DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan 1.5DCI -senzor presiune supraalimentare

memyselfandI
post 1 Mar 2018, 10:32
Post #1


m


Group: Members
Posts: 191
Joined: 8 March 05
From: Bucuresti




Salutare dragi colegi,

Am un Logan 1.5 din 2006, cu aproximativ 165k km, anul trecut in toamna a inceput sa oscileze relantiul la rece, fara sa se aprinda vreun martor in bord, pur si simplu cadea turatia , dupa care sarea la loc, dupa ce se incalzea nu mai zicea nimic.
Din documentarile de atunci am dedus ca ar fi vorba de regulatorul de presiune si am lasat-o asa. Saptamana trecuta, a inceput sa se aprinda martorul de bujii incandescente iar relantiul sta in jur de 1100rpm. Nu bate, nu troncane nu scoate fum,din cand in cand se stinge martorul iar turatia revine la valori normale.

Am fost la service iar codul de eroare a iesit PO235 ( senzor presiune supraalimentare), mecanicul spunandu-m defapt ca e pompa de injectie dusa.

Acum intrebarea mea ar fi, sa o iau pe rand ? sa schimb senzorul, apoi regulatorul si sa speram ca nu schimb si pompa ? smile.gif

Orice sfat e binevenit.

drunksinging.gif

This post has been edited by memyselfandI: 1 Mar 2018, 10:34


--------------------
Logan 1.6 2006 - 7727
"la curse e simplu, totu' e sa faci ca drumul"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ochov1
post 4 Mar 2018, 01:31
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 March 18




salut

eu am un renault clio 3, motor cdi
exact aceiasi problema, , se aprindea becul ala de la bujie si masina turata, sau nu mergea pe autobanda ramanea fara putere.

tin minte odata pe la budapesta se oprea asa in plina autobanda, am fost pe la mencanici l-a pus pe testere pe tot felul, senzorul de la pedala de ambreiaj dadea eroarea.
l-a schimbat, dar nimic, era ceva aleatoriu, nu avea comportament definit.


ceea ce mi se parea hazliu cateodata cand apasam ambreiajul becul se stingea si mergea normal.


eu am doua masini una din ele se deschide capota sub volan si acum vreo 2 saptamani vroiam sa pun apa la borcanul ala care spala parbrizul si am gresit, instictiv am dus mana sub volan si am atins ceva fire, si instantaneu motorul s-a turat si s-a aprins becul ala. era ca un scurt circuit si cu ambreiajul cand il apasam atingeam cu piciorul fara sa stiu acele fire.

incearca sa vezi daca e si la tine la fel.


dar din pacate am un prieten care a schimbat pompa de motorina cand a aparut erroarea asta, pe un scenic. exact la fel ii dadea si lui senzor de presiune si pana la urma era pompa.

bafta.

This post has been edited by ochov1: 4 Mar 2018, 01:35


--------------------
dacia logan 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Mar 2018, 13:09
Post #3


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




posibil pompa de inalte !


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Justermil
post 26 Mar 2018, 16:53
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 March 18




Buna ziua,


Sa ne spuneti ce rezolvare a-ti gasit.


Multumesc


--------------------
Dacia Logan 2009, 1.5 dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:32
Forum Renault