DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ax Inferior Volan, topic general

Maskatu
post 4 Feb 2011, 20:02
Post #91


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu am dat 320 in decembrie, ax original evident. Am negociat pretul. Initial vroia ~400. Nici un ax nu va rezista cat cel original. La 1 ax de origine ai echivalentul a 3-4 axuri de srl, iar daca faci calcul iesi mai ieftin daca schimbi de prima oara cu unul original.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bibiloiu05
post 7 Feb 2011, 12:43
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 8 May 07
From: bucuresti




Salutare Maskatu, de unde ai luat axul original ca si eu am cautat pe la toate magazinele dar nu se mai gaseste?


--------------------
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Feb 2011, 14:24
Post #93


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Din targ de la alin. Completeaza locatia la profil. Daca esti din buc iti dau diseara nr lui.

ai pm

This post has been edited by Maskatu: 8 Feb 2011, 00:17


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valystfl
post 8 Feb 2011, 10:07
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 19 August 10




la fel am patit si eu cu cele de srl,am schimbat 3 si pana la urma mi-am luat original ca altfel pierdeam volanul din mana,cele srl sunt proaste rau,dupa cativa zeci de km incepea volanul sa trancane foarte tare asa ca recomand doar cele originale


--------------------
dacia supernova 2001,model confort - DB07UJK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel88
post 8 Feb 2011, 11:02
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 17 October 09




maskatu la solenza exista asa ceva?presupun ca da.de ce nu se strica?da-mi putine detalii ca sa stiu la ce sa ma astept.mersi


--------------------
dacia solenza/scala 2003 noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 9 Feb 2011, 19:36
Post #96


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




QUOTE(bogdanel88 @ 8 Feb 2011, 11:02)
maskatu la solenza exista asa ceva?presupun ca da.de ce nu se strica?da-mi putine detalii ca sa stiu la ce sa ma astept.mersi
*



SALUT
La solenza din cate stiu eu....AI COLOANA DE DIRECTIE...si nu mai sunt probleme cu ax inferior sau ax superior....deci e mult mai bine!!!
BAFTA....sa te tina mult! ca daca se uzeaza aia(coloana) e mult mai scumpa decat un ax de DSN....insa e mult mai bine cu coloana de directie


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel88
post 9 Feb 2011, 19:50
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 17 October 09




mersi...


--------------------
dacia solenza/scala 2003 noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Feb 2011, 20:54
Post #98


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




La solenza habar nu am cum sunt piesele dar nu imi aduc aminte sa fi citit pe forum lume plangandu-se de ax defect sau cruce. In orice caz directia la solenza este oarecum asemanatoare cu cea de logan ca si conceptie. Si cum la logan nu exista asemenea probleme, nu ar trebui sa existe nici la solenza.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 9 Feb 2011, 23:35
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




stie cineva ce cod are axul original, am gasit ceva la mine in oras la 360 lei dar nu are cutie, nu vreau sa dau bani si sa iau ceva de srl, este scris pe el codu.stima


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gygyscafes
post 10 Feb 2011, 08:54
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 16 December 09
From: Tg-Jiu




Si axul de Solenza ar merge pus la DSN? Daca se poate, banuiesc ca asta inseamna sa renunti la "volan reglabil" (deh, macar e reglabil 1-2cm). biggrin.gif


--------------------
Dacia, Renault SuperNova, Laguna II 2002 Clima, 120 CP
Ca sa iti dai seama ca esti prost, trebuie totusi, sa iti mearga mintea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 10 Feb 2011, 09:29
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




nu se potrivesc prinderile, din cate am vazut are aceeasi structura cu 2 cruci cardanice la capete, nu stiu daca lungimea e buna, daca gaseste cineva o solutie (desi ma indoiesc ca e posibil) e binevenit sa o impartaseasca, eu personal am vazut la dezmembrari multe si salivam dar nu m-a dus capul sa gesesc o solutie


