DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

masterrind
post 7 Nov 2008, 19:28
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 November 08




salut,
am fost prins pe blestematul de DN1 cu 121km/h in nistoresti. cum maxima e de 70 km/h gunoaiele de politisti pentru 1 km/h mi-au laut permisul. ce sa fac...? sa fac comtestatie? o sa am sanse de castig. din cate am inteles tipul asta de radar are o toleranta de aprox. 3%.
multam!


--------------------
audi a6 2001 - bn11qwe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nr1_gogon_1979
post 10 Nov 2008, 14:19
Post #122


MEMBRUL


Group: Members
Posts: 729
Joined: 22 August 08
From: Bucuresti: Floreasca & Muncii




am primit azi de la politia prahova o instiintare de radar(viteza).are ceva daca trec la cine a condus seria permisului lui taica-miu?adica sa declare el ca acondus. rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2007
Dacia 1310 TX/1989
Renault Laguna I RN/1994
Chrysler 300c /2010
Mercedes E280 CDI 4Matic /2009
Mercedes C200 diesel /1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 10 Nov 2008, 22:00
Post #123


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(masterrind @ 7 Nov 2008, 19:28)
salut,
am fost prins pe blestematul de DN1 cu 121km/h in nistoresti. cum maxima e de 70 km/h gunoaiele de politisti pentru 1 km/h mi-au laut permisul. ce sa fac...? sa fac comtestatie? o sa am sanse de castig. din cate am inteles tipul asta de radar are o toleranta de aprox. 3%.
multam!
*


"gunoaiele" de politisti nu aveau ce face. Daca ti-ar fi dat amenda pentru depasirea cu 49km/h a vitezei legale, tu o contestai frumos in instanta si aveai sanse reale de castig(pe motiv ca nu au incadrat corect fapta, ei nu aveau dovada pentru +49km/h ci pentru +51 km/h).
Nu cred ca te poti lega de toleranta, sincer sa fiu... pe tema tolerantei poti cere avertisment, da' la viteze mai mici, 120km/h prin sat... ma indoiesc ca o sa gasesti un judecator intelegator.

Sanse de castig ai in masura in care politia nu a respectat procedura. Daca are toate actele facute (verificari metrologice & co), atunci nu prea ai scapare.

<span class='edit'>10 Nov 2008, 22:02:</span>
QUOTE(nr1_gogon_1979 @ 10 Nov 2008, 14:19)
am primit azi de la politia prahova o instiintare de radar(viteza).are ceva daca trec la cine a condus seria permisului lui taica-miu?adica sa declare el ca acondus. rolleyes.gif
*


Ce te face sa crezi nu nu taica-tu a condus masina? unsure.gif
Anyway, ca sa raspund la intrebare: dpdv legal, daca treci datele de identificare ale lu' taica-tu gresit (sau daca treci datele cuiva care nu a condus de fapt masina) esti pasibil de amenda contraventionala. Parca 4-800 de RON era, nu mai stiu sigur cat, nu bag mana-n foc ca asta e suma exacta, citeste si pe citatia aia ca zice clar conform carui articol se sanctioneaza comunicarea de date eronate.

This post has been edited by vv: 10 Nov 2008, 22:10


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 14 Nov 2008, 19:12
Post #124


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




are vre-un rost sa faci contestatie la camerele de pe DN1 sau alea de pe E85 gen sat cotorca ?

si daca da , de ce anume....


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 19 Nov 2008, 17:03
Post #125


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




puteti sa imi recomandati si mie va rog un avocat specializat pe contestatii amenzi auto? multumesc!


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criss_slc
post 24 Nov 2008, 19:07
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 October 04
From: Bucuresti




O curiozitate am si eu legat de amenzile rutiere. Este prevazut in legislatie modul de remitere a "felicitarilor" (acea scrisoare prin care imi cere sa spun cine a condus, nu PV)? Adica am primit una recomandata (deci am semnat de primire) si alta scrisoare normala, prin posta, pe care am gasit-o in cutie. Deci nici urma de semnatura de primire. Daca nu raspund la a doua, au vreo dovada ca au trimis-o? Sau mai bine zis, au vreo dovada ca am primit-o?


