
TurboVedLat2.jpg ( Size: 241.32k ) Number of downloads: 1108
TurboVedSus.jpg ( Size: 228.74k ) Number of downloads: 1284


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 2 May 2005, 20:56
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




In final se monteaza turbonatorul pe gatul carburatorului astfel incat sa nu agate sau incurce cursa completa a clapetei de soc.
Se marcheaza limita si se cositoresc pe exteriorul capacului doua opritoare care insa sa nu depaseasca marginea partii supreioare a carburatorului.



Attached thumbnail(s)
MontajFinal.jpg ( Size: 284.28k ) Number of downloads: 1513


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 2 May 2005, 21:01
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Inca o poza cu montajul final.
Se monteaza peste carburatorul astfel preparat racordul filtrului de aer. fara nici o problema!

PS. Mai raman dator cu niste detalii de executie pentru UIS-ul Romanesc , dar trebuie sa lucrez putin pe poze sa fie clar , deoarece vad ca au fost neintelegeri de executie si chiar functionare . Promit( in maxin 2 zile)!.



Attached thumbnail(s)
MontajFinal2.jpg ( Size: 107.89k ) Number of downloads: 1378


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 2 May 2005, 22:27
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




poti sa incerci si cu "elicia minune" pinsa cumva desupra carburatorului cred ca efectul va acelasi sau mai bun,eventual cu o freza mica sa mai tai din pale.


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 3 May 2005, 08:26
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




[Apropos de turbonator , io am facut in joaca alta mica inventie....am luat una bucata ventilator susrsa calculator , am scos elica , am decupat partea din mijloc pana in buza , elica am introdus'o intr;un inel cu latimea si diam egal cu al elicei , si tot sistemul la'm introdus , in burduful de cauciuc , care face legatura dintre filtru de aer si carb...
Nu am testat nu stiu ce influente are


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 3 May 2005, 09:03
Post #56


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




7% la mers cu viteze de 100-120 si 60-65 mi se pare mult, avand in vedere ca nu aveai mai mult de 2500 rpm (in medie) .

Mie imi consuma 7.6 in afara, la mers constant cu motorul turat la 4500 ture! Am avut si varfuri de 6000. Nu ma intrebati de viteza, ca nu arata bine, si acum s-a rupt ceva prin ceas, nu mai arata deloc dupa ce l-am dat peste cap. Probabil aveam 150 real (am cutie scurta, si roti cu talon mic)

Pentru cei care nu cred, repet, 4 carburatoare mereu vor consuma mai putin decat unul monocorp.

Chiar si un dublu corp weber, bine reglat, mergand doar cu prima camera consuma mai putin decat monocorpul de dacie!

Cea mai buna investitie : alt carburator!


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 3 May 2005, 09:34
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Raspunsuri :

SGM : aveam in masina 5 persoane si porbagajul plin, doar "carnea vie" era 9o+90+65+70+85 kg. (eroare dee 2-3 kg/persoana), iar motorul meu este de 1600 cmc.
he he he pun pariu ca tu nu ai incarcat-o niciodata atat! De am mai zis : familie mare doar renumeratia este dupa buget smile.gif cu doar 4 persoane aveam 7,4 - 7,5 consum inainte.
Eu personal sunt multumit. Si cinstit vorbind mam cam saturat de monocorp , nu mai am nici o idee (daca mai apare liviudiaconu cu vreuna inebunesc!)

Notchman: am preferat turbionarea efectiva a carburatorului si nu a conductelor care dupa parerea mea ar duce la pierderea masiva a turbionului pana in zonele unde se dorea acest efect.

Dex lada : mam tot gandit la varianta de executie, prindere si amplasare a turbinatorului si aici mi sa parut cel mai ieftin si rentabil (restul de admisie nu necesita turbionare). Mie optim asa mi sa parut. Dar de unde freza si alte conditii ideale de lucru ?


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 3 May 2005, 09:50
Post #58


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




QUOTE(B-34-SGM @ 3 May 2005, 09:03)


Cea mai buna investitie : alt carburator!
*


asa
e! laugh.gif laugh.gif astept idei...


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 3 May 2005, 09:53
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Eu pentru scaderea consumului am facut urmatoarele :
Marit jigler aer .
Micsorat jigler principal benzina , (la 1,25 nu mergea cum vroiam io , asa ca am pus unul de 1.32 de solex)
Micsorat nivelul in carburici la maxim ....
Dupa toate astea masina se comporta in accelerare ca draq , adica apasam acceleratia , si trebuia sa astept mult si bine pana isi lua demaraj , dar odata demarajul luat isi pastra viteza de croaziera constanta...

