DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> izolare fonica supernova, folie PEE cu foita de aluminiu..sau nu?

and_rei
post 24 Nov 2008, 23:13
Post #31


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




titi eu ma refeream la usi sad.gif.am pus banda cum mi-ai zis da nu se mai inchideau bine usile...


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Nov 2008, 09:47
Post #32


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Normal ca nu se mai inchideau bine. Izolirul a obturat cursa de la incuietoarea usii. Incuietoarea vine cam fix pe fix cu, cuiul. Daca vrei sa nu se mai auda conserva, schimba chederele de la usi (toate 4) si pune de solenza.

Cele actuale sunt tocite si nu mai sunt flexibile, au devenit rigide de la atata frig + caldura excesiva. Imagineaza-ti sa scoti toate chederele de la usi si sa inchizi usile asa... e cam acelasi lucru.

La fel cum am facut eu cu cel de la portbagaj care era super presat de atatia ani si statea mai mult degeaba. Hayonul se oprea un cui, nu si in cheder. Un cheder de solenza in targ la vitan costa 50-60 ron !! Pentru a avea efect, usile trebuie sa fie aliniate destul de bine .


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 28 Nov 2008, 10:49
Post #33


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




am o problema cu usa de la sofer.mi-a tras cineva de ea si a strambat-o un pic X(X(X(.mai spusese cineva de chedere normale la metraj.a incercat cineva cu chedere de la solenza?


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Nov 2008, 11:04
Post #34


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Uite poze cu chederul de solenza la protbagaj (postul 298)
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1590342
A costat 27 ron in caz ca vrei sa stii . In legatura cu usa de la sofer, deschide geamul si incearca sa impingi cu mana coltul usii in functie de ce parte e iesite, sau sa o tragi, daca e prea impinsa. Se indoaie repede la loc ca e tabla subtire ca branza .


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 28 Nov 2008, 22:19
Post #35


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




izolerul nu trebuie dat in abundenta..e suficienta o bucatica de 7-10 cm..cat sa infasori de doua ori cuiul. eu unul nu am probleme. mai trebuie schimbat din cand in cand ca se toceste. eu maine il schimb.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Nov 2008, 12:22
Post #36


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Aveti grija cu chederele de la usi. Din cauza umiditatii de peste zi, noaptea se formeaza o pelicula f infirma de apa pe chedere , care ingheata peste noapte. Rezultatul: ingheata toate usile si nu le mai poti deschide. Cine stie cunoaste... Nu dati cu silicon sau prostii dastea, pentru ca ala nu are nimic in el "anti inghet". ingheata la fel de repede ca apa. Singura chestie care se pare ca da rezultat este solutia de dezghetare pentru incuietori. Daca nu faceti asta din timp, riscati sa ramaneti pe langa masina biggrin.gif La chederele noi nu ar trebuit sa se intample asta, dar la cele vechi, fiind tocite si lipsite de flexibilitate, sunt sanse mai mari.

This post has been edited by Maskatu: 29 Nov 2008, 12:24


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 29 Nov 2008, 15:46
Post #37


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(titiDSN @ 28 Nov 2008, 22:19)
izolerul nu trebuie dat in abundenta..e suficienta o bucatica de 7-10 cm..cat sa infasori de doua ori cuiul. eu unul nu am probleme. mai trebuie schimbat din cand in cand ca se toceste. eu maine il schimb.
*



pai am pus o bucata de 3-4 cm si tot nu se inchide sad.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Nov 2008, 20:42
Post #38


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Astea sunt carpeli care nu sunt de folos mereu si in toate cazurile. Crezi ca o bucata de izolir o sa iti indrepte usa din balamale si o sa se inchida perfect? La titi probabil ca nu e usa miscata rau din balamale de are efect, dar la tine se pare ca nu merge metoda asta.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 29 Nov 2008, 21:50
Post #39


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(Maskatu @ 29 Nov 2008, 20:42)
Astea sunt carpeli care nu sunt de folos mereu si in toate cazurile. Crezi ca o bucata de izolir o sa iti indrepte usa din balamale si o sa se inchida perfect? La titi probabil ca nu e usa miscata rau din balamale de are efect, dar la tine se pare ca nu merge metoda asta.
*



am miscata o singura usa.cea de la sofer.nu toate huh.gif si nu e stramba din balamale