--------------------
Dacia/Opel Logan 1,5 dCi Laureate/Astra G 2007/2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianmihai1982
post 25 Nov 2008, 22:24
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 3 July 08




salut
si pe mine m-a luat in com scoarta din gorj un radar mobil cu 107 in localitate cu limita 50km/h si mi-au dat 9 puncte de amenda ,adica 243 ron in 48 ore si permis suspendat 90 de zile
as vrea sa solicitat reducerea perioadei si eventual sa dau testare, a mai facut cineva asta?
tks si bafta


--------------------
Renault Megane 2007, Sedan Privilege 1,5 DCI 105 cp - B72NLX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorine2009x
post 29 Nov 2008, 14:31
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 29 November 08




sal, ce se intimpla in cazul radarelor fixe, am inteles ca nu exista nici o posibilitate de scapare, decat daca in urma unei contestatii procesul ar dura mai mult de 6 luni , timp pentru prescriere?


--------------------
renault laguna 2000 1.8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Dec 2008, 17:24
Post #129


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Din cate stiu, nu se prescrie nici daca procesul dureaza 10 ani. A inceput procesul - se suspenda prescrierea.

Anyway, termenul de 6 luni e pentru intocmirea PV (tre' intocmit in 6 luni de la constatarea contraventiei), asa ca, nu spera la prescriere;)



--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 10 Dec 2008, 19:38
Post #130


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




Buna seara,

Am o intrebare la voi: am pierdut o actiune civila impotriva unui proces de contraventie rutiera. In urma acestui rezultat, trebuie sa merg la politie sa predau permisul. Acolo insa, surpriza: nu pot preda permisul decat dupa 15 zile de la data la care decizia judecatoareaza a devenit definitiva. Interesandu-ma, am aflat ca pentru aceasta trebuie sa ma prezint la judecatorie sa solicit eu marcarea ei ca fiind definitiva.

Intrebarea mea era daca am vreun termen in care trebuie sa fac acest lucru, si ce sanctiuni sunt prevazute in cazul in care nu respect acest termen.

Multumesc!

11 Dec 2008, 15:45:
nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns la aceata problema?

This post has been edited by Bacu: 11 Dec 2008, 15:45


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
polstel
post 12 Dec 2008, 12:51
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 7 September 05




Apropos de contestatii. Am primit si eu un proces verbal in luna decembrie, acum cateva zile, pentru o depasire de viteza la Cosereni, cica 71 de km/h in loc de 50 cat era acolo. Si hai sa va dau o veste mare: procesul-verbal e nul absolut!!! Pentru ca ii lipseste rubrica "Alte mentiuni" unde contravenientul ar putea sa scrie vreo obiectiune. Ei, in temeiul art.150, alin.(5) din Regulamentul republicat si modificat de punere in aplicare a OUG nr.195/2002 republicata si modificata: "În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunostință contravenientului dreptul de a face obiecțiuni cu privire la conținutul actului de constatare. Obiecțiunile trebuie consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte mențiuni, sub sancțiunea nulității procesului-verbal."
Asa ca fraților, fiți vigilenți. Atacați orice proces-verbal, că pe urmă găsim noi o nulitate pentru desființarea hârtiilor făcute cu rea voință.
La fel am constatat si eu ca semnatura agentei este tot scanata. Oare asa ceva este prevăzut in lege? Se poate asimila cu o semnătură? Sau si asta e un caz de nulitate cool.gif .
Toate bune.


--------------------
renault megane classic 1,9 dTi 2000 - B52USA
"Daca Dacie n-aveam, Renault Dacie faceam!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 Dec 2008, 13:22
Post #132


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da' daca respectai limita de viteza, ce era?