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel88
post 10 Feb 2011, 09:43
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 17 October 09




hai ca v-am pus pe ganduri cu intrebarea mea.ar fi bine sa puteti face ca la solenza coloana de directie ca vad ca toate sn au probleme si sunt si destul de scumpe piesele si nici nu tin f mult


--------------------
dacia solenza/scala 2003 noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 12 Feb 2011, 12:56
Post #103


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




EU UNUL SUNT FOARTE CURIOS.....in incercarea de a schimba axurile cu COLOANA DE DIRECTIE sad.gif
de la maskatu imi iau gandul ca si-ar pune coloana de directie de solenza sau faptul ca ar incerca smile.gif ABIA A SCHIMBAT AXUL CU ORIGINAL! smile.gif
DECI CINE SE PRICEPE....SI POATE PROBA ...SA ZICA SI NOUA OK???
BAFTA!


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Feb 2011, 08:38
Post #104


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Problema este urmatoarea. Axul volan la super nova se strica din cauza amplasarii proaste sub podea, locatie unde crucea cardanica este expusa la toate intemperiile posibile... ploaie, zapada, noroi, etc. Din cauza acestor factori, in maxim 60-70 mii km crucea cardanica va capata joc iar acest joc se va transmite in tot axul si evident in volan.

In momentul in care montati noul ax este suficient sa puneti un manson de cauciuc peste cruce, evident inainte de a pune axul pe pozitie. Tineti axul mai sus cu mana pana strangeti surubul de jos dinspre caseta, apoi coborati mansonul de cauciuc. Eu am pus un burduf de la una din vechile bielete de directie. In capete l-am prins cu cate o brida de plastic si am terminat povestea. Inainte am pus si vaselina multa pe cuplaj/cruci pentru a asigura o buna ungere. Daca vechiul ax expus la tot praful si noroiul de pe drumuri, a rezistat 70 mii km, sunt sigur ca acesta il pot garanta toata "viata" masinii.

Ma indoiesc ca se poate monta directia de la solenza. Sunt sigur ca prinderile difera, mai ales ca vorbim de alta caseta de directie si alt ax. Cea mai buna solutie este cea de sus. Schimbarea axului cu unul original si protejarea cuplajului cu un burduf cauciucat.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 14 Feb 2011, 12:31
Post #105


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Daca va ajuta, la Solenza exista doua protectii de cauciuc care se monteaza in jurul crucii cardanice inferioare. Burduful exterior este diferit la varianta cu servo fata de cea fara servo, poza si codul sunt pentru caseta fara servo (cred ca e identica cu cea de SrN). Cum mare parte din caroseria de Slz se aseamana cu cea de SrN, cred ca se potrivesc si burdufurile...

Attached thumbnail(s)
burdufuri.jpg ( Size: 103.89k ) Number of downloads: 760


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Feb 2011, 14:26
Post #106


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Asta explica de ce solenza nu are probleme cu axul. Nesimtitii au pus burduf. Probabil ca si loganul are la fel. Nu cred ca se potriveste. Asta ar insemna sa fie axurile la fel si cum nu sunt...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 14 Feb 2011, 14:41
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




si daca avea burduf ce rezolvai? tot axul pana sus e de kkt, scuzatimi expresia.
ma chinui de 2-3 luni sa caut bucsile de la axul superior din mitraliera ca tremura volanul si'olaie'.
Nimeni nu le face, nu se gasesc , etc..nu mai scuze dastea.
unde e treaba cu producatoru e obligat 10 ani sa fabrice piesele?pana in 2013 normal ar trebuii sa gasim piese originale vezi doamne,dar nu e asa.
Am fost in 3 serviceuri autorizate dacia si mi ai zis ca nu o pot face.
Mai iti vine sa dai 7 mii e pe un logan? sau 8 pe sandero care e mai urat ca solenza?
cred ca rezolvarea situatiilor limita ar fi sa dam masinile spre vanzare si sa trecem la ceva mai strainache.
Lucrez de 3-4 ani pe piese si spre exemplu bmw 90-95 sau golf 3, au piese si in ziua de azi ORIGINALE date spre vanzare.
scuze de offtopic.
Daca auziti de unde se cumpara bucsile de mitraliera datimi un Pm va rog.