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Nov 2008, 08:54
Post #40


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




atunci de ce nu se inchide?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b13mat
post 30 Nov 2008, 12:59
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 9 March 08




salut maskatu, unde ai gasit tu cheder de solenza de portbagaj cu 27ron? vreau si eu


--------------------
Renault Laguna 2 phase 2 1.9 dCI 2005 privilege - B 13 MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 30 Nov 2008, 16:49
Post #42


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




nu stiu.o sa incerc sa rezolv problema cat mai repede


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 30 Nov 2008, 23:22
Post #43


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




la mine a mers fiindca am portierele ok. proprietareasa nu prea lea folosit pe cele din spate..doar cele dupa fata au fost utilizate...la cele dupa spate am balamalele belea de tari. nu stiu ce sati spun cu problema ta, la mine a mers ca sa intamplat asa, la fel de bine putea sa nu mearga. salut!


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Dec 2008, 08:36
Post #44


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(b13mat @ 30 Nov 2008, 12:59)
salut maskatu, unde ai gasit tu cheder de solenza de portbagaj cu 27ron? vreau si eu
*


la magazinul de piese auto din zona. Gasesti cam pe oridunde, dar ai grija la preturi. Intr-un loc poate sa fie 27, in altul 30-40. Au unii niste adaosuri de ti se indoaie mintea wacko.gif Poate gasesti si mai ieftin decat mine... tongue.gif Si daca il schimbi nu il arunca pe cel vechi, iti trebuie o bucatica din el de aprox 15 cm, pentru a-l completa pe cel nou care fiind de solenza(si are stopurile in triunghi) e mai scurt. Si il mai poti folosi pe la masina, spre exemplu il schimbi pe cel de la capota(daca e mai nasol) sau mai pui bucatele pe lungimea aripii ca sa stea capota mai bine.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b13mat
post 1 Dec 2008, 09:57
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 9 March 08




da, dar la ce magazin mai exactt? ca pe aici 13 septrie sunt preturi de la 50 la 70ron sad.gif


--------------------
Renault Laguna 2 phase 2 1.9 dCI 2005 privilege - B 13 MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Dec 2008, 10:12
Post #46


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ai pm smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Dec 2008, 08:51
Post #47


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu prea se incadreaza intrebarea, dar nu am gasit alt loc mai potrivit unde sa o adresez. Dar este tot legata de "izolare" . Unde gasesc si eu cheder pentru strasina?? Ma refer la chederul acela care vine deasupra usilor, de la coltul usii din spate si coboara pana la capota. Nu am gasit nicaieri , nici in vitan, nici la piese auto... Nu m-ar deranja de solenza (cred ca ar fii mai bun) . Stie cineva unde se poate gasi si cam cat ar costa???


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 13 Dec 2008, 11:47
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




daca se schimba chederele la usi ( nu ma intereseaza porbagaju) nu mai e sunetu ala de inchidere de tomberon (scz) sleep.gif


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Dec 2008, 11:51
Post #49


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ce legatura are chederul de portbagaj?? Cat despre chederele de la USI, m-am interesat si costa 40-50 roni BUCATA ! Daca nu ai bun chederul de la "strasina" risti sa iti ploua in masina. Vorbim de lucruri mai seriose decat prevenirea sunetului de "tomberon".


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 13 Dec 2008, 13:25
Post #50


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Sunetul de "tomberon" e dat de cuiul incuietorii(cel de pe stalp), nu de chedere...Daca pui cuie cu invelis de plastic(asa am facut eu) sau le invelesti pe cele existente cu izolirband de plastic(partea proasta e ca trebuie facuta periodic operatiunea) se reduce destul de mult din acel sunet la inchiderea usilor...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 13 Dec 2008, 17:51
Post #51