Romania isi merita soarta...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 12 Dec 2008, 13:28
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pai probabil ca facea trei zile pana la Husi. Hai sa nu fim mai catolici decat Papa.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 12 Dec 2008, 14:17
Post #134


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(polstel @ 12 Dec 2008, 12:51)
Obiecțiunile trebuie consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte mențiuni, sub sancțiunea nulității procesului-verbal."
  Asa ca fraților, fiți vigilenți. Atacați orice proces-verbal, că pe urmă găsim noi o nulitate pentru desființarea hârtiilor făcute cu rea voință.
  La fel am constatat si eu ca semnatura agentei este tot scanata. Oare asa ceva este prevăzut in lege? Se poate asimila cu o semnătură? Sau si asta e un caz de nulitate  cool.gif .
  Toate bune.
*


Mai citeste legea.
1. Lipsa mentiunilor atrage nulitatea relativa, nu absoluta
2. In cazul in care ai fost filmat cu "mijloace tehnice autorizate", nu e necesar sa te opreasca; si evident, daca nu te opreste, nu ai cum sa faci mentiuni pe PV, nu?

Cat despre semantura scanata.... eu am pierdut in prima instanta. Astept motivarea, si probabil ca o sa fac recurs icon_mrgreen.gif , da' ideea e.... "nu te baza pe asta", s-ar putea ca judecatorii sa accepte ca "chestia aia" e semnatura.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 12 Dec 2008, 14:36
Post #135


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




vv, poti te rog detalia un pic, pentru astia mai pe dinafara, asa ca mine, cum e cu nulitatile astea, "relativa" si "absoluta"?


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 12 Dec 2008, 14:50
Post #136


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




absoluta: procesul verbal se declara nul. De ex., daca nu e semnat de politist, e nul si gata. Nu mai conteaza daca ai facut sau nu ceva, daca erai sau nu vinovat de ceva, daca [....] - e pur si simplu nul.
relativa: daca agentul constatator (nu e intotdeauna un politist! Si nu mereu un politist poate fi agent constatator...) a incalcat anumite prevederi legale, PV poate fi lovit de "nulitate relativa"... adica, daca prin acea incalcare a unor dispozitii legale, ti-a afectat tie interesele cumva, ti-a produs un prejudiciu de orice fel... PV e nul.
Exemplu concret: in lege scrie ca trebuie trecuta functia si locul de munca in PV; la concret, nici un politist nu face asta; dar fiind complet nerelevant (in cazul accidentelor auto) - nu vei gasi nici o instanta din tara care sa anuleze PV pe motivul asta.
Exemplu concret numarul 2: eu ies pe strada, de pe straduta laterala, lumea imi face loc sa trec. Un "nervos" intra in depasire, si ma loveste. Se roaga de mine ca "da dom'le, stiu ca eu sunt vinovat, hai sa "cadem la pace", mi-a expirat si RCA-ul, te rog io....". O lasam moarta; a doua zi, se razgandeste, la sfatul unui prieten "binevoitor", imi propune sa mergem la un politist pe care-l stie el, ca sa "o aranjam" sa nu-mi ia permisul (dar sa fie eu scos vinovat). Eu ma duc la politie si declar accidentul, asa cum a fost.
Concluzia: politistul ne suspenda carnetele la amandoi... mie, pt. neacordare de prioritate + pentru ca nu m-am prezentat in timp util; lui, pt. ca nu s-a prezentat, + amenda pe RCA.
La judecatorie, eu zic, "domn' judecator, sa vedeti pozna, eu recunosc deschis ca nu m-am prezentat in 24h; deh, suflet caritabil. Da' nu sunt de acord ca sunt vinovat de accident. Si nici n-am chef de proces pe fond, ca nu am martori. Va rog sa constatati ca politistul a trecut amenda in suma totala, nu a defalcat-o pe fapte cum zicea legea".
Concluzia judecatorului? "eu nu pot sa modific un PV, pot doar sa il anulez partial; cum petentul isi recunoaste o parte din vina, dar pe alta nu o recunoaste, iar amenda este precizata in suma totala, constat nulitatea totala a PV". 124.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
polstel
post 15 Dec 2008, 10:52
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 7 September 05




QUOTE(vv @ 12 Dec 2008, 14:17)
Mai citeste legea.
1. Lipsa mentiunilor atrage nulitatea relativa, nu absoluta
2. In cazul in care ai fost filmat cu "mijloace tehnice autorizate", nu e necesar sa te opreasca; si evident, daca nu te opreste, nu ai cum sa faci mentiuni pe PV, nu?

Cat despre semantura scanata.... eu am pierdut in prima instanta. Astept motivarea, si probabil ca o sa fac recurs  icon_mrgreen.gif , da' ideea e.... "nu te baza pe asta", s-ar putea ca judecatorii sa accepte ca "chestia aia" e semnatura.
*



Am citit legea si regulamentul bine.
Nu am gasit nicaieri unde scrie de nulitatea relativa pe care o invoci tu. Dar vreau sa iti precizez ca nulitatea, in general se foloseste la nulitate absoluta, iar pentru nulitatea relativa, de regula se foloseste alt termen, acela de anulabil.
Poate imi indici exact articolul ...


--------------------
renault megane classic 1,9 dTi 2000 - B52USA
"Daca Dacie n-aveam, Renault Dacie faceam!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 15 Dec 2008, 11:19
Post #138


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Legea = OG2/2001, care precizeaza la art 17 care sunt motivele de nulitate absoluta. Dar eu ziceam "reciteste legea" mai ales in legatura cu punctul 2 (nu e obligatorie semnatura unui martor in ORICE circumstanta... si in special, nu e obligatoriu daca ai fost filmat/fotografiat de radar! Adica, fix ce ziceai tu).

In continuare ia uite ce zice decizia 22/2007 a ICCJ:
QUOTE
In aplicarea dispozitiilor art. 16 alin. (7) din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata prin Legea nr. 180/2002, stabileste:
Nerespectarea cerintelor inscrise in art. 16 alin. (7) din actul normativ mentionat atrage nulitatea relativa a procesului-verbal de constatare a contraventiei. (…)

(de aici)

P.S. Klaus, eu cred ca e totusi caz fortuit, da' tu lucrezi pt. Dacia si de-aia nu vrei sa recunosti tongue.gif
Kidding. Da, probabil ca ai dreptate, "l-a luat sotia" nu se pune la caz fortuit... da' poate tocmai le pierduse? 243.gif

This post has been edited by vv: 15 Dec 2008, 11:38


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Dec 2008, 12:04
Post #139


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(polstel @ 12 Dec 2008, 12:51)
Si hai sa va dau o veste mare: procesul-verbal e nul absolut!!! Pentru ca ii lipseste rubrica "Alte mentiuni" unde contravenientul ar putea sa scrie vreo obiectiune.
*

S-ar putea sa scanezi si hotararea judecatoreasca ce a stabilit aceasta nulitate absoluta la PV-ul tau?

VV: vezi ca discutia cu fortuirea era in alta parte tongue.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
polstel
post 15 Dec 2008, 12:27
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 7 September 05




QUOTE(klaus @ 15 Dec 2008, 12:04)
S-ar putea sa scanezi si hotararea judecatoreasca ce a stabilit aceasta nulitate absoluta la PV-ul tau?

VV: vezi ca discutia cu fortuirea era in alta parte  tongue.gif
*



Cand o sa o obtin o sa o atasez. Deocamdata am formulat-o si zilele astea o depun la instanta.


--------------------
renault megane classic 1,9 dTi 2000 - B52USA
"Daca Dacie n-aveam, Renault Dacie faceam!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 15 Dec 2008, 13:02
Post #141


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Good luck. Da', hotararea ICCJ ai citit-o, nu? (am dat link mai sus) Eu zic sa cauti si alte chestii de care sa te legi, ca la aia cu mentiunile ai sanse minimale sa-ti accepte contestatia....


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 15 Dec 2008, 13:33
Post #142


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(R19/16v @ 12 Dec 2008, 14:22)
Da' daca respectai limita de viteza, ce era?