Pentru a rezolva problema cu acceleratia am pus un cioc de papagal de Lada 0.55, prelucrat putin pentru a directiona jetul de benzina catre buza clapetei de acceleratie si nu in mijloc....

Astfel am rezolvat si cu acceleratia ...

Relantiul era cam instabil , iar prin teste am descoperit ca vroia ceva mai mult aer , nu mult, ....nu am marit gaura din diuza , ci am practicat o mica gaura in clapeta de acceleratie ccca 0.8mm, chiar deasupra circuitului de ralanti in felul asta sta frumos la relanti si gaurica asta permite trecerea aerului in cantitati mici prin clapeta tinand'o pe aceasta la o temperatura constanta , si iarna se micsoreaza efectul de impact termic (atunci cand se accelereaza se deschide clapeta care se raceste brusc , si condenseaza partial particolele de benzina si apa ....),marginile clapentei de accelertie au fost polizate (ascutite in sensul de deschidere)

Si aici ma'm oprit cu joaca , pentru ca nu are rost sa te complici mai mult cu un carburator produs la noi , carburator ce prezinta o prelucrare de multe ori defectuoasa , si cu diferente intre carburatoare noi noute.......

O singura intrebare am la voi , si anume la ce foloseste gaurica aia mica practicata in jiglerul (imi scapa cum ii zice, ala de se afla central in carburator si care realizeaza amestecul propriuzis benzina/aer), gaurica practicata linga "gaura" mare pe pe unu din bratele de sustinere???
Pentru ca la nici un alt carburator nu am mai vazut asa ceva ??? ma'm gandit ca ajuta la formarea unu amestec mai omogen de benzina/aer....dar nu stiu sigur


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 3 May 2005, 11:23
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(notchman @ 3 May 2005, 09:53)
Eu pentru scaderea consumului am facut urmatoarele :
Marit jigler aer .
Micsorat jigler principal benzina , (la 1,25 nu mergea cum vroiam io , asa ca am pus unul de 1.32 de solex)
Micsorat nivelul in carburici la maxim ....
Dupa toate astea masina se comporta in accelerare ca draq , adica apasam acceleratia , si trebuia sa astept mult si bine pana isi lua demaraj , dar odata demarajul luat isi pastra viteza de croaziera constanta...

Pentru a rezolva problema cu acceleratia am pus un cioc de papagal de Lada 0.55, prelucrat putin pentru a directiona jetul de benzina catre buza clapetei de acceleratie si nu in mijloc....

Astfel am rezolvat si cu acceleratia ...

Relantiul era cam  instabil , iar prin teste am descoperit ca vroia ceva mai mult aer , nu mult, ....nu am marit gaura din diuza , ci am practicat o mica gaura in clapeta de acceleratie ccca 0.8mm, chiar deasupra circuitului de ralanti in felul asta sta frumos la relanti si gaurica asta permite trecerea aerului in cantitati mici prin clapeta tinand'o pe aceasta la o temperatura constanta , si iarna se micsoreaza efectul de impact termic (atunci cand se accelereaza se deschide clapeta care se raceste brusc , si condenseaza partial particolele de benzina si apa ....),marginile clapentei de accelertie au fost polizate (ascutite in sensul de deschidere)

Si aici ma'm oprit cu joaca , pentru ca nu are rost sa te complici mai mult cu un carburator produs la noi , carburator ce prezinta o prelucrare de multe ori defectuoasa , si cu diferente intre carburatoare noi noute.......

O singura intrebare am la voi , si anume la ce foloseste gaurica aia mica practicata in jiglerul (imi scapa cum ii zice, ala de se afla central in carburator si care realizeaza amestecul propriuzis benzina/aer), gaurica practicata linga "gaura" mare pe pe unu din bratele de sustinere???
Pentru ca la nici un alt carburator nu am mai vazut asa ceva ??? ma'm gandit ca ajuta la formarea unu amestec mai omogen de benzina/aer....dar nu stiu sigur
*



Tu ai schimbat carbul de lada cu unul de dacie si eu fac exact invers , buna chestie!
Lada nu are gaura de admisie in galerie . trebuie vazut daca teava de aer e suficienta. Daca nu baga si cirvuitul de avans vacumatic si adaogi aer *lada nu are parca nici avans vacumatic nu?)
Daca vorbesti de gaura suplimentara care intra tot pe traseul ciocului principal al carbului , pe acolo intra la supra sarcina inca o cantitate de benzina , este asazisul "econostat".


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:30
Forum Renault