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




exact cum spune si syl asa am procedat si eu...sunetul e mai infundat...intradevar daca nu aveti invelis de plastic izolerul trebuie schimbat periodic. eu am gasit aici in braila chederele de usi la pretul de 39 lei iar cel de haion la 30 de lei...mentionez ca cel de la haion nu mai are si acea buza care vine peste pasticaraia de la stalpii spate.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 13 Dec 2008, 18:30
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




in vitan sunt 65 (haion/usi)


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Dec 2008, 21:27
Post #53


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Deci nu stie nimeni de chederul acela de "strasina" aflat deasupra usilor???? Chiar nu l-a inlocuit nimeni?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 13 Dec 2008, 21:57
Post #54


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(SYL @ 13 Dec 2008, 13:25)
Sunetul de "tomberon" e dat de cuiul incuietorii(cel de pe stalp), nu de chedere...Daca pui cuie cu invelis de plastic(asa am facut eu) sau le invelesti pe cele existente cu izolirband de plastic(partea proasta e ca trebuie facuta periodic operatiunea) se reduce destul de mult din acel sunet la inchiderea usilor...
*



SYL de unde ai luat cuiele cu invelis de plastic?si la ce pret?

13 Dec 2008, 21:59:
QUOTE(ti3sto @ 13 Dec 2008, 11:47)
daca se schimba chederele la usi ( nu ma intereseaza porbagaju) nu mai e sunetu ala de inchidere de tomberon (scz)  sleep.gif
*



si eu urasc sunetu ala si vreau sa-l rezolv cat mai repede posibil biggrin.gif

This post has been edited by ianys_andrey: 13 Dec 2008, 21:59


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 14 Dec 2008, 03:50
Post #55


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Le am de vreo 2-3 ani, mi le-a luat un amic, cred ca din targ, iar pretul chiar nu mai stiu...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 14 Dec 2008, 14:34
Post #56


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




mia spus un amic cum ca acel cheder de la streasina ar fi un cheder de berlina de portbagaj...zilele urmatoare intentionez sa merg la magazine si sa intreb..poate chiar maine..si ce aflu postez aici pe forum..si eu as vrea sa il schimb.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 14 Dec 2008, 16:45
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




in vitan erau chererele 65 ron bucata (porbagaj/usa presupun ca e acea streasina)


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Dec 2008, 21:38
Post #58


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ma gandeam sa pun de portbagaj de solenza, pentru ca am schimbat recent cel de la protbagaj cu unul de la solenza si e destul de ok, sii find nou e imcomparabil cu cel existent, care abia mai "sta" pe muchia aceea. Dar ar trebui sa cumpar doua pentru ca nu cred ca imi ajunge la lungime unul, nu am masurat inca cat are cel de portbagaj.

Prefer sa fac asa decat sa dau 65 roni pe UNUL. Mentionez ca un cheder de solenza de portbagaj se gaseste cu 20-25 roni... deci mult mai avantajos. Pana la urma nu conteaza "de care e" conteaza sa se "pupe" cu usa atunci cand o inchizi, astfel incat sa nu se infiltreze apa intre cheder si marginea usii. Desigur nu merge sa muti de la unul la altul peste tot. De exemplu chederele de la usi sunt speciale si acolo nu ai ce sa faci decat sa iei cele speciale care costa 65 ron bucata.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 15 Dec 2008, 22:59
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




Maskatu unde ai gasit cu 20-25 roni...eu mi`am luat din vitan cu 65 si e mai subtire decat cel vechi care era cel drept cam imbatranit ,dar cel de solenza nu mai are si dublura (sper sa intelegeti )


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Dec 2008, 07:20
Post #60


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Da nu mai are dublura.... si la ce iti trebuie?? Vrei sa "faca priza" bine chederul sau sa acopere plasticele alea de le stalp? Dublura aia doar asta facea. Acoperea plasticele din spate. L-am luat de la un magazin de piese auto din bucuresti.

Si am vrut de solenza pentru ca stiam ca e mai bun decat ala de sn. Si de cand l-am schimbat nu mai am crapaturi de lumina in portbagaj si nu mai intra evident nici apa in el. Nu stiu de ce cer astia in vitan atata la chedere... or fii ei ieftini la multe dar la chedere si plasticaraie m-am convins si eu ca e crima.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:18
Forum Renault