Romania isi merita soarta...
*


fiti seriosi sunt asa multe limite care nu-si au rostu in tara asta.si da,daca ai respecta limita de viteza cred ca ai face 2 zile pana la cluj din bucuresti wink.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 15 Dec 2008, 19:45
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Nu faci doua zile, stai linistit... wink.gif


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 15 Dec 2008, 19:45
Post #144


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




@ C@talin: La pariu? wink.gif

This post has been edited by xcss: 15 Dec 2008, 19:46


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Dec 2008, 11:52
Post #145


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(polstel @ 12 Dec 2008, 12:51)
Si hai sa va dau o veste mare: procesul-verbal e nul absolut!!! Pentru ca ii lipseste rubrica "Alte mentiuni" unde contravenientul ar putea sa scrie vreo obiectiune. Ei, in temeiul art.150, alin.(5) din Regulamentul republicat si modificat de punere in aplicare a OUG nr.195/2002 republicata si modificata: "În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunostință contravenientului dreptul de a face obiecțiuni cu privire la conținutul actului de constatare. Obiecțiunile trebuie consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte mențiuni, sub sancțiunea nulității procesului-verbal."
*

Revin cu inca o mentiune:
In conf. cu art. 181 din ROUG
QUOTE(ROUG)
Art. 181. - (1) In situatia in care fapta a fost constatata cu ajutorul unui mijloc tehnic certificat sau unui mijloc tehnic omologat si verificat metrologic, politistul rutier incheie un proces-verbal de constatare a contraventiei, potrivit modelului prevazut in anexa nr. 1D, dupa prelucrarea inregistrarilor si stabilirea identitatii conducatorului de vehicul.
Deci obligatia de forma legala a fost indeplinita de PV, pentru ca e in conformitate cu prevederile ROUG, ca derogare specifica de la norma generala pentru cazurile cu constatari cu mijloace tehnice certificate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 20 Dec 2008, 11:17
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




Apropos, am o intrebare. Ieri tocmai am primit 2 instiintari pentru depasire de viteza, dupa 4 luni, de la un radar fix din aceeasi localitate. Dracu stie daca am fost pe acolo atunci, ca nu sint calculator sa am totul in memorie si dracu stie chiar daca am fost cum m-a prins, pentru ca am detector de radar. Nu eram acasa si nevasta-mea a semnat de primire. Asa ca acum trebuie sa spun cine era la volan. 1. Daca iau puncte perioada de 6 luni se masoara de la data contraventiei, sau de acuma? 2. Merita sa le raspund, sau sa-i tratez cu indiferenta?


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 20 Dec 2008, 12:21
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




1. Nu iei puncte, ci iti sunt luate. Perioada de 6 luni nu se masoara de la data contraventiei, ci de la data incheierii procesului-verbal (deci dupa ce raspunzi la instiintarea respectiva).
2. Daca merita sau nu sa le raspunzi - tu decizi: amenda este mult mai mare daca nu raspunzi, dar scapi de punctele de penalizare.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corba
post 21 Dec 2008, 00:57
Post #148


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 November 08




Am trimis datele la ambele instiintari
http://www.reno.ro/CONTESTATII-RADAR-t1082...-p1589737.html#
La cea de-a doua insa am expediat datele pe 6.nov.08
procesul verbal a fost intocmit pe 13-11-2008 si a fost pus la posta pe 15-12-2008 stampila posta Strehaia
eu l-am primit pe 20.12.2008
Poate sa imi zica cineva daca Proc verbal a fost trimis in termenul de valabilitate?
Daca nu atunci ce pot sa fac. In Pr Vb scrie ca pot sa fac plangere impotriva pv de constatare a contravenientei in termen de 15 zile de la data comunicarii si ca trebuie sa depun plangerea si copia PV la judecatoria strehaia MH. Eu sunt in Bucuresti.
Cineva mi-a zis ca nu ar fi valabil decat 1 luna si de-aia intreb. Imi trebuie avocat?


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 21 Dec 2008, 01:09
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Intr-adevar, trebuie ca intr-o luna de la data incheierii PV-ului sa fi instiintat. Nu stiu exact daca e nul de drept sau trebuie totusi sa faci contestatie. Poti trimite contestatia si prin posta sau curierat. Pe portalul judecatoriei respective poti vedea daca contestatia ta a fost inregistrata.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corba
post 21 Dec 2008, 01:40
Post #150


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 1 November 08




ref Post#117
Aha. Sa platesc acum in 2 zile lucratoare la jumatate adica 162 lei sau sa astept solutia instantei? atunci mai pot plati jumatate?
merci
PS Pe proc verbal mi-au pus si o poza mica cu masina noaptea din spate.

This post has been edited by corba: 21 Dec 2008, 01:43


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:35
Forum Renault