DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Parbriz rezistent

post 18 Jul 2002, 10:08
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Saptamina trecuta la un drum in tara am luat o piatra in parbriz antrenata de rotile unui camion venind din directia opusa de credeam ca nu scap cu zile. Spre mirarea si bucuria mea am scapat intregi (si eu si parbrizul) cu toate ca piatra a avut o viteza fantastica si era de dimensiunea unui ou de bibilica. Nimic, nici macar o urma sau fisura. La masinile pe care le-am condus anterior am patit-o chiar de la pietricele mult mai mici sa ramin cu o gramajoara de bilutze de sticla in poala sau macar cu o fisura urita care se mai si intindea sad.gif . Chiar asa bune sa fie parbrizurile DSN sau n-or fi deloc securizate? Inclin sa cred prima varianta dar ramine nedumerirea. sad.gif


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
alex
post 18 Jul 2002, 10:48
Post #2


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Este imposibil sa nu fie securizat. Pe de alta parte securizat sau nesecurizat nu are nici o legatura cu rezistenta sa care este data intr-o oarecare masura de grosimea parbrizului. Acum eu zic ca depinde si unde ti-a aruncat piatra si unghiul cu care a venit in parbriz.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costins
post 18 Jul 2002, 17:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 July 02
From: Tulcea




cred ca e duplex, de-aia nu a sarit in mii de cioburi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 19 Jul 2002, 09:16
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


:shock:

Mie, dinpotriva mi se parea ce e subtirel. Si eu am luat o pietricica, mica, nici nu am vazut-o, nici nu s-a auzit prea tare. Am fost shockatt sa vad ca mi-a facut o ciobiture de 1.5cm diametru. :x
S-a reparat, dar nu ma asteptam sa se intample.

Apoi am prins o grindina. Destul de serioasa, dar nu de aia dezastruoasa. Vibra parbrizul cum nu am mai simtit la alta masina. Si sunetul era de "subtire"

Nu prea am incredere in parbriz... Dar poate ma insel...

Se poate sa avem modele diferite de parbriz?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
meck
post 21 Jul 2002, 18:27
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 July 02
From: alexandria




cum s-a rezolvat? l-ai schimbat? daca nu cat si unde? merci


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
letitia
post 20 Aug 2002, 13:34
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 02
From: Bucuresti




Vedeti in Pagini Aurii la Parbrize (ultima editie la pg. 228). Sunt cateva firme care se ocupa de asa ceva. Una mi se pare ca si repara ciobiturile "made in criblura SA" : H&D Autoglas - 2234492, 2234586. N-am verificat pe parbrizul propriu!!!!

Bafta!


--------------------
Fiat Seicento 2001, 899cmc - B------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 20 Aug 2002, 16:04
Post #7





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Hi.

Sunt cateva firme care fac reparatii la parbrize. Ti-as putea spune in TM daca te ajuta cu ceva.
Injecteaza ceva rasini speciale in crapaturi si nu se mai vad aproape de loc si, mai important, nu mai e riscul sa avanseze crapatura. M-a costat 300kLei si nu am mai avut probleme. Desi era destul de mare ciobitura ( o bulinuta formata din crapaturi fine. Nu cazusera bucatile de sticla, dar risca sa avanseze, si o data ce a luat-o nu se mai opreste).


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 12:28
Forum Renault