This post has been edited by powertodacia: 14 Feb 2011, 14:45


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ivdanyel
post 14 Feb 2011, 15:37
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 13 July 09
From: Bucuresti




poti sa suni la dacia vocea clientului si sa reclami cele 3 serviceuri autorizate si sa le spui ce s-a intamplat,ei sunt obligati sa preia comanda clientului si-ti vin piesele de la pitesti,dar probabil la preturi ft mari.


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 14 Feb 2011, 16:15
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




da. asa am fcut eu. 430 de ron la AMG in bucuresti. Mi s-a luat. Imi iau Laguna 2.

This post has been edited by mitzone: 14 Feb 2011, 16:16


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 14 Feb 2011, 16:34
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Ce sa comanzi ca sunt vai de mama lor.te agiti prea mult si costa cat nu face.
Pacat de ea ca arata frumos ca masina.


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giannicamara
post 14 Feb 2011, 21:08
Post #111


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 6 February 11




Maskatu e prima data cand aud asa ceva.de la ploaie si mizerie se uzeaza crucea axului? radmasa.gif . toate socurile incasate de roata sunt transmise direct in ax.nu are nicio treaba mizeria sau apa.e o cruce care de la socuri prinde joc.nimic mai mult.poti sa o schimbi, prin cate improvizatii ingenioase(am mai explicat pe forum unui baiat) sau sa schimbi axul cu totul.degeaba il invelesti in piele de caprioara si ii pui muzica jazz... din pacate tot se uzeaza la socuri.


--------------------
DACIA SuperSUPER Nova 2002
¨˜”°º.. Mr. Gianni ™..º°”˜¨
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 14 Feb 2011, 21:17
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




mda. mai ajung din socuri si la ax, dar nu asta e principalul factor. faptul ca acea cruce este expusa la intemperii este determinant pentru uzura inainte de vreme a axului. oricum...ca si concluzie la care am ajuns eu, SRN e un model mort pentru DACIA. Nu se mai merita bagati bani in piese originale pentru acest model. Personal, voi dona SRN lui tata si ma voi desparti de masinuta cu un upgrade la ceva mai bun.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Feb 2011, 22:36
Post #113


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ce o fi asa de greu de inteles? Crucile alea de la cuplaj sunt niste piese foarte fine. DA, de la pietre, noroi, zapada, apa se duc in aia masii si nu mai lucreaza corect. Ia scoateti voi rulmentul de la o roata, ingropati-l in pamant 2-3 zile si puneti-l asa pe masina fara sa il mai curatati. Astept un feedback despre cum va rula masina dupa.

Vorbim despre o piesa care era logic si de bun simt, sa fie protejata din FABRICA cu un burduf, la fel cum planetarele au burduf, la fel cum bieletele au burduf, la fel cum pivotii si capetele de bara au burduf, si exemplele pot continua. Nu stiu ce va mirati asa de tare. Dovada clara este chiar solenza care are acel burduf dupa cum se vede si in poza de mai sus si nu are probleme cu cuplajul.

Intr-adevar si socurile contribuie la uzura prematura a cuplajului dar tinand cont ca acel cuplaj ar trebui sa fie gresat in permanenta, la fel ca si planetara sau bieletele de directie, asta nu se intampla pentru ca vaselina se spala de la apa de pe drum si ungerea nu se mai face corect, iar crucile deja "bat" fier pe fier + pietricele, rezultand un joc si mai mare.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giannicamara
post 15 Feb 2011, 08:18
Post #114


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 6 February 11




da,era de bun simt un burduf acolo.dar nu asta uzeaza axul.sfat prietenesc : pe piatra cubica sau drum de tara unde volanul tremura din cauza socurilor la care sunt rotile supuse NU MA TINETI VOLANUL STRANS.permiteti un 2 cm stanga-2 cm dreapta sa se miste.in felul asta crucea lucreaza fara sa fie tensiune in ea.daca ti volanu strans(cum toti aveti obiceiul) tot impactul la roata sfarseste in cruce. a fi sofer e usor, a stii sa conduci e mare lucru.va salut


--------------------
DACIA SuperSUPER Nova 2002
¨˜”°º.. Mr. Gianni ™..º°”˜¨
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gygyscafes
post 15 Feb 2011, 08:26
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 16 December 09
From: Tg-Jiu




Sunt de acord cu Maskatu. Orice piesa mobila, daca ajunge praf sau alte impuritati in ea, se distruge mult mai repede. Si apoi, nu costa o caruta de bani burduful ala, si nici mult de munca la el nu e, asa ca...
Daca e sa ne luam dupa unii, nici planetarele nu au nevoie de burduf... blink.gif


--------------------
Dacia, Renault SuperNova, Laguna II 2002 Clima, 120 CP
Ca sa iti dai seama ca esti prost, trebuie totusi, sa iti mearga mintea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 15 Feb 2011, 10:50
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




Nu are cum sa intre in cruce praf si mizerie pt ca are o garnitura. prima faza e socu si loviturile , crucea face joc , pastila se misca ,face clonc clonc apoi in faza 2 a intra mizeria si roade acele din pastile.
Oricum toate socurile sunt spre caseta apoi spre ax. de exemplu io am skimbat crucea de jos prima data apoi dupa 4-6 luni aia de sus, in masina nu bate vantu, nu am mizerie pe cruce etc..dar se uzase grav si aia de sus, se vedeau pastilele miscanduse.
e axul de kkt.Singura rezolvare ar fi niste arcuri de solenza, presiunea in pneuri 2.2 si foarte mare atentie la liniile de tramvai, gropi, denivelari..etc. orice pietricica strica.
asta e masina.

15 Feb 2011, 10:52:
@gygyscafes din cate stiu eu planetara se invarte si are o oarecare frecare intre piesele componente si are nevoie de ungere. oricum si o planetara fara burduf tine destul(exceptand faptul ca bate, troncane, huruie).
si in cutie daca nu ai suficient ulei fluiera.
gandestete doar ca la 100 km/h cum se invarte planetara si ce eforturi sustine, incomparabile cu o cruce de volan.

This post has been edited by powertodacia: 15 Feb 2011, 10:52


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryco1
post 15 Feb 2011, 15:26
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 20 September 07
From: Pitesti




Pentru o masina fara servodirectie Supernova se conduce destul de lejer.La Solenza directia este tot atat de usoara ? blush.gif


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 15 Feb 2011, 15:40
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




mai usoara si mai precisa fara zgomote de caseta, ax sau orice alta caricatura de piesa.
Directia la solenza e mult mai precisa si mai tapana dar tot are probleme, la a mea la 50 mii km aveam apa in caseta..probleme sunt.


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laika
post 15 Feb 2011, 22:54
Post #119


DaciaClub


Group: Members
Posts: 555
Joined: 7 November 10
From: Sibiu




Am si eu o intrebare. Nu se pot face la strung aceste cruci?


--------------------
Ex Dacia Super Nova 2001 - SB 05 APW
Pana la capat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 15 Feb 2011, 23:27
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




ca material sunt ok, dar sunt mici, nu rezista socurilor apoi vine partea cu urechile axului. odata ce ai skimbat prin presare crucea dupa ax a 2 a oara nu mai poti. plus de asta si prima oara cand schimbi crucile ai mari sanse sa se largeasca urechile dupa ax si nu mai sta pastila presata.
Directie de nova, proiectie 95 tehnologie anii 80.

<span class='edit'>15 Feb 2011, 23:28:</span>
tot axul e de cenzurat de sus pana jos. tip paici de 3 luni sa iau bucsile de sus de la mitraliera, nimeni nu stie de unde. cand dau cu pumnu in volan se aude si tremura, e mai enervant decat daca ar troznii crucea.

moderator edit: atentie la limbaj

This post has been edited by Maskatu: 16 Feb 2011, 08:48


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 19:06
Forum Renault