DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Handsfree mode - Idei/pareri (cum as putea face?)

s3r_ban
post 2 May 2015, 08:40
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 July 14
From: Timisoara




Salut.

Am avut mai multe statii de`a lungul timpului, momentan am President Teddy (asc) + antena Little Will - combinatie de care sunt foarte multumit.

Bun, problema sau ma rog ideea mea ar fi sa tin statia in cotiera si sa modific cumva acel microfon si anume:

- microfonul initial (cel care capteaza sunetul) sa il montez sus, in plafoniera (gen unde am martorul care afiseaza "incuiat/descuiat") sau in stalpii laterali fata.
- iar PTT`ul (push to talk) sa imi trag legaturi la comenzile dp volan.

Cam asta as dori sa fac, am desfacut microfonul, l`am pozitiat sus pe plafon, insa la probe mi-au comunicat sa ma aud FF slab (ar fi cam 30 de centimetrii intre mine si receptor)

Cum as putea face?
Sa achizitionez niste microfoane (receptoare) mai puternice, sa folosesc unele de webcam (am ceva webcam profesional cu 6 microfoane incorporate care cuplat la laptop capteaza si cel mai mic sunet, de la distante destul de mari..) Credeti ca ar functiona ok?

Ideea e ca doresc sa am tot "mascat" sa nu mi se vada, statie, matzele atarnate pe acolo.. + consider ca ar fi si "mult mai lejer".

Deoarece nu am atat de multe cunostiinte, rog pe cei avizati sa ma ajute cu o parere/o idee despre cum as putea sa fac, daca ar functiona sau nu.
Multumesc.

This post has been edited by s3r_ban: 2 May 2015, 08:42


--------------------
Renault Scenic An 2000 ; 1.6 ; 16v - [WTF]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 2 May 2015, 18:00
Post #2


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Nu stiu ce fel de microfon era in statie, dar probabil ca e unul cu directionalitate pronuntata. La Passatul din parohie microfonul e plasat in plafon, deasupra oglinzii retrovizoare si interlocutorii nu se plang de calitatea sunetului.

Daca microfonul tau are doua fire, poti incerca sa il inlocuiesti cu unul de handsfree de Passat sau orice alt microfon de handsfree auto, cu doua fire. Vezi ca se gasesc instalatii HF de Logan/Duster la bursa (sau cel putin erau mai demult).


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3r_ban
post 9 May 2015, 21:57
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 July 14
From: Timisoara




Mersi frumos Marksman pentru sfat.
Asa am microfonul, e cu directionalitate pronuntata, doua fire.. am sa incerc maine sa fac o proba cu modulul ala de 5 microfoane de la un webcam..sunt legate in serie..(conectat la laptop are o raza foarte mare de captare a sunetului)..sper sa se comporte ok si pe CB.
Mai am alt microfon HF in oglinda (e din aia cu bluetooth) dar nu prea as vrea sa o stric..
Am sa revin cu rezultatul.


--------------------
Renault Scenic An 2000 ; 1.6 ; 16v - [WTF]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raul1989
post 21 Jan 2019, 19:02
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 December 18




Buna e normal sa fiu auzit foarte prost când folosesc comunicarea mâini libere!



--------------------
dacia dokker 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:55
Forum